Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 

trandafirul chinezesc (japonez)

- - - - -
  • Please log in to reply
488 replies to this topic

#1
nicuspring

nicuspring

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 31.12.2006
Buna seara,
Sunt un mare fan al trandafirilor japonezi, fapt care ma face sa intru de multe ori in conflict cu familia care mai doreste si alte flori. De ceva vreme  am achizitionat dintr-un mare supermarket un trandafir japonez de culoare alba - asa era acolo. Ajuns acasa, dupa cateva zile, am constatat ca urmatoarele flori s-au schimbat la culoare trecand spre galben si slte culori derivate din aceasta. Surpriza mare am avut-o ieri cand, dimineata m-am dus in balcon sa vad ce mai fac florile mele, am constatat ca floarea trandafirului meu arata ca ceva inimaginabil. Acest lucru m-a facut sa merg rapid sa iau aparatul de fotografiat si iata ce am inregistrat:

#2
the_coolest_boy06

the_coolest_boy06

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 740
  • Înscris: 14.10.2006

View Postnicuspring, on Feb 15 2007, 20:23, said:

Buna seara,
Sunt un mare fan al trandafirilor japonezi, fapt care ma face sa intru de multe ori in conflict cu familia care mai doreste si alte flori. De ceva vreme  am achizitionat dintr-un mare supermarket un trandafir japonez de culoare alba - asa era acolo. Ajuns acasa, dupa cateva zile, am constatat ca urmatoarele flori s-au schimbat la culoare trecand spre galben si slte culori derivate din aceasta. Surpriza mare am avut-o ieri cand, dimineata m-am dus in balcon sa vad ce mai fac florile mele, am constatat ca floarea trandafirului meu arata ca ceva inimaginabil. Acest lucru m-a facut sa merg rapid sa iau aparatul de fotografiat si iata ce am inregistrat:
asteptam... :confuzzled:

#3
nicuspring

nicuspring

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 31.12.2006
Attached File  IMG_0603_mic.jpg   836.45K   1290 downloads

View Postthe_coolest_boy06, on Feb 15 2007, 21:14, said:

asteptam... :confuzzled:


#4
raluca_risca

raluca_risca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 26.10.2006

View Postnicuspring, on Feb 16 2007, 08:35, said:

Eu am avut multi ani un trandafir japonez care nu facea flori mai deloc si cand le facea trebuia sa fii foarte atent sa nu se rupa florile. Acum am unul mic, ce este plin de flori galbene. E superb!

#5
Tabu

Tabu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 15.09.2006
Sa-l stapanesti sanatos! :) Ai un trandafir tare nehotarat.
Sa fii fericit ca trandafirii mei japonezi n-au mai inflorit de 2-3 ani... nu cred ca le e bine cu mine. :(

#6
nicuspring

nicuspring

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 31.12.2006
Faza cea mai interesanta este ca, in ghveci exista teri tulpini cu radacini proprii, in aceasta dimineata am vazult la o alta tulpina un boboc care va face o floare galbena.

#7
baxyy77

baxyy77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 02.06.2006
o mutatie genetica, destul de frecventa la plantele inmultite 'in vitro'
Oricum arata foarte bine :)
Sa ne spui daca si urmatoarele flori (din aceeasi tulpina) vor iesi asa :)

#8
the_coolest_boy06

the_coolest_boy06

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 740
  • Înscris: 14.10.2006

View Postnicuspring, on Feb 16 2007, 08:35, said:

de cateva luni am 3 trandafiri japonezi! dar la mine nu au inflorit! abia astept sa ii vad...nici cu mine nu le e bine :(

#9
baxyy77

baxyy77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 02.06.2006

View Postthe_coolest_boy06, on Feb 16 2007, 16:44, said:

de cateva luni am 3 trandafiri japonezi! dar la mine nu au inflorit! abia astept sa ii vad...nici cu mine nu le e bine :(

Un pic de rabdare si expozitie sudica...

#10
markappa

markappa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 185
  • Înscris: 29.01.2007
la mine trandafirul japonej face in fiecare an cate 5-6 flori pacat ca nu tin decat o zi :bouncey:

#11
Nike_2

Nike_2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 498
  • Înscris: 01.02.2007
Si la mine am un trandafir japonez de vreo 30 cm si tot timpul are cate o floare, superb eu le tin cand se ususca si le pun intr-un cosulet si ara superb florile de tranfarir uscate

#12
markappa

markappa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 185
  • Înscris: 29.01.2007
si eu am incercat sa le pastrez  in mai multe feluri dar isi pierd culoarea cum e si normal si nu mai au acelasi farmec :confuzzled:

#13
pink_life

pink_life

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 26.03.2007
Am si eu o intrebare... De cate culori poate fi trandafirul japonez? La mine face numai flori galbene...

#14
Valentina30

Valentina30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 11.03.2007

View Postpink_life, on Mar 27 2007, 13:11, said:

Am si eu o intrebare... De cate culori poate fi trandafirul japonez? La mine face numai flori galbene...
daca te referi la trandafirul chinezesc (hibiscus rosa sinensis), care in mod eronat este numit in acest topic trandafir japonez, iti pot spune ca poate avea flori intr-o paleta variata de culori si nuante. : rosu, roz, alb, galben si portocaliu... Cultivatorii experimentati in hibridizari au obtinut si variante de mov si combinatii de 2 sau trei culorisi nuante.

#15
stumf

stumf

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 30.03.2007
nicuspring, trandafirul tau (chinezesc) pare "rupt" din alice in tara minunilor  :D

#16
irennescat

irennescat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 553
  • Înscris: 16.05.2005
Si eu am avut in doua randuri trandafir chinezesc/japonez insa mi s-a parut foarte sensibil. Prima data la un moment dat i-au cazut toate frunzele, iar acesta de acum face "purici de plante"! Il spal de fiecare data si isi revine. In rest infloreste tot asa o floare/zi care este de culoare roz - arata frumos, infoiata ca o fusta de dansatoare de flamenco. :)

Edited by irennescat, 30 March 2007 - 17:26.


#17
eten

eten

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 08.06.2006
Buna,

Am un trandafir chinezesc care s-a umplut de niste musculite mici albe. Am incercat sa stropesc trandafirul cu Perfect Plant dar fara rezultat, musculitele tot nu au disparut. Cu ce sa-l tratez?

Multumesc....

#18
daiana

daiana

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 08.06.2006

View Posteten, on May 22 2007, 13:41, said:

Buna,

Am un trandafir chinezesc care s-a umplut de niste musculite mici albe. Am incercat sa stropesc trandafirul cu Perfect Plant dar fara rezultat, musculitele tot nu au disparut. Cu ce sa-l tratez?

Multumesc....

apa cu sapun

Edited by daiana, 22 May 2007 - 14:55.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate