Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 

trandafirul chinezesc (japonez)

- - - - -
  • Please log in to reply
488 replies to this topic

#469
Crristynel

Crristynel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 816
  • Înscris: 21.12.2013
S-a gandit sa mai infloreasca si el...

Attached Files



#470
Valentina30

Valentina30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 11.03.2007
Azi un rozaliu si la mine...

Attached Files



#471
nonameshadow

nonameshadow

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 06.05.2008
Buna ziua,

Am si eu nevoie de ajutor, daca imi poate recomanda cineva un tratament pentru un trandafir japonez care are un niste daunatori de care nu reusesc sa il scap. Pana acum am incercat cu spalat in cada si dat cu o solutie Rock Effect, dar care nu a dat roade...
Am atasat cateva poze pentru a va face o idee.

Multumesc anticipat.

Attached Files



#472
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005
dus serios. a doua zi Calypso + nissorun si dupa o saptamina milbecknock sau vertimec. se gasesc la fitofarmacii, nu la florarii sau supermarket.
vezi si aici
http://forum.softped...or-de-gijganii/

#473
nonameshadow

nonameshadow

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 06.05.2008
Multumesc pentru raspuns. Dusul serios l-am facut aseara. O sa urmez si ceilalti pasi.
Multumesc inca o data.

#474
nonameshadow

nonameshadow

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 06.05.2008

View Postgomez99, on 03 noiembrie 2016 - 09:26, said:

dus serios. a doua zi Calypso + nissorun si dupa o saptamina milbecknock sau vertimec. se gasesc la fitofarmacii, nu la florarii sau supermarket.
vezi si aici
http://forum.softped...or-de-gijganii/

Multumesc inca o data pentru ajutor. Asa arata primul tratament.

Attached Files



#475
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005
pare sa arate bine. unii dintre ai mei arata mult mai rau :)

#476
Valentina30

Valentina30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 11.03.2007

View Postnonameshadow, on 15 noiembrie 2016 - 10:22, said:

Multumesc inca o data pentru ajutor. Asa arata primul tratament.

De unde ai asa o frumusete de hibi?
Scuze de off-topic...

#477
nonameshadow

nonameshadow

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 06.05.2008

View PostValentina30, on 23 noiembrie 2016 - 23:52, said:

De unde ai asa o frumusete de hibi?

L-am luat din hornbach, i-a mers foarte bine la noi acasa(luat in vara, fara a sti ce culoarea vor avea florile). Problema a fost sa scapam de daunatori si am reusit cu ajutorul lui gomez99. :)

#478
Valentina30

Valentina30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 11.03.2007
@nonameshadow multumesc frumos pt reply. Foarte frumos exemplarul!  Credeam ca l-ati primit cadou...Posted Image  Sa va traiasca si sa va bucure cu muuuulte flori frumoase!

Edited by Valentina30, 26 November 2016 - 16:11.


#479
nonameshadow

nonameshadow

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 06.05.2008
Multumesc asemenea. A fost de fapt un cadou din partea mea pentru sotie. Ea are grija de flori si ma mai roaga sa ma documentez cand mai apar probleme.

#480
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
Ce-a patit, saracul? Si cum il facem bine?

#481
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005
ai de toate pe el. as incepe cu actara + milbecknock, intr-o concentratio ceva mai mare cu vreo 30% decit cea recomandata de producator. din ce ramine poti turna putin si in ghiveci
la 5-7 zile dupa reptea cu nissorun + decis si daca tot mai misca ceva dupa alte 5 zile cu volliam targo + vertimec.
intre timp tunzi toate frunzele afectate si stropesti foliar cu ceva ingrasamint 20-20-20 sau macar cu bionat. tunde si virfurile crengilor daca dau semne de uscare
in principiu, cind frunzele incep sa se lase in unghi fata de baza petiolului ai de-a face fie cu paianjenii fie cu musculite fie cu ambele.
si ma laud si eu cu o inflorescenta de iarna

Attached Files


Edited by gomez99, 26 January 2018 - 11:25.


#482
madalinafloca

madalinafloca

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 03.08.2018

View PostTabu, on 16 februarie 2007 - 08:43, said:

Sa-l stapanesti sanatos! Posted Image Ai un trandafir tare nehotarat.
Sa fii fericit ca trandafirii mei japonezi n-au mai inflorit de 2-3 ani... nu cred ca le e bine cu mine. Posted Image

II tii cumva intr-un spatiu neluminat ? Si eu cativa trandafiri, 2 ani nu au inflorit, dupa m-am decis sa-i scot pe balcon, iar acum sunt plini de flori.

#483
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
Ai mei toata vara s-au chinut sa infloreasca, numai ca le cad bobocii intr-o veselie.
Practic din primavara (mai?) nu am mai vazut flori la ei.

#484
xaxa

xaxa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 13.03.2006
cred ca le-ar face bine ceva ingrasamint cu fosfor

#485
fiordm

fiordm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 24.02.2007

View PostTaxon, on 15 ianuarie 2018 - 13:19, said:

Ce-a patit, saracul? Si cum il facem bine?

Brunificarea asta masiva se produce iarna in lipssa luminii.  Eu patesc asa in fiecare iarna. Trandafirului japonez ii trebuie mult soare ca sa creasca si sa infloreasca sau macar multa lumina Florile nu se fac decat pe lastarii tineri de aceea la un moment dat trandafirul, tanar sau batran nu mai face flori. Eu am blocul orientat nord-sud, iar fata mea de bloc e orientata spre est. Deci am multa lumina pana la  amiaza. Iarna trandafirii care-i am pe balcon ii bag in apartament, in sufragerie, care are si logie, si deci lumina slaba. Prin ianuarie, februarie incepe si la mine brunificarea frunzelor care continua, cuprinde frunzele de pe lastarii, lastarii tineri, apoi frunzele se usuca, impreuna cu lasterii tineri si batrani si tot asa pana primavara. Ii scot afara pe balcon indepartaz frunzele uscate, tai lastarii uscati sau cu inceput de uscaciune si-si revin. In toamna trecuta, intr-un moment de neinspratie, am lasat un trandafir japonez batut, galben, pe balcon, l-am bagat in casa dupa niste zile cu ger, am logia inchisa dar nu cu geam termopan. S-a brunificat la fel prin ianuarie a. c. si s-a cam uscat. Avea cam un metru si jumatate inaltime si s-a cam uscat tot. L-am taiat la cca. trizeci de centrimetrii de la sol, l-am dat afara si acum astept. Nu prea a fost cald in aceasta perioada, dar asta este situatia. Deci brunificarea frunzelor se datareste lipsei luminii si, eventual, udarii excesive. In perioada de iarna plantele se uda mai putin, dar  “putin”-ul acesta este cam relativ.

#486
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
Si ce iti mai face japonezul galben batut?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate