Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 

Si eu vorbesc cu Dumnezeu

* - - - - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
3565 replies to this topic

#2755
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,572
  • Înscris: 16.03.2004
Sunt convins că lucrezi la diferite articole, fiindcă trebuie să produci și tu ceva, ca să nu te uite lumea, dar ține cont că, în afară de mine, mai sunt 2 (doi) jemetiști, care publică mesaje pe acest forum: unul ar fi colegul Logic, cel mai profi dintre toți când vine vorba de Biblie, însă și-a confecționat un Isus... care mai bine nu ar exista în acea formă deplorabilă, prin urmare, și Logic, în definitiv, tot un jemetist este, chiar dacă unul refulat.Posted Image
Al doilea jemetist de aici, ești... chiar tu.:) Ești un jemetist per se, adică o persoană care 100% este convinsă că Isus nu a existat în forma descrisă de Noul testament, dar care, totodată este și 100% un bun penticostal. O combinație eterogenă, știu, dar... la unii funcționează.Posted Image

#2756
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,229
  • Înscris: 26.01.2007

View Postdark, on 27 septembrie 2022 - 11:42, said:

Ești un jemetist per se, adică o persoană care 100% este convinsă că Isus nu a existat în forma descrisă de Noul testament, dar care, totodată este și 100% un bun penticostal.
Exact la fel cum ești tu moș și babă în același timp! :yes:

View Postdark, on 27 septembrie 2022 - 11:42, said:

colegul Logic, cel mai profi dintre toți când vine vorba de Biblie, însă și-a confecționat un Isus... care mai bine nu ar exista în acea formă deplorabilă
Da, ai dreptate, colegul Logic este un eretic profi!
Domnul să-l binecuvânteze cu pocăință și întoarcere la El!

#2757
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,572
  • Înscris: 16.03.2004

View PostSfantul Jakob, on 28 septembrie 2022 - 09:05, said:

Da, ai dreptate, colegul Logic este un eretic profi!
Domnul să-l binecuvânteze cu pocăință și întoarcere la El!

pocăință... de ce?Posted Image  susții că Logic nu este suficient de pocăit? eu zic că este, doctrinar eventual ar fi altceva decât creștinii obișnuiți, fie că sunt penticostali, ortodocși, ori adventiști...

#2758
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,229
  • Înscris: 26.01.2007

View Postdark, on 28 septembrie 2022 - 09:13, said:

pocăință... de ce?Posted Image  susții că Logic nu este suficient de pocăit? eu zic că este, doctrinar eventual ar fi altceva decât creștinii obișnuiți, fie că sunt penticostali, ortodocși, ori adventiști...
Consider că nu este deloc pocăit și nu are nimic de-a face cu creștinismul.
El e un băiat fain care ar putea începe o nouă religie. Atât.

#2759
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,572
  • Înscris: 16.03.2004
Consideri complet greșit!

#2760
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,572
  • Înscris: 16.03.2004
Vino frace și gustă o discrepanță, acum, când prețurile sunt atât de mici!... Posted Image

#2761
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,229
  • Înscris: 26.01.2007
M-aș fi delectat cu una dar ioc.
Nimic gustos și adevărat.

Dacă tot vrei o discrepanță îți prezint eu, de milă (Posted Image) că e prima zi a anului, la mulți ani cu sănătate!
Am predicat-o (și) în acest an, de Crăciun.

Fii antenă aici: Îngerul vine el bucuros la păstori și le zice "vă aduc o veste bună care va fi o mare bucurie pentru tot norodul!".
OK, era o veste bună? Da, fără îndoială.
Dar mai departe el zice că această veste va fi nu doar o bucurie ci o mare bucurie.
Și nu așa, pentru o parte din norod. Ci pentru tot norodul.

Acum întrebarea se pune: vestea nașterii lui Isus a adus o mare bucurie pentru tot norodul?
Unde frate, când? Că ce citesc eu în Biblie este că la nașterea lui Isus tot Ierusalimul s-a tulburat.
Mai degrabă îngerul ar fi putut spune că vestea va aduce o mare tulburare pentru tot Ierusalimul.

Păi între ceea ce a fost vestit și ceea ce s-a petrecut în realitate a fost chiar o mare discrepanță!

Edited by Sfantul Jakob, 01 January 2023 - 16:22.


#2762
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,572
  • Înscris: 16.03.2004

View PostSfantul Jakob, on 01 ianuarie 2023 - 16:22, said:

Am predicat-o (și) în acest an, de Crăciun.


Da, am găsit, pe facebook-ul bisericii tale, deci nu pe facebook-ul tău personal. Scrie: mesaj biblic pastor...
Durata: 2.06.35
La ora 1 și 21, apare citatul din Evanghelia după Luca, cu păstorii, citit de tine.

”vedeai portocale doar la sfârșitul anului”... mda..., hai, să auzim și discrepanța! avem răbdare!... Posted Image

Edited by dark, 01 January 2023 - 17:25.


#2763
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,572
  • Înscris: 16.03.2004
o veste buna, care va fi o mare bucurie pentru tot norodul


Mare bucurie pentru tot norodul? Vestea că s-a născut Isus? Nu, n-a fost...:ermm:

Vulpoi bătrân!Posted Image ... Sfincele nostru...Posted Image

Și eu care credeam că le-am găsit pe toate, pardon, toace...

#2764
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,572
  • Înscris: 16.03.2004
Dezamăgire mare, căpetenia noastră, moderatorul nostru, care are grijă de noi, ce scriem cum scriem... Kruger... nu a intrat și el ca să ne zică măcar un ”la mulți ani”...Posted Image

#2765
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,572
  • Înscris: 16.03.2004

View PostSfantul Jakob, on 02 ianuarie 2023 - 22:04, said:

M-am hotărât să-ți mai dau niște muniție bah Darkule că am văzut că ești ca un fel de pui de lupuleț sfios, respins și atacat de toți userii de p'aici.

Sunt lup matur. Respins, da. Însă nu poți spune că sunt doar un pui. Când eram pui, eram creștin, acum...m-am maturizat mult.

View PostSfantul Jakob, on 02 ianuarie 2023 - 22:04, said:

Niciunul nu mai e de partea ta.

Nu a fost niciodată.

View PostSfantul Jakob, on 02 ianuarie 2023 - 22:04, said:

îți mai servesc adevărate discrepanțe, adică chestii cu sevă așa, consistente și gustoase.

Discrepanțele culese de mine sunt atât de multe și atât de gustoase încât aș putea deschide un restaurant cu ele.
Tu ai venit cu o șaormă. Atât. Eu îți ofer un meniu și pot servi o sală întreagă, pe gustul fiecăruia!

[ https://media1.giphy.com/media/UCZ8AoFOBvZNYUACvH/giphy.gif?cid=ecf05e47biev5d4ic9zax2riw4ibpf6vttklu6jemqdoyyqc&rid=giphy.gif&ct=g - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://media1.giphy.com/media/DYzRk8slHzD2PWdGD5/giphy.gif?cid=ecf05e47biev5d4ic9zax2riw4ibpf6vttklu6jemqdoyyqc&rid=giphy.gif&ct=g - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2766
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,572
  • Înscris: 16.03.2004
Da frate, mai am material mult, blogul iubitei mele este un izvor generos, mai ceva ca ... izvorul tămăduirii, am și material pentru ”comedia religiei”, dar toate în ordine și la timpul lor...

#2767
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,572
  • Înscris: 16.03.2004
A observat și Heartu că Isus vorbește ca un rabin iar apostolul Pavel, ca un creștin.
Deci Isus nu este creștin. Isus recomanda tot timpul, să facem fapte, pentru salvare/mântuire.

#2768
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,696
  • Înscris: 06.03.2021

View Postdark, on 10 iunie 2023 - 16:43, said:

A observat și Heartu că Isus vorbește ca un rabin iar apostolul Pavel, ca un creștin.
Deci Isus nu este creștin. Isus recomanda tot timpul, să facem fapte, pentru salvare/mântuire.

Corect, păi tocmai că lui Isus îi ziceau "rabi"... el născându-se și murind iudeu (sau mă rog, evreu)! :)

Iar Pavel contrazice toată scriptura (de pe vremea lui bineînțeles)... atât VT cât și pe Isus, el care nici măcar nu l-a cunoscut personal pe Isus... e ceva dubios la el! :thumbdown:

Edited by heartu, 11 June 2023 - 13:41.


#2769
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,572
  • Înscris: 16.03.2004
Nu este nimic dubios cu apostolul Saul/Pavel din Tars, acesta a uzurpat locul care îi revenise fratelui lui Isus, apostolul Iacov cel drept.
Reușita s-a bazat pe faptul că Iacov era analfabet și limitat la teritoriul Iudeii, pe când Pavel era cosmopolit, poliglot și deschis spre lumea civilizată, având ca scop convertirea diasporei evreiești vorbitoare de greacă, la religia inventată de el, pe baza învățăturilor lui Iacov, Petru și Ioan, dar adaptate la o nouă variantă, mai plăcută pentru populații din afara Iudeii...

Edited by dark, 11 June 2023 - 15:32.


#2770
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,572
  • Înscris: 16.03.2004
Cred că mă duc și eu în Constanța, între 6 și 10 septembrie, să observ cum arată o predicare de 20.000 euro. Merg prin oraș, așa, să văd ce se întâmplă...Posted Image
.... ca unul care am evanghelizat pe gratis, ba chiar eu am pus bani...:ermm:...:unsure:...

#2771
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,473
  • Înscris: 19.03.2022

View Postdark, on 28 august 2023 - 06:35, said:

Cred că mă duc și eu în Constanța, între 6 și 10 septembrie, să observ cum arată o predicare de 20.000 euro. Merg prin oraș, așa, să văd ce se întâmplă...Posted Image
Eu zic atatia bani se vor strange la fiecare adunare .
Se pare ca se vor strange multi creduli .

#2772
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,572
  • Înscris: 16.03.2004
Am de gând să-l „ochesc” pe Adrian Fetti, mă duc la el, îi spun că vreau să fiu evanghelizat și-l întreb cum s-a născut Isus Cristos. Dacă Adiță va merge pe varianta Matei, mă voi arăta nedumerit și-l voi atenționa cu informații din Luca, dacă Adiță va merge pe varianta Luca, atunci îl voi contrazice, aducându-mi chipurile „aminte” de informații din Matei...
[ https://forum.vivaldi.net/assets/uploads/files/1606663539875-icon_lol.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate