Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 

Sfaturi de la Bunicul ''Motzoc''

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
3203 replies to this topic

#37
CornelB

CornelB

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,484
  • Înscris: 23.06.2005

View PostCimp0aca, on Feb 22 2007, 18:02, said:

Nu te lega de nepotul lui favorit.

ariciule, i-i putea fi maybe nepot, da' nici într-un caz 'ăla favorit' :D.
Dacă nu crez, întreabă-l.

later: ai apucat, mă, să citeşti 'Lumea vs Cimpoacă'? :)
[ptr cimpoacă e acel 'mă', nu ptr iniţiator topic]

Edited by CornelB, 22 February 2007 - 18:11.


#38
bellea_77

bellea_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,371
  • Înscris: 21.08.2006

View PostMotzoc, on Feb 22 2007, 17:30, said:

Nu spun ca am IQ de peste 130, ca Sharon Stone, intr-adevar, astazi voi sunteti mai ''caliti'' pentru viata, de fapt sunteti ''lupii tineri care supravietuiti in jungla vietii'', eu nu pot decat sa va impartasesc din experienta mea de viata( celor care vor), avand in vedere ca poate am trecut odata prin aceeasi faza si va pot expune o cale, vazuta abia acum pe panta descendenta a vietii!
Tu nu poti sa spui ca nu asculti de nimeni, este absurd, traiesti intr-o societate limitat de constrangeri: sociale, etice, morale, legale,etc.
Cat despre copii mei, sa stii ca de la 18 ani i-am trimis in lume sa se descurce!
Cu stima!
E adevarat ca traiesc intr-o societate care limiteaza social, etic, moral si legal, dar sunt rebela prin definitie. Incerc sa fiu un om corect si merg pe principiul ca daca nu pot face un bine cuiva, macar nici rau sa nu-i fac. Ceea ce le-ai facut copiilor tai e de admirat. Si eu imi castig existenta singura de la 19 ani, nimeni nu m-a invat sa fac ceva, cand am terminat liceul nu aveam nicio meserie pentru ca dupa revolutie aproape toate liceele au devenit teoretice. Nu am cerut parintilor nici macar un pahar de apa, ba chiar daca am putut sa-i ajut am facut-o, cu toate ca sunt inca tineri si nu au nevoie de ajutorul meu. Revenind... societatea ma limiteaza, dar adevarata bariera ti-o impui singur, cat poti duce. Spui ca ai trecut prin viata si ca poti ajuta cumva, ca poate s-a intamplat sa fi trecut prin ceva similar. Viata unui om e unica, sunt sigura ca deja suntem plictisiti de aceasta sintagma, dar iti spun eu... unicitatea nu e data de existenta in sine, ci de felul in care percepem experientele ei. Spre exemplu, mie mi-a murit bunicul cand aveam 9 ani... A fost un soc. A fost omul pe care l-am si il idolatrizez. L-am pierdut cand inca nu deschisesem ochii bine si recunosc ca am trecut foarte greu peste acest soc. Crezi ca mi-ai putea da un sfat legat de asta? Legat de faptul ca eu nu cred ca voi trece vreodata peste aceasta pierdere.

#39
hardvare

hardvare

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 02.08.2005
Domnule Motzoc, știi dumneata ce-i primăvara?

#40
Motzoc

Motzoc

    VENERABIL

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,644
  • Înscris: 29.01.2007

View Postbellea_77, on Feb 22 2007, 19:49, said:

Spre exemplu, mie mi-a murit bunicul cand aveam 9 ani... A fost un soc. A fost omul pe care l-am si il idolatrizez. L-am pierdut cand inca nu deschisesem ochii bine si recunosc ca am trecut foarte greu peste acest soc. Crezi ca mi-ai putea da un sfat legat de asta? Legat de faptul ca eu nu cred ca voi trece vreodata peste aceasta pierdere.

Despre cei dragi care ti-au marcat o anumita perioada din viata, numai de bine pomenirea lor!
Dar el este alaturi de tine in tot ceea ce intreprinzi! Nu-i simti uneori prezenta, cand ti-e greu?
Stiu ca unii vor rade de acesta postare, dar si eu am suferit mult in viata( daca vrei sa citesti la Editoriale=Dialog intre generatii, pag72, postarea 255), vei intelege de ce pot sa te inteleg!
Si acum esti tare , pantru ca te sprijini pe cel mai bun prieten al tau:TU si pe amintirea luminoasa a bunicului!
De aceea sa pastrezi aceasta amintire, chiar cu o lacrima in coltul ochiului!
Iar el de acolo( de sus) iti va priveghea drumurile!

#41
Cimpoacă

Cimpoacă

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,722
  • Înscris: 17.07.2006

View PostCornelB, on Feb 22 2007, 18:06, said:

later: ai apucat, mă, să citești 'Lumea vs cretinulforumurilor'? :)
[ptr cretinulforumurilor e acel 'mă', nu ptr inițiator topic]
Nu numai că l-am citit, dar , deși nu mai este, gașca s-a cam spart... Iar eu, în lumea mea mă simt...

#42
Cimpoacă

Cimpoacă

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,722
  • Înscris: 17.07.2006
Fără nicio schijă de regret: Motzoc, du-te singur, cică morții sunt grei!

#43
Motzoc

Motzoc

    VENERABIL

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,644
  • Înscris: 29.01.2007

View Posthardvare, on Feb 22 2007, 19:58, said:

Domnule Motzoc, știi dumneata ce-i primăvara?

Viata omului se poate asemana cu anotimpurile dintr-un an:
iarna=copilarie, primavara=adolescenta,vara=maturitatea, iarna=batranetea.
Acum intelegi ca pentru mine a inceput iarna( dar nu stiu cat de lunga va fi)!
Si ca sa mai dau si exemplul trapezului: panta ascendenta( mai abrupta)=tineretea, palierul=maturitatea,panta descendenta(mai lina)=batranetea!
Am inteles intrebarea ta, ma bucur de orice primavara, de funigeii care plutesc prin aer si de faptul ca am mai scapat de o iarna si am un dor de ......duca!

#44
Cimpoacă

Cimpoacă

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,722
  • Înscris: 17.07.2006

View Posthardvare, on Feb 22 2007, 19:58, said:

Domnule Motzoc, știi dumneata ce-i primăvara?
Nu-și mai amintește, dar dacă vrei sfaturi despre cum se ard frunzele ca să moară păduchii (de frunze, nu alții) și să moară tot blocu de fum, sunt sigur că o să-ți dea; io aș zice să i le ceri prin poștă, pun pariu că n-ar mai fi atât de interesat să-și controleze crampa scriptoris pe hârtie și pix. Plus că trebuie să se certe la coadă la colete cu alți consexagenari. Și ăia s-ar putea să nu aibă habar cât de vârtos e bunicul nostru pe forum când n-are ulei soreanca la candelă.

#45
Cimpoacă

Cimpoacă

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,722
  • Înscris: 17.07.2006

View PostMotzoc, on Feb 22 2007, 20:05, said:

Viata omului se poate asemana cu anotimpurile dintr-un an:
iarna=copilarie, primavara=adolescenta,vara=maturitatea, iarna=batranetea.

si am un dor de ......duca!
Io nu cred că există ceva mai psihedelic decât acest loc comun!

Și cine te oprește?

#46
bellea_77

bellea_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,371
  • Înscris: 21.08.2006

View PostMotzoc, on Feb 22 2007, 19:59, said:

Despre cei dragi care ti-au marcat o anumita perioada din viata, numai de bine pomenirea lor!
Dar el este alaturi de tine in tot ceea ce intreprinzi! Nu-i simti uneori prezenta, cand ti-e greu?
Stiu ca unii vor rade de acesta postare, dar si eu am suferit mult in viata( daca vrei sa citesti la Editoriale=Dialog intre generatii, pag72, postarea 255), vei intelege de ce pot sa te inteleg!
Si acum esti tare , pantru ca te sprijini pe cel mai bun prieten al tau:TU si pe amintirea luminoasa a bunicului!
De aceea sa pastrezi aceasta amintire, chiar cu o lacrima in coltul ochiului!
Iar el de acolo( de sus) iti va priveghea drumurile!
Nu mi-a marcat doar o anumita perioada a vietii, m-a marcat pentru tot restul vietii.
Nu stiu daca il simt... il mai simt, e foarte mult timp de atunci, dar stiu sigur ca face parte din trecutul meu. Si mai stiu ca daca ar mai fi trait doar cativa ani, acum as fi fost altcineva.
Te macina intrebarea ca ai fi putut fii altcineva?

#47
Cutzu

Cutzu

    SefuLaUrati

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,103
  • Înscris: 06.07.2006

View PostMotzoc, on Feb 21 2007, 15:59, said:

Dar ce este dureros se regaseste intr-una din semnaturile mele:
''Traim impreuna,murim singuri!''
Foarte bine subliniat. Ca pe mine m`a luat cu friguri. Adica mi`e frica de moarte :D. O ai pe stralucirea langa tine, pe jumatatea si tot singur mori. So fakin` sad.

#48
hardvare

hardvare

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 02.08.2005

View PostMotzoc, on Feb 22 2007, 20:05, said:

Viata omului se poate asemana cu anotimpurile dintr-un an:
iarna=copilarie, primavara=adolescenta,vara=maturitatea, iarna=batranetea.
Acum intelegi ca pentru mine a inceput iarna( dar nu stiu cat de lunga va fi)!
Si ca sa mai dau si exemplul trapezului: panta ascendenta( mai abrupta)=tineretea, palierul=maturitatea,panta descendenta(mai lina)=batranetea!
Am inteles intrebarea ta, ma bucur de orice primavara, de funigeii care plutesc prin aer si de faptul ca am mai scapat de o iarna si am un dor de ......duca!
Ba n-ai înțeles nimic!

Oricum, o pun pe seama îndârjirii care plutește pe aici.

Te-ai lăsat influențat de verbiajul maestrului țepos și ai răspuns total neinspirat, parcă așa cum a vrut el s-o faci...

#49
bellea_77

bellea_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,371
  • Înscris: 21.08.2006

View Posthardvare, on Feb 22 2007, 20:37, said:

Oricum, o pun pe seama îndârjirii care plutește pe aici.
Si din care faci parte... atat de neinspirat si tu... :peacefingers:

#50
hardvare

hardvare

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 02.08.2005
Nu înțeleg.

#51
Laberta

Laberta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,491
  • Înscris: 04.09.2006

View Posthardvare, on Feb 22 2007, 20:55, said:

Nu înțeleg.

Nu-ti fa griji, de la o vreme, multe topicuri au devenit de neinteles. E bine ca nu mai dam banii pe Rebusache.
Fiecare vorbeste si raspunde pe limba lui.
Mult e dulce si frumoasa limba ce-o vorbim, mai ales daca pui peste si-un strop de venin.


Important e ca mi-a iesit rima, mesajul, daca o fi vreunul, il intelege fiecare cum poate.

#52
hardvare

hardvare

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 02.08.2005
Nu înțeleg.

#53
Laberta

Laberta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,491
  • Înscris: 04.09.2006
Ai pierdut cheia de la cutie?

#54
hardvare

hardvare

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 02.08.2005
Nu înțeleg.

PS: Nu e copy/paste.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate