Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...
 Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina
 Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 

Sfaturi de la Bunicul ''Motzoc''

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
3203 replies to this topic

#19
CornelB

CornelB

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,484
  • Înscris: 23.06.2005

View PostMotzoc, on Feb 22 2007, 10:42, said:

CornelB, eu sunt o balanta care a cautat mereu sa echilibreze talerele, si, din aceasta cauza si a unei nehotarari ancestrale, am trecut pe langa prilejurile, pe care viata ti le ofera o singura data!
Vorba romanului:''da doamne, mintea romanului cea de pe urma!'' !Asta am inteles-o exact dupa ce am iesit la pensie!
Oricum nu as fi schimbat multe in viata mea, sunt multumit de ceea ce am facut pana acuma( plenar vorbind),dar nu as fi scapat cele cateva oportunitati oferite!


ai putea detalia? măcar genul de oportunități pe care regreți că le-ai pierdut?

Hai că nu o fi vorba chiar de blonde/brunete, sau mai știi? :)

#20
parola

parola

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 07.07.2003
Toati sfaturili pi cari ai putia sî li arunci cătri țâncii di pi aici au valuaria iegalî cu ziero! Știi cî Negruzzi o lasat un spital pi numi "Socola"? Tăț au gărgăuni pi creier da asta nu însamnî cî trebi sî ni defilam în cămeșă di forțî.
Vez di trabî sau di drum șî lasî-ni paci pânî nu-ț luăm capu!

#21
Motzoc

Motzoc

    VENERABIL

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,644
  • Înscris: 29.01.2007

View PostCornelB, on Feb 22 2007, 11:15, said:

ai putea detalia? măcar genul de oportunități pe care regreți că le-ai pierdut?

Deci in final era vorba de o promovare, dar in alt oras si nu m-a lasat sotia sa plec, iar pe timpul lui Ceausescu am avut posibilitatea sa raman in Vest si nu am avut curajul sa o fac, gandindu-ma la familia care ramanea in Romania!

View Postparola, on Feb 22 2007, 13:06, said:

Toati sfaturili pi cari ai putia sî li arunci cătri țâncii di pi aici au valuaria iegalî cu ziero! Știi cî Negruzzi o lasat un spital pi numi "Socola"? Tăț au gărgăuni pi creier da asta nu însamnî cî trebi sî ni defilam în cămeșă di forțî.
Vez di trabî sau di drum șî lasî-ni paci pânî nu-ț luăm capu!

Bre, vezi-ti matale di treaba si vezi ca ti cauta aia di la spital cu politia! :w00t:

#22
naughtydream01

naughtydream01

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,797
  • Înscris: 13.03.2005

View PostMotzoc, on Feb 22 2007, 13:38, said:

Bre, vezi-ti matale di treaba si vezi ca ti cauta aia di la spital cu politia! :w00t:
Așa, nene Moțoc, fii rău cu ghiavolii!

#23
Alina

Alina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,039
  • Înscris: 04.11.2004

View PostMotzoc, on Feb 22 2007, 10:32, said:

Primii 25 de ani sunt grei, urmatorii :naughty: ....si mai grei!
Sa stii ca dragostea oarba de la inceput, s-a transformat cu timpul intr-o prietenie profunda si o intelegere a vietii perfecta, ajunge sa ne privim in ochi ca sa stim ce

De ce sunt grei?

Personal nu am o parere prea buna despre casnicie...dar nu sunt nici total impotriva. Mi se pare ca te arunci singur intr-o colivie si inghiti si cheia. Ideal ar fi sa te inchizi cu iubirea vietii tale, daca tot ti s-a urat de libertate.

Intotdeauna m-am intrebat care sunt sentimentele dupa atatia ani de convietuire...Ce mai ramane? Ce se schimba? Ce lipseste?
Hmmm....banuiesc ca voi afla la un moment dat... :rolleyes:

#24
Cimpoacă

Cimpoacă

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,722
  • Înscris: 17.07.2006
Ești prea subtilă pe public, lasă că o să înțelegi pe piem.

#25
Motzoc

Motzoc

    VENERABIL

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,644
  • Înscris: 29.01.2007

View PostAlina, on Feb 22 2007, 15:34, said:

De ce sunt grei?
Personal nu am o parere prea buna despre casnicie...dar nu sunt nici total impotriva. Mi se pare ca te arunci singur intr-o colivie si inghiti si cheia. Ideal ar fi sa te inchizi cu iubirea vietii tale, daca tot ti s-a urat de libertate.
Intotdeauna m-am intrebat care sunt sentimentele dupa atatia ani de convietuire...Ce mai ramane? Ce se schimba? Ce lipseste?
Hmmm....banuiesc ca voi afla la un moment dat... :rolleyes:
Grei?
Cele doua ''pietre de moara''incep sa se rodeze una de alta, exista si tendinta de a fi de esenta tare si atunci se sparg!
Si, mai mult trebuie sa fiti firi complementare, ca sa va puteti suplini unul pe altul!
Iar, nu in cele din urma, unul din doi mai trebuie sa cedeze, pentru a evita scanteia, care duce la deflagratie!
In final, ramane prietenia pura si nealterata, se schimba aspectul fizic( nerelevant), dar lipseste puterea de a rezolva repede unele lucruri, cu care la tinerete te jucai!

#26
CornelB

CornelB

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,484
  • Înscris: 23.06.2005

View PostMotzoc, on Feb 22 2007, 13:36, said:

Deci in final era vorba de o promovare, dar in alt oras si nu m-a lasat sotia sa plec, iar pe timpul lui Ceausescu am avut posibilitatea sa raman in Vest si nu am avut curajul sa o fac, gandindu-ma la familia care ramanea in Romania!

Da' corect îi că n-o să ştii niciodată dacă nu cumva era mai rău, dacă mergeai pe unul din acele două drumuri?
În condiţiile în care ţi-e bine acuma - aşa am înţeles, mă rog câte un necaz în cârcă găseşti la oricine, ar fi mult prea plictistoare viaţa altfel - şi presupunând că ai luat acele decizii în deplină analiză a situaţiei - cu mintea de atunci, of course, ptr că de ai aflat orişice altceva între timp NU se pune în... balanţă :) - în aceste două condiţii esenţiale, deci, mai are sens să-ţi reproşezi, chiar şi vag, că ai ratat 'oportunităţi pe care viaţa ţi le oferă o singură dată'??

Şi eu sunt balanţă, deşi spun asta doar absolut glumind, şi nu foarte diferit de vârstă faţă de domnia ta, însă NU-mi văd absolut nici o greşeală/eroare în alegere răscrucilor vieţii. Chiar dacă unele mi-au adus poveri, erau absolut justificate şi perfect motivate atunci.

Îi fi mai limitat, oare? :)


--
le: @noti - lasă mey că înţelege el omu' să facă ce spune popa... ;)

Edited by CornelB, 22 February 2007 - 16:17.


#27
Alina

Alina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,039
  • Înscris: 04.11.2004

View PostCimp0aca, on Feb 22 2007, 15:48, said:

Ești prea subtilă pe public, lasă că o să înțelegi pe piem.

Esti prea activ pe forum! Treci in colivie si pupa-ti nevasta!  :coolspeak:

#28
bellea_77

bellea_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,371
  • Înscris: 21.08.2006
In fata noastra, a forumistilor de pe bara, ai avantajul varstei... si afisezi asta cu o "falsa" intelepciune. Tinerii din ziua de azi sunt mai caliti decat aia de pe vremuri care aveau siguranta zilei urmatoare a vietii lor, care erau ajutati de parinti sau de pilelor lor, si care nu indurau decat tentatia betiei sau a fumatului. E o discrepanta de varsta. Nu stiu ce sfat ai putea sa-mi dai mie sau altora, care oricum merg pe principiul de a nu asculta de nimeni. Suntem o generatie de supravietuitori, si crede-ma nu e neaparat de bine.
Apreciez deschiderea ta spre "lume". :peacefingers:
Dar atat.

#29
Motzoc

Motzoc

    VENERABIL

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,644
  • Înscris: 29.01.2007

View PostCornelB, on Feb 22 2007, 16:13, said:

Și eu sunt balanță, deși spun asta doar absolut glumind, și nu foarte diferit de vârstă față de domnia ta, însă NU-mi văd absolut nici o greșeală/eroare în alegere răscrucilor vieții. Chiar dacă unele mi-au adus poveri, erau absolut justificate și perfect motivate atunci.

Nu poti sa judeci lucrurile de atunci cu mintea de acum, ar fi anacronic si nu ma  mai domniti, ca Motzoc a fost un simplu boier, nu Voda!
Insa intrebarea ramane, ce ar fi fost daca......
Iar despre crucea pe care o purtam in spate toata viata, sa-ti spun o mica parabola:
Cand s-au impartit, cei care le-au ales pe cele mai mici, s-au inselat, erau de plumb(sic)!

#30
Motzoc

Motzoc

    VENERABIL

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,644
  • Înscris: 29.01.2007

View Postbellea_77, on Feb 22 2007, 17:13, said:

In fata noastra, a forumistilor de pe bara, ai avantajul varstei... si afisezi asta cu o "falsa" intelepciune. Tinerii din ziua de azi sunt mai caliti decat aia de pe vremuri care aveau siguranta zilei urmatoare a vietii lor, care erau ajutati de parinti sau de pilelor lor, si care nu indurau decat tentatia betiei sau a fumatului. E o discrepanta de varsta. Nu stiu ce sfat ai putea sa-mi dai mie sau altora, care oricum merg pe principiul de a nu asculta de nimeni. Suntem o generatie de supravietuitori, si crede-ma nu e neaparat de bine.
Apreciez deschiderea ta spre "lume". :peacefingers:
Dar atat.

Nu spun ca am IQ de peste 130, ca Sharon Stone, intr-adevar, astazi voi sunteti mai ''caliti'' pentru viata, de fapt sunteti ''lupii tineri care supravietuiti in jungla vietii'', eu nu pot decat sa va impartasesc din experienta mea de viata( celor care vor), avand in vedere ca poate am trecut odata prin aceeasi faza si va pot expune o cale, vazuta abia acum pe panta descendenta a vietii!
Tu nu poti sa spui ca nu asculti de nimeni, este absurd, traiesti intr-o societate limitat de constrangeri: sociale, etice, morale, legale,etc.
Cat despre copii mei, sa stii ca de la 18 ani i-am trimis in lume sa se descurce!
Cu stima!

#31
CornelB

CornelB

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,484
  • Înscris: 23.06.2005

View PostMotzoc, on Feb 22 2007, 17:21, said:

Nu poti sa judeci lucrurile de atunci cu mintea de acum, ar fi anacronic si nu ma  mai domniti, ca Motzoc a fost un simplu boier, nu Voda!
Insa intrebarea ramane, ce ar fi fost daca......
Iar despre crucea pe care o purtam in spate toata viata, sa-ti spun o mica parabola:
Cand s-au impartit, cei care le-au ales pe cele mai mici, s-au inselat, erau de plumb(sic)!


Atunci de ce nu te întrebi și, de exemplu, ce-ar fi fost dacă ți-ar fi căzut o cărămidă de 15 kile în cap, la 31 de ani?? [sau un alt bărbat nevestei tale cu tronc?] :D

Pricepi matale? Pentru mine, om cu pretenții 'mai mult de la sine...' [recunoști parafraza, sper :) ], acele răscruci - dacă erau suficient de importante la vremea lor, atunci au fost și pipăite și gustate.
Dacă nu au fost explorate, a fost pentru că nu erau de băgat în seamă serios atunci. Punkt.


ps: cât despre crucile mici, de plumb - dacă la mine ai bătut apropo, io unul întotdeauna le-am preferat pe alea MARI, de plumb. :)
Dovadă stă topicul meu de pe Medical Stuff, ha-ha-ha-ha.
--
și-ncă ceva: chiar de la apariția d-niei tale pe forum am avut vaga senzație că vârsta nu ți-e chiar cea pe care ne-o sugerezi. Dacă mă-nșel, al meu fie păcatul. :)

#32
mwlambo

mwlambo

    Always watching you

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,481
  • Înscris: 10.12.2006
Lasand jungla la o parte, vreau sa va intreb d'le Motzoc care ar fi mai bine, UTCB(Căi ferate, drumuri și poduri) sau Academia Fortelor Terestre(MANAGEMENT ECONOMICO-FINANCIAR)? Nu reusesc sa ma hotarasc, imi plac ambele facultati, dupa se castiga bine in amble cazuri, nu stiu ce e mai bine. Daca binevoiti sa-mi raspundeti, va multumesc.

PS. Sper sa nu aiba drepate CornelB in legatura cu varsta si daca are te voi bantui pana la sfarsitul veacurilor. :vampire:

Edited by mwlambo, 22 February 2007 - 17:49.


#33
Motzoc

Motzoc

    VENERABIL

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,644
  • Înscris: 29.01.2007

View PostCornelB, on Feb 22 2007, 17:36, said:

Atunci de ce nu te întrebi și, de exemplu, ce-ar fi fost dacă ți-ar fi căzut o cărămidă de 15 kile în cap, la 31 de ani?? [sau un alt bărbat nevestei tale cu tronc?] :D
Pricepi matale? Pentru mine, om cu pretenții 'mai mult de la sine...' [recunoști parafraza, sper :) ], acele răscruci - dacă erau suficient de importante la vremea lor, atunci au fost și pipăite și gustate.
Dacă nu au fost explorate, a fost pentru că nu erau de băgat în seamă serios atunci. Punkt.
ps: cât despre crucile mici, de plumb - dacă la mine ai bătut apropo, io unul întotdeauna le-am preferat pe alea MARI, de plumb. :)
Dovadă stă topicul meu de pe Medical Stuff, ha-ha-ha-ha.
și-ncă ceva: chiar de la apariția d-niei tale pe forum am avut vaga senzație că vârsta nu ți-e chiar cea pe care ne-o sugerezi. Dacă mă-nșel, al meu fie păcatul. :)
1.M-am ferit cat am putut in viata de accidente, era sa mor de trei ori, am scapat, cineva mi-a spus ca am ''omorat''moartea!
2.Rascrucile au fost importante, nehotararea mea si felul sovaielnic si incet de a judeca lucrurile( acum s-au schimbat si datorita experientelor trecute)m-au facut , poate sa nu aleg varianta optima!
3.Martiriul meu sufletesc il gasesti la ''Dialog intre generatii'',( pag72, post 2155) unde nu mai intru deloc!
4.Poza este a mea, nu a tatei, iar varsta reala, cine trece prin Buzau, ma poate vizita!

Adresa de E-Mail si ID de Mess, se gasesc la profil! Iar de tastat stiu de la serviciu( sunt pensionat de 5 ani), deoarece nu aveam dactilografa, ci o amarata de masina de scris, dar cu prima linie de taste:QWERTYUIOP,  ca la PC!

Edited by Motzoc, 22 February 2007 - 18:05.


#34
Cimpoacă

Cimpoacă

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,722
  • Înscris: 17.07.2006
Parcă era vorba despre un bunic cu motz(oc) real și niște nepoți virtuali.

Văd că cei interesați de sfaturi sunt tot mai puțini (profeția mea despre proștii de indiferent ce vârstă se împlinește), cei care dau pas fără se abțin, iar cei care n-au bani de cip dau bani pe ISP și head free.

Bunicule, nepoții tăi, ăia reali, ce zic de halul ăsta?... Sau în lipsă de nepoți reali, dai sfaturi pe bandă rulantă tot celor atinși de progerie?

Moșule, ce tânăr ești!

#35
Motzoc

Motzoc

    VENERABIL

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,644
  • Înscris: 29.01.2007

View Postmwlambo, on Feb 22 2007, 17:46, said:

Lasand jungla la o parte, vreau sa va intreb d'le Motzoc care ar fi mai bine, UTCB(Căi ferate, drumuri și poduri) sau Academia Fortelor Terestre(MANAGEMENT ECONOMICO-FINANCIAR)? Nu reusesc sa ma hotarasc, imi plac ambele facultati, dupa se castiga bine in amble cazuri, nu stiu ce e mai bine. Daca binevoiti sa-mi raspundeti, va multumesc.

PS. Sper sa nu aiba drepate CornelB in legatura cu varsta si daca are te voi bantui pana la sfarsitul veacurilor. :vampire:

Dupa afinitati si eu sunt inginer constructor de cai ferate si 1/2 din viata am lucrat pe santiere, pana m-am stabilit la o uzina din Buzau care produce macaze pentru calea ferata!
Insa viitorul este mai sumbru pentru acest domeniu,materialele sunt din ce in ce mai bune si mai fiabile, cu o durata normata de viata mai mare si inlocuire la termane lungi, in conditiile in care traficul s-a redus cu mai bine de 50%!
Asa ca ramane cealalta varianta, in cazul armatei profesioniste! si ginerele meu face parte din ea!
Iar astazi, daca vrei, poti face 2-3 facultati, masterate, specializari,etc., pe vremea mea era fff.greu si de facut una!
Dar decizia finala sunt sigur ca iti apartine si ca deja ai luat-o! Succes!
Si spuneti-mi odata:Bai,MOTZOACE! Ma simt de parca as fi la prezidiu! Ce naiba!

#36
Cimpoacă

Cimpoacă

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,722
  • Înscris: 17.07.2006

View Postmwlambo, on Feb 22 2007, 17:46, said:

PS. Sper sa nu aiba drepate CornelB in legatura cu varsta si daca are te voi bantui pana la sfarsitul veacurilor. :vampire:
Nu te lega de nepotul lui favorit.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate