Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...
 

Craciunul, Pastele, zile de nastere

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
43 replies to this topic

Poll: Ce parere aveti ? (26 member(s) have cast votes)

Ti se pare adevarat ?

  1. DA. (12 votes [46.15%])

    Percentage of vote: 46.15%

  2. NU. (14 votes [53.85%])

    Percentage of vote: 53.85%

Vote Guests cannot vote

#1
***MIHAI***

***MIHAI***

    Pot totul în Hristos care mă întărește

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 24.02.2007
De ce adevăraţii creştini nu celebrează Crăciunul, Paştele sau zilele de naştere?

Crăciunul şi Paştile: Isus nu s-a născut pe 25 decembrie. El s-a născut în jurul datei de 1 octombrie, o perioadă a anului în care păstorii îşi ţineau turmele afară în timpul nopţii (Luca 2:8–12).

Quote

8 În ţinutul acela erau nişte păstori, care stăteau afară în câmp, şi făceau de strajă noaptea împrejurul turmei lor.
9 Şi iată că un înger al Domnului s-a înfăţişat înaintea lor, şi slava Domnului a strălucit împrejurul lor. Ei s-au înfricoşat foarte tare.
10 Dar îngerul le-a zis: "Nu vă temeţi: căci vă aduc o veste bună, care va fi o mare bucurie pentru tot norodul:
11 astăzi în cetatea lui David, vi s-a născut un Mântuitor, care este Hristos, Domnul.
12 Iată semnul, după care-L veţi cunoaşte: veţi găsi un prunc înfăşat în scutece şi culcat într-o iesle."
Isus nu le-a poruncit niciodată creştinilor să celebreze naşterea sa. Dimpotrivă, el le-a spus discipolilor să comemoreze sau să-şi amintească de moartea sa (Luca 22:19, 20).

Quote

19 Apoi a luat pâine; şi, după ce a mulţumit lui Dumnezeu, a frânt-o, şi le-a dat-o zicând: "Acesta este trupul Meu, care se dă pentru voi; să faceţi lucrul acesta spre pomenirea Mea."
20 Tot astfel, după ce au mâncat, a luat paharul, şi li l-a dat, zicând: "Acest pahar este legământul cel nou, făcut în sângele Meu, care se varsă pentru voi."

Crăciunul şi obiceiurile de Crăciun provin din religiile false antice. Acelaşi lucru este valabil şi în cazul obiceiurilor de Paşti, cum ar fi folosirea ouălor şi a iepurilor. Primii creştini nu au celebrat Crăciunul sau Paştile şi nici adevăraţii creştini de astăzi nu le celebrează.

Zile de naştere: Singurele două serbări ale zilei de naştere menţionate în Biblie au fost ţinute de persoane care nu i se închinau lui Iehova (Geneza 40:20–22; Marcu 6:21, 22, 24–27). Primii creştini nu au serbat zile de naştere. Obiceiul de a serba ziua de naştere provine din religiile false antice. Adevăraţii creştini oferă cadouri şi petrec împreună clipe fericite cu alte ocazii pe parcursul anului.

Quote

Geneza 40:
20 A treia zi, era ziua naşterii lui Faraon. El a dat un ospăţ tuturor slujitorilor săi; şi a scos afară din temniţă pe mai marele paharnicilor şi pe mai marele pitarilor, în faţa slujitorilor săi:
21 pe mai marele paharnicilor l-a pus iarăşi în slujba lui de paharnic, ca să pună paharul în mâna lui Faraon;
22 iar pe mai marele pitarilor l-a spânzurat, după tălmăcirea pe care le-o dăduse Iosif.
23 Mai marele paharnicilor nu s-a mai gândit însă la Iosif. L-a uitat.

Marcu 6:
21 Totuşi a venit o zi cu bun prilej, când Irod îşi prăznuia ziua naşterii, şi a dat un ospăţ boierilor săi, mai marilor oastei şi fruntaşilor Galileii.
22 Fata Irodiadei a intrat la ospăţ, a jucat, şi a plăcut lui Irod şi oaspeţilor lui. Împăratul a zis fetei: "Cere-mi orice vrei, şi-ţi voi da."

sursa

Edited by ***MIHAI***, 26 February 2007 - 07:28.


#2
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,515
  • Înscris: 26.09.2006

 ***MIHAI***, on Feb 26 2007, 07:18, said:

De ce adevăraţii creştini nu celebrează Crăciunul, Paştele sau zilele de naştere?
Care sunt dupa tine adevaratii crestini?

Si ce vrei tu exact de la thread-ul asta ca eu nu pricep?
Si ce trebuie votat in poll? Ce sa ni se para adevarat?

Edited by Megara, 26 February 2007 - 09:01.


#3
naughtydream01

naughtydream01

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,797
  • Înscris: 13.03.2005

 Megara, on Feb 26 2007, 08:58, said:

Care sunt dupa tine adevaratii crestini?
Ăia care nu celebrează Crăciunul, Paștele sau zilele de naștere? :D

#4
***MIHAI***

***MIHAI***

    Pot totul în Hristos care mă întărește

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 24.02.2007

 Megara, on Feb 26 2007, 08:58, said:

Care sunt dupa tine adevaratii crestini?

Si ce vrei tu exact de la thread-ul asta ca eu nu pricep?
Si ce trebuie votat in poll? Ce sa ni se para adevarat?
Hmm ... adevaratii crestini ... pai eu ma gandesc la primii ... Isus, apostolii, si toti cei de la Marea Trezire, de fapt toti cei din Biblie.
Ce vreau ??? Sa vad ce parere ai ? sa vad reactia ta, replica ...
Daca esti de acord cu acest articol e OK
Daca nu, da si tu o replica, ...

Edited by ***MIHAI***, 26 February 2007 - 10:10.


#5
Laberta

Laberta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,491
  • Înscris: 04.09.2006

 ***MIHAI***, on Feb 26 2007, 07:18, said:

Adevărații creștini oferă cadouri și petrec împreună clipe fericite cu alte ocazii pe parcursul anului.

Si, dupa tine, care ar fi acele ocazii?

#6
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

Quote

Crăciunul și Paștile: Isus nu s-a născut pe 25 decembrie. El s-a născut în jurul datei de 1 octombrie, o perioadă a anului în care păstorii își țineau turmele afară în timpul nopții (Luca 2:8–12).
Ha..! Foarte tare!
Ce proba biblica ai pt data de 1 octombrie? Asa este, numai ca vreau versurile si calculul. Foarte tare! Anul l-ai gasit? Iti dau eu de unde gasesti anul
Daniel 9
24Șaptezeci de săptămîni au fost hotărîte asupra poporului tău și asupra cetății tale celei sfinte, pînă la încetarea fărădelegilor, pînă la ispășirea păcatelor, pînă la ispășirea nelegiuirii, pînă la aducerea neprihănirii vecinice, pînă la pecetluirea vedeniei și proorociei, și pînă la ungerea Sfîntului sfinților.

25Să știi dar, și să înțelelgi, că dela darea poruncii pentru zidirea din nou a Ierusalimului, pînă la Unsul (Mesia), la Cîrmuitorul, vor trece șapte săptămîni; apoi timp de șasezeci și două de săptămîni, piețele și gropile vor fi zidite din nou, și anume în vremuri de strîmtorare.

26După aceste șasezeci și două de săptămîni, unsul va fi stîrpit, și nu va avea nimic. Poporul unui domn care va veni, va nimici cetatea și sfîntul Locaș, și sfîrșitul lui va fi ca printr'un potop; este hotărît că războiul va ținea pînă la sfîrșit și împreună cu el și pustiirile.

27El va face un legămînt trainic cu mulți, timp de o săptămînă, dar la jumătatea săptămînii va face să înceteze jertfa și darul de mîncare, și pe aripa urîciunilor idolești va veni unul care pustiește, pînă va cădea asupra celui pustiit prăpădul hotărît.``

Daca scoti si anul de aici...... ce sa mai zic?! Jos palaria! Neam de neamu' seminariilor nu pot scoate data asta cu proba biblica pt ca nu le este dat sa cunoasca (,) anii si vremurile (Fapte 1:7). Foarte tare! De-abia astept!

#7
***MIHAI***

***MIHAI***

    Pot totul în Hristos care mă întărește

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 24.02.2007
Dupa cum vedeti, am pus si sursa de unde am luat acest articol. (e in josul paginii :D)
Kestia cu 1oct. nu e fondata, stiu si eu, dar ideea (ca data in care e nascut Isus nu coincide cu Sarbatoarea Nasterea Domnului) e cam solida dupa mine.

Referitor la Paste, am mai gasit urmatorul articol:
Pastele, o sarbatoare pagana, nu crestina!

Si, pot sa spun ca nu am stiut de kestiile astea.
Le-am gasit si vreau sa le impartasesc cu voi, dar nu-mi mai puneti intrebari de genu:

Quote

Si, dupa tine, care ar fi acele ocazii?
Pentru ca nu stiu la ce se referea autorul.
Doar sunt de acord cu acest articol/Topic.

Edited by ***MIHAI***, 27 February 2007 - 03:21.


#8
costaan

costaan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,683
  • Înscris: 04.01.2005
Normal. Numai că-l veți petrece cu miel turcesc...culmea ironiei...dar ce contează?

#9
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 ***MIHAI***, on Feb 27 2007, 03:20, said:

Dupa cum vedeti, am pus si sursa de unde am luat acest articol. (e in josul paginii :D)
Kestia cu 1oct. nu e fondata, stiu si eu, dar ideea (ca data in care e nascut Isus nu coincide cu Sarbatoarea Nasterea Domnului) e cam solida dupa mine.
Tocmai ca este foarte fondata data de 1 Octombrie, pt ca in acel an (7 i.e.n.) a coincis cu anuntarea jubileului, a doua saptamina din luna a saptea, iar Hristos este esenta jubileului.
Vroiam sa stiu daca a fost la nimereala sau chiar ai inteles. Daca intelegeai, atunci ar fi fost in urma compararii lucrurilor duhovnicesti cu duhovnicesti (1Cor 2:13), ceea ce seminariile nu fac.

#10
***MIHAI***

***MIHAI***

    Pot totul în Hristos care mă întărește

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 24.02.2007

 zexelica, on Feb 27 2007, 14:01, said:

Tocmai ca este foarte fondata data de 1 Octombrie, pt ca in acel an (7 i.e.n.) a coincis cu anuntarea jubileului, a doua saptamina din luna a saptea, iar Hristos este esenta jubileului.
Vroiam sa stiu daca a fost la nimereala sau chiar ai inteles. Daca intelegeai, atunci ar fi fost in urma compararii lucrurilor duhovnicesti cu duhovnicesti (1Cor 2:13), ceea ce seminariile nu fac.
Mersi pentru explicatie. Nu stiam.
Nu am "scoli recunoscute de oameni" in acest domeniu :)
Doar dorinta de a stii daca ceea ce fac e bine m-au facut sa studiez mai mult.
Dar cel mai mult Ii multumesc lui Dumnezeu care mi-a dat har si intelepciune.

#11
***MIHAI***

***MIHAI***

    Pot totul în Hristos care mă întărește

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 24.02.2007
Se pare ca sunteti de acord cu acest topic.
Asa am presupus si eu.
Oricum sper ca macar unul dintre cei ce l-au vazut si-au revizuit prioritatile si au bifat din nou in cartea lor de adevaruri acestea.
Va multumesc pentru participare.
Dumnezeu sa va binecuvinteze.

#12
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 ***MIHAI***, on Feb 27 2007, 19:00, said:

Mersi pentru explicatie. Nu stiam.
Nu am "scoli recunoscute de oameni" in acest domeniu :)
Doar dorinta de a stii daca ceea ce fac e bine m-au facut sa studiez mai mult.
Dar cel mai mult Ii multumesc lui Dumnezeu care mi-a dat har si intelepciune.
Nici Petru sau ceilalti apostoli, inafara de Pavel.

Da' seminariile nu pot sti data exacta pt ca nu pot sti Daniel 9:24-27. De aceea popii dau cu presupusul, fara proba biblica.

#13
SHTIRLITZ

SHTIRLITZ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 23.11.2006
Oare cei care nu cred in aceste sarbatori nu sau plictist? Oameni buni! Asta e o cultura. Nimic nu mi se pare mai frumos din viata mea decat aceste sarbatori. Pe cine intereseaza ca sa nascut in octombrie sa a fost rastignit in alta zi. deci cum poti sa sarbatoresti moartea cand de fapt el nici nu a murit. Pitorescul Craciun de la tara cu uratori si colindatori mascati sau Pastele cand ne spalam cu oua rosi si cu banuti, si mergeam la Denii, pentru un copil sunt lucruri mirifice. Atunci se aduna familia. Mi-e imi pare rau ca virgula copiii mei nu au parte de asta la oras. Multi nici habar nau ce sa intamplat in aceste zile dar le sarbatoresc. Dar turistii straini care vin sa vada exact aceste lucruri crezi ca stiu ce se intampla? Cred ca-i plictiseala in viata celor care au doar o carte in casa. Ce se intampla cu copii vostri cand la majoritatea vine mos Craciun si iepurasul de pasti? Le cititi din biblie versete ca sa-i convingeti?

#14
corneliu33

corneliu33

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 09.10.2005
Mihai, cred ca nu este cazul sa preiei "invataturile" unei secte (martorii lui Iehova) si sa le sustii stiintific. De altfel teza Dumnezeului unic este sustinuta si de islam si credinciosii lui (ei nu-l neaga pe Isus, dar ii neaga caracterul divin). Dupa parerea mea, "martorii" si altii asemenea sunt adaptari comerciale ale religiilor existente la anumite nemultumiri fata de cerintele unei religii adevarate. Probabil ca nu vom sti niciodata cum a fost, dar ce importanta are - suntem crestini ortodocsi si asta este tot ce ne intereseaza. Pastele si Craciunul sunt sarbatori crestine adevarate pentru romani si crestini. Sarbatorirea zilei de natere nu are nici o legatura cu religia si credinta noastra. Mai interesant mi se para daca  am putea afla, de exemplu, de ce sarbatorim invierea Domnului la ora 12 noaptea si nu la 12 ziua, asa cum se intampla in fiecare an la Ierusalim. Si pentru cei ce se indoiesc de adevarul crestinismului ortodox, merita sa (re)amintim ca "lumina sfanta de inviere se arata" numai preotului ortodox si nu catolicului, evreului sau musulmanului, cu atat mai putin vreunui "martor..."

#15
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,893
  • Înscris: 28.11.2006
Pai dupa logica ta, Teoctist, Papa & co nu sunt crestini adevarati, pentru ca celebreaza aceste sarbatori :death: N-or fi nici astia sfinti, dar ma gandesc ca stiu ei ceva daca au ajuns acolo sus. :worthy:

Eu nu sunt de acord cu transformarea acestor sarbatori in chestii "comerciale" (mai vizibila la Craciun, dar Pastele vine tare din urma), dar de aici pana la a nu le sarbatori e cale lunga. Chiar daca nu sunt la datele la care le celebram azi (Pastele nici nu are o data fixa), elee trebuie celebrate, ca orice mare eveniment care aduce bucurie crestinilor.

#16
SHTIRLITZ

SHTIRLITZ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 23.11.2006
Interesant este ca toate sectele care nu cred in aceste sarbatori  beneficiaza de liber la servici si vacante in rand cu ceilalti.

#17
***MIHAI***

***MIHAI***

    Pot totul în Hristos care mă întărește

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 24.02.2007

 corneliu33, on Apr 8 2007, 21:51, said:

sa ne (re)amintim ca "lumina sfanta de inviere se arata" numai preotului ortodox si nu catolicului, evreului sau musulmanului, cu atat mai putin vreunui "martor..."
daca asta e baza credintei tale, atunci tu inca te hranesti cu lapte

#18
***MIHAI***

***MIHAI***

    Pot totul în Hristos care mă întărește

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 24.02.2007
Sarbatoarea Invierii Domnului nostru Isus Hristos: reprezinta scoaterea individului de sub stapanirea lui Satan prin invierea Domnului.

E o sarbatoare respectata in Vechiul (scoaterea poporului evreu de sub robia Egiptenilor-mielul taiat iar sangele scurs pe stalpul casei facea ca ingerul Domnului sa nu vina si sa omoare intaiul nascut) si Noul Testament (de sub stapanirea diavolului-mielul lui Dumnezeu-Isus Hristos)
Data e stabilita in functie de calendarul evreiesc.
La fel ca apostolii, Biserica se strange si IL slaveste pe Dumnezeu in aceste zile pentru harul lui Hristos. De obicei se ia si Cina Domnului (care e diferita de sarbatoarea Invierii).

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate