Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...
 

Care ar fi egalitatea intre barbat si femeie in islam?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
87 replies to this topic

#19
Selam

Selam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,804
  • Înscris: 04.02.2007
Ar mai fi ceva...vis-a-vis de igiena...
In timpul spalarii rituale este recomandat sa se foloseasca MISWAQ-ul.
Acesta este o ramurica din arbustul SIWAK, care mestecata intre masele, se desface in fibre, si devine ca o perie. Seva din crenguta actioneaza ca un antibacterian, iar fibrele curata dintii.
Deci noi ne spalam dintii de cel putin 1400 ani  :rolleyes:

Edited by Selam, 04 March 2007 - 18:22.


#20
Nefersetty

Nefersetty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,692
  • Înscris: 23.01.2007

View PostSelam, on Mar 4 2007, 11:17, said:

Manie ?!? Pentru Parfumuri...?!?  :D  :D  :D  

Lasa-ma sa raspund...parfumurile sunt optionale pentru cei care isi permit, si se dau cu parfum dupa spalarea in prealabil inaintea rugaciunii.
Nu sunt parfumuri oarecare, sunt esente din plante fara adaos de alcool.
Deci cei care au mancat usturoi este bine sa nu mearga la moscheie, iar cei care vin trebuie sa se spele, si, dupa posibilitati, sa se dea cu parfum.

Ce frumos, nu? Exact ca in zilele noastre, intai spalare, apoi parfum, si nu un strat de jeg, un strat de parfum  :coolspeak:

Right! :) Acum inchipue-ti cum ar fi daca intr-o biserica plina de oameni care au mincat ceapa si usturoi chiar inainte de a veni la rugaciune.Oricit s-au spala pe dinti sau pe corp,miros tot se simte,din stomac si din pori.Posted Image
Cred ca armonie ar lesina pe loc.Posted Image

Edited by Nefersetty, 04 March 2007 - 20:34.


#21
mwlambo

mwlambo

    Always watching you

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,481
  • Înscris: 10.12.2006
Lasand la o parte mancarea si parfumurile, pana acum ceva timp barbatii aveau mai multe neveste dintr-un motiv destul de simplu: pe atunci razboaiele erau ceva obisnuit, deci se murea destul de mult, astfel barbatii erau mai putini decat femeile si asa s-a permis faza cu mai multe neveste. Treaba asta nu e numai la musulmani, era si la evrei si la alte popoare.

#22
Selam

Selam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,804
  • Înscris: 04.02.2007

View Postmwlambo, on Mar 4 2007, 21:18, said:

Lasand la o parte mancarea si parfumurile, pana acum ceva timp barbatii aveau mai multe neveste dintr-un motiv destul de simplu: pe atunci razboaiele erau ceva obisnuit, deci se murea destul de mult, astfel barbatii erau mai putini decat femeile si asa s-a permis faza cu mai multe neveste. Treaba asta nu e numai la musulmani, era si la evrei si la alte popoare.
Corect !  :D  
Si acum s-a permis casatoria intre membri ai aceluiasi sex, insa cand aud de poligamie sunt scarbiti, cu toate ca exista in mod neoficial (amante, amanti, e instalatoru' draga)  :huh:  
Ce lume logica   :death:

#23
Selam

Selam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,804
  • Înscris: 04.02.2007

View PostNefersetty, on Mar 4 2007, 20:33, said:

Right! :) Acum inchipue-ti cum ar fi daca intr-o biserica plina de oameni care au mincat ceapa si usturoi chiar inainte de a veni la rugaciune.Oricit s-au spala pe dinti sau pe corp,miros tot se simte,din stomac si din pori.Posted Image
Cred ca armonie ar lesina pe loc.Posted Image

:D oare?  armonie in biserica??? cu ce ocazie? <_<

#24
armonie

armonie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 477
  • Înscris: 11.12.2006

View PostSelam, on Mar 4 2007, 19:22, said:

Ar mai fi ceva...vis-a-vis de igiena...
In timpul spalarii rituale este recomandat sa se foloseasca MISWAQ-ul.
Acesta este o ramurica din arbustul SIWAK, care mestecata intre masele, se desface in fibre, si devine ca o perie. Seva din crenguta actioneaza ca un antibacterian, iar fibrele curata dintii.
Deci noi ne spalam dintii de cel putin 1400 ani  :rolleyes:

4/43
... [b]si nu gasiti apa, atunci cautati tarana marunta si curata [/b]si stergeti-va palmele peste fata si peste maini, caci Allah este Ingaduitor, Iertator "


  :lol:

halal iginena in islam :)))) decretata de insusi Allah?!  :lol: Indoiala profesionalismului doctorilor musulmani s-a adancit si mai mult sincer

iar sa te speli cu pamant /pietre confirmat si de Mohamed in Sunnah  :D  :lol:


Sahih Bukhari

Volume 1, Book 4, Number 162:
Narrated Abu Huraira:

The Prophet said, "Whoever performs ablution should clean his nose with water by putting the water in it and then blowing it out, and whoever cleans his private parts with stones should do it with odd number of stones."

Profetul  a spus. Oricine face ablutitia ar trebui sa isi spele nasul....si oricine isi spala partile private cu pietre ar trebui sa o faca cu un numar par de pietre

http://www.usc.edu/d...ri/004.sbt.html


iar in legatura cu spalatul pe dinti...daca arabii nu se spalau pe dinti... nu inseamna ca intreaga umanitatea nu a avut asemenea obicei....uite ce zice istoria...ca erau periute de dinti inca de pe timpul lui Budda care a primit porunca de la zeii lor sa foloseasca periuta inainte de Mohamed  :lol:

The activity of keeping the mouth clean dates all the way back to the religious figure Buddha. It has been recorded that he would use a "tooth stick" from the God Sakka as part of his personal hygiene regimen.

http://www.toothpasteworld.com/histo

#25
armonie

armonie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 477
  • Înscris: 11.12.2006

View PostSelam, on Mar 4 2007, 23:49, said:

Corect !  :D  
Si acum s-a permis casatoria intre membri ai aceluiasi sex, insa cand aud de poligamie sunt scarbiti, cu toate ca exista in mod neoficial (amante, amanti, e instalatoru' draga)  :huh:  
Ce lume logica   :death:

dar nu e discriminatorie homosexualitatea in plus dragul tau de Allah nu stia pe atunci hermafrodism ca deviatie genetica (individ cu doua sexe)

Poligamia nu scarbeste doar nemusulmanii , dar si femeile musulmance ( nu prea mai accepta in conditiile  civilizatiei actuale sa devina a doua sotie), impotentii si  homosexualii musulmani :))))

As dori si eu sa stiu ce ai fi facut tu daca Allah ar fi decretat ca femeia sa fi avut 4 barbati...si sa iti astepti randul la pat a 4 zi :)))))

As vrea sa aud opinia colegei tale Nefersetty daca ar accepta alte 3 consoarte cu care sa isi imparta barbatelul :))))

#26
Sarrita81

Sarrita81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 29.01.2007

View Postarmonie, on Mar 5 2007, 15:59, said:

dar nu e discriminatorie homosexualitatea in plus dragul tau de Allah nu stia pe atunci hermafrodism ca deviatie genetica (individ cu doua sexe)

Poligamia nu scarbeste doar nemusulmanii , dar si femeile musulmance ( nu prea mai accepta in conditiile  civilizatiei actuale sa devina a doua sotie), impotentii si  homosexualii musulmani :))))

As dori si eu sa stiu ce ai fi facut tu daca Allah ar fi decretat ca femeia sa fi avut 4 barbati...si sa iti astepti randul la pat a 4 zi :)))))

As vrea sa aud opinia colegei tale Nefersetty daca ar accepta alte 3 consoarte cu care sa isi imparta barbatelul :))))

Tu nu intelegi ca poligamia nu este obligatorie?! Este posibil ca un musulman sa aiba 1, 2, 3 sau 4 sotii, dar trebuie indeplinite o serie de conditii, sa nu crezi ca oricine isi poate lua o a doua sotie etc.

Ti s-a explicat de nu stiu cate ori ce este cu poligamia, chiar sint curioasa sa stiu daca nu vrei sau nu poti sa intelegi...

#27
armonie

armonie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 477
  • Înscris: 11.12.2006

View PostSarrita81, on Mar 5 2007, 17:18, said:

Tu nu intelegi ca poligamia nu este obligatorie?! Este posibil ca un musulman sa aiba 1, 2, 3 sau 4 sotii, dar trebuie indeplinite o serie de conditii, sa nu crezi ca oricine isi poate lua o a doua sotie etc.

Ti s-a explicat de nu stiu cate ori ce este cu poligamia, chiar sint curioasa sa stiu daca nu vrei sau nu poti sa intelegi...

Este permisa ! si doar barbatilor nu si femeilor..asta e ciudat:) Iar preferinta lui Allah pentru barbati este si mai ciudata.
Situatia femeii descrisa in Coran adanceste ciudatenia. Iar nestiinta lui Allah justifica faptul ca Allah era de fapt Mohamed. In Coran nu apar acele 4 conditii de poligamie :)))) Sunt destui sarantoci musulmani poligami in tarile musulmane . Ce nu inteleg : cum femeia musulmana se poate lasa mintita si manipulata cu usurinta: sa fie considerata: deficienta mental, sa isi imparta barbatul cu 4 , considerata  jumatate de barbat .

Iar Allah nu prea a stiut sa  calculeze. In Coran zice ca in preislam fetitele erau ucise prin ingroparea de vii...deci societatea araba era in deficit in legatura cu numarul persoanelor de sex feminin. Si nici o data nu am auzit in istoria omenirii ca procentul barbatilor sa fie de 1 barbat si 4 femei

uite ce zice un studiu genetic


Male-Female Ratios in the United States


    Males   Females
    
at conception   130-150   100
at birth   105-110   100
at age 20   98   100
at age 65+   68   100


Current cultural practices in China and India result in even higher rates of male births.  In China there are 117 boys born for every 100 girls, and in some regions the ratio is as high as 144 to 100.  The main reason for these skewed frequencies is the traditional preference for boys and the availability of ultrasound technology for gender determination and clinical abortions to eliminate female fetuses despite the fact that it is illegal.  A consequence of this practice is the growing scarcity of marriageable women in China and the more prosperous states of North India.

Practica actuala din China si India rezulta chiar o rata mai mare de baieti nascuti. In China sunt 117 baieti nascuti la fiecare 100 de fetite , si cateva practici religioase tata este mai mare 144 la 100. Principalul motiv este preferinta traditionala pentru baieti..... In consecinta aceastei practici este cresterea lipsei femeilor care se pot casatori in China
http://anthro.paloma...basis/bio_2.htm

Eu am gasit in nici o tara si nici intr-un moment istoric mondial ca barbatii sa fi fost in relatia de 1 barbat- 4 femei sa poata face posibila poligamia lui Allah.

#28
Sarrita81

Sarrita81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 29.01.2007

View Postarmonie, on Mar 5 2007, 16:41, said:

Este permisa ! si doar barbatilor nu si femeilor..asta e ciudat:) Iar preferinta lui Allah pentru barbati este si mai ciudata.
Situatia femeii descrisa in Coran adanceste ciudatenia. Iar nestiinta lui Allah justifica faptul ca Allah era de fapt Mohamed. In Coran nu apar acele 4 conditii de poligamie :)))) Sunt destui sarantoci musulmani poligami in tarile musulmane . Ce nu inteleg : cum femeia musulmana se poate lasa mintita si manipulata cu usurinta: sa fie considerata: deficienta mental, sa isi imparta barbatul cu 4 , considerata  jumatate de barbat .

Iar Allah nu prea a stiut sa  calculeze. In Coran zice ca in preislam fetitele erau ucise prin ingroparea de vii...deci societatea araba era in deficit in legatura cu numarul persoanelor de sex feminin. Si nici o data nu am auzit in istoria omenirii ca procentul barbatilor sa fie de 1 barbat si 4 femei

uite ce zice un studiu genetic
Male-Female Ratios in the United States


    Males   Females
    
at conception   130-150   100
at birth   105-110   100
at age 20   98   100
at age 65+   68   100
Current cultural practices in China and India result in even higher rates of male births.  In China there are 117 boys born for every 100 girls, and in some regions the ratio is as high as 144 to 100.  The main reason for these skewed frequencies is the traditional preference for boys and the availability of ultrasound technology for gender determination and clinical abortions to eliminate female fetuses despite the fact that it is illegal.  A consequence of this practice is the growing scarcity of marriageable women in China and the more prosperous states of North India.

Practica actuala din China si India rezulta chiar o rata mai mare de baieti nascuti. In China sunt 117 baieti nascuti la fiecare 100 de fetite , si cateva practici religioase tata este mai mare 144 la 100. Principalul motiv este preferinta traditionala pentru baieti..... In consecinta aceastei practici este cresterea lipsei femeilor care se pot casatori in China
http://anthro.paloma...basis/bio_2.htm

Eu am gasit in nici o tara si nici intr-un moment istoric mondial ca barbatii sa fi fost in relatia de 1 barbat- 4 femei sa poata face posibila poligamia lui Allah.

Ah, armonie, armonie, mult zgomot pentru nimic, ca de obicei :D

Ti-am zis intr-o postare precedenta sa nu imi dai drept exemplu China, dezechilibrul demografic de acolo este cauzat de politica tarii. Cuplurile nu pot avea mai mult de un copil, si prefera ca acesta sa fie baiat. In India este vorba despre traditie, si acolo nu sunt numai musulmani, ci si hindusi :)

Iar in ceea ce priveste capacitatea ta de intelegere, totul este relativ :) De exemplu, tu esti vorbitor nativ de limba romana, si nu ai reusit sa inveti bine nici macar limba asta, deci nu o intelegi, asta deduc eu din postarile agramate si cu cuvinte inventate de tine :) Deci tu nu intelegi nici macar romaneste cum trebuie, ma intreb de ce te mai zbati cu privire la chestiuni de ordin spiritual, atat de departe de sfera ta de intelegere.

#29
armonie

armonie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 477
  • Înscris: 11.12.2006

View PostSarrita81, on Mar 5 2007, 18:22, said:

Ah, armonie, armonie, mult zgomot pentru nimic, ca de obicei :D

Ti-am zis intr-o postare precedenta sa nu imi dai drept exemplu China, dezechilibrul demografic de acolo este cauzat de politica tarii. Cuplurile nu pot avea mai mult de un copil, si prefera ca acesta sa fie baiat. In India este vorba despre traditie, si acolo nu sunt numai musulmani, ci si hindusi .

Iar in ceea ce priveste capacitatea ta de intelegere, totul este relativ :) De exemplu, tu esti vorbitor nativ de limba romana, si nu ai reusit sa inveti bine nici macar limba asta, deci nu o intelegi, asta deduc eu din postarile agramate si cu cuvinte inventate de tine :) Deci tu nu intelegi nici macar romaneste cum trebuie, ma intreb de ce te mai zbati cu privire la chestiuni de ordin spiritual, atat de departe de sfera ta de intelegere.


Ideea informatiilor care le-am postat....era ca Allah era nestiutor cu privire la poligamie si cate femei i s-ar cuveni unui barbat conform realitatii. Deci in China, America, India poligamia nu poate fi aplicata cu toate ca Allah insista disperat in Coran

Si ai grija cum vorbesti unui barbat ca s-ar putea sa o iei peste ochi de la Allah :)

Cred ca preferinta pentru baieti este chiar dezvoltata de conditia femeii in islam.


Mda de obicei tactica musulmanilor... "interlocutorul este incapabil sa exprime o idee" oricum eu ma bucur ca stii limba romana mai bine decat mine

Si care ar fi spiritualitatea religiei tale?
- pedofilia
- poligamia
- fecioare in rai
- barbatul e dumnezeul femeii
- desconsiderarea femeii in islam: apropos cum e sa fii femeie in islam , cred ca te urasti ingrozitor ca femeie si in fiecare zi te rogi sa iti apara un penis , eventual sa dispara menstruatia.
- sa imparti prazile si sclavii in urma unui jaf
- o crima poate fi raspumparata cu banii sangelui in ochii lui Allah?

doresti cumva sa continui lista?

Am o curiozitate : cum se aplica islamul unui hermafrodit ??

Edited by armonie, 05 March 2007 - 17:37.


#30
Sarrita81

Sarrita81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 29.01.2007

View Postarmonie, on Mar 5 2007, 17:28, said:

Mda de obicei tactica musulmanilor... "interlocutorul este incapabil sa exprime o idee" oricum eu ma bucur ca stii limba romana mai bine decat mine :)

Si care ar fi spiritualitatea religiei tale?
- pedofilia
- poligamia
- fecioare in rai
- barbatul e dumnezeul femeii
- desconsiderarea ideei de femeie in islam: apropos cum e sa fii femeie in islam :(((
- sa imparti prazile si sclavii in urma unui jaf
- o crima poate fi raspumparata cu banii sangelui in ochii lui Allah?

doresti cumva sa continui lista?

Ce tactica, draga? Este o realitate obiectiva ca esti incapabil sa exprimi o idee! Si aia copiata de pe la altii :) Ma bucur ca te bucuri.

Anyways, iar ai inceput sa scrii aberatii :) Ia auzi, 'barbatul e dumnezeul femeii', vad ca iar ai inceput cu sclavia bla bla bla, pedofilie again, poligamie, fecioare in Rai... Toate aceste aspecte ti s-au explicat de multe ori, dar nu este nimeni mai orb decat cel care nu vrea sa vada. A propos, asta nu e lista, ma asteptam la mai mult de la site-urile alea bengoase pe care le vizitezi, de ce repeti la nesfirsit aceleasi idei?

Este MINUNAT sa fii femeie in islam, in fiecare zi spun Alhamdulillah ca sunt Muslima.

#31
armonie

armonie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 477
  • Înscris: 11.12.2006

View PostSarrita81, on Mar 5 2007, 18:39, said:

Ce tactica, draga? Este o realitate obiectiva ca esti incapabil sa exprimi o idee! Si aia copiata de pe la altii :) Ma bucur ca te bucuri.

Anyways, iar ai inceput sa scrii aberatii :) Ia auzi, 'barbatul e dumnezeul femeii', vad ca iar ai inceput cu sclavia bla bla bla, pedofilie again, poligamie, fecioare in Rai... Toate aceste aspecte ti s-au explicat de multe ori, dar nu este nimeni mai orb decat cel care nu vrea sa vada. A propos, asta nu e lista, ma asteptam la mai mult de la site-urile alea bengoase pe care le vizitezi, de ce repeti la nesfirsit aceleasi idei?

Este MINUNAT sa fii femeie in islam, in fiecare zi spun Alhamdulillah ca sunt Muslima.
http://www.glumbert.com/media/wifebeat

http://www.memritv.o...ript.asp?P1=102

http://www.memritv.o...cript.asp?P1=49
http://www.memritv.o...ipt.asp?P1=1154

#32
Sarrita81

Sarrita81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 29.01.2007

View Postarmonie, on Mar 5 2007, 18:05, said:


Loool :) MEMRI?  :lol: Du-te si citeste tu de acolo  B)

PS: Ahhh, si tu zici ca te feresti sa intri pe site-uri musulmane ca sa nu-ti ia IP-ul.

#33
armonie

armonie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 477
  • Înscris: 11.12.2006

View PostSarrita81, on Mar 5 2007, 19:38, said:

Loool :) MEMRI?  :lol: Du-te si citeste tu de acolo  B)

PS: Ahhh, si tu zici ca te feresti sa intri pe site-uri musulmane ca sa nu-ti ia IP-ul.
daca nu ai observat nu e site musulman...sunt expuse "perlele" islamice:)

#34
Sarrita81

Sarrita81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 29.01.2007

View Postarmonie, on Mar 5 2007, 18:58, said:

daca nu ai observat nu e site musulman...sunt expuse "perlele" islamice:)

armonie, stiu foarte bine ce este MEMRI si mai stiu ca nu e bine sa umbli pe acolo  ;) Tu nu stii ce este de fapt  ;)

Eu credeam ca stii, de-aia ti-am zis ca ma mir ca ai avut curajul sa intri acolo, tu care nu intri pe site-uri musulmane ca sa nu-ti ia IP-ul... Loooooool. Se pare ca nu stii Middle East-ul asa de bine cum pretinzi :D

#35
Nefersetty

Nefersetty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,692
  • Înscris: 23.01.2007

View Postarmonie, on Mar 5 2007, 08:59, said:

As vrea sa aud opinia colegei tale Nefersetty daca ar accepta alte 3 consoarte cu care sa isi imparta barbatelul :) )))


Clauza asta se poate stabili de la inceput.Inainte de a incheia "contractul" de casatorie i-am spus sotului ca nu accept ideea de sotii multiple si divortez de el in doua secunde.Oricum el e nascut in Canada si e modernizat,dar n-ai de unde sa stii ca ginesc barbatii asa ca eu m-am asigurat. :D

Ps: Crede-ma una ca mine Posted Imagee deajuns sa-i taie pofta de alta nevasta. Posted Image

Edited by Nefersetty, 06 March 2007 - 04:30.


#36
Cafea_albastra

Cafea_albastra

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 393
  • Înscris: 08.02.2007

View PostNefersetty, on Mar 6 2007, 04:27, said:

Ps: Crede-ma una ca mine Posted Imagee deajuns sa-i taie pofta de alta nevasta. Posted Image

Logic..ai sange de romanca in tine... :naughty:  :kisstogether:

Edited by Megara, 06 March 2007 - 07:50.
quote


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate