Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Craciunul, Pastele, zile de nastere

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
43 replies to this topic

Poll: Ce parere aveti ? (26 member(s) have cast votes)

Ti se pare adevarat ?

  1. DA. (12 votes [46.15%])

    Percentage of vote: 46.15%

  2. NU. (14 votes [53.85%])

    Percentage of vote: 53.85%

Vote Guests cannot vote

#37
silvinho85

silvinho85

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 22.08.2008
am vazut pareri pro si contra datei de nastere din octombrie. eu am vazut ca s-a spus de o data din jurul lui 1 octombrie, nu de 1 OCT FIX!!! ca nimeni nu poate spune exact data. si cum s-a mai spus, nu este poruncita serbarea nasterii Domnului NICAIERI in Bibilie. dar....sa vb despre 25 decembrie?
de ce nu 25 iunie? ca ar fi mai frumos, mai cald, iarba verde,...etc.eu zic ca ar trebui skimbata data asta in fiecare an...de ce nu s-ar putea, odata ce nu e fixa???? va spun si de ce....pentru ca la romanii pagani( adik inainte de Constantin cel Mare) aveau o sarbatoare pagana pe data de 25 decembrie...in care zi...preotii pagani jertfeau porci pe altarul zeului Soare.ca sa impace si capra si varza(cum mai spunem noi romanii), Constantin cel Mare, in urma crestinarii sale a decretat ca ziua de 25 decembrie sa corespunda cu nasterea lui Iisus....ca pana la urma...tot era si Iisus un soare la care toti trebuie sa ne inchinam. aparenta asemanare a trecut usor prin filtrul oamenilor, care au acceptat-o si de dragul pacii, dar si de frica de stapanirea romana. o sursa din ce am spus este http://www.ortodox.net/article.php?story=Originea_Craciunului_la_Romani, si incerc sa revin cu alte surse mai interesante. este ceea ce am gasit mai rapid,...asta ca sa nu credeti ca am scos totul de la mine din cap. Dumnezeu cu voi!

#38
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postandi_, on Oct 2 2008, 21:56, said:

in primul rand anul ar trebui sa aiba 13 luni....nu 12......daca vrem sa masuram cat de cat corect timpul.......poate ca datele la care se celebreaza marile sarbatori religioase s-au schimbat din anumite interese.......unii zic ca Hristos nu a murit pe cruce.....ci ar fi trait pana la 90 ani...in India....de acolo ar fi venit si tot acolo ar fi plecat......ar fi fost un initiat ca  si Budha,Mahomed...si multe altii.......


eu sunt sigur ca sunt schimbate datale importante ale marilor sarbatori crestine...din mom ce nici nu ne orientam dupa un calendar real....cu 13 luni....13 rotatii complete lunare in jurul Terrei...........
Stimate........ mai bine te mai documentezi un pic inainte sa faci afirmatii.

Diferenta datelor sarbatorilor este datorita faptului ca in VT se tinea calendarul ceremonial, dupa Luna, ce avea doar 354 zile, iar noi tinem calendarul dupa rotatia in jurul Soarelui, de 365 de zile.
Evreii adauga o luna odata la cativa ani ca sa tina cursul timpului.

#39
andi_

andi_

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 225
  • Înscris: 03.08.2008

View Postzexelica, on Oct 15 2008, 18:40, said:

Stimate........ mai bine te mai documentezi un pic inainte sa faci afirmatii.

Diferenta datelor sarbatorilor este datorita faptului ca in VT se tinea calendarul ceremonial, dupa Luna, ce avea doar 354 zile, iar noi tinem calendarul dupa rotatia in jurul Soarelui, de 365 de zile.
Evreii adauga o luna odata la cativa ani ca sa tina cursul timpului.




eu cred ca si prin timp suntem manipulati din pacate....prin faptul ca nu masuram corect timpul.....si luna efectueaza 13 rotatii complete in jurul Terrei in decurs de 1 an......cred ca tu ai informatii gresite.....mai informeaza-te....

#40
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postandi_, on Oct 15 2008, 19:16, said:

eu cred ca si prin timp suntem manipulati din pacate....prin faptul ca nu masuram corect timpul.....si luna efectueaza 13 rotatii complete in jurul Terrei in decurs de 1 an......cred ca tu ai informatii gresite.....mai informeaza-te....
Nu sunt vreun astronom, sa stii. Am studiat insa Scriptura si calendarul biblic. Iar calendarul ceremonial se tinea prin suflarea trompetelor la luna noua. Iar anul dupa saptamani are 354,7 zile.

#41
Sulamita

Sulamita

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,217
  • Înscris: 21.01.2010
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/6R9wjwg-m_s?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#42
catavencuadelin

catavencuadelin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 491
  • Înscris: 07.10.2012
Craciunul, precum majoritatea sarbatorilor religioase, isi au originea in paganism. Pentru aproape fiecare sarbatoare sau simbol religios exista un corespondent (simbol sau sarbatoare) pagan. Imparatul C-tin cel Mare a unit paganismul cu crestinismul pentru a unifica inclinatiile religioase ale Romei cu cele ale popoarelor pagane care traiau in imperiul roman. In felul acesta s-a ajuns la o religie comuna "religia romano-catolica". Pentru argumentare cititi cartile: "Istoria tainica a babilonului antica si moderna" ; "Enciclopedia Catolica" ; "Craciunul, de la paganism la crestinism" .

P.S. sunt de acord cu ideea topicului.

Edited by catavencuadelin, 15 December 2014 - 20:53.


#43
Pagan14

Pagan14

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 460
  • Înscris: 21.07.2009
Nu a unit nimeni paganismul cu crestinismul .Pur si simplu a fost razboi pe fata.Acum incercati sa ne spalati memoria sau ce?. Voi tot credeti ca aveti sarbatori dar de fapt nu aveti nimic.Totul furat de la noi.

#44
floringeo

floringeo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 20.08.2011
Va recomand o carte care aduce multe lamuriri.

Edited by floringeo, 14 April 2015 - 10:53.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate