Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

Google maps

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
Sequoia

Sequoia

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 18.02.2007
Salut,

Sper ca nu sunt off-topic prea mult. As avea rugamintea catre un aradean sa-mi dea un google maps link catre satul Maderat din Romania. Este undeva in apropiera Aradului. Doresc sa-l public pe site-ul unde sunt webmaster(http://sequoia.ro) pentru toti cei ce vor sa viziteze putinele exemplare mature de Sequoia Giganteum din Romania/Europa.

Va multumesc,
Alex :peacefingers:

#2
creatives

creatives

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 18.02.2007
:eek: Unde este sequoia la Maderat?

Ai atasat linkul

Attached File  maderat.zip   536bytes   132 downloads

#3
Sequoia

Sequoia

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 18.02.2007

View Postcreatives, on Feb 18 2007, 16:14, said:

:eek: Unde este sequoia la Maderat?

Ai atasat linkul

Attachment maderat.zip


E cel mai mare din tara din Romania. E undeva langa o plantatie de vita de vie daca nu ma insel.
Link direct la imagine:
http://sequoia.ro/im...erat_normal.jpg

Thanks a million buddy!
:arigato:

#4
creatives

creatives

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 18.02.2007

View PostSequoia, on Feb 18 2007, 15:39, said:

E cel mai mare din tara din Romania. E undeva langa o plantatie de vita de vie daca nu ma insel.
Link direct la imagine:
http://sequoia.ro/im...erat_normal.jpg

Thanks a million buddy!
:arigato:

Wow,

Am trecut prin Maderat de multe ori dar nu am stiut de asa ceva. Cand ajung pe acolo voi merge sa-l vad.
Intotdeauna mi-am dorit sa vad un Sequoia adevarat dar nu am stiut ca am unul chiar langa mine ...

Merci

#5
Sequoia

Sequoia

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 18.02.2007
Next!!!
Sa dam o sansa si oradenilor sa se afirme. :photo:
Cine imi da un link spre Scoala Nr. 14 din Oradea bea o bere cu mine(daca e din Cluj sau viziteaza Clujul).:cheers:
Si acolo exista trei exemplare de sequoia, dar mai mici decat cel din Maderat.

#6
creatives

creatives

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 18.02.2007

View PostSequoia, on Feb 18 2007, 15:39, said:

E cel mai mare din tara din Romania. E undeva langa o plantatie de vita de vie daca nu ma insel.
Link direct la imagine:
http://sequoia.ro/im...erat_normal.jpg

Thanks a million buddy!
:arigato:

Cand ajung la el iti trimit coordonatele exacte gps.

Claudiu

#7
emilxmx

emilxmx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 26.11.2006
Te rog sa postezi aici aceste coordonate GPS. Probabil ca sunt multi care vor sa vada un sequoia live, si eu sigur sunt unul dintre ei, multumesc :)

View Postcreatives, on Feb 18 2007, 16:02, said:

Cand ajung la el iti trimit coordonatele exacte gps.

Claudiu


#8
icegreen59

icegreen59

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 15.11.2006

View Postemilxmx, on Feb 18 2007, 21:15, said:

Te rog sa postezi aici aceste coordonate GPS. Probabil ca sunt multi care vor sa vada un sequoia live, si eu sigur sunt unul dintre ei, multumesc :)
Extraordinar acum aflu ! 10q !

#9
y3d

y3d

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 10.04.2004

View PostSequoia, on Feb 18 2007, 15:49, said:

Next!!!
Sa dam o sansa si oradenilor sa se afirme. :photo:
Cine imi da un link spre Scoala Nr. 14 din Oradea bea o bere cu mine(daca e din Cluj sau viziteaza Clujul).:cheers:
Si acolo exista trei exemplare de sequoia, dar mai mici decat cel din Maderat.


Uite aici coordonatele pt Scoala Dacia din Oradea (fosta generala 14).
Arborii se afla de fapt pe terenul dintre scoala si curtea fostului Muzeu al Tarii Crisurilor, actualmente revendicat.

Attached Files



#10
emilxmx

emilxmx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 26.11.2006
Cu ce se deschide fila din arhiva ?

View Posty3d, on Feb 23 2007, 04:01, said:

Uite aici coordonatele pt Scoala Dacia din Oradea (fosta generala 14).
Arborii se afla de fapt pe terenul dintre scoala si curtea fostului Muzeu al Tarii Crisurilor, actualmente revendicat.


#11
y3d

y3d

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 10.04.2004

View Postemilxmx, on Feb 23 2007, 12:34, said:

Cu ce se deschide fila din arhiva ?

Cu Google Earth  :bouncey:

#12
Sequoia

Sequoia

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 18.02.2007

View Postemilxmx, on Feb 23 2007, 12:34, said:

Cu ce se deschide fila din arhiva ?

Multe multumiri pentru coordonatele exacte.
Am identificat si pe maps.google.com. Se poate da click aici:
http://maps.google.c...i...&iwloc=addr

Lat:47.0690688337
Long:21.9280936392

Citisem ca exista sequoia si in parcul din jurul Palatului in stil Baroc (Str. Stadionului nr.2), tot in Oradea. Sa fie vorba de aceeasi zona?

Daca mai are cineva coordonate exacte sau poze cu exemplarele din Azuga, Ploiesti(Curtea Muzeului Memorial Paul, Constantinescu), Ardusat(Maramures), Hunedoara(din Parcul dendrologic "Arboretum Simeria")

Ma gandeam sa-l includ si pe cel din Bucuresti(Parcul Carol). Acesta s-a uscat cu ceva timp in urma datorita secetei si nepasarii  autoritatilor. Daca imi poate localiza cineva Parcul Carol in Bucuresti i-ar fi profund recunoscator.

#13
Nike_2

Nike_2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 498
  • Înscris: 01.02.2007
Acu' am aflat si eu :) :peacefingers:

#14
creatives

creatives

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 18.02.2007
L-am gasit!

Dupa aproape 2 ore de cautare.
Imi doresc sa pot picta in cuvinte fata celor ce-i intrebam despre Sequoia.

Eu: Nu stiti unde e Sequoia in Maderat?
Localnic: Cine?
Eu: Sequoia!
Localnic: pauza
Dupa ce se aduna totusi zice: Nu cred ca sta pe strada asta ca io aici ii cunosc pe tatzi.
:huh:

Daca am vazut ca nu am succes cu Sequoia am incercat sa aflu unde e Dealu Mare.
Se pare insa ca si dealu ala e la fel de misterios si de bine ascuns ca arborii care-i cautam. Dupa ce am primit cateva ridicaturi din umeri la intrebarile mele, am gasit un "tataie" ceva mai initiat.
Mi-a spus: ficiorule, vezi beserica aia?
Eu: Da?
El: Apoi dupa beserica faci la dreapta si te tat duci pe drumu ala pana peste deal. Acolo este un deal mare la care-i spune Dealu Mare (normal ca doar nu o fi dealu mic)
Zis si facut.
Pun Freelanderul la treaba (serioasa de altfel) deoarce asfaltul disparuse de ceva vreme si calc mai vartos pe acceleratie ca se facea cam tarziu deja.
Si merg, si merg ... dar nu dau de nici un deal mare daramite de un Sequoia.
Apoi din mijlocul pustietatii si ca din senin ma trezesc cu o Dacie albastra pe urmele mele. Tinea foarte aproape de mine si dupa o vreme era evident ca ma urmarea. Pana la urma drumul s-a infundat intr-o cariera de piatra loc unde am facut un viraj brusc crezand ca ma scap de urmaritorul meu. M-am gandit ca omul are treaba la cariera, dar nici vorba, el in continuare coada dupa mine.
Strange am zis! Si ca sa termin povestea asta care parea rupta din filme cu James Bond m-am oprit intr-un loc mai larg si am stat de vorba cu omul. Era un baiat pe la 25-26 ani si cred ca-i placea sa stea in coada mea. Se simtea ca la concurs de offroad. Alta explicatie nu am gasit (doar daca nu era paznicul carierei).
Well, daca tot am mai dat peste un localnic am zis hai sa il intreb si pe el desi incepusem sa cred din ce in ce mai mult ca povestea cu Sequoia este o magnifica farsa. Surpriza insa. Omul stia exact unde sunt.
A spus hai dupa mine pana jos (eram in varful unui deal)
Recunosc ca cu ditamai Freelanderu greu m-am tinut dupa omul meu cu Dacia.
Cand am ajuns jos mi-a aratat un drumeag printre vii si mi-a spus pe unde sa o iau. La capatul drumului am gasit in sfarsit cei 2 falnici Sequoia. Unul e intr-adevar mare. Sunt destul de apropiati unul de altul motiv pentru care spre surprinderea mea am constatat ca se vad si din satelit (Google Earth)
Vezi Attached File  SEQUOIA.zip   13.11K   115 downloads link pentru curiosi  
Sequoia se afla chiar la capatul trackului, unde daca va uitati bine se vede si o pata verde inchis pe GoogleEarth
PS. Trebuie sa aveti instalat Google Earth ca sa vedeti trackul.

46.2922267N
21.6918117E

#15
vladut_v

vladut_v

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,714
  • Înscris: 11.01.2005
Superb !

Cat de mare e ca inaltime ? Dar circumferinta la baza ?
Cum se prezinta acum pe perioada iernii ... e chel de frunze ?

Trebuie neaparat sa-l vad cel tarziu in vara asta. Se poate ajunge la el fara 4x4, ma refer cu masina mica ?

Chiar si cunoscand coordonatele exacte presupun ca e destul de greu de ajuns la el.

Poate mai ai ocazia sa ajungi la el in viitor sau poate, cine stie, la urmatorul ... caz in care ti-as recomanda sa inregistrezi parcursul (traseul) ... sunt softuri GPS care fac treaba asta ...

Eu unul am testat 3dtracking de la 3dtracking.net ... stie sa iti salveze traseul pe Google Maps sau Earth.

#16
chrismontora

chrismontora

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 04.04.2006
superb.
nu-mi vine ca cred ca am fost atat de ignorant si nu stiam de asta pana acuma. orice indicatii de cum se ajunge acolo sunt binevenite, sper sa ajung vara asta pe acolo.

Edited by chrismontora, 05 March 2007 - 14:21.


#17
creatives

creatives

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 18.02.2007
Vladut,

Sigur ca am inregistrat trackul  :D
Attached File  Sequoia.zip   14.35K   51 downloads
Se poate deschide cu Google Earth

View Postvladut_v, on Mar 4 2007, 18:23, said:

Superb !

Cat de mare e ca inaltime ? Dar circumferinta la baza ?
Cum se prezinta acum pe perioada iernii ... e chel de frunze ?

Trebuie neaparat sa-l vad cel tarziu in vara asta. Se poate ajunge la el fara 4x4, ma refer cu masina mica ?

Chiar si cunoscand coordonatele exacte presupun ca e destul de greu de ajuns la el.

Poate mai ai ocazia sa ajungi la el in viitor sau poate, cine stie, la urmatorul ... caz in care ti-as recomanda sa inregistrezi parcursul (traseul) ... sunt softuri GPS care fac treaba asta ...

Eu unul am testat 3dtracking de la 3dtracking.net ... stie sa iti salveze traseul pe Google Maps sau Earth.


#18
vladut_v

vladut_v

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,714
  • Înscris: 11.01.2005
Asta da !  :thumbup:

Ce soft ai folosit pentru crearea rutei ?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate