Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China
 Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED
 Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...
 Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...

Trecut: Europa versus S.U.A. la c...
 

Centrale VAILLANT, VUW, VCW..

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
5380 replies to this topic

#2089
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
Da,instalatia se face la fel,doar ca difera pozitia/ordinea tevilor,de la o centrala la alta (asta pentru cazul in care ai deja o centrala clasica,pe care vrei s-o schimbi).In plus,se mai pune teava pentru scurgerea condensului la canalizare (cele clasice nu au).Alta diferenta ar fi directia cosului,care nu se mai orienteaza inclinat in jos la axterior (scrie in manualul centralei cum se monteaza).In rest,felicitari pentru alegerea variantei in condensare!

#2090
aky09

aky09

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 19.04.2014
Salut,
Azi am cumparat o centrala vaillant 242/3,si odata cu ia, in cutie am gasit si niste robineti de bronz de 3/4care sedeschid cu surubelnita ,,unul mai ciudat de3/4la 1/2 manevrat tot cu surubelnita(dar mi se  pare ca  are un orificiu foarte mic),si un holender de 3/4.Am itrebat un instalator ce si cum despre ele si mi-a spus ca pot sa le arunc si sa montez robineti obisnuiti.Dupa mine cel notat cu R se monteaza pe retur,cel cu L se monteaza pe tur,cel cu orificiul mic pe intrare apa rece ,iar olandezul pe iesire apa calda.Poate imi spune si mie cineva cum se monteaza corect,si ce e cu ala cu orificiul...E bine sa le folosesc? fiinca pe la alte centrale nu am mai vazit asa ceva...

#2091
andos69

andos69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 322
  • Înscris: 11.11.2011

 aky09, on 24 mai 2014 - 22:09, said:

Salut,
Azi am cumparat o centrala vaillant 242/3,si odata cu ia, in cutie am gasit si niste robineti de bronz de 3/4care sedeschid cu surubelnita ,,unul mai ciudat de3/4la 1/2 manevrat tot cu surubelnita(dar mi se  pare ca  are un orificiu foarte mic),si un holender de 3/4.Am itrebat un instalator ce si cum despre ele si mi-a spus ca pot sa le arunc si sa montez robineti obisnuiti.Dupa mine cel notat cu R se monteaza pe retur,cel cu L se monteaza pe tur,cel cu orificiul mic pe intrare apa rece ,iar olandezul pe iesire apa calda.Poate imi spune si mie cineva cum se monteaza corect,si ce e cu ala cu orificiul...E bine sa le folosesc? fiinca pe la alte centrale nu am mai vazit asa ceva...
nu arunca robinetii. Unul este pentru tur unul pe retur si ala mai ciudat pe apa rece. Sub centrala ai niste conectori filetati care sunt prinsi de platbanda perforata cu niste sigurante. acolo se prind cu holender. Studiaza manualul tehnic,acolo iti arata exact cum se monteaza. Daca doresti poti monta pe langa acestia si alti robineti. E bine sa ai undeva langa centrala o surubelnita dreapta in caz ca vreodata ai nevoie sa inchizi vreun robinet.

#2092
aky09

aky09

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 19.04.2014
Multumesc andos,sti cumva cum se regleaza robinetul cu reductor de pe apa rece?

#2093
servoman

servoman

    Doua lucruri sunt infinite: universul si prostia umana si totusi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,594
  • Înscris: 07.09.2008

 aky09, on 26 mai 2014 - 07:43, said:

Multumesc andos,sti cumva cum se regleaza robinetul cu reductor de pe apa rece?

Daca nu ai debit mare pe instalatia de apa rece poti sa-l lasi asa. Daca ai debit foarte mare poti sa reglezi acel robinet la 10-11litri /minut masurat cu un ceas si o galeata.
Robinetii tur si retur precum si cel de apa rece se mai pot actiona si cu un imbus de 4 (pentru tur si retur) si cu unul de 3 (pentru apa rece).
Stutul de pe robinetii de tur si retur sunt pentru golirea centralei adica au incorporat in ei si un robinet de golire.

#2094
aky09

aky09

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 19.04.2014
Multumesc servoman,sa termin cu montajul instalatiei si dupa aia o sa vad deditul la cronometru,Nu stiu daca mai trebuia dar am mai pus si robineti obisnuiti...Cred totusi, ca. celor de la gaze o sa le cam fie greu cu racordul, datorita spatiului mic dintre conducte, sau o sa scot robinetul cu reductor de pe apa rece si il pun dupa aia?

#2095
servoman

servoman

    Doua lucruri sunt infinite: universul si prostia umana si totusi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,594
  • Înscris: 07.09.2008

 aky09, on 26 mai 2014 - 17:37, said:

Multumesc servoman,sa termin cu montajul instalatiei si dupa aia o sa vad deditul la cronometru,Nu stiu daca mai trebuia dar am mai pus si robineti obisnuiti...Cred totusi, ca. celor de la gaze o sa le cam fie greu cu racordul, datorita spatiului mic dintre conducte, sau o sa scot robinetul cu reductor de pe apa rece si il pun dupa aia?
Un robinet este de obicei o piesa cu diametru mai mic la interior decat teava pe cate este montat, iar acest lucru reprezinta o rezistenta la inaintare pentru apa. Avand o instalatie de apartament nu va fi o problema dar in general ce e prea mult strica.
Legat de racordul de gaz era bine sa incepi cu el apoi cu restul racordurilor (cine face zilnic sau foarte des acest lucru cunoaste ordinea de conectare) .dar dupa cum ai spus se poate demonta racordul de apa rece si in acest fel vei avea mai mult spatiu de manevra pentru conectarea racordului de gaze.

#2096
aky09

aky09

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 19.04.2014
Racordul de gaz nu l-am montat fiinca am zis ca e de datoria celor de la firma de gaz...
Cu ce apa trebuie sa umplu circuitul termic ?  Eu as pune apa potabila din retea , nu ar mai trebui sa umblu dupa apa dedurizata sau demineralizata,  Nu cred ca sunt temperaturi ridicate ale agentului termic sa duca la depunerii.

#2097
andos69

andos69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 322
  • Înscris: 11.11.2011

 aky09, on 27 mai 2014 - 06:58, said:

Racordul de gaz nu l-am montat fiinca am zis ca e de datoria celor de la firma de gaz...
Cu ce apa trebuie sa umplu circuitul termic ?  Eu as pune apa potabila din retea , nu ar mai trebui sa umblu dupa apa dedurizata sau demineralizata,  Nu cred ca sunt temperaturi ridicate ale agentului termic sa duca la depunerii.

de ce sa bagi doar apa potabila? Cine face instalatia sa iti puna si un filtru magnetic si unul Y cu sita sub centrala sau in alt loc pe traseu de alimentare cu apa rece al centralei. Apa rece care iti intra in centrala nu o folosesti doar la incarcarea instalatiei de incalzire. O vei folosi si la prepararea apei calde menajere,iar lipsa unui filtru dedurizator nu va face decat sa grabeasca colmatarea schimbatoarelor.
Pe retur ai filtru Y?

Edited by andos69, 27 May 2014 - 15:57.


#2098
aky09

aky09

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 19.04.2014
Da am pus ,pentru protejarea pompei de recilculare,Pe acm am pus filtru cu polifosfat si magnetic,dar sunt sceptic in eficinta filtrului magnetic  .Sa ne gandim.. , trecem apa printr- un magnet si obtinem apa dedurizata? Atunci la cet-uri de ce se mai trateaza apa si nu se trece doar prin niste magneti?
Intrebare mea era:daca pot sa bag pa potabila in calorifere,fiinca nu stiu daca se aiunge la temperatura de depunere a sarurilor de Ca siMg, si..oricum completarea si presurizarea instalatiei tot cu apa potabila se face...

#2099
darktyroll

darktyroll

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,364
  • Înscris: 02.08.2010
Baieti, ia invatati.ma si pe mn, vreau sa o protejez de fluvtuatiile de curent, ce imi recomandati, un ups sau un stabilizator de tensiune, parca asa ii spune. Si de cat sa fie, de 1000, 1500? Mai mult, mai putin? Spun doar din auzite ceea ce stiu, ms.

#2100
aky09

aky09

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 19.04.2014
Sunt pentru stabilizator, ce sa faci cu ups...

#2101
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007

 aky09, on 27 mai 2014 - 17:16, said:

Da am pus ,pentru protejarea pompei de recilculare,Pe acm am pus filtru cu polifosfat si magnetic,dar sunt sceptic in eficinta filtrului magnetic  .Sa ne gandim.. , trecem apa printr- un magnet si obtinem apa dedurizata? Atunci la cet-uri de ce se mai trateaza apa si nu se trece doar prin niste magneti?
Intrebare mea era:daca pot sa bag pa potabila in calorifere,fiinca nu stiu daca se aiunge la temperatura de depunere a sarurilor de Ca siMg, si..oricum completarea si presurizarea instalatiei tot cu apa potabila se face...
Nu stim in ce localitate se afla centrala si cat de dura e apa acolo.Probabil stii ca daca ai filtru cu polifosfati,apa calda nu mai e potabila,dar e OK pentru spalat.Asa este,filtrul magnetic e "apa de ploaie".In Sibiu de exemplu,apa are duritate foarte mica,asa ca nimeni nu are la centrala filtru...nici macar magnetic.
Daca esti in oras,apa de la conducta e OK si poti incarca/complecta linistit instalatia.Daca insa e din put,cu hidrofor,e mare pericol de colmatare.Filtrul e absolut necesar.

#2102
andos69

andos69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 322
  • Înscris: 11.11.2011

 aky09, on 27 mai 2014 - 17:16, said:

Da am pus ,pentru protejarea pompei de recilculare,Pe acm am pus filtru cu polifosfat si magnetic,dar sunt sceptic in eficinta filtrului magnetic  .Sa ne gandim.. , trecem apa printr- un magnet si obtinem apa dedurizata? Atunci la cet-uri de ce se mai trateaza apa si nu se trece doar prin niste magneti?
Intrebare mea era:daca pot sa bag pa potabila in calorifere,fiinca nu stiu daca se aiunge la temperatura de depunere a sarurilor de Ca siMg, si..oricum completarea si presurizarea instalatiei tot cu apa potabila se face...

am testat un filtru magnetic dar am luat apa chiar de la iesirea din filtru.Pe el scria ca este nemtesc. De la 17 grade germane a redus duritatea la 6 grade germane. Testul cu picatura. Ca o parere personala daca vrei sa fie eficient ar trebui sa-l pui cat mai aproape de centrala. Si eu sunt adeptul filtrelor cu polifosfat dar din experienta din ultima luna si jumatate pun doar daca e cumparat de la o firma de incredere. Dupa modernizarea unei retele de apa rece au marit si presiunea pe retea iar in 6 saptamani din 6 filtre cu ploifosfat bubuite 4 au avut "norocul" sa le bubuie noaptea si nu au vazut decat dimineata cand sa-u trezit in apa,noaptea fiind si consumul mai mic si presiunea mai mare.

Edited by andos69, 27 May 2014 - 18:36.


#2103
aky09

aky09

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 19.04.2014
Te cred andos,dar din ce stiam eu filtru magnetic nu scoate din apa ionii de Ca si Mg ci doar ii transforma in niste bilute ,si nu se mai pot lega intre ei,ca sa formeze depunerii,dar ei raman in apa,...dar nu sunt sigur Tie poate te-a scazut duritatea datorita filtrului cu polifosfat presupun..

#2104
octavianlaz

octavianlaz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,177
  • Înscris: 15.04.2009
Filtru magnetic anticalcar,  functioneaza pe baza unui principiu fizic utilizat in tehnologia magnetilor permanenti. Dispozitivul in sine este alcatuit dintr-un cilindru metalic in interiorul caruia se gasesc mai multe bare, cu proprietati magnetice permanente, rezistente la temperaturi inalte si factori agresivi.
La trecerea apei prin acest dispozitiv, campul magnetic foarte puternic provoaca disocierea moleculara a sarurilor dure (ioni de calciu si magneziu), transformand cristalele de calciu intr-un precipitat de forma unei pulberi foarte fine, numita aragon sau aragonita ,
care este mentinuta in suspensie, prevenind astfel formarea crustelor calcaroase.

descriere de pe site-ul romstal , cu mici completari.

Edited by octavianlaz, 28 May 2014 - 07:00.


#2105
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007

 darktyroll, on 27 mai 2014 - 17:20, said:

Baieti, ia invatati.ma si pe mn, vreau sa o protejez de fluvtuatiile de curent, ce imi recomandati, un ups sau un stabilizator de tensiune, parca asa ii spune. Si de cat sa fie, de 1000, 1500? Mai mult, mai putin? Spun doar din auzite ceea ce stiu, ms.
Un stabilizator de tensiune e util dar nu indispensabil.E util in zone in care sunt variatii mari de tensiune.
Un UPS normal (ieftin) scoate o tensiune de forma dreptunghiulara (aprox),car nu convine unor motoare (din centrala).Unele centrale merg cu astfel de UPS,altele nu.UPS-urile au si un stabilizator de tensiune integrat,dar e mai slabut.Un UPS cu tensiune pur sinusoidala e mult mai scump si ar fi util doar in cazurile in care se ia tensiunea la retea,des si se doreste functionarea centralei cand nu e alimentare de la retea.
Ca exemplu:cu un UPS de PC (sinus modificat) centrala Immergas EoloStar merge,iar EoloMini nu merge (testat de mine).

#2106
darktyroll

darktyroll

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,364
  • Înscris: 02.08.2010
Deci un stabilizator ramane. Si ca putere de cat sa fie?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate