Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Vreau sa-mi iau patine

- - - - -
  • Please log in to reply
146 replies to this topic

#37
freeidsport

freeidsport

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 15.12.2007

View PostIvanna, on Nov 13 2007, 15:20, said:

Bine si cum le-ncerci? E prea riscant.
Uite acum numai este nevoie sa-ti faci probleme in privinta potrivirii marimii la patine.
In cazul in care nu ti-ai luat inca patine artistice iti dau ocazia sa incerci pe viu patinele Jackson, pentru ca eu sunt distribuitor Jackson in romania si am deja o mare parte din modelele lor.
Cristi stie, el deja are o pereche de Marquis. salutare Cristi. Cum te simti cu noile patine? Te-ai obisnuit tu cu ele sau ele cu picioarele tale? :)

#38
christig

christig

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,860
  • Înscris: 31.10.2002

View Postfreeidsport, on Dec 15 2007, 17:10, said:

Cristi stie, el deja are o pereche de Marquis. salutare Cristi. Cum te simti cu noile patine? Te-ai obisnuit tu cu ele sau ele cu picioarele tale? :)

Hehe. Uite tocmai ma inturnai din Predeal dupa un wikend de vis in care am petrecut si schiat pe saturate. In legatura cu patinajul..primele au cedat picioarele, si dupa niste flictene rapide am avut niste frumuseti de leziuni :D dar astea sunt lucruri normale in primele saptamani de incaltat perechea de artistice (cunoscatorii stiu).

#39
maslyna

maslyna

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 17.12.2007
salut...s'a deschis un patinoar la mine in orash(slatina) in aer liber...gheatza nu e cine stie ce, nu prea o curatza, nu e nici oglinda da treaba cea mai nasoala e k patinele sunt d kko...:(
stiu cat d cat sa merg cu patinele pt k am avut role cand eram mic....da as prefera sa nu mai inchiriez d la patinoar k sunt vai d mama lor...m'a durut glezna toata seara din cauza k patina dreapta avea lama indoita.... <_<
si asa ajungem la ce vroiam sa va intreb...deci: am gasit la carrefour niste patine care se fac si role...(cica) treaba e...sunt bune d ceva??? nush d c dar am impresia cum k ar fi cam..."fragile"( acolo scrie k au sasiu din aluminiu...nu ma pricem mare lucru,da asta nu inseamna k sunt cam ushor d indoit? :D ).... care ma poate ajuta...ii multzumesc ( ma interesau in mod deosebit pt k pot fi fol si vara si iarna...)

asta ar fi un link unde le putetzi gasi ( vedea ) :
http://www.compari.r...-p20585350.html

mai sunt si pe www.carrefour.ro   ,   la album ski sau ceva d genu :P


P.S: mail'u meu este [email protected]   ....scz pt atatea detalii da ma grabesc pt k sapt asta am un drum pana la bucuresti si as putea sa profit si sa le cumpar cat mai e inca iarna afara.... :P

#40
christig

christig

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,860
  • Înscris: 31.10.2002
sandule, lucrurile astea de se fac iarna sanie si vara trasura sunt improvizatii; o rola bunicica se gaseste de la 3 milioane in sus; patine cat de cat de la 1,5 - 2 milioane; sfatul meu e sa nu le amesteci si daca poti da un ban pe ceva mai de marca do it! te vor tine mai mult pentru ca's mai de calitate, mai putin discomfort si trauma pentru picior; ti-as recomanda ceva cu gheata moale (soft boot); pentru gheata stricata nu recomand lame artistice (din alea cu zimti in fata), risti sa sari in nas (nanofonie).

#41
maslyna

maslyna

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 17.12.2007

View Postchristig, on Dec 17 2007, 17:27, said:

sandule, lucrurile astea de se fac iarna sanie si vara trasura sunt improvizatii; o rola bunicica se gaseste de la 3 milioane in sus; patine cat de cat de la 1,5 - 2 milioane; sfatul meu e sa nu le amesteci si daca poti da un ban pe ceva mai de marca do it! te vor tine mai mult pentru ca's mai de calitate, mai putin discomfort si trauma pentru picior; ti-as recomanda ceva cu gheata moale (soft boot); pentru gheata stricata nu recomand lame artistice (din alea cu zimti in fata), risti sa sari in nas (nanofonie).


pai si atunci ce patine mi'ai recomanda??? roces sunt bune?...mai mult d 2 mil sigur nu dau p ele...cam cum ai zis u in jur d 1 jumate

si inca o intrebare... pt patinele cu clapari(am intzeles k astea sunt d hochei)... e vreo diferentza dak au sireturi sau clame?....si cu ce te ajuta daca e gheata mai moale sau tare, adik ce diferentza e?....  mc

p.s: gheatza nu e chiar atat d rea, doar k are sa zic f f f mici denivelari si nu prea o curatza d zapada din aia... atata tot:P

Edited by maslyna, 17 December 2007 - 18:03.


#42
maslyna

maslyna

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 17.12.2007
si inca o chestie...legat d ascutzisul patinelor....citisem undeva(creca tot p forumu sta :P)  cum k dupa ce itzi ascutzi patinele se tocesc mai rpd sau ceva d genu...e adevarat??? si unde le ascut(nu cred k la patinoar la mine fac asa ceva sau dak fac, cu atat mai mult nu vor sa mi le ascuta p ale mele d acasa, tzinand cont k platesc doar intrarea si nu mai inchiriez patinele lor d kkt)
si cand imi dau seama dak a venit vremea sa le ascut? ( am intzeles k alea d hochei sunt ascutzite cand le cumperi, iar alea pt patinaj artisitic nu)


si deci alea d care ziceam eu sigur nu sunt bune( imi cam tre sa stiu la sigur... ) k dak ar fi bune...ce bine ar fi( legat d pretz in carrefour sunt 1 300 000, iar asa la shopix.ro  sunt vreo 1 800 000, 2 mil nu mai stiu exact)

Edited by maslyna, 17 December 2007 - 18:16.


#43
maslyna

maslyna

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 17.12.2007
si inca o chestie... am mai vazut p carrefour.ro in catalogul pt ski PATINE ROCES REGLABILE la 195 ron (alea rosii din catalog...sper sa aiba si p alte culori)  si  ROXA TITTI REGLABILE astea la 180 RON..... sunt bune de ceva??? sau nu se merita??? k mai mult d atat nu dau...:P....deci cam care sa fie din astea 2?

Edited by maslyna, 17 December 2007 - 19:19.


#44
christig

christig

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,860
  • Înscris: 31.10.2002
pai sa o luam usor.

ti-as recomanda unele soft boot; sa fie moi, eventual sa aiba un ciorap inauntru care se poate scoate; apoi clapele ieftine sunt proaste, daca le fortezi sar se rup etc. depide mult si de cat de sportiv esti, daca te plimbi ca mosu' mai mult ca sigur ca n-o sa ai probleme.

eu as alege niste sireturi; desi sunt mai greu de legat (pierzi timp si la venit si la plecat) iti fixeaza gheata mai bine de picior; hocheistii au ghetele cu sireturi, la fel si cele de artistic sunt sireturi, si cam orice e PRO are siret; clapele sunt asa, pentru patine recreationale, adica de iesit odata oe saptamana si plimbat lejer.

lamele sunt ascutite din fabrica; cum am mai spus nu trebuie sa te intereseze pe tine asta in momentul asta; cand o sa inveti sa te dai cat de cat poti sa ti pui si problema ascutitului lamelor.

nu pot sa-ti recomand ceva anume; in hipermarketuri sunt modele ieftine deci slabe calitativ; vezi si tu cati bani ai, da o fuga si probeaza cateva perechi si vezi sa te simti bien in ele; ia in calcul ce ti-am spus pana acum si alege perechea cea mai buna disponibila; si sa nu tesperii de bataturi si rosaturi; le vei face oricum :D

spor la cumparat!

#45
maslyna

maslyna

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 17.12.2007

View Postchristig, on Dec 17 2007, 19:27, said:

nu pot sa-ti recomand ceva anume; in hipermarketuri sunt modele ieftine deci slabe calitativ; vezi si tu cati bani ai, da o fuga si probeaza cateva perechi si vezi sa te simti bien in ele; ia in calcul ce ti-am spus pana acum si alege perechea cea mai buna disponibila; si sa nu tesperii de bataturi si rosaturi; le vei face oricum :D

spor la cumparat!

dak tzi'as cere sa alegi unele din cele d mai sus ai putea sa'mi zici care sunt mai bune?(calitativ, nu ma intereseaza k aia e mai ieftina s.a.m.d.).....nush cand eram eu mai mic parca imi aduc aminte k roces si roxa erau role bune...nu au patine d calitate? sau astea din magazine sunt facaturi?


apoi legat d bataturi.... d la role apar sau numai d la patine? ( cand mergeam cu rolele nu prea imi amintesc sa fi avut bataturi sau ceva d genu... :huh: )


dak ai putea sa tragi o privire in catalogul asta si sa imi zici ce tzi s'ar parea mai bun nu m'ar deranja :P(chiar t rog)...
http://www.carrefour...g/007/index.php    am vazut siret parca au unele head....

Edited by maslyna, 17 December 2007 - 19:51.


#46
DeadDuck

DeadDuck

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 17.12.2007

View Postalina_daniela, on Jun 23 2007, 12:01, said:

Chiar asta vroiam sa va intreb: este la fel ca si pe role? pe role stiu sa merg, destul de bine..Cred k imi voi cumpara patine de care spui tu. Stii cumva.. costa un sac de bani?
   hmm...knd invetzi vrei sa fi si profesoara mea?:)) k nici eu nu stiu sa merg dar am zis k prima si a2a oara sa merg sa inchiriez...k sa nu dau cu ale mele de pamant..:)..knd o sa vrei schi...te ajut eu;)

#47
christig

christig

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,860
  • Înscris: 31.10.2002

View Postmaslyna, on Dec 17 2007, 19:43, said:

dak tzi'as cere sa alegi unele din cele d mai sus ai putea sa'mi zici care sunt mai bune?(calitativ, nu ma intereseaza k aia e mai ieftina s.a.m.d.).....nush cand eram eu mai mic parca imi aduc aminte k roces si roxa erau role bune...nu au patine d calitate? sau astea din magazine sunt facaturi?


apoi legat d bataturi.... d la role apar sau numai d la patine? ( cand mergeam cu rolele nu prea imi amintesc sa fi avut bataturi sau ceva d genu... :huh: )

eu nu mi-as lua nimic reglabil; bataturile apar unde e frecare mare; mai lipesti cate un leucoplast pana faci scoarta groasa :)

#48
maslyna

maslyna

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 17.12.2007

View Postchristig, on Dec 17 2007, 19:53, said:

eu nu mi-as lua nimic reglabil; bataturile apar unde e frecare mare; mai lipesti cate un leucoplast pana faci scoarta groasa :)


pai orik am 19 ani nu cred k imi mai creste piciorul....asa cum ziceai cu siret am gasit (tot in catalogul lor) unele la vreo 120-130 ron si mai erau alea head la 144ron parca...potzi sa t uitzi?

#49
maslyna

maslyna

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 17.12.2007
se poate uita cineva care s pricepe kluema la patine si sa'mi recomande d p   http://www.carrefour...g/007/index.php   da care sa fie cam inte 1 mil jumate-2?? eu ma gandisem la alea roces reglabile si roxa tot reglabile(din astea 2 care  ar fi mai bune?)....  sper sa aud rpd d la voi...mc

Edited by maslyna, 18 December 2007 - 13:42.


#50
decebal33

decebal33

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 12.10.2005
Va salut pe strada se ducea.oameni buni. va d un mare interes pentru patinaj, nu va dau sfaturi va scriu doar niste pareri.
In 1982 cand eram in clasa a doua tatal meu mi-a cumparat o pereche de patine,era pe timpul lui ceausescu si pe atunci si iernile erau ierni, adica cam 3 luni de zile pe an ma dadeam cu patinile zi de zi chiar ma duceam cu patinele la scoala. Asa a fost cam timp de 9 ani pana prin 1991 cand iernile nu mai erau ierni si pe strada circulau masini multe iar zapada disparea de pe strada.
In anii 1980 pentru ca in orase nu erau multe masini pe strada zapada era mai tot tmpul batatorita asa ca strada era o veritabila pista de patinaj, nu va mai spun de pationarele naturale pe care cei din bacau le faceau in fiecare iarna si unde era locul unde mergeam la agatat fete.
Legat de patine, de la inceput am avut patine artisitce din piele care se legau cu sireturi, erau cu gheata inalta, infasuram siretul in jurul gleznei astfel incat glezna statea fixa. In opinia mea indiferent de ce patine ai pus in pcicioare tot vei face febra la muschi , la glezna si la picioare in general pentru ca la patinaj foloseste anumiti muschi. anul trecut in Focsani am fost la un pationar artificial si am inchiriat patine de la ei, niste patine din plastic ce se prind cu niste clapete, in opinia mea mi s-au parut niste tampenii, adica nu se face legatarua ghetata picior, degeaba gheata e teapana, daca piciorul nu e perfect mulat pe gheata si patina iind foarte ascutita deabia ma tineam pe picioare.De ce credeti ca la patinaj artisitc se folosewsc respectivele ghete? pentru ca iti da o mai mare stabilitate, poti sa faci si tot felul de acrobatii,schimbari de directie, viteze mai mici, eu persoanl cred ca sunt mai indicate pentru incepatori si pentru toti cei care fac agrement din patinaj. patinele cu patina ascutita sunt pentru viteze mari , eu unul nu m-am sismtit bine in respectivele patine. Repet 9-10 ani am patinat in fiecare iarna cate 3 luni, zi de zi, eram si spotiv ca faceam fotbal la liceul sportiv, deci aveam si pregatire fizica foarte buna, si cu patinile alea de patinaj artisitic cum spunii ca ar fi m-am simtit execlent si nu am avut niciodata nici cel mai mic accident.
sanatate multa

#51
decebal33

decebal33

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 12.10.2005
niste patine misto adevarate am vazut pe okazii punct ro   din piele neagra, canadinene, o bijuterie dupa parerea mea la vreo 3 milioane parca dar arata impecabil

#52
maslyna

maslyna

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 17.12.2007
mi'am luat si eu in cele din urma niste patine roxa din metro craiova...am dat aprox 2 mil p ele... si am si eu o intrebare...trebuie ascutzite? k nu sunt absolut deloc...deci sunt....boante(cum e partea din spate a lamei cutzitului, aia neascutzita...)


dak mi'ar putea zice cineva....   mc


P.S: cat d des trebuie ascutzite patinele si e adev k dupa ce le ascutzi prima oara, incepe sa se "strice" lama mai repede?

#53
christig

christig

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,860
  • Înscris: 31.10.2002

View Postmaslyna, on Dec 23 2007, 22:10, said:

P.S: cat d des trebuie ascutzite patinele si e adev k dupa ce le ascutzi prima oara, incepe sa se "strice" lama mai repede?

sa le porti sanatos; s-a mai scris despre ascutit, citeste mai sus; ascutitul se face de necesitate nu e o moda; o sa ti dai seama cat de des trebuie ascutite dupa un sezon de dat; pana atunci esti un newbist care si face prea multe probleme;

treaba cu prima ascutire e o prostie; presupunand ca da, ce ai de gand, sa nu le ascuti sau ce? iti garantez eu ca iti ia minim 10 ani de dat zilnic cate 5h ca sa ajungi tu sa tocesti pe gheatza lamele tale, ce crezi ca s facute din ciocolata?  :rolleyes:

conteaza si cine ti le ascute, sa aiba habar; daca dai pest evreun ciocoflender din asta lacatus care n-a pus vreodata piciorul pe gheatza si nici sa citeasca ce-s alea lame si cum se ascut in functie de necesitati mai bine stai cu ele neascutite.

#54
maslyna

maslyna

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 17.12.2007

View Postchristig, on Dec 24 2007, 00:48, said:

sa le porti sanatos; s-a mai scris despre ascutit, citeste mai sus; ascutitul se face de necesitate nu e o moda; o sa ti dai seama cat de des trebuie ascutite dupa un sezon de dat; pana atunci esti un newbist care si face prea multe probleme;

treaba cu prima ascutire e o prostie; presupunand ca da, ce ai de gand, sa nu le ascuti sau ce? iti garantez eu ca iti ia minim 10 ani de dat zilnic cate 5h ca sa ajungi tu sa tocesti pe gheatza lamele tale, ce crezi ca s facute din ciocolata?  :rolleyes:

conteaza si cine ti le ascute, sa aiba habar; daca dai pest evreun ciocoflender din asta lacatus care n-a pus vreodata piciorul pe gheatza si nici sa citeasca ce-s alea lame si cum se ascut in functie de necesitati mai bine stai cu ele neascutite.


ok, mc... ma duc azi cu baietzii la patinoar sa vedem ce pot...:D....si mai astept sa vad cum e cu lama..... mc din nou

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate