Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

Cei mai buni vocalisti din muzica rock

- - - - -
  • Please log in to reply
749 replies to this topic

#739
black_dizzy

black_dizzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 26.07.2007
Ah, Thomas Vikstrom! Nu mi-a placut deloc de el la inceput, dar cand l-am auzit cum poate sa sara de la tenor la rocker intr-o singura piesa si sa le faca demential pe amandoua...  :wub:

O alta voce absolut geniala, Nils Patrick Johansson din Wuthering Heights, Astral Door si inca nu stiu cate altele. Nu pot sa inteleg de ce omul asta este atat atat de necunoscut. Uneori pot sa jur ca il aud pe Dio sculat din mormant, alteori nu-mi vine sa cred ca e acelasi tip!

#740
Rocknroll

Rocknroll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,785
  • Înscris: 16.12.2006
Am fost aseara la OST Fest, mai mult de dragul vremurilor de altadata, in special pentru Motley Crue (stiam ca au un show deosebit inca din 1991, atunci cand i-am vazut la "Monsters of Rock", Budapesta, cand au cantat inaintea celor de la Metallica si avandu-i drept headliners pe AC/DC), insa - daca show-ul a fost pe masura asteptarilor - vocea lui Vince Neil a lasat mult de dorit. Au trecut anii, insa daca ma gandesc cum au cantat Dio (RIP) si Halford la Bucuresti, anii trecuti, peste care trecusera... si mai multi ani, se pare totusi ca abuzul de alcool al blondului vocalist de la Motley isi cam spune cuvantul...

Attached File  June_15__2012_083.jpg   714.96K   14 downloads

P.S. Abia astept sa-l aud deseara pe unul dintre marii vocalisti ai heavy-metal-ului, Eric Adams!  :peacefingers:

#741
stiucacosmin

stiucacosmin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 12.04.2008
Numarul 1: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/crxf8RDeWOA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Ascultati pana la capat.Super prestatie live.

Edited by stiucacosmin, 13 July 2012 - 12:06.


#742
black_dizzy

black_dizzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 26.07.2007
Cred ca Dio o sa ramana pana cand mor cea mai buna voce pe care am avut onoarea sa o aud. Iar faptul ca nu am mai apucat sa il vad live cu Heaven & Hell cred ca o sa ramana cel mai mare regret pentru mine. Am asa un respect imens pentru omul asta!

#743
Genjurooo

Genjurooo

    Inchizitor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,030
  • Înscris: 24.11.2006
Ine Zijlstra.
Tipa facea parte din corul nu-stiu-carei biserici inainte sa fie solista formatiei Elexorien. Acum nu mai canta nimic, altfel cred ca as fi aflat.

#744
Ramon98

Ramon98

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 10.11.2012
As zice ca e James Hetfield de la Metallica,si Kurt Cobain (Nirvana).

#745
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,514
  • Înscris: 06.01.2012
Eu as zice momentan Bruce Dickinson de la Iron Maiden .

#746
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011
Bruce Dickinson,Dio, Dave Mustaine, Lemmy Kilmister, Ozzy, King Diamond.

#747
conexiuni2007

conexiuni2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 21.03.2008

View Postandjar, on 17 februarie 2007 - 03:31, said:

vocalistii mei preferati(in ordine aleatorie):

chris cornell(sondgarden)
peter hammill ( van der graaf generator)
captain beefheart
ian gillan (deep purple)
peter gabriel ( genesis)
chris farlowe ( atomic rooster,colloseum)
roger daltrey (the who)
ian astbury (the cult)
iggy pop (stooges)
greg lake (e,l&p , king crimson)
leslie west(mountain)
in sfarsit cineva care cunoaste ce inseamna arta adevarata , felicitari !

View Postandjar, on 17 februarie 2007 - 03:31, said:

vocalistii mei preferati(in ordine aleatorie):

chris cornell(sondgarden)
peter hammill ( van der graaf generator)
captain beefheart
ian gillan (deep purple)
peter gabriel ( genesis)
chris farlowe ( atomic rooster,colloseum)
roger daltrey (the who)
ian astbury (the cult)
iggy pop (stooges)
greg lake (e,l&p , king crimson)
leslie west(mountain)
in sfarsit cineva care cunoaste ce inseamna arta adevarata , felicitari !

View Postblack_dizzy, on 15 iulie 2012 - 10:28, said:

Cred ca Dio o sa ramana pana cand mor cea mai buna voce pe care am avut onoarea sa o aud. Iar faptul ca nu am mai apucat sa il vad live cu Heaven & Hell cred ca o sa ramana cel mai mare regret pentru mine. Am asa un respect imens pentru omul asta!
respect Dio !

#748
SorinGT

SorinGT

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,306
  • Înscris: 23.07.2014
Rob Halford. Il consider de departe cel mai complet.

- Putea aborda toti registri vocali, de la note joase pina la foarte intalte (o mostra relevanta e Dreamer Deceivers). Nimeni nu a mai facut-o ca el. Dio era asul tonurilor baritonale si spre mediii, mai departe nu-l putea urma pe unul ca Halford. Tipul de la Halloween avea intindere (sau cel de la Queensriche), dar nu se apropiau de tonurile mai joase de medii. Ozzy, o voce de vis, dar fara a putea excela pe vocea metal samd.
-toate tipurile de voce, de la metal voice adevarata ( gen The Santinel, Between the Hammer and The Anvil, Love Bites) pina la lirica (Turn on Your Lights, Dreamer Deceivers, Before the Down etc.), light rock ( Turbo Lover, Out in the Cold). Combinatiile veneau si in cadrul acelorasi piese, de la ton jos metal pina la tonuri foarte inalte perfect controlate, voce lirica imbinata cu voce hard etc. ( Green Manalishi, Blood Red Skies, pe care o consider absolut exceptionala).
-schimbare de voce, ajungand sa sune ca doi vocalisti diferiti (Electric Eye)

Cred ca putea aborda absolut orice tip de piesa de la oricare alt vocalist (de la Dio, Ozzy, la Coverdale, Gillan samd) si cred ca i-ar fi iesit bine. Mai multe cazuri mai dificile ar fi fost invers.

Amintesc inca cativa Dio ( o voce de titan in 40 de kg de om), Ozzy, Geoff Tate (un fel de tenor al rockului), David Coverdale. Ca voce feminina, Tarja Turunen.

M-am rezumat la sfera hard rock (mai hardutz, aproape de HM) si heavy metal, de-aia nu pomenesc de-alde Freddy Mercury, Gary Moore, Robert Plant etc.

Edited by SorinGT, 12 May 2017 - 10:14.


#749
LeopardSurd

LeopardSurd

    Graf von Taubenburg

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,367
  • Înscris: 10.09.2014
Rob poate cânta și acum la o vârstă memorabilă. Și-a conservat bine vocea. Tocmai ce l-am auzit și văzut live la Freiburg.

#750
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,028
  • Înscris: 31.07.2007
Stiu ca o sa aruncati cu rosii in mine, da' io-l pun pe lista si pe Corey Taylor. :D De la melodios la gutural, it's ok.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate