Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 

Despre MAȘINI DE SPÃLAT RUFE 1 (09.2002 - 01.2015)

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
9020 replies to this topic

#9001
Bambi

Bambi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 28.01.2006
Buna ziua,

Am o masina de spalat model slim LG (cumparata prin 2007, nu stiu exact modelul) si am observat ca s-a crapat partea exterioara de la hublou. Masina functioneaza perfect, dar as fi vrut sa stiu daca pot aparea probleme in functionare si daca este absolut obligatoriu sa inlocuiesc hubloul. Va multumesc din suflet pentru orice raspuns.

Claudia

#9002
tidicristi

tidicristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,276
  • Înscris: 06.08.2007
Daca nu curge , nu te afecteaza .

Dar in viitor o sa fi nevoita sa inlocuiesti hubloul .

#9003
Bambi

Bambi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 28.01.2006
Multumesc frumos pentru raspunsul prompt. Banuiesc ca nu este foarte complicat de inlocuit hubloul, sper doar sa il gasesc, dat fiind ca este un model mai vechi.

#9004
bogdangelu

bogdangelu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,064
  • Înscris: 16.07.2007

View Postbgs11, on 03 ianuarie 2015 - 13:14, said:

Aceeasi problema o am si eu cu detergentul lichid.. Chiar am specificat undeva pe aici... Eu torn lichidul printre haine, nu il pun in compartiment.. altfel s-a dus pe "apa sambetei" Posted Image) ..
Cum sa puiPosted Image detergent lichid in compartimentul de detergenti praf din sertar,daca nu este prevazut pentru asa ceva.Detergentul lichid se pune in acele capace(borcanele) din plastic care sunt gradate si le pui apoi in cuva.

View Postbgs11, on 03 ianuarie 2015 - 13:14, said:

Ca sa nu ai probleme cu, calcarul, cumpara o cutie de Calgon.. (este praf, deci poti sa il bagi in compartimentul de detergent) ... Eu il pun numai cand bag albituri la spalat.. la inchise nu am incercat dar nici nu vreau sa testez... este de ajuns si asa. Multa bafta..
Cumpara mai bine un filtru cu polifosfati(cristale) pe care il pui inainte de alimentarea cu apa a masini de spalat, vei iesi mai ieftin, dupa 5-6 luni vei umple filtru cu cristale de polifosfati.

#9005
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013

View Postcrisstonne, on 05 ianuarie 2015 - 08:49, said:

Eu las întredeschis hubloul și sertarul de detergent, să se evapore apa mai ușor, resturi de apă,  cîte or fi și nu emană nici un miros.

i eu am remarcat ca daca sertarul este complet uscat(lasat deschis dupa utilizare) la urmatoarea spalare nu mai ramane detergent in cutie cum ramanea cand era umeda

#9006
schumiallexx

schumiallexx

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 01.01.2007
Buna ziua,
ca romanul si eu apelez la voi doar cand am nevoie. Indesitul vechi pare-se ca a crapat. Nu mai invarte si se pare ca e terminal (capsat tot, spart inauntru, 600 ron reparatie si nu merita).
Caut o masina noua si limita de buget e spre 3000 ron.

Imi place asta de la Electrolux http://www.electrolu...ala/EWF1408WDL/

Aburi: e ceva de capul lor sau e doar marketing?
DirectSpray - nu gasesc niciunde ce inseamna asta.
Unde e facuta ?

Ar mai fi asta de la AEG http://www.aeg.ro/Pr...tală/L88689FL2 discutata cateva pagini mai in spate. AEG si Electrolux sunt din acelasi grup de firme si dupa aspect si functii inclin sa cred ca e acelasi Electrolux cu alta fata si mici diferente. Asta oare unde e facuta ?

In afara de astea daca maine ati avea acest buget ce ati lua?
Imi placeau Samsung pana de curand pentru functia de EcoBubble dar observ ca mai toate de calitate fac acest lucru. Ma feresc de Indesit, Ariston, Arctic, Beko si Whirlpool (unde am o parere subiectiva ca nu sunt fiabile si se strica fix dupa cei 2 ani de garantie)

#9007
abru

abru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 12.11.2005

View Postschumiallexx, on 06 ianuarie 2015 - 10:19, said:


Aburi: e ceva de capul lor sau e doar marketing?
DirectSpray - nu gasesc niciunde ce inseamna asta.


"Sistemul Direct Spray optimizează utilizarea apei pentru o încărcătură de spălare şi oferă hainelor o spălare delicată prin pulverizarea acestora cu apă pe toată durata ciclului de spălare." - citat de pe site-ul lor.


Eu vreau sa imi iau uscator Electrolux, cu pompa de caldura, dar intrebarea mea este daca merita sa platesc diferenta pentru motor inverter. Daca diferenta e doar ca la cativa ani trebuie sa ii schimb periile, nu merita, dar in schimb daca e mai silentios sau are alte avantaje, ma mai gandesc.
Au si un model cu aburi, dar din nou nu stiu daca e doar marketing, sau face ceva.

In afara de specificatiile care se pot citi in brosura, mai sunt si alte diferente de calitate? Sunt sanse ca cea mai scumpa, care are si abur sa fie si mai bine facuta si sa tina mai mult?

#9008
schumiallexx

schumiallexx

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 01.01.2007
de o zi deja ma uit numai pe site-uri de producatori, specificatii preturi. Si am ajuns intr-o mare dilema, dupa un sir de gandire in felul urmator.

1. Exista masini de spalat. Chiar si la 800 ron. Dar daca vrei 1200 rpm, A+++ deja dai spre 1500. Corect?
2. Elimini branduri indoielnice din discutie si adaugi caracteristici ca motor cu invertor (oare se merita). Si incep sa apara tehnologii unice fiecarui producator (ecobubble, time manager, 6th sense, direct drive, etc) Deja esti intre 1600 si 1900 ron.
3. Mai este un pas pana la 2400 unde ma invart eu cu cautarile (electrolux 1408 wdl) Dar ce face diferenta intre 1500 si 2400 ron ? E doar marketing ? E clar o imbinare a mai multor tehnologii care se regasesc individual pe cate o masina.

Corectati-ma daca e cazul ca altfel ajung la nebuni. Ajung sa imi pun intrebarea de ce dau 2400 ron pe un electrolux cand imi pot lua la 1800 un samsung cu aproape aceleasi caracteristici (A+++, 1200 rpm min, 8 kg, ecobubble, invertor), ce-i drept fara aburi si display cu touch.

#9009
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013

View Postschumiallexx, on 06 ianuarie 2015 - 14:19, said:

Corectati-ma daca e cazul ca altfel ajung la nebuni. Ajung sa imi pun intrebarea de ce dau 2400 ron pe un electrolux cand imi pot lua la 1800 un samsung cu aproape aceleasi caracteristici (A+++, 1200 rpm min, 8 kg, ecobubble, invertor), ce-i drept fara aburi si display cu touch.
chestia cu displayul touch la masinile de spalat este o mare prostie, majoritatea se vaita ca doar un pic atinse acele butoane si gata, ai modificat ceva fara voia ta...in ce priveste motorul inverter se traduce prin zgomot si consum energetic mai mic dar nu te astepta la ceva spectaculos ca si diferenta...
si ca ultim sfat(parere strict personala) fereste-te de masinile de spalat coreene, desigur alegerea iti va apartine dar sa stii ca ai fost avertizat Posted Image

#9010
schumiallexx

schumiallexx

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 01.01.2007

View PostValmont43, on 06 ianuarie 2015 - 16:24, said:

chestia cu displayul touch la masinile de spalat este o mare prostie, majoritatea se vaita ca doar un pic atinse acele butoane si gata, ai modificat ceva fara voia ta...in ce priveste motorul inverter se traduce prin zgomot si consum energetic mai mic dar nu te astepta la ceva spectaculos ca si diferenta...
si ca ultim sfat(parere strict personala) fereste-te de masinile de spalat coreene, desigur alegerea iti va apartine dar sa stii ca ai fost avertizat Posted Image

deci tu ai inclina spre electrolux sa inteleg Posted Image  dar acum sa complicam pentru ultima oara lucrurile. cu uscator incorporat sau nu (casa cu 2 copii mici in care se spala o data la 2 zile minim si locuim la apartament deci loc de uscat nu prea este )

#9011
radudd

radudd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,296
  • Înscris: 08.02.2007
Daca exista loc pentru o masina care are capacitatea de 8 kg, asadar o adancime egala cu latimea (inaltimea este la fel la toate), atunci trebuie vazut daca nu cumva uscatorul ar putea sta deasupra acesteia.
Niciodata nu mi-au fost pe plac combinele muzicale (all in one), am preferat ca fiecare piesa dintr-un lant audio sa aiba functie separata (amplificator, cd-player, tuner, etc.)
Si la capitolul spalat / uscat rufe ar trebui aplicata aceeasi idee, desigur sa existe: fondurile necesare pentru asta, spatiul disponibil (chiar daca este pe vertical), disponibilitatea de a accepta vizual suprapunerea a doua aparate cu dimensiuni mari (tehnic perfect posibil).

#9012
schumiallexx

schumiallexx

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 01.01.2007

View Postradudd, on 06 ianuarie 2015 - 21:31, said:

Daca exista loc pentru o masina care are capacitatea de 8 kg, asadar o adancime egala cu latimea (inaltimea este la fel la toate), atunci trebuie vazut daca nu cumva uscatorul ar putea sta deasupra acesteia.
Niciodata nu mi-au fost pe plac combinele muzicale (all in one), am preferat ca fiecare piesa dintr-un lant audio sa aiba functie separata (amplificator, cd-player, tuner, etc.)
Si la capitolul spalat / uscat rufe ar trebui aplicata aceeasi idee, desigur sa existe: fondurile necesare pentru asta, spatiul disponibil (chiar daca este pe vertical), disponibilitatea de a accepta vizual suprapunerea a doua aparate cu dimensiuni mari (tehnic perfect posibil).

din pacate nu este spatiu, masina e in bucatarie, sub blat. in stanga perete in dreapta masina de spalat vase. peste blat espressor si corp suspendat. pentru uscator separat am nevoie de scurgere separata ? (ma gandesc la alta amplasare dar nu am scurgere acolo)

#9013
abru

abru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 12.11.2005

View Postschumiallexx, on 06 ianuarie 2015 - 21:55, said:


pentru uscator separat am nevoie de scurgere separata ? (ma gandesc la alta amplasare dar nu am scurgere acolo)

Nu e necesar racordul la scurgere, are un rezervor care trebuie golit.

#9014
1nqiu

1nqiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 536
  • Înscris: 05.03.2014

View PostValmont43, on 06 ianuarie 2015 - 16:24, said:

...fereste-te de masinile de spalat coreene, desigur alegerea iti va apartine dar sa stii ca ai fost avertizat Posted Image
Poti detalia, te rog? Din cauza lipsei pieselor sau a sensibilitatii la fluctuatii de tensiune, sau care e motivul?

Despre msr Sharp poate spune cineva ceva? Nu prea gasesc pareri si din cate stiu in Japonia sunt folosite mai mult masinile cu incarcare verticala, e cam ciudat sa vezi masina japoneza cu incarcare orizontala (si daca e facuta special pentru piata europeana intervine intrebarea daca s-a pastrat calitatea japoneza).

#9015
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013

View Post1nqiu, on 07 ianuarie 2015 - 05:09, said:

Poti detalia, te rog? Din cauza lipsei pieselor sau a sensibilitatii la fluctuatii de tensiune, sau care e motivul?

sunt galagioase iar calitatea materialelor nu este cea mai inspirata, desigur nu vb.de modelele ce costa cat un Miele(banuiesc ca alea sunt mai reusite)
am citit parerile unor utilizatori din lumea intreaga si toti se vaitau de zgomot nefiresc de mare

View Postschumiallexx, on 06 ianuarie 2015 - 21:17, said:


  dar acum sa complicam pentru ultima oara lucrurile. cu uscator incorporat sau nu (casa cu 2 copii mici in care se spala o data la 2 zile minim si locuim la apartament deci loc de uscat nu prea este )
pt.rezultate optime solutia este uscator separat, daca nu ai spatiu atunci n-ai incotro

View Post1nqiu, on 07 ianuarie 2015 - 05:09, said:

Despre msr Sharp poate spune cineva ceva? Nu prea gasesc pareri si din cate stiu in Japonia sunt folosite mai mult masinile cu incarcare verticala, e cam ciudat sa vezi masina japoneza cu incarcare orizontala (si daca e facuta special pentru piata europeana intervine intrebarea daca s-a pastrat calitatea japoneza).
despre Sharp nu stiu ce sa-ti spun dar vad ca au revenit in forta pe piata electrocasnicelor, insa masinile de spalat Panasonic(ca tot vb.de modele japoneze) sunt unele dintre cele mai reusite masinarii, are un prieten si am ramas mut ca la 1600rpm era extraordinar de silentioasa iar rezultatele la spalat sunt excelente!!!

#9016
1nqiu

1nqiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 536
  • Înscris: 05.03.2014
Totusi, sunt masinile LG cu direct drive care n-ar trebui sa fie zgomotoase si nici nu costa cat o Miele. Nu stiu cat de fiabile sunt in timp, acum asta e cea mai mare problema... unii nu-si pot permite sa schimbe masina de spalat la 2 ani si nici nu mi se pare normal sa se intample asta, ca nu costa chiar cat un scaun. Cand vezi ca si-a luat omul masina de spalat si i s-a stricat in garantie, sau ca la putin timp dupa ce a iesit din garantie s-a rupt axul, sau trebuie schimbati rulmentii, mai ca-ti vine sa speli manual Posted Image

#9017
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
pe mine vechiul Indesit m-a tinut 14 ani, acuma daca masinile din generatia asta tin sub 10 ani nu ma deranjeaza, dar daca masina se strica dupa 2 ani asta inseamna ca a avut materiale de toata jena

#9018
cibibikeru

cibibikeru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 17.10.2005
Pe 80% din toale si chiar si chestii de bumbac + lenjerii de pat s.a.m.d. scrie "do not thumble dry" deci la ce se foloseste uscatorul de rufe?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate