Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum curat gletul de pe perete

Soluție incalzire apartament...

Culori fire la boxele de jogger

Autorizatie Birou Acte Auto
 Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...

M-am culcat cu un tip și apo...

Facultate din Bucuresti posibil o...
 Eroare steering

Recomandare service pentru repara...

Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...
 Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 

UPC a redus banda

- - - - -
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#1
SVF

SVF

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 01.02.2007
Am mai deschis un thread identic și a dispărut. Cum nimeni nu a răspuns la solicitarea mea bag de seamă că o fi fost o eroare, cel puțin din punct de vedere al moderării pare pustiu, nu e nimeni să te ajute.

UPC a redus banda de upload la abonamentul de 1 mbit, de la 256 kbit/s la 192, iar la cel de 1,5 de la 384 la 256. Asta peste tot, cel puțin în Timișoara și în cluj. Au modificat și oferta. Nu-mi explic cum de toți măresc banda, iar UPC o scade.

#2
rogerlecoco

rogerlecoco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,052
  • Înscris: 18.02.2004

View PostSVF, on Feb 12 2007, 05:12, said:

Am mai deschis un thread identic și a dispărut. Cum nimeni nu a răspuns la solicitarea mea bag de seamă că o fi fost o eroare, cel puțin din punct de vedere al moderării pare pustiu, nu e nimeni să te ajute.

UPC a redus banda de upload la abonamentul de 1 mbit, de la 256 kbit/s la 192, iar la cel de 1,5 de la 384 la 256. Asta peste tot, cel puțin în Timișoara și în cluj. Au modificat și oferta. Nu-mi explic cum de toți măresc banda, iar UPC o scade.

De cand s-a trecut pe DHCP, valorile prezente pe serverul HTTP de pe modem includ si canalele de voce.
De schimbat nu s-a schimbat nimic, banda ramanand tot 1.5Mbps/256Mbps pe abonamentele ultra.
Se vorbea pe forum ca din martie o sa se schimbe ceva... sper sa nu fie numai preturile  :deadtongue:

#3
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,682
  • Înscris: 26.11.2001
Politica UPC a fost intotdeauna sa ucida file sharing-ul...
Chestia cu limitarea vitezei de upload a fost o metoda eleganta...

#4
djclocky

djclocky

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,245
  • Înscris: 23.11.2003

View PostCourage, on Feb 12 2007, 08:29, said:

Politica UPC a fost intotdeauna sa ucida file sharing-ul...
Chestia cu limitarea vitezei de upload a fost o metoda eleganta...

cred ca din cauza aia nu ofera nici download metropolitan.


Oricum , atata timp cat nu romanii sunt cei mai mari uploaderi pe torente si moda DC-uri incepe sa apuna cred ca limitarea e useless. Sunt altii care vor sa trimita si altceva. E rusinos ca in propria retea sa stai cu 10 Kb/s la un upload.

Edited by djclocky, 12 February 2007 - 08:42.


#5
Tuvene

Tuvene

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 580
  • Înscris: 29.12.2006

View PostSVF, on Feb 12 2007, 05:12, said:

Am mai deschis un thread identic și a dispărut. Cum nimeni nu a răspuns la solicitarea mea bag de seamă că o fi fost o eroare, cel puțin din punct de vedere al moderării pare pustiu, nu e nimeni să te ajute.

UPC a redus banda de upload la abonamentul de 1 mbit, de la 256 kbit/s la 192, iar la cel de 1,5 de la 384 la 256. Asta peste tot, cel puțin în Timișoara și în cluj. Au modificat și oferta. Nu-mi explic cum de toți măresc banda, iar UPC o scade.
Ca au redus banda nu ma mira , dar cand vor reduce pretul la abonament, (din cate stiu eu  ar trebui sa fie o corelatie  intre cele 2)

#6
mival

mival

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 11.09.2003
In conditiile in care RTC a anuntat IPTv-ul anul asta cu viteze de pana la 8Mb/s ramanerea la max. 1,5Mb/s (in conditiile unui tarif maxim) inseamna...PA !!!

#7
apollo_expert

apollo_expert

    Inactive Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,826
  • Înscris: 12.06.2004

View PostCourage, on Feb 12 2007, 08:29, said:

Politica UPC a fost intotdeauna sa ucida file sharing-ul...
Chestia cu limitarea vitezei de upload a fost o metoda eleganta...
Problema e un pic mai mare decat atat. Din ce stiu eu limitarea pe upload a fost pusa din cauza echipamentelor depasite care nu mai faceau fata la numarul de abonati care sunt in prezent. De aici apareau pierderi in extern si automat abonatii sesizau imediat probleme. Cred ca au preferat sa faca o limitare pe upload decat sa investeasca in infrastructura. Ciao. B)

#8
galex

galex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 06.07.2004
incepand de astazi sunt fericitul posesor al unei linii de 2,5 Mb/s de la Romtelecom, care are 512kb/s upload... Si sunt foarte fericit de felul cum merge...

Pana acum am avut de vreo 3 ani de zile Internet de la Astral (UPC), si desi nu pot sa spun ca nu am fost multumit de modul cum se misca Internetul de la Astral, totusi pot sa spun ca mai intotdeauna am fost dezgustat de modul cum se poarta Astralul cu clientii. Nici sa platesti factura in conditii decente nu poti, tot timpul este coada la casieriile Astral, pe care le-am mai si redus in ultima vreme, de parca ar fi fost prea multe.

Iar daca voiai sa vorbesti cumva cu cei de la tehnic, am incercat in ultima vreme sa-i contactez la telefon si am asteptat mai mult de o ora pe muzica de la ei. Am lasat telefonul pe speaker, am mancat, m-am mai si jucat, si de raspuns nu mi-a raspuns nimeni. Ba chiar recordul a fost de aproape 2 ore de asteptare pe fir... :cursing:

Oricum, acum sunt fericit ca am scapat de ei... Sper ca despre Romtelecom sa am o parere la fel de buna ca si acum, chiar si dupa cateva luni de utilizare...

Pacat de Internetul de la Astral, care, pentru mine cel putin, a mers destul de bine, si a fost chiar foarte stabil. Dar modul cum se poarta cu clientii, si faptul ca oferta este printre cele mai scumpe, m-a facut sa le spun PA.

#9
apollo_expert

apollo_expert

    Inactive Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,826
  • Înscris: 12.06.2004
Nici nu poti sa ai pretentia sa iti raspunda cineva pentru ca politica UPC este cam ciudata. In loc sa mai angajeze oameni ei au mai dat afara. Asa ca mi-se pare o prostie sa pui o persoana maxim doua sa raspunda la 2000 de abonati aproximativ. O spun din experienta pentru ca am facut parte din suportul tehnic de la Astral Constanta si de multe ori nimeream singur pe tura, permanent avand cate 2-3 abonati in asteptare, de multe ori neavand cand sa merg la toaleta sau in pauza de masa pana la sfarsit de program. Cred ca daca nu isi vor schimba politica cei de UPC vor pierde multi abonati. Ciao. B)

#10
Inq

Inq

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 415
  • Înscris: 08.08.2005
Nu pare sa se fi modificat nimic in configul de Ultra:

Start ClassOfService
ClassID = 2
MaxRateDown = 1536000
MaxRateUp = 256000
MaxBurstUp = 1600
GuaranteedUp = 4000
PrivacyEnable = Yes
EndOf ClassOfService

384 up doar la abonamentele de bussiness, in Bucuresti cel putin.

#11
neobluenet

neobluenet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 489
  • Înscris: 13.08.2004
La abonamentul Broadband in Cluj este 512kbps upload si asta e maximul acceptat pe CATV. La fibra optica se poate mai mult, dar e mai scump si din cate mi-a zis tipa de la comercial daca iau un abonament pe fibra optica trebuie sa il tin minim un an si pot negoica "serios" (nu stiu ce inteleg ei prin serios) cu ei daca fac pe o perioada mai lunga.

#12
rogerlecoco

rogerlecoco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,052
  • Înscris: 18.02.2004
Bandwidth-ul de 128/192/256kbps pentru upload este specificat de mult timp in termenii contractuali:

Attached Files

  • Attached File  upc.jpg   133.41K   88 downloads


#13
mojook

mojook

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,561
  • Înscris: 28.03.2004
Salutare
Eu nu stiu ce tot povestiti voi de reducerea benzii de upload, eu am observat marirea ei de acum citeva luni, si la mine a ramas asa, undeva aprox 256 kbps (imping pe net cam cu 30 kB/s).
Atasez un screenshot cu un test facut pe speedtest.net.
Pa!!!

Attached Files



#14
Blitzkrieg

Blitzkrieg

    SIR

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,050
  • Înscris: 13.02.2005
Da. La abonamentul cel mai mic, care il am si eu s-a marit banda de upload. Inainte mergea cu max 20-21. Acum tinde spre 30-31.

#15
clicu

clicu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 16.11.2006
Mie la Ultra mi-a mers mereu cu 256kbps, de un an încoace (fost Astral, actual UPC). Dacă vreţi să prindeţi relaţii cu clienţii mai uşor şi nu e o problemă urgentă încercaţi să sunaţi dimineaţa înainte de 8-9, seara după 10 sau în weekend. Oricum scârboasă la maxim faza cu aşteptatul câte 2 ore. Şi eu care mă enervam că am aşteptat 20 de minute...  :rolleyes:

Edited by clicu, 12 February 2007 - 19:59.


#16
galex

galex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 06.07.2004
Atasez si eu testul de la Speedtest, facut insa de pe abonamentul de la Romtelecom de 2,5Mb/s...
[ http://www.speedtest.net/result/85467744.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#17
SVF

SVF

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 01.02.2007
Vă rog staţi ontopic, fără alţi provideri aici..!

Deci oferta era pe net 192/256/384  şi acum 192/192/256. Păcat că nu mai am screenshot-uri cu pagina veche dar am primit o ofertă în mail..

Uite oferta aia.. http://newsletter.up...007/oferta.html
Fostul upcnet.ro te duce acum la pagina de mail.

Edited by SVF, 12 February 2007 - 21:29.


#18
ever_forever

ever_forever

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,403
  • Înscris: 03.02.2006

View Postgalex, on Feb 12 2007, 12:13, said:

incepand de astazi sunt fericitul posesor al unei linii de 2,5 Mb/s de la Romtelecom, care are 512kb/s upload... Si sunt foarte fericit de felul cum merge...

cred ca ai luat tzeapa, uploadul e 384 kb/s

View Postneobluenet, on Feb 12 2007, 17:57, said:

La abonamentul Broadband in Cluj este 512kbps upload si asta e maximul acceptat pe CATV. La fibra optica se poate mai mult

maximul acceptat de catv e cat vrea muschii providerului

DOCSIS  Downstream  Upstream
1.0             38 Mbps     10 Mbps
2.0             40 Mbps     30 Mbps
3.0            160 Mbps    120 Mbps

DOCSIS=standardul de transmitere date pe cablu tv

View PostSVF, on Feb 12 2007, 21:26, said:

Deci oferta era pe net 192/256/384  și acum 192/192/256. Păcat că nu mai am screenshot-uri cu pagina veche dar am primit o ofertă în mail..

Uite oferta aia.. http://newsletter.up...007/oferta.html
Fostul upcnet.ro te duce acum la pagina de mail.

cred ca te inseli, oferta era 128/192/256 si acum e 256/256/256 la upload

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate