Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Convertit sistem de navigați...

Nu am sunet pe hdmi

Întrebare alunita

Schimbare tabla acoperis
 Trotineta Bolt cu reducere de 3 lei

Aragaz cu plita pe gaz si cuptor ...

Cablu FFC

Poco F6/F6 Pro
 Scurgere catre hazna

De la 24V la 5V DC?

Deducere TVA

Open WRT nu sincronizeaza ceasul ...
 salariu plafonat

sistem actionare electrica pentru...

Sfaturi achizitie auto ~10k€

ICC/ICM soft monitorizare si cont...
 

CREDIT LOGAN

- - - - -
  • Please log in to reply
75 replies to this topic

#37
EnDor

EnDor

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 199
  • Înscris: 19.01.2006

 undesignus, on Feb 27 2007, 12:19, said:

Si cit e prima rata de asigurare?... Tot e imens comisionul ala de analiza...  :o
La OTP BANK - comision de acordare: 2% + comision de analiza a dosarului: 150 EUR

La BRD - comision de acordare: 4,9%, min.100 EUR, max.500 EUR

La Volksbank
      - comision de analiza: pentru RON: 125 RON, pentru EUR: 35 EUR
      - comision de gestiune: pentru RON: 370 RON, pentru EUR: 100 EUR (include plata evaluatorului)
        platit o singura data, dupa aprobarea creditului din resursele solicitantului

La Finansbank - comision de acordare si analiza: 3% din valoare creditului, platibil o singura data.
                        Se poate retine si din suma acordata.
                     - comision de management si risc calculat (comision de gestiune): 1,5%, calculat la soldul creditului.
                        Comisionul aferent primului an poate fi retinut din suma solicitata.

La HVB Bank - comision de gestiune: RON: 0,5%, lunar, se aplica la sold, EUR si USD: 0,2, lunar, se aplica la sold
                    - comision de acordare: 2,5% din valoarea acordata, minimum 250 EUR sau echivalent
                       (se retine din credit sau se plateste separat)

Exemplele pot continua vezi aici

Edited by EnDor, 27 February 2007 - 13:17.


#38
undesignus

undesignus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,505
  • Înscris: 28.06.2006
Aha... m-am prins. Chestia aia e din cauza comisionului de acordare (nu de analiza)  :mellow:
Sa nu-mi spui ca ti-ai facut credit cu ipoteca...  B)

#39
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006

 EnDor, on Feb 27 2007, 10:42, said:

Daca mi-ai fi dat tu cei 4500 euro crede-ma ca si eu plateam avans.
Tu platesti 503,2 RON/luna (la 3,4 RON un euro) si ai dat si avans 4500 euro. Asta insemana 30192+15300=45492 RON dupa cinci ani. Eu personal nu am de dat nimic pentru aceasta masina. Am avut nevoie de o masina si asta am primit-o. Pe alta parte dupa 3 ani cand expira garantia extinsa o dau inapoi si primesc alta.
Aceasta este masina pe care ai luat-o? Nu-i putin cam mare adaosul comercial de la 7.691 euro pret CIP la 11.630 euro pret DDP? 51,22% nu-i cam exagerat sa platesti in plus? Din cate am vazut pe respectivul site nu are ABS, nu are airbag pasager, nu are faruri de ceata, n-are gramuri electrice spate, portbagajul (daca nu rabatezi scaunele spate) este mai mic.
Am vrut o masina noua pentru avantajele unei masini noi: 5-10 Km la bord, piese neuzate, piese neinlocuite, 100% functionabile, garantie, service in caz de pana... credit cu dobanda convenabila...

Mestere, esti total pe lnga: masina mea e Aveo 5 dr Premium, ce ai gasit tu acolo e VARZA....
Uite masina mea:  http://www.chevrolet.../t4_index_0.htm iar cand am luat-o era 8400 euro cip. Asa ca las-o moarta, ca are destule optionale masina (de fapt, e full).

#40
EnDor

EnDor

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 199
  • Înscris: 19.01.2006

 Lucian_M, on Feb 27 2007, 15:14, said:

Mestere, esti total pe lnga: masina mea e Aveo 5 dr Premium, ce ai gasit tu acolo e VARZA....
Uite masina mea:  http://www.chevrolet.../t4_index_0.htm iar cand am luat-o era 8400 euro cip. Asa ca las-o moarta, ca are destule optionale masina (de fapt, e full).
Am gasit masina ta... aici.
Ai avut dreptate pret CIP 8.432 euro dar cel DDP este 12.750 euro adica 51,21% in plus fata de pretul CIP. La modelul pe care l-am gasit initial era 51.22%... este intradevar cu 0,01 mai mica taxa...
Pe alta parte are 3xairbag, ABS, faruri ceata, geamuri electrice spate, dar 220l portbagaj (daca nu se rabateaza scaunele) 388x167x150 (425x174x153 - Logan), n-are calculator de bord.

#41
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006

 EnDor, on Feb 27 2007, 15:40, said:

Am gasit masina ta...
Pe alta parte are 3xairbag - de fapt sunt 4, ABS, faruri ceata, geamuri electrice  fata si spate, cu posibilitatea blocarii celor 3 geamuri (stnga- fata si cele din spate), dar 220l portbagaj (daca nu se rabateaza scaunele) - mie mi-s destui, si oricum, daca vrei sa pui in imensul portbagaj al loganului ceva mai voluminos- spre ex un TV mai marisor- iti spun eu ca apelezi la un taxi- Tico sau Matiz, 388x167x150 (425x174x153 - Logan)-  nu nevoie de mai mult, am 1,83 si 75 de kile, deci pt mine e deja prea mare, n-are calculator de bord - nu e nevoie, nu stau cu ochii pe el ca pe butelie, ca altii, sa-mi arate consum instant de 15-27 litri..

Masina e excelenta pt mine, Logan e imensa, iar eu NU fac chirii, nu fac transporturi, nu iau la ocazie. Masina e exclusiv pt mine si sotie. E destul de puternica etc. Suspensie excelenta (unpicut zgomotoasa, insa pe viraje sat super).
Oricum sunt off-topic rau de tot, insa am incercat sa-ti arat ca nu prea stii care treaba cu Aveo 5dr decat din ce scrie pe net, eu il am de ceva timp (inainte am condus multisor un sedan platinum- adica full). Ceva climatronic, cotiera din fabrica, centuri pretensionate, suport pt ochelari, deschidere din telecomanda a portbagajului, alarma din fabrica- are ceva de genu' asta loganul? Ca vad ce esti sustinator fervent. Ceva design interior-exterior are loganul? Daca da, scuze pt intrebare.
Ia-ti logan, fa ce vrei, insa nu mai fa comparatie cu masina mea (sau in general Aveo), ca nu e nevoie (si nici n-are rost).
Eu am facut o paralela LA PRET, LA RATE, LA AVANS. Atat. Tu ai venit cu versus-ul, eu am adus argumente.
Acum sa incheiem discutie, sunt arii dedicate pt vs- uri. Bafta!

Edited by Lucian_M, 27 February 2007 - 18:46.


#42
Night Elf

Night Elf

    El Comandante

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,883
  • Înscris: 22.03.2005

 EnDor, on Feb 27 2007, 15:40, said:

Am gasit masina ta... aici.
Ai avut dreptate pret CIP 8.432 euro dar cel DDP este 12.750 euro adica 51,21% in plus fata de pretul CIP. La modelul pe care l-am gasit initial era 51.22%... este intradevar cu 0,01 mai mica taxa...
Pe alta parte are 3xairbag, ABS, faruri ceata, geamuri electrice spate, dar 220l portbagaj (daca nu se rabateaza scaunele) 388x167x150 (425x174x153 - Logan), n-are calculator de bord.
Cred ca e o gresit pretul la aia pe site.
Uite si linc cu preturi actuale la unul din dealerii din Bucuresti.
http://www.chevrolet...o4/platinum.php
Pretul promotional cu toate taxele incluse e 10632 euro.

Cu aproximativ 12.700 DDP iti iei Lacetti premium (mai exact 12837 euro).
http://www.chevrolet...ari_premium.php

Poate au dat un copy/paste gresit. :)

#43
EnDor

EnDor

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 199
  • Înscris: 19.01.2006

 Lucian_M, on Feb 27 2007, 18:34, said:

Masina e excelenta pt mine, Logan e imensa, iar eu NU fac chirii, nu fac transporturi, nu iau la ocazie. Masina e exclusiv pt mine si sotie. E destul de puternica etc. Suspensie excelenta (unpicut zgomotoasa, insa pe viraje sat super).
Oricum sunt off-topic rau de tot, insa am incercat sa-ti arat ca nu prea stii care treaba cu Aveo 5dr decat din ce scrie pe net, eu il am de ceva timp (inainte am condus multisor un sedan platinum- adica full). Ceva climatronic, cotiera din fabrica, centuri pretensionate, suport pt ochelari, deschidere din telecomanda a portbagajului, alarma din fabrica- are ceva de genu' asta loganul? Ca vad ce esti sustinator fervent. Ceva design interior-exterior are loganul? Daca da, scuze pt intrebare.
Ia-ti logan, fa ce vrei, insa nu mai fa comparatie cu masina mea (sau in general Aveo), ca nu e nevoie (si nici n-are rost).
Eu am facut o paralela LA PRET, LA RATE, LA AVANS. Atat. Tu ai venit cu versus-ul, eu am adus argumente.
Acum sa incheiem discutie, sunt arii dedicate pt vs- uri. Bafta!
Recunosc ca m-am obisnuit mai greu cu dimeniunile. Spatiul din interior este super bun. NU dau cu capul in plafon, nu stau cu mainele pe langa corp, ajung bine la comenzile de la bord, am o tinuta in scaun inalta. Asa cum ai banuit n-am condus o masina ca a ta si nu pot sa-ti spun relativ la ce am spus mai sus care ii mai buna. Nici eu nu fac chirii, transport, iar de ocazie inca n-am dus pe nimeni. Masina este pentru mine, sotie si un copil, dar daca trebuie sa pun 3 in spate vreau sa se simta bine. Este loc si pentru scaun copil care ii obligatoriu pana la o anumita varsta... Masina ta are putere mai mare dar si este ceva mai grea. Am aer conditionat si nu stiu daca as plati pentru clima. Cand imi este cald apas butonul, cand ii racoare il opresc. Centuri pretensionate am. Nu ma incomodeaza la condus... m-am obisnuit atat de mult cu ele incat daca nu le pun le simt lipsa. Inchidere centralizata si de la telecomanda am inclusiv la portbagaj. Cotiera, suport pentru ochelari, alarma... n-am dar se poate pune si nici nu-s scumpe din cate am vazut pe lista de preturi. Designul interior ii OK si nu-i chiar asa urat nici cel exterior. Adevarul este ca le vezi peste tot si deja ti se pare monoton...
Tu ai inceput sa spui ca Loganul nu-i masina:

Quote

Taticu', nu puteai sa-ti iei o masina calumea la banii pe care-i dai?
Spune tu sincer puteam sa-mi iau masina ta cu 8470 euro DDP, mai ales ca eu vroiam o masina cu calculator de bord, servo directie si ABS? A ta are doar 66% din preferintele mele. Si era sa uit: "imi plac masinile cu 4 usi + bortbagaj".

#44
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Aveo 5dr full fara automata are ~1130 de kile (nush daca cu rezervor plin sau gol). Cuplul e de 130 nm la 3400 rpm (eu nu am trecut peste 3000 decat fff rar, accidental). Daca loganul era importat, vedeai si la el taxe la greu. Insa e Made in Ro, deci n-are taxe (tva si vama). In rest- sa-l stapanesti sanatos si fara incidente !
Nici a mea nu are climatronic (doar a tatei, platinum 4dr), insa in spate e loc destul, deoarece portierele nu au capitonajul interior voluminos). Centurile pretensionate sunt acelea care se activeaza (adica retin cu ajutorul unui amestec explozibil ocupantul) in caz de impact: la impact, in cateva milisecunde se activeaza un dispozitiv care strange automat centura (explicatie in linii mari). Centurile normale doar retin ocupantul dupa impact, in urma coliziunii: cand se franeaza brusc, inertia face , ca ocupantul sa se deplaseze spre inainte; dispozitivul mecanic doar blocheza centura, nu o si strange, cum se intampla la pretensionate. Incearca un Aveo 3/4/5dr 1,4 16v (si alea de 1,2 ar fi ceva de capul lor, insa cam trebuie turate; ele sunt mai economice decat DOHC-urile) insa cu rodajul facut si vei ramane placut impresionat.
Eu sunt o fire mai practica, imi place sa am o masina polivalenta (sportiva, frumoasa, practica- era bun sa fi fost mai economica, insa las' ca trece el rodajul). Bafta!

#45
ugly's

ugly's

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 02.01.2007

 Lucian_M, on Feb 26 2007, 22:16, said:

Voi sunteti normali? 569 ron la un logan? Eu am dat la Aveo 5dr 1,4 16v 94 cai full un avans de 4500 euro iar rata e de 109 euro+ 39 eur Casco (full). Perioada e de 5 ani. Cum puii mei sa dai atatia bani pe un logan? Taticu', nu puteai sa-ti iei o masina calumea la banii pe care-i dai? Un vecin si-a luat un astra caravan diesel dec 2003 (cu ceva dotari, nu cine stie ce) cu 6700 euro. Si masina o stiam de ceva timp, e excelenta.
Moamaaaa, ce de bani pe un Logan... Scuze, mi se pare enorm...
Uitai sa precizez: am facut leasing la BCR, asigurari tot la ei. Am cam luat unpic de teapa (nu stiam ca pot face si cu alta banca, dar asta e..). Am auzit ca leasingul nu o sa fie asa de avantajos pt pers fizice in viitorul apropiat, cica or sa fie credite auto fff avantajoase. Insa mai e pana atunci. Bafta!

Reply-ul tau este pur si simplu infantil! Puteai sa-ti iei si BMW prin credit auto de la BCR - conditiile de finantare sint aceleasi; sau BCR-ul are conditii speciale pentru cumparatorii de Aveo ?!
Scuze pentru interventie dar daca si in topicul "Credit Logan" ai ajuns sa-ti lauzi masina si sa creezi flame ...

#46
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006

 ugly, on Feb 27 2007, 23:12, said:

Reply-ul tau este pur si simplu infantil! Puteai sa-ti iei si BMW prin credit auto de la BCR - conditiile de finantare sint aceleasi; sau BCR-ul are conditii speciale pentru cumparatorii de Aveo ?!
Scuze pentru interventie dar daca si in topicul "Credit Logan" ai ajuns sa-ti lauzi masina si sa creezi flame ...

Merci de caracterizare. Tu ma cunosti bine si cred ca ai si diploma in psihologie. Am prezentat doar conditiile de finantare de la mine comparativ cu ce era pe site- mi s-a parut scump creditul respectiv. Daca aicitit mai sus, vedeai ca am fost mai degraba atras in discutie, cauza fiind informatii incomplete prezentate de alt user. Oricum, tu stii cel mai bine, esti demult pe foru si cunosti tot.

#47
rotnik

rotnik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 09.10.2006
Salutare. Chiar azi merg la Dacia sa dau avans 10% pt. un Logan Laurate 1.5 dci iar restul......... credit pe ...... 10 ani. Stiu ce vor spune multi dar asta e, atat imi permit. Nu pot sa dau un avans mai mare si nici un credit pe o perioada mai scurta nu-mi permit. In schimb am nevoie de o masina economica si destul de spatioasa (nevasta + copil). Sigur, mai exista varianta unui sh dar ...... aici e muuuult de discutat. Voi reveni!

#48
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
felicitari pentru decizie. is curios cat e termenul de livrare..

#49
EnDor

EnDor

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 199
  • Înscris: 19.01.2006

 romaximusro, on Feb 28 2007, 08:24, said:

felicitari pentru decizie. is curios cat e termenul de livrare..
Mie mi-au dat-o in 24 ore din momentul in care au intrat banii in cont (am avut noroc ca o aveau in parcarea reprezentantei).
M-am cumparat si aparatori la roti si covorase. Mi s-a parut destul de mult (atat ele cat si manopera). Acum nu mai stiu cat am platit dar va pot spune cand vad factura.

#50
undesignus

undesignus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,505
  • Înscris: 28.06.2006

 rotnik, on Feb 28 2007, 08:20, said:

Salutare. Chiar azi merg la Dacia sa dau avans 10% pt. un Logan Laurate 1.5 dci iar restul......... credit pe ...... 10 ani. Stiu ce vor spune multi dar asta e, atat imi permit. Nu pot sa dau un avans mai mare si nici un credit pe o perioada mai scurta nu-mi permit. In schimb am nevoie de o masina economica si destul de spatioasa (nevasta + copil). Sigur, mai exista varianta unui sh dar ...... aici e muuuult de discutat. Voi reveni!

Sper din tot sufletul sa ne fi inselat noi, dar sa faci credit pe 10 ani pt o masina care nu are nici macar ABS, mi se pare total neinspirat.

#51
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
e mult 10 ani, insa daca are optiune sa dea banii anticipat... nu se stie cum ii cresc veniturile si in felul asta poate plati anticipat. in felul asta isi asigura acum rata mica.. iar in caz de mai bine da banii anticipat inapoi

Edited by romaximusro, 28 February 2007 - 12:40.


#52
add

add

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,147
  • Înscris: 09.09.2003

 rotnik, on Feb 28 2007, 08:20, said:

Salutare. Chiar azi merg la Dacia sa dau avans 10% pt. un Logan Laurate 1.5 dci iar restul......... credit pe ...... 10 ani. Stiu ce vor spune multi dar asta e, atat imi permit. Nu pot sa dau un avans mai mare si nici un credit pe o perioada mai scurta nu-mi permit. In schimb am nevoie de o masina economica si destul de spatioasa (nevasta + copil). Sigur, mai exista varianta unui sh dar ...... aici e muuuult de discutat. Voi reveni!


nu mestere, nu "atat iti permiti", faza e ca tocmai, NU ITI PERMITI.

eu daca nu imi permit, nu imi iau. sa platesti 10 ani la o masina? mai mare idiotenie nu am auzit.

pe spatele vostru fac ba magarii astai cu bancile atata profit.

#53
anele

anele

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 05.02.2007
am sa ma bag si eu si am sa zic ca documentarea face toti banii.

http://stiri.acasa.r...o_--s40605.html

bafta orice ati alege !!!!

#54
bbogdanmircea

bbogdanmircea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,258
  • Înscris: 14.02.2007
cum iau fisierul ala ca nu m-am prins?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate