Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De la 24V la 5V DC?

Deducere TVA

Open WRT nu sincronizeaza ceasul ...

salariu plafonat
 sistem actionare electrica pentru...

Sfaturi achizitie auto ~10k€

ICC/ICM soft monitorizare si cont...

Recomandare ipad
 Ce fel de disc pentru acest circu...

Windows 11 24H2 pe release?

Intrebare motor auto

Opel Astra K
 Romania - tara formelor fara fond?

Probleme sistem audio mașina

Radio care se incinge

problema -amplificator cu tranzis...
 

purificatoare de apa ozana

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#19
Camora

Camora

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 02.06.2004
Salutare

Cautam intamplator pe Google ceva despre purificatoarele (+dozatoarele) de apa Ozana/Waterpia si am gasit acest thread. Surprinzator si interesant totodata.

Ma numesc Eduard, sunt din Craiova, am 24 de ani si de 1 luna de zile lucrez chiar la firma importatoare si distribuitoare pentru Romania a acestor aparate: Rokor Ecostyle cu sediul in Craiova. Trebuie sa va informez ca Ozana a fost o gama ceva mai veche de aparate, actualmente nu mai exista, locul aparatelor Ozana fiind luat de Waterpia. Intr-adevar, dupa cum deja am citit pe forum, aceste aparate se conecteaza la reteaua de apa (la conducta de apa rece), filtrand apa preluata de la retea printr-un sistem de 4 filtre inseriate - filtru sedimente, filtru cloramina + nitrati. filtru bacteriologic, filtru gaze cu miros neplacut, plus o lampa de ultraviolete pentru o purificare bacteriologica totala. Tehnologia de filtrare este produsa in Japonia de catre firma Mitshubishi, in timp ce tot ce inseamna aparat, subansamble, infrastructura, este fabricat in Coreea de Sud. Apa trecuta prin sistemul de filtre are gustul si calitatile unei veritabile ape de izvor.

Mai mult, aparatele au doua rezervoare de inox, unul pentru apa rece (4-12 grade in functie de optiunea utilizatorului), respectiv unul pentru apa fierbinte - 95 de grade.

Solutia oferita de o astfel de instalatie reprezinta, dupa parerea mea, cea mai eleganta solutie vizavi de problemele consumului de apa la nivel de institutie, respectiv persoana fizica. Eu personal identific ca fiind de mare viitor o astfel de alternativa. Este, daca vreti, un produs despre care peste cativa ani vom auzi si vom vedea la fel de mult cum auzim sau vedem azi peste tot expuse aparate de aer conditionat sau geamuri termopan. Unde erau clasate toate acestea acum cativa ani? La categoria lux - snobism daca imi aduc eu bine aminte...

In sfarsit, cred eu ca poate ar merita sa acordam ceva mai multa atentie solutiilor ingenioase menite sa ne faca viata de zi cu zi mai frumoasa si mai simpla. Pentru ca sunt atatea lucruri pe care le-am putea imbunatati...

Cu respect

#20
sapho

sapho

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,578
  • Înscris: 22.09.2002
Incidenta giardiozei e intradevar foarte crescuta, si nu trebuie sa va mirati deloc daca e 90%, pentru ca nu se manifesta decat in putine cazuri. ceilati sunt (clinic) sanatosi. De altfel nici nu are rost sa faceti tratament pentru ea daca nu se manifesta, cei care stati in zonele astea cu incidenta mare, pentru ca inevitabil va veti infecta din nou intr-o perioada nu foarte mare de timp.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate