Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e
 Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 

ce sa iau?

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
xdoctorx

xdoctorx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 31.10.2003
Salut!
Sunt novice in calculatoare, asa ca apelez la voi, prieteni!
Vreau sa imi iau 1 sistem 'Home Theatre" pentru calculator si nu stiu spre ce sa ma indrept!
Am o placa de baza Asus a7n8x-x cu chipset NVIDIA nFORCE 2 si la optioni sunet arata ca suporta pana la 6.1.
Asta inseamna ca are codec dolby surround inclus?
Tebuie sa imi aiu si placa de sunet?
De care ma sfatuiti?
E mai bine sa iau o placa si sistemul audio, sau 1 sistem su codecul inclus(asa am auzit)!
Ce sistem ma sfatuiti sa iau?
Am cam 5 milioane?
Va multumesc!

#2
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,026
  • Înscris: 08.08.2002
Din pacate placa ta de baza nu are Soundstorm fiind o versiune superlite ...
Ai doar un codec amarat si ar fi bine deci sa-ti cumperi si o placa audio !
Bani nefiind multi iti recomand un Creative SbLive 5.1 si boxe Creative T5400 total trece putin de 5 mil dar vei fi multumit de rezultat si de bani dati
PS. NU cumpara de la Flamingo Creative acolo sunt muuult mai scumpe. Boxe T5400 gasesti la Best 4,1 mil . SBlive e 1 mil si ceva ... eventual tot de la Best vezi si tu unde e mai ieftin ... asta in ideea ca esti din Bucuresti ?

#3
xdoctorx

xdoctorx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 31.10.2003
De astea ce parere aveti? HERCULES XPS 5.100!

#4
xdoctorx

xdoctorx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 31.10.2003
sau de comep?

#5
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,026
  • Înscris: 08.08.2002
Comep NUUU ...
Hercules ala e ok suna bine pt. 5 mil insa ceea ce ti-am propus initial suna si mai bine ... chiar si numai pt. placa de sunet care nu se compara cu codecul acela onboard.
Hercules-ul l-am vazut ... prima impresie a fost ca in poze arata mai bine nu se compara totusi cu Altec 5100, plasticul designul cand am luat in mana un satelit nu mi-a mai placut asa de mult fata de imaginea de pe net ... ma rog o impresie personala de design doar. De sunat suna bine placut un mic minus la bass care nu se simte prea bine la cei 40W RMS cat are sub-ul ala.
Concluzie daca tie iti place Hercules-ul incerca sa-l si asculti cumpara-l insa cu ideea ca in viitorul apropiat o sa-ti poti pune si o placa audio altfel pacat de sistem ... sunt idioti cei care pretind ca un codec audio se apropie de o placa audio buna ...

#6
xdoctorx

xdoctorx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 31.10.2003
Si la ce placa audio sa ma bag?

#7
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,026
  • Înscris: 08.08.2002
De departe cel mai bun raport performante pret il are Creative Audigy2 insa pretul e vreo 2.5 mil cam mult cred ca nu-ti mai raman bani de boxe ... daca insa ai reusi sa scoti 6.5 mil de undeva adica Audigy2+T5400 ai rezolvat pb. audio pt cativa ani. Sigur in ideea ca nu vrei un sistem pt. facut discoteca home si speriat vecinii . Si Hercules ala e o varianta buna insa e cu un mil mai scump si desi nu toata lumea e de acord pe placile de sunet Creative boxele lor ( Creative ) suna parca mai bine decat sisteme aprox. similare de la alte firme ... sigur uni zic ca e o poveste totusi placile alea sunt testate cu boxele lor si boxele sunt testate cu placile lor deci o minima optimizare tot trebuie sa fie.
Daca bugetul e fix 5mil poti alege un Creative Live 5.1 ca e mai ieftin si daca nu ai avut experienta cu sisteme HT si placi de sunet o sa-ti placa probabil si acestea sau daca iti place Hercules-ul poti sa-l iei ala si ulterior cand mai aduni bani cumperi totusi si o placa ... in functie de fondurile disponibile la aceea data.
Sfatul meu ar merge spre Creative T5400 cu Audigy2 eventual cumperi boxele si pui un mil de o parte si mai strangi inca 1,5 si iti cumperi apoi si placa
Ai aici un review la T5400:
http://www.tomshardw...speaker-04.html
Concluzia de la Toms e edificatoare cred :

Quote

If you can't afford to spend a lot, the T5400 range is a very good choice for general purposes.

Oricum incerca sa le asculti in ceva magazin si vezi care-ti place tie cum suna nu te lua dupa ce zice unul sau altul ca are el Hercules sau Creative si clar alea suna mai bine fiecare cu urechile lui  :oK:
Si ca idee de final alege un sistem de la o firma buna Altec, Creative, Logitech in primul rand restul mai ales firme mai slabute cunoscute pt. produsele lor ieftine evitale macar pt a nu risca pb. ulterioare datorate fiabilitati indoielnice ...din pacate aici se incadreaza si Philips cand vine vorba de sisteme audio pt. PC.

#8
xdoctorx

xdoctorx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 31.10.2003
De asta ce parere aveti?
Genius SW5.1 Home Theater,

#9
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,026
  • Înscris: 08.08.2002
Eu ti-am raspuns mai sus si la intrebarea despre Genius si alte firme de 3 lei daca citesti cu atentie ... sistemul HT 5.1 e relativ reusit pt banii ceruti pe el insa calitatea si chiar designul cam lasa de dorit. Daca gasesti vreun review pe net la el sa ma anunti si pe mine si pe mister Google, la noi se bucura insa de oarecare succes datorita satelitilor din lemn si celor 120W RMS ... personal insa nu as da banii pe Genius

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate