Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

Care este NUMELE LUI DUMNEZEU?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
3140 replies to this topic

#3061
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postdark, on 18 octombrie 2014 - 15:19, said:

Asta nu e problema mea, fiindca nu folosesc in rugaciune: Isaia, Ieremia, Daniel etc.
Dacă acesta este răspunsul tău ... m-am lămurit ...

Nu vrei să accepţi realitatea. Te interesează doar ce ţi-au băgat alţii în cap ...

Nu te rogi la Isaia, Ieremia şi Daniel, însă, când citeşti din Biblie, accepţi şi citeşti numele lor aşa cum au fost transliterate de traducători în limba română!

E interesant că despre aceste nume nimeni nu mai face atâta polemică, le acceptă şi le folosesc. Însă, când este vorba despre numele divin, majoritatea iau foc. Oare de ce? E o întrebare retorică ...

Adevărul este simplu dark. Numai un spirit demonic doreşte ca identitatea adevăratului Dumnezeu să se piardă.
Necunoscând numele lui Dumnezeu oamenilor le este greu să şi-l imagineze ca pe cineva real, să se apropie de El.
Nu e de mirare că majoritatea oamenilor când sunt întrebaţi "Cine este Dumnezeu" afirmă: e o putere în din univers

Însă, Dumnezeu nu este o putere, ci o persoană spirituală reală care se interesează de noi.

Edited by Eugen3, 18 October 2014 - 15:29.


#3062
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,605
  • Înscris: 16.03.2004
Nu auzi omule, ca forma "Iehova" e declarata viciata, de catre eruditi ? Eu accept tetragrama, ca numele lui Dumnezeu in VT.

#3063
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postdark, on 18 octombrie 2014 - 15:30, said:

Nu auzi omule, ca forma "Iehova" e declarata viciata, de catre eruditi ? Eu accept tetragrama, ca numele lui Dumnezeu in VT.

Care erudiţi? Cei care nu au ajuns încă să-l cunoască pe Dumnezeu şi care nu ţin cont de El?

Aceste nume (Isaia, Ieremia, Daniel) de ce nu le-au declarat "viciate"?

Dacă ai iubi cu adevărat Cuvântul lui Dumnezeu, ai accepta realitatea ...

(2 Timotei 4:3–5) Căci va fi un timp când nu vor suporta învăţătura sănătoasă, ci, potrivit dorinţelor lor, îşi vor strânge învăţători care să le gâdile urechile 4 şi îşi vor întoarce urechea de la adevăr, îndreptându-se spre istorisiri neadevărate. 5 Tu însă rămâi lucid în toate lucrurile, suferă răul, fă lucrarea unui evanghelizator, înfăptuieşte-ţi pe deplin serviciul!

#3064
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,605
  • Înscris: 16.03.2004

View PostEugen3, on 18 octombrie 2014 - 15:40, said:

Care erudiţi? Cei care nu au ajuns încă să-l cunoască pe Dumnezeu şi care nu ţin cont de El?

Aceste nume (Isaia, Ieremia, Daniel) de ce nu le-au declarat "viciate"?

Dacă ai iubi cu adevărat Cuvântul lui Dumnezeu, ai accepta realitatea ...

Ce realitate?
Nu intelegi ca cercetatorii au spus ca nu se poate "IEHOVA", CONFORM GRAMATICII LIMBII EBRAICE ?

#3065
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postdark, on 18 octombrie 2014 - 15:42, said:

Ce realitate?
Nu intelegi ca cercetatorii au spus ca nu se poate "IEHOVA", CONFORM GRAMATICII LIMBII EBRAICE ?
Aceste nume (Isaia, Ieremia, Daniel) de ce nu le-au declarat "viciate"?
De ce aceşti aşa zişi cercetători nu zic nimic despre celelalte nume, doar despre al Creatorului .
Cine le-a sucit minţile?

Cum se face că forma Iehova, Jehovah, etc. apare în multe mănăstiri, pe monede, pe timbre, etc.?

Attached Files


Edited by Eugen3, 18 October 2014 - 15:47.


#3066
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,605
  • Înscris: 16.03.2004

View PostEugen3, on 18 octombrie 2014 - 15:47, said:

Aceste nume (Isaia, Ieremia, Daniel) de ce nu le-au declarat "viciate"?

Fiindca ele s-au perpetuat ca nume proprii, in timp, la poporul evreu si au stiut cum se pronunta.

View PostEugen3, on 18 octombrie 2014 - 15:47, said:

Cum se face că forma Iehova, Jehovah, etc. apare în multe mănăstiri, pe monede, pe timbre, etc.?

Iara o luam de la capat? Ma doare rau, sa stii...

FIINDCA CALUGARUL CATOLIC DOMINICAN MARTIN A INVENTAT "IEHOVA".

#3067
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postdark, on 18 octombrie 2014 - 15:49, said:


Fiindca ele s-au perpetuat ca nume proprii, in timp, la poporul evreu si au stiut cum se pronunta.



Iara o luam de la capat? Ma doare rau, sa stii...

FIINDCA CALUGARUL CATOLIC DOMINICAN MARTIN A INVENTAT "IEHOVA".
Aceste nume cine le-a inventat?

Isaia, Ieremia, Daniel

Tu te poţi împotrivi cât vrei, dar cei sinceri acceptă realitatea şi îl recunosc pe Iehova ca fiind adevăratul Dumnezeu.
Faptul că tu te împotriveşti acestui adevăr nu-i opreşte pe ceilalţi oameni sinceri să înţeleagă cum stau lucrurile şi să devină închinători ai adevăratului Dumnezeu, Iehova.

(Psalmul 8:1) O, Iehova, Domnul nostru, cât de măreţ este numele tău pe tot pământul, tu, despre a cărui demnitate se vorbeşte mai presus de ceruri!

#3068
blinky heart

blinky heart

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,616
  • Înscris: 20.04.2007

View PostEugen3, on 18 octombrie 2014 - 16:01, said:

Aceste nume cine le-a inventat?

Isaia, Ieremia, Daniel

Tu te poţi împotrivi cât vrei, dar cei sinceri acceptă realitatea şi îl recunosc pe Iehova ca fiind adevăratul Dumnezeu.

Faptul ca il recunosc pe Iehova ca fiind Dumnezeu valoreaza cat un masaj cu Diana la un picior de lemn.

Iehova nu recunoaste decat persoanele care RESPECTA LEGAMANTUL cerut de El...si absolut niciun crestin din cele 2 miliarde NU respecta acest Legamant.
In plus de asta Dumnezeu nu poate simti decat scarba pentru cei care il urmeaza pe Christosul care a desfintat Legea lui Dumnezeu (aia veche) si au  inlocuit-o cu Legea cea noua a Dumnezeului veacului acesta ...adica cu legea satanei (aia noua)!

Quote

Faptul că tu te împotriveşti acestui adevăr nu-i opreşte pe ceilalţi oameni sinceri să înţeleagă cum stau lucrurile şi să devină închinători ai adevăratului Dumnezeu, Iehova.
Asa este, problema este ca mai intai trebuie sa accepti LEGAMANTUL pe care Dumnezeu il cere de la oameni...si apoi trebuie sa arunci la gunoi Legea cea noua a Satanei

Quote

(Psalmul 8:1) O, Iehova, Domnul nostru, cât de măreţ este numele tău pe tot pământul, tu, despre a cărui demnitate se vorbeşte mai presus de ceruri!
Da frumos Psalm , pacat ca el apartine nde religia mozaica si a ajuns in cresinism doar prin furt si prostie, adica cei care au FURAT iblia religiei mozaice, in prostia lor nemarginita isi inchipuie ca L-au furat si pe Dumnezeul din ceruri al acestei religii...Si nu cred ca este o prostie mai mare decat aceea sa crezi daca ai furat Biblia l-ai furat cu ea si pe Dumnezeul care a inspirat-o!
Voi ce ziceti ...credeti ca cineva poate sa-l fure pe Dumnezeu din ceruri al religiei mozaice doar pentru ca crestinii il doresc pe acesta sa le fie Dumnezeu?

#3069
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,605
  • Înscris: 16.03.2004

View PostEugen3, on 18 octombrie 2014 - 16:01, said:

Tu te poţi împotrivi cât vrei, dar cei sinceri acceptă realitatea şi îl recunosc pe Iehova ca fiind adevăratul Dumnezeu.

Te crezi smeker, Eugene? Problema se pune daca e cazul sa invocam cu "iehova" pe Adevaratul Dumnezeu. Asta era chestiunea, nu ce spui tu. Crezi ca ai de-a face cu prostanacii aia pe care-i vizitezi tu regulat ca sa tii studiu biblic din nu stiu ce manuale facute pentru retardati?
Am citit si eu un manual din ala. Era plin de poze iar ideile erau prezentate ca la grupa de copii cu nevoi speciale. :lol:

#3070
marcu35

marcu35

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,396
  • Înscris: 03.05.2011
dark, dar nu te obliga nimeni sa te uiti in brosurile martorilor.  Si eu judecam in stanga si in dreapta fiind convins ca doar eu stiam adevarul dar am constatat ca e mai bine sa crezi decat sa judeci si sunt convins ca daca doresti poti folosi si Yahve ca sa il identifici pe Dumnezeu ca nu te opreste nimeni, dar faza e sa nu cumva sa te trezesti ca lupti impotriva Adevaratului Dumnezeu.

#3071
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,605
  • Înscris: 16.03.2004

View Postmarcu35, on 18 octombrie 2014 - 23:10, said:

dark, dar nu te obliga nimeni sa te uiti in brosurile martorilor.  Si eu judecam in stanga si in dreapta fiind convins ca doar eu stiam adevarul dar am constatat ca e mai bine sa crezi decat sa judeci si sunt convins ca daca doresti poti folosi si Yahve ca sa il identifici pe Dumnezeu ca nu te opreste nimeni, dar faza e sa nu cumva sa te trezesti ca lupti impotriva Adevaratului Dumnezeu.

Eu nu am nevoie nici de Yahweh, nici de Iehova si nici de un alt termen pentru a-L identifica pe Dumnezeu. Fara termenii astia, nu stii cine e Dumnezeu?

#3072
marcu35

marcu35

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,396
  • Înscris: 03.05.2011
Mda, e cam asa dar vezi tu ca biblia e plina de relatari in care se spune ca " am facut cunoscut Numele Tau " . Care nume?

#3073
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,605
  • Înscris: 16.03.2004

View Postmarcu35, on 19 octombrie 2014 - 08:35, said:

Mda, e cam asa dar vezi tu ca biblia e plina de relatari in care se spune ca " am facut cunoscut Numele Tau " . Care nume?

"a face cunoscut Numele" e o expresie ce inseamna a-L marturisi pe Dumnezeu.

v-am aratat acel exemplu cu "cetatea si poporul numite cu numele tau", o expresie, si totusi denumirea e ISRAEL, ce nu contine tetragrama.

Sunt expresii, oameni buni. Nu au legatura cu un nume propriu.

#3074
mario_valcean

mario_valcean

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 14.10.2014
Eu nu cred nici în Iehova, de Mihai Eminescu.

chiar și Eminescu a spus să credem în Dumnezeu și nu în Iehova, zeul mormonilor.

#3075
marcu35

marcu35

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,396
  • Înscris: 03.05.2011
Si ma rog Eminescu asta de unde stie e

#3076
Robert180374

Robert180374

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,719
  • Înscris: 25.11.2013

View Postdark, on 19 octombrie 2014 - 08:14, said:

Eu nu am nevoie nici de Yahweh, nici de Iehova si nici de un alt termen pentru a-L identifica pe Dumnezeu. Fara termenii astia, nu stii cine e Dumnezeu?

View Postdark, on 19 octombrie 2014 - 08:50, said:

"a face cunoscut Numele" e o expresie ce inseamna a-L marturisi pe Dumnezeu.

v-am aratat acel exemplu cu "cetatea si poporul numite cu numele tau", o expresie, si totusi denumirea e ISRAEL, ce nu contine tetragrama.

Sunt expresii, oameni buni. Nu au legatura cu un nume propriu.
Dumnezeu şi-a revelat Numele. Şi-a făcut cunoscut Numele, la propriu, nu e vorba doar de a mărturisi pe Dumnezeu. Şi-a făcut cunoscut, la propriu, Numele, tuturor celor care au citit Scripturile. Tu crezi că degeaba? Crezi că face lucruri aşa, să le lase la voia interpretării "duhovniceşti" a imaginaţiei omeneşti? Dacă El s-a identificat cu Numele, eşti tu mai cu moţ şi declari că n-ai nevoie de "termeni" să-L identifici pentru că ai decis că "a face cunoscut Numele" se interpetează numai în contextul mărturisirii lui Dumnezeu. Ce să zic, grozavă atitudine. Cum îl mărturiseşti tu pe Dumnezeu? În primul rând îi nesocoteşti Numele pe care şi L-a revelat. Înţeleg că folosirea obsedantă, ca pe o incantaţie magică este o psihoză caracteristică mentalităţii primitive superstiţioase, prin care "martorii lui Iehova" nu se deosebesc în fapt de ortodocşi, de exemplu. Dar asta nu trebuie să ne ducă până la a ignora faptul că Dumnezeu are un Nume anume şi nu altul şi că acest Nume are o importanţă specială. Este cel mai sfânt Nume, pur şi simplu.

View Postmario_valcean, on 19 octombrie 2014 - 16:16, said:

Eu nu cred nici în Iehova, de Mihai Eminescu.

chiar și Eminescu a spus să credem în Dumnezeu și nu în Iehova, zeul mormonilor.
Prietene, ce a spus psihoticul de Eminescu e maculatură de veceu, în cel mai bun caz. Ia-te după exemple de distruşi celebri dacă vrei să ajungi ca ei.

Edited by Robert180374, 19 October 2014 - 21:55.


#3077
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View Postmarcu35, on 19 octombrie 2014 - 08:35, said:

biblia e plina de relatari in care se spune ca " am facut cunoscut Numele Tau " . Care nume?


’êl- (ohim )  Yah·weh,  = un Dumnezeu plin de indurare si milostiv, incet la manie, plin de bunatate si credinciosie, (Exod.34:6)
7. care Isi tine dragostea pana in mii de neamuri de oameni, iarta faradelegea, razvratirea si pacatul, dar nu socoteste pe cel vinovat drept nevinovat, si pedepseste faradelegea parintilor in copii si in copiii copiilor lor pana la al treilea si al patrulea neam!"


9. El a zis: " daca am capatat trecere inaintea Ta, Te rog sa mergi in mijlocul nostru, ’ă·ḏō·nāy, ; poporul acesta este in adevar un popor incapatanat, dar iarta-ne faradelegile si pacatele noastre si ia-ne in stapanirea Ta!"


Quote

... ai decis că "a face cunoscut Numele" se interpetează numai în contextul mărturisirii lui Dumnezeu

Da . NUmai in marturia Domnului. (Exod.34)

N-adauga nimic la cuvintele Lui, ca sa nu te pedepseasca si sa fii gasit mincinos. - (Prov.30:6)

Edited by husand, 20 October 2014 - 10:24.


#3078
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View PostEugen3, on 18 octombrie 2014 - 15:47, said:

forma Iehova, Jehovah, etc. apare în multe mănăstiri, pe monede, pe timbre, etc.?

Nu are importanta ce apare prin manastiri  ori economie..

Se pune ce apare in Scriptura daca-mi mai pasa de Ea nu scriptul lui x-ulescu.

The pronunciation Jehovah was unknown until 1520, when it was introduced by Galatinus; but it was contested by Le Mercier, J. Drusius, and L. Capellus, as against grammatical and historical propriety

Edited by husand, 20 October 2014 - 10:40.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate