Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...
 Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina
 Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 

Conu71

* * * * * 12 votes
  • Please log in to reply
3154 replies to this topic

#2161
Kendo

Kendo

    Aspargus de Pontaforte

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 03.06.2003

Quote

De regulă, lemnul de esență tare cântărește, uscat, între 750-850 kg pe 1 m³ plin. Prin urmare, aplicând coeficientul de 0,66, un ster va cântări între 495 și 561 kg de lemn de foc, iar un dublu-ster în jur de o tonă de lemn.


#2162
adinosh

adinosh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,636
  • Înscris: 13.06.2007

View Postconu71, on 11 noiembrie 2015 - 13:36, said:

in sfarsit se asfalteaza si la noi in zona.
Nu fi malitios. Aveti un primar cum multi si-ar dori. Eu, in timp ce faceam cumparaturi in Lidl (puteam face asta si in Penny ca doar Bragadiru re si d-asta), fiica-mea se dadea pe patinoar in Bragadiru...
Vrei sa stii ce oportunitati avem in Magaurele? Nu ma refer la cele facute de Ceasca'

Aveti gaze, apa canal si asfalt mai peste tot. Pe vreme lui Branzoi aveati noroi ca la Magurele.
A, si altceva, cum arata parcul acum? Hm? Cica civilizat, cu gratare, bancute dar si cu o taxa de acces pt. noi cei care nu locuim acolo; pt. voi e gratis parca, nu?

Edited by adinosh, 10 February 2016 - 20:11.


#2163
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,593
  • Înscris: 11.03.2006
Deci 2 steri 330 lei? Ma gandeam sa iau de la Leroy ca e poate mai uscat, dar acolo e aproape dublu.

#2164
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,070
  • Înscris: 22.06.2004
sincer a facut destul de multe primarul si se cunoaste asta. in 2007 cand am ajuns prin zona era varza peste tot. de cate ori am fost in parc nu mi a cerut nimeni buletinul sa ma intrebe de unde sunt. cred ca ai avut tu ghinion cu un gardian mai zelos. ce ma enerveaza: au asfaltat, este loc pt doua masini pe strada dar ne au facut sens unic. pai tu-i mama ma-sii, trebuie sa ocolesc o gramada sa intru pe strada. mai toti o iau pe contrasens pana dai de un politist si te potcoveste cu amenda si puncte. preferam sa nu asfalteze si sa ne lase naibii in pace sa circulam pe drumul mai scurt.

cand iei lemnele intr o perioada in care nu le poti lasa la uscat recomand leroy. cand le iei primavara ii recomand pe aia de la pod care se jura ca nu uda lemnele ca nu au put pe teren dar i a vazut un softpedist pe la 2 dimineata cand a trecut pe pod cum le udau.

#2165
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,200
  • Înscris: 23.02.2007
La dedewoman la noi 1.8 steri sunt 470 de lei. fag taiat la 30-35 si ud. Lemn uscat nu am gasit decat la peco. De la cheluakame citat:
Ca si greutate, cele de esenta tare au de obicei undeva in jur de 500-600 kg. (fag/stejar)
Cele de esenta moale au in jur de 350 kg.

Ambele valori sunt pentru lemne uscate.
Pentru lemne ude acestea urca pana la 650 kg atat pentru cele de esenta tare dar si moale. Difera de specie.

Mesteru' meu zice sa uscam lemnele cel putin 18 luni. Adica le iei acum in primavara-vara (cand teoretic sunt cele mai ieftine) si le arzi a doua iarna.

Edited by bobitzaaa, 11 February 2016 - 15:14.


#2166
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,593
  • Înscris: 11.03.2006

View Postbobitzaaa, on 11 februarie 2016 - 15:05, said:

Lemn uscat nu am gasit decat la peco.

La asta ma pricep. Vezi ca la Rompetrol e mai convenabil decat la Petrom. Ma refer la pachetele alea de lemne. Daca nu am carat la lemne de la benzinarie... Si ladite de la Billa.Posted Image

#2167
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,200
  • Înscris: 23.02.2007
Nu mai cumpar de la nenorocitii astia ca am dat faliment :) Imi trebuia urgent pentru teste. Am folosit si un palet de esenta tare. Brad am destul dar nu vreau sa bag in semineu.

#2168
m3t30rus

m3t30rus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 346
  • Înscris: 20.09.2013
Halupex se numește firma de la care procura Rompetrol-ul lemnele la legătură . Sunt sigur ca face livrări și la terțe persoane la un preț mult mai avantajos . Comanda minima parcă e 170 legături cu 2.2lei/buc dacă nu mă înșel .

#2169
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,593
  • Înscris: 11.03.2006
Scuze Conu.
Am gasit si luat ca solutie provizorie brichete din rumegus de fag. 10 lei / 10 kg. Sunt fabricate de Salt Star Corporation SRL. Cred ca ard destul de bine.

#2170
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,200
  • Înscris: 23.02.2007
Unde le-ai gasit?

#2171
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,593
  • Înscris: 11.03.2006
In Bucuresti, la un magazin numit Mr. Bricolage.
Stai ca am gasit mai ieftin la Romstal http://www.romstal.r...VWsgaAgEO8P8HAQ.

Edited by cumparator, 27 February 2016 - 20:35.


#2172
adinosh

adinosh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,636
  • Înscris: 13.06.2007
Sunt la Leroy Scweighofer din brad tot sub 10 lei punga si au putere mai mare.

#2173
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,593
  • Înscris: 11.03.2006
Cica nu e bine sa arzi rasinoase in semineu, ci numai lemn de esenta tare.

#2174
adinosh

adinosh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,636
  • Înscris: 13.06.2007
Posibil insa ma indoiesc ca in brichete/peleti mai e vreo urma de rasina dupa uscarea rumegusului.

#2175
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,070
  • Înscris: 22.06.2004
poze cu gratarele din ultima vreme. apare in ele si vecinul/cumnatul ralsera. cam timid dar nah, asta avem, cu asta defilam:)))

am curatat cosul(plus semineul si racordul flexibil) cu cei de la seminee expert care si au cumparat o scula noua. de recomandat...

Attached Files



#2176
adinosh

adinosh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,636
  • Înscris: 13.06.2007
Cum ai invatat cainele sa leviteze cu partea posterioara?
Sa nu-mi uiti mascutele cand veniti prin zona.

#2177
mmtsdc

mmtsdc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 689
  • Înscris: 06.05.2013

View Postconu71, on 09 martie 2016 - 10:50, said:

poze cu gratarele din ultima vreme. apare in ele si vecinul/cumnatul ralsera. cam timid dar nah, asta avem, cu asta defilam:)))

am curatat cosul(plus semineul si racordul flexibil) cu cei de la seminee expert care si au cumparat o scula noua. de recomandat...


L-ai cam fortat pe semineu , de ai asa depuneri...atentie la ce lemn bagi(esenta-umiditate), e multa mizerie dupa un sezon, mai ales la focar ai acolo!
Poate ar fi mai bine sa il verifici/cureti de doua ori pe sezon.

Edited by mmtsdc, 11 March 2016 - 18:28.


#2178
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,593
  • Înscris: 11.03.2006

View Postmmtsdc, on 11 martie 2016 - 18:27, said:

L-ai cam fortat pe semineu , de ai asa depuneri...atentie la ce lemn bagi(esenta-umiditate), e multa mizerie dupa un sezon, mai ales la focar ai acolo!
Poate ar fi mai bine sa il verifici/cureti de doua ori pe sezon.

Spune-mi te rog, se pot arde in semineu brichete de fag?

Edited by cumparator, 13 March 2016 - 18:36.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate