Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Vreau sa-mi iau patine

- - - - -
  • Please log in to reply
146 replies to this topic

#55
maslyna

maslyna

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 17.12.2007
asa...deci am fost azi la patinoar cu patinele cele noi si a fost destul d klumea...nu m'a mai durut glezna sau chestii d genu si s duc destul d bine....treaba e k azi gheatza era mai proasta k oricand....adik cimentu ala p care e ea pusa cam iesea la suprafatza in unele locuri....si parca uneori treceam peste pietrcele...:(  

cand am ajuns aks m'am uitat la lama si partea care vine in contact cu gheatza pare a fi acoperita cu un strat....dar partea proasta e ca in unele locuri stratu ala( mai argintiu decat restul metalului) s'a cam luat(mai ales p patine dreapta...poate din cauza k iau curbele  stranse p piciorul drept....) si nush sigur(sper k nu :(  ) dar parca vad si niste pete mici d rugina...(sper k nu)..... voi ce zicetzi???

P.S: la garantzie scrie k e valabile doar pt " viciile din fabrica"... :(.....a mai patzit cineva asa ceva?

#56
christig

christig

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,861
  • Înscris: 31.10.2002
sterge patinele cand iesi de pe gheatza; acasa sa le tii mereu la aer adica nu inchise in pungi; altfel apare rugina, un fenomen natural la lamele care nu-s din inox.

#57
maslyna

maslyna

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 17.12.2007

 christig, on Dec 25 2007, 02:06, said:

sterge patinele cand iesi de pe gheatza; acasa sa le tii mereu la aer adica nu inchise in pungi; altfel apare rugina, un fenomen natural la lamele care nu-s din inox.


nu le tzin in pungi....dar cand am venit acasa(pana sa vin am mai stat cateva ore la colindat  :P ) le'am tzinut in ghiozdan... sa fie din cauza asta?....dak totushi apare rugina, cum scap d ea???....si despre vreun strat de deasupra nu stie nimeni nimic?....mc

#58
fulgerica

fulgerica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 23.01.2007
rugina se poate scoate cu cillit

e f bun

tb insa diluat...faci solutie de cillit cu apa, iti pui pe mana o manusa de cauciuc si iei o carpa, o inmoi in solutie si freci patina chiar unde a aparut rugina

#59
maslyna

maslyna

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 17.12.2007

 fulgerica, on Dec 25 2007, 11:15, said:

rugina se poate scoate cu cillit

e f bun

tb insa diluat...faci solutie de cillit cu apa, iti pui pe mana o manusa de cauciuc si iei o carpa, o inmoi in solutie si freci patina chiar unde a aparut rugina



k...mc d sfat...aici vorbim de cilit din ala pt baie, nu? :D...si cam cat cilit si cata apa sa pun?

Edited by maslyna, 25 December 2007 - 11:29.


#60
christig

christig

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,861
  • Înscris: 31.10.2002

 maslyna, on Dec 25 2007, 11:28, said:

k...mc d sfat...aici vorbim de cilit din ala pt baie, nu? :D...si cam cat cilit si cata apa sa pun?


hai ca esti culmea frate!

#61
tatumihai

tatumihai

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 17.08.2005
As vrea si eu sa-mi iau nishte patine de gheata... Cand eram mai mic am facut patinaj cu instructor vreo 2-3 ani... dar de atunci... adica vreo 16-17 ani n-am mai pus patine de gheata in picioare pana acum vreo cateva zile. Pe-atunci aveam patine de artistic din piele cu sireturi, foarte bune mi se par alea... dar totushi acum as vrea sa fac patinaj mai mult pentru fun asa. Si cum spuneam, acum cateva zile cand am fost la patinoar am inchiriat de acolo niste patine... INGROZITOAAAARE, erau de-alea gen clapar care se legau in clape... care din cand in cand mai scapau si perfect boante ), cand am incercat sa prind un pic de viteza mi se duceau picioarele intr-o parte si-n alta de ziceai ca-s ratza. Acum va intreb eu pe voi cei care v-ati mai dat pe gheata in ultima vreme, de astea cu legaturi in clape m-am cam lamurit, dar ce parere aveti de cele de hokey prinse in sireturi... si numai sireturi si care sunt mai soft, adica nu-s din plastic. Cum sta piciorul in ele? Ca alea mi-au nenorocit gleznele. Ceva in genul astora: http://www.skateworl...ston_Octane.jpg

#62
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,054
  • Înscris: 02.03.2003
cristiq, am observat ca dai sfaturi aici.
Din pacate, unele din sfaturile tale sunt gresite (10 ani de gheata si 5 ore/zi)_.

La patine se ascute lama. Nu e un moft, si nu e pentru viteza. Ascutirea lamei se face pentru deplasare si control a lamei pe gheata.
Lama trebuie sa aiba 2 muchii taioase.
Cand nu ai șanț pe lama iti aluneca piciorul cand incerci sa inaintezi.

La noi s-a incetatenit ideea ca incepatorii nu au nevoie de echipament bun, pentru ca oricum sunt prosti.
Este total fals.
Eu recomand, celor ce vor sa invete sa patineze, sa inceapad direct cu echipament bun.
Si sa nu uite ca  inainte de a intra pe gheata trebuie sa faca incalzire si stretching.
Altfel, plang pe la ortopedie.

#63
christig

christig

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,861
  • Înscris: 31.10.2002

 terratec, on Feb 8 2008, 11:49, said:

cristiq, am observat ca dai sfaturi aici.
Din pacate, unele din sfaturile tale sunt gresite (10 ani de gheata si 5 ore/zi)_.
...

am multi prieteni pe gheata care nu-s in stare de nimic; in schimb nu stiu pe la care mester mare sa mai dea sa-si ascuta patinele; a pune incapacitatea, lenea si neindemanarea pe seama unor lame este total gresit; eu ma dau de prin noiembrie de 4-5x pe saptamana cu o pereche de Jacksonuri pe care le am cum au venit din fabrica; s-au mai tocit putin dar inca nu vreau sa ma risc la mesterii pe langa patinoare pentru ca stiu cum e sa ti le ascuta sa nu te poti da cu ele, si majoritatea asa ti le fac.

sfatul meu a fost foarte clar si nu mi schimb nimic din el; intai sa puna mana omul sa si ia o pereche de patine si sa se dea cu ele cel putin de 10 ori sa invete cat de cat cum se merge, nu sa inceapa pe forumuri sa intrebe unde se ascut patine el nestiind ce-i aia ice; pana sa ajunga sa te invete lamele cum se merge pe gheata cu fata si apoi cu spatele e cale luuuunga  :D

deja ce ne spui tu. 10ani 5h/zi suna a profesionism; asta e alta categorie si acolo chiar nu ti permiti sa ai lamele neascutite cum trebuie; oricum vreau sa atrag atentia ca a ascuti nu inseamna neaparat a face lama sa taie mai bine; poate ai lamele prea ascutite (santul de pe mijlocul lamei prea profund) neputand sa faci nimic cu ele pe gheata din cauza asta (un mester priceput ti le-a facut in halul ala) si sa necesiti o reascutire pentru a le aduce la o forma mai omeneasca (sant mai putin adanc).

cat despre mine, daca in iarna trecuta am mai vazut pe patinoarele publice 2-3 fosti patinatori de la care mai puteam sa invat ceva, iarna asta desi am fost constant pe gheturile din cismigiu drumul taberei si herastrau n-am mai vazut pe nimeni; e nasol sa te duci si sa n-ai de la cine sa mai tragi cu ochiul, ba mai mult sa trebuiasca sa respunzi la zeci de rugaminti gen "invata ma si pe mine cum faci pirueta" sau "cum pun frana?" "cum sari?"in loc sa te dai si tu linistit  <_<

#64
asyst72

asyst72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,488
  • Înscris: 18.05.2006
stie cineva unde gasesc in Bucuresti la momentul asta niste patine bune la 1,5-2milioane?
le prefer pe cele gen clapar, dar sa aiba si zimti la varf..

nu suport sa-mi alunece piciorul inapoi cand stau pe loc... un singur model am vazut de genul asta in Cora (la 1,5mil) dar erau destul de prost finisate si n-am avut incredere..


inca ceva.. lama are voie sa rugineasca? sau are voie sa rugineasca doar pe zona care se ascute?
mie nu mi-e clar

merci.

#65
christig

christig

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,861
  • Înscris: 31.10.2002

 asyst72, on Feb 18 2008, 23:49, said:

stie cineva unde gasesc in Bucuresti la momentul asta niste patine bune la 1,5-2milioane?
le prefer pe cele gen clapar, dar sa aiba si zimti la varf..

nu suport sa-mi alunece piciorul inapoi cand stau pe loc... un singur model am vazut de genul asta in Cora (la 1,5mil) dar erau destul de prost finisate si n-am avut incredere..


inca ceva.. lama are voie sa rugineasca? sau are voie sa rugineasca doar pe zona care se ascute?
mie nu mi-e clar

merci.

vezi pe mihai bravu langa bisericuta; da un search pe google dupa skateworld.

la chinezariile de pana-n 150 lei ai toate sansele sa-ti rugineasca lama pentru ca sunt prost facute; am vazut la cineva exfoliindu-se startul superficial de inox sau ce-o fi ala electrodepus, anticoroziv; si la cele mai bune poti avea problema asta daca nu le stergi si le lasti intr-o punga ermetic inchisa peste noapte; la ale mele am patit asa odata si a ruginit putin doar zona unde au fost ascutite care e reprezentata de vreo 2 mm pe inaltime pe fiecare parte a lamei (da, din fabrica s-a trecut cu polizorul si pe partile laterale, nu numai pe talpa);

eu am niste Jackson (firma supercunoscuta de patine) luate de la Geo (poti sa-l intrebi si pe el daca mai are) prin noiembrie si de atunci ma dau constant de 4, 5x pe saptamana; de ascutit nu le-am ascutit pana acum dar de vreo 2 saptamani simt ca nu mai am destul grip semn ca se cere o ascutire.

#66
asyst72

asyst72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,488
  • Înscris: 18.05.2006

 christig, on Feb 19 2008, 02:02, said:

vezi pe mihai bravu langa bisericuta; da un search pe google dupa skateworld.

la chinezariile de pana-n 150 lei ai toate sansele sa-ti rugineasca lama pentru ca sunt prost facute; am vazut la cineva exfoliindu-se startul superficial de inox sau ce-o fi ala electrodepus, anticoroziv; si la cele mai bune poti avea problema asta daca nu le stergi si le lasti intr-o punga ermetic inchisa peste noapte; la ale mele am patit asa odata si a ruginit putin doar zona unde au fost ascutite care e reprezentata de vreo 2 mm pe inaltime pe fiecare parte a lamei (da, din fabrica s-a trecut cu polizorul si pe partile laterale, nu numai pe talpa);

eu am niste Jackson (firma supercunoscuta de patine) luate de la Geo (poti sa-l intrebi si pe el daca mai are) prin noiembrie si de atunci ma dau constant de 4, 5x pe saptamana; de ascutit nu le-am ascutit pana acum dar de vreo 2 saptamani simt ca nu mai am destul grip semn ca se cere o ascutire.

merci pt.raspuns,
chiar am fost azi la acel magazin de pe Mihai Bravu si erau cam in lichidare de stoc..
mi-au facut reducere la doua modele (de la 230RON pret initial la 185RON) :D

http://www.skateworl...ide_Thunder.jpg

http://www.skateworl...e_Hurricane.jpg

dar inca nu m-am hotarat pe care sa le iau.. parca Thunder-ul imi tinea glezna mai bine, si era dintr-un material rezistent.
celalalt imi tinea glezna putin aplecata in fatza (cum fac claparii de schi) si avea un material ce nu parea prea durabil..

am mai vazut pe Stirbei-Voda langa UltraPro la un magazin de sport niste patine care mi-au placut mult..
erau mixte role+gheatza si reglabile in dimensiuni... costau 299RON
dar pareau foarte bine facute, la role lama era din dur-aluminiu, cu roti din silicon si rulmenti clasa 7 (maxim de fiabilitate din cate am inteles, atat cat ma pricep)

Singurul lucru care ma deranjeaza la toate cele  3 modele e ca nu au acei zimti la varful lamei.. pe mine ma ajuta mult.. m-am obisnuit cu patinele artistice dar acum am nevoie sa imi tina fix glezna, asa cum o fac cele de hochei..

Singurul model de hochei pe care l-am gasit cu zimti pe lama este tocmai cel din Cora (la 150RON).. in care nu am incredere tocmai fiindca nu arata prea bine finisat..

nu stiu ce hotarare o sa iau pana la urma.. cred ca trece iarna.. -_-

Edited by asyst72, 19 February 2008 - 18:39.


#67
sarsa

sarsa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 12.03.2008

 alina_daniela, on Jun 23 2007, 03:15, said:

As avea si eu o intrebare: unde as putea sa invat sa patinez? Asta a fost visul meu dintotdeauna, dar am probleme cu spatele si ai mei nu m-au lasat. Acum, la 19 ani, imi dau seama k e mult prea tarziu, dar as vrea sa invat, macar pentru sufletul meu. Stiti cumva vreun patinoar unde sa pot exersa in voie sau dak se organizeaza un fel de cursuri, ceva, pentru incepatori (si care nu vor cariera din asta) ? Multumesc mult!


te pot invata eu :D mia placut foarte mult sa patinez si nu artistic..mia placut viteza mia placaut sa fac acrobatii gen 360 180 mers spate sarituri peste anumite chestii e foarte distractiv..la patinaj artistic nu te pot ajuta foarte mult

 asyst72, on Feb 19 2008, 00:49, said:

stie cineva unde gasesc in Bucuresti la momentul asta niste patine bune la 1,5-2milioane?
le prefer pe cele gen clapar, dar sa aiba si zimti la varf..

nu suport sa-mi alunece piciorul inapoi cand stau pe loc... un singur model am vazut de genul asta in Cora (la 1,5mil) dar erau destul de prost finisate si n-am avut incredere..


inca ceva.. lama are voie sa rugineasca? sau are voie sa rugineasca doar pe zona care se ascute?
mie nu mi-e clar

merci.


apropode patine.patinez de vreo 5 ani si am avut patine gen clapar si cand leam luat miau trebuit 45-46.de at nu leam mai schimbat pt ca se gaseau foarte greu numarul acesta.acum am vazut ca au aparut.nu stiu de care sa imi iau in continoare gen clapar sau gheata pt hockey.imi place viteza si cum am mai spus sa fac anumite chestii 180 360.nu stiu cu patinele de hockey daca as putea face asta.imi puteti spune va rog care sunt avantaje dezavantaje la patinele tip clapar si patine tip hockey?multumesc

#68
Ageamiu

Ageamiu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 05.10.2003
Știu că, în aproape 3 săptămâni, te-ai lămurit cum e cu clăparul, fac, totuși, un comentariu mic, pentru că, mie, mi-e clar că profesioniștii (viteză, artistic, hochei) au numai ghete cu șiret, de piele bună, elastice, îmbrăcând piciorul așa cum face mănușa cu mâna. Îți închipui să porți o mănușă-clăpar? Păi, atunci, piciorul cu ce e vinovat? Clăparul a fost inventat pentru amatori, ca să-i țină piciorul ca în coșciug (pentru că el nu e capabil să se controleze), să-l apere de loviturile celor la fel de pricepuți, ca să se poată folosi materiale plastice ieftine, să arate ”comercial” etc. Dacă m-ai întreba pe mine, aș vota numai pentru piele naturală și șiret, dacă ți le poți permite. Nu neg că sunt și materiale compozite care concurează pielea, dar... nu CLĂPAR!

#69
alex_iacob_aurel

alex_iacob_aurel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 09.12.2008
as dori sa stiu si yo daca pot sa ascut patinele acasa....leam luat noi si incepe sezonul...stie careva??




ms

#70
Ageamiu

Ageamiu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 05.10.2003
Patinele se ascut la fiecare patinoar. Se fac cu știință, nici într-un caz acasă.
Se mai întâmplă ca ascuțitorul să lipsească - o vreme - dar apare el. Chiar anul ăsta mi s-a întâmplat așa la Drumul Taberei, dar m-a ajutat un alt domn de acolo. Atât riști, ca la prima folosire, să-l aștepți ceva timp.

#71
dino2

dino2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 13.02.2008
vreau sa-mi iau patine ........
m-am oprit asupra unui model ceva mai scump dacat mi-am propus initial, dar vreau sa am niste patine care sa se poarte cu picioarele mele mai bine decat cele de inchiriat cu clapar (am fos acum cateva zile la patinoar si inca nu mi s-au vindecat ranile).
Modelul pe care il vreau este Nike Bauer Supreme One 35 ( http://www.nikebauer...es/landing.html ) . Este primul din gama lor care dispune de gheata termoformabila. Dupa mintea mea ar trebui sa fie o caracteristica ok din punct de vedere al confortului si care probabil ca se regaseste din plin in pret.
Intrebare: acest tip de patine (termoformabile) trebuie pregatite de cineva specializat inainte de purtare? Se modeleaza pe picior doar cu ajutorul caldurii emanate de picior?
Din ce am citit pe net nu m-am lamurit si am ajuns la concluzia ca un raspuns pertinent pot obtine de la cineva care poseda astfel de patine. Va rog, luminati-ma!

#72
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,054
  • Înscris: 02.03.2003
Se incalzes in cuptor special la 80 grade C.
Stratul special devine maleabil si pe urma se incalta cu o soseta serioasa.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate