Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 

samsung 931BF, cuplat la DVI

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
PentiumSEX

PentiumSEX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 478
  • Înscris: 06.08.2005
O chestie, al meu monitor samsung 931BF, imi naste o intrebare; anume cind dau scroll (rulez vertical) fisiere help, word sau ... mai sunt cazuri, monitorul ia o pauza de 1 sec aproximativ (pauza clar sesizabila) pina reafiseaza imaginea. Deci 1 sec de fundal negru total apoi afiseaza imaginea (documentul) in noua pozitie rulata (cu scroll).
Nu pricep de ce! O fi placa mea video slaba si nu poate reimprospata imaginea ?
Monitorul il tin pe rezolutia lui nativa: 1280 x 1024 cu 60 Hz ;monitorul este conectat la portul DV al placi video Nvidia GeForce FX 5500 ; AGP 8x si 256 Mb Ram

Parerile voastre ?

PS: Sunt multumit de monitor, culori, nu are pixeli decedati; nemultumit sunt de calculatorul meu e vechi, amd 1,3 gh socket a. Asta e!

#2
vladi318

vladi318

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 11.11.2006
n-are nici o treaba cu calculatorul ca e vechi sau placa video ca e veche, eu am un samsung 940bf pe calc. p4 la 1.5GHz si placa video FX5200 si merge brici, la fel mergea si pe vechea placa video GeForce MX200 pe 64M. Mai curand e ori vreo problema hardware cu una din astea ori vreo setare gresita pe undeva, nu are cum sa fie din cauza ca ceva nu are caracteristici tehnice suficiente de bune ci mai curand ca ceva e bushit sau prost setat.

Intrebare: cu totul se innegreste indiferent daca fereastra in care dai scrol e minimizata sau maximizata nu ?

Edited by vladi318, 27 February 2007 - 13:17.


#3
PentiumSEX

PentiumSEX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 478
  • Înscris: 06.08.2005

 vladi318, on Feb 27 2007, 13:14, said:

n-are nici o treaba cu calculatorul ca e vechi sau placa video ca e veche, eu am un samsung 940bf pe calc. p4 la 1.5GHz si placa video FX5200 si merge brici, la fel mergea si pe vechea placa video GeForce MX200 pe 64M. Mai curand e ori vreo problema hardware cu una din astea ori vreo setare gresita pe undeva, nu are cum sa fie din cauza ca ceva nu are caracteristici tehnice suficiente de bune ci mai curand ca ceva e bushit sau prost setat.

Intrebare: cu totul se innegreste indiferent daca fereastra in care dai scrol e minimizata sau maximizata nu ?

Numai cind sunt in fereasta (activa=maximizata) cu documentul pe care dau scroll, atunci se innegraste tot ecranul (scroll PUTIN mai rapid ; si pe unele site -uri ceva mai incarcate cu date, mai LUNGI, face faza asta).
Acum cind scriu acest mesaj dau rapid scroll si NU se innegreste.
Ce setari pot fi aiurea? Rezolutie OK, refresh 60 hz ... nu stiu ?!?!?!
Salutari

#4
PentiumSEX

PentiumSEX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 478
  • Înscris: 06.08.2005
Deci ... alte pareri ?

#5
mubuforever

mubuforever

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 07.03.2007

 PentiumSEX, on Mar 12 2007, 12:12, said:

Deci ... alte pareri ?

renunta la conexiunea dvi si conecteaza-l pe conex D-Sub si vezi daca repeta figura, nu pierzi diferenta la calitate sau etc.si pe d-sub ai posibilitate de rfresh mai mare un 75 Hz incearca si vezi cum se comporta

#6
andreip

andreip

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 28.02.2004
Scroll din asta in reluare aveam cand nu instalam driverele placii video. Poate de la asta e problema.
Dar oricum, cel putin la mine, nu era din cauza monitorului. Intamplator, am acelasi model de monitor... ;)

Edited by andreip, 20 March 2007 - 09:18.


#7
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,443
  • Înscris: 06.06.2006

 PentiumSEX, on Feb 26 2007, 19:12, said:

Nvidia GeForce FX 5500 ; AGP 8x si 256 Mb Ram
nu pune ultimul driver (detonator)
ia unul mai vechi

#8
daemon

daemon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,541
  • Înscris: 08.12.2001
Si eu am acelasi model de monitor, cuplat la un 7600GS pe DVI (75 Hz), si nu am problema asta. Folosesc ultimul driver WHQL, 93.71.

Incearca sa pui refresh-ul mai mare (75 Hz) sau vezi daca si pe VGA face la fel. Inclin sa cred ca nu e de la monitor sau drivere sau cablu, incearca cu o alta placa grafica sa vezi ce face.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate