Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Care este NUMELE LUI DUMNEZEU?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
3140 replies to this topic

#2341
blueday

blueday

    blue monday

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 20.12.2010

View PostEmaS, on 26 martie 2013 - 12:25, said:

eu cred ca vei ajunge direct in iad!

nu e frumos sa vorbesti asa persoanelor adulte!

ti-am mai spus, dar nu ai luat aminte.

cine esti tu sa judeci si sa decizi asa ceva???

mai mult bun simt ! asta iti trebuie.

View PostEmaS, on 26 martie 2013 - 13:00, said:

Si satan nu?! Posted Image)

da, si Satana va fi aruncat in Iazul de foc.

dar majoritatea "crestinilor" cred ca pacatosii sunt chinuiti de demoni, in Iad, pentru totdeauna (in cazane de foc, cu smoala etc.)

Cand Biblia arata altceva ! cu totul altceva !

#2342
tanoit

tanoit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,351
  • Înscris: 28.01.2013

View Postblueday, on 26 martie 2013 - 12:58, said:



nu m-am referit la tine ci am scris la modul general.
asta se preda ! asta e invatatura oficiala.

asta o spun si proorocii falsi, ca ies demoni din Iad si ca fac una sau alta,
UNDE APARE IN BIBLIE INVATATURA CA SUNT DEMONI IN IAD???

Eu nu cred intr-un iad vesnic,deci suntem de aceiasi parte a baricadei.Invatatura bibliei nu a fost si nici nu va fi niciodata oficiala ptr ca "larga este calea ce duce la pieire"

View PostEmaS, on 26 martie 2013 - 13:00, said:

Si satan nu?! Posted Image)

Citeste Ezechel 28;19.

#2343
blueday

blueday

    blue monday

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 20.12.2010

View Posttanoit, on 26 martie 2013 - 13:03, said:


Eu nu cred intr-un iad vesnic,deci suntem de aceiasi parte a baricadei.Invatatura bibliei nu a fost si nici nu va fi niciodata oficiala ptr ca "larga este calea ce duce la pieire"


corect !

Iazul de foc este vesnic si nu Iadul, pentru ca Iadul va fi aruncat in Iazul de foc.

ma bucur ca respecti Scripturile !

#2344
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostEmaS, on 26 martie 2013 - 12:42, said:

Unul din atributele lui Dumnezeu este omniscienta.El cunoaste inca de la inceput alegerile tale si  locul unde iti vei petrece vesnicia,nu pentru ca El te-a predestinat sa ajungi acolo,ci pentru ca El cunoaste!

Pai scrie mare ca nu depinde de vointa omului, stimabila. Explicatia ta este demonica. Stie tot ce vei face, de aceea a si putut sa plateasca TOATE pacatele.

#2345
blueday

blueday

    blue monday

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 20.12.2010
aceasta persoana a inteles !  si a luat atitudine !

poate ca si voi veti face la fel ! sper !

https://penticostalu...-i-sefu-in-iad/

#2346
EmaS

EmaS

    Femeia frumoasa e o bijuterie. Femeia buna e o comoara intreaga

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,041
  • Înscris: 23.02.2013

View Postzexelica, on 26 martie 2013 - 13:08, said:

Pai scrie mare ca nu depinde de vointa omului, stimabila. Explicatia ta este demonica. Stie tot ce vei face, de aceea a si putut sa plateasca TOATE pacatele.
'' Iau azi cerul şi pământul martori împotriva voastră că ţi-am pus înainte viaţa şi moartea, binecuvântarea şi blestemul. Alege viaţa, ca să trăieşti, tu şi sămânţa ta,''

#2347
tanoit

tanoit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,351
  • Înscris: 28.01.2013

View Postblueday, on 26 martie 2013 - 13:05, said:




ma bucur ca respecti Scripturile !

Eu incerc sa le inteleg!Apropo,ce parere ai de Revelatia 20;14 ?

#2348
EmaS

EmaS

    Femeia frumoasa e o bijuterie. Femeia buna e o comoara intreaga

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,041
  • Înscris: 23.02.2013

View Posttanoit, on 26 martie 2013 - 13:04, said:


Eu nu cred intr-un iad vesnic,deci suntem de aceiasi parte a baricadei.Invatatura bibliei nu a fost si nici nu va fi niciodata oficiala ptr ca "larga este calea ce duce la pieire"



Citeste Ezechel 28;19.
Apocalipsa 21:8,, Dar, cât despre fricoşi, necredincioşi, scârboşi, ucigaşi, curvari, vrăjitori, închinătorii la idoli şi toţi mincinoşii, partea lor este în iazul care arde cu foc şi cu pucioasă, adică moartea a doua.”

#2349
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011

View Postkruger, on 26 martie 2013 - 10:06, said:

Mademoiselle, cum poti sa spui ca, in momentul asta, Israel este robul in care se slaveste Domnul? Israel este pedepsit in vremurile astea, pentru ca au respins pe Mesia si ce a fost pana acum nu e nimic in comparatie cu ce urmeaza pentru el. Israel a rastignit pe Domnul si a respins evanghelia; din cauza asta, Dumnezeu a facut un legamant cu neamurile si are acum un popor ceresc, din orice natiune si de orice limba. Pentru Israel urmeaza Necazul cel Mare, in care vor ajunge pana acolo incat vor accepta pe antihrist:  Ioan 5:43 : "Eu am venit în Numele Tatălui Meu, și nu Mă primiți; dacă va veni un altul, în numele lui însuși, pe acela îl veți primi."  Dar tocmai acela pe care il va primi Israel se va intoarce impotriva lor ...si din tot poporul evreu, o singura ramasita credincioasa va fi mantuita. Isaia 10:22: "Chiar dacă poporul tău, Israele, ar fi ca nisipul mării, totuși numai o rămășiță se va întoarce, căci nimicirea este hotărâtă, făcând să se reverse dreptatea." .  Evreii au spus singuri, cand au cerut lui Pilat condamnarea lui Isus: "Și tot norodul a răspuns: „Sângele Lui să fie asupra noastră și asupra copiilor noștri.”
Am prezentat doua opinii, una crestina si una iudaica.
Cu privire la evanghelii suntem vrasmasi cu ei, cat priveste iubirea Dumnezeu nu-si ia darurile inapoi.
Cum pot spune eu asta....simplu, tata este evreu si uneori este greu sa explici dragostea de parinti in termeni biblici
Sau usor, depinde ce vrei sa demonstrezi.
Tata nu era pe vremea lui Pilat si nu a cerut condamnarea lui Isus.
Insa el vrea sa fie evreu, asta nu inseamna ca este a lui Antihrist.
Nici nu are cum, fiind si ateu pe deasupra.
Insa are un motto-binele si bunatatea nu atrag necazul.
Ps: cu ultima fraza sunt de acord...a fost sangele pe capul neamului lui...intrebarea este daca ar fi trebuit, nu de alta dar porunca sa nu ucizi subzista.
In plus Dumnezeu nu-i idiot, judeca cum doreste el, nu cum doreste fiecare om.

#2350
tanoit

tanoit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,351
  • Înscris: 28.01.2013

View PostEmaS, on 26 martie 2013 - 13:13, said:

Apocalipsa 21:8,, Dar, cât despre fricoşi, necredincioşi, scârboşi, ucigaşi, curvari, vrăjitori, închinătorii la idoli şi toţi mincinoşii, partea lor este în iazul care arde cu foc şi cu pucioasă, adică moartea a doua.”

Foarte clar!Iadul nu exista,iazul de foc este moartea a doua.Atunci de unde versiunea populara despre chinul vesnic?

#2351
blueday

blueday

    blue monday

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 20.12.2010

View Posttanoit, on 26 martie 2013 - 13:11, said:


Eu incerc sa le inteleg!Apropo,ce parere ai de Revelatia 20;14 ?

14. Si Moartea si Locuinta mortilor au fost aruncate in iazul de foc. Iazul de foc este moartea a doua.

deci moarte nu va mai fi si nici Iad.

View Posttanoit, on 26 martie 2013 - 13:17, said:

Foarte clar!Iadul nu exista,iazul de foc este moartea a doua.Atunci de unde versiunea populara despre chinul vesnic?

chinul va exista, insa pentru demoni:

Si iata ca au inceput sa strige: "Ce legatura este intre noi si Tine, Isuse, Fiul lui Dumnezeu? Ai venit aici sa ne chinuiesti inainte de vreme?" (Mat.8:29)

nu stim cat va dura chinul demonilor, biblia nu precizeaza, cuvantul "vesnic" are sens: "un timp la dispozitia lui Dumnezeu" - puteti verifica orice dictionar ebraic.

#2352
tanoit

tanoit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,351
  • Înscris: 28.01.2013

View Postblueday, on 26 martie 2013 - 13:18, said:


14. Si Moartea si Locuinta mortilor au fost aruncate in iazul de foc. Iazul de foc este moartea a doua.

deci moarte nu va mai fi si nici Iad.

In iazul de foc, omul are trup,constiinta?Iazul de foc este vesnic?

#2353
blueday

blueday

    blue monday

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 20.12.2010
Pentru cine nu cunoaste, ceea ce Cornilescu a tradus:  "locuinta mortilor" este "iadul" din textele originale.

Dovezi:

New International Version (©2011)
Then death and Hades were thrown into the lake of fire. The lake of fire is the second death.
New Living Translation (©2007)
Then death and the grave were thrown into the lake of fire. This lake of fire is the second death.
English Standard Version (©2001)
Then Death and Hades were thrown into the lake of fire. This is the second death, the lake of fire.
New American Standard Bible (©1995)
Then death and Hades were thrown into the lake of fire. This is the second death, the lake of fire.
King James Bible (Cambridge Ed.)
And death and hell were cast into the lake of fire. This is the second death.

deci Hades=Hell=Grave=Locuinta mortilor.

View Posttanoit, on 26 martie 2013 - 13:21, said:

In iazul de foc, omul are trup,constiinta?Iazul de foc este vesnic?


pai, Iazul de foc primeste si Moartea, Iadul, care nu au trup si nici constiinta, nefiind "persoane".

cu restul, ramane de vazut.

cert este ca Apocalipsa e prezentata in metafore si simboluri.

#2354
EmaS

EmaS

    Femeia frumoasa e o bijuterie. Femeia buna e o comoara intreaga

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,041
  • Înscris: 23.02.2013

View Postblueday, on 26 martie 2013 - 13:26, said:

Pentru cine nu cunoaste, ceea ce Cornilescu a tradus:  "locuinta mortilor" este "iadul" din textele originale.

Dovezi:

New International Version (©2011)
Then death and Hades were thrown into the lake of fire. The lake of fire is the second death.
New Living Translation (©2007)
Then death and the grave were thrown into the lake of fire. This lake of fire is the second death.
English Standard Version (©2001)
Then Death and Hades were thrown into the lake of fire. This is the second death, the lake of fire.
New American Standard Bible (©1995)
Then death and Hades were thrown into the lake of fire. This is the second death, the lake of fire.
King James Bible (Cambridge Ed.)
And death and hell were cast into the lake of fire. This is the second death.

deci Hades=Hell=Grave=Locuinta mortilor.




pai, Iazul de foc primeste si Moartea, Iadul, care nu au trup si nici constiinta, nefiind "persoane".

cu restul, ramane de vazut.

cert este ca Apocalipsa e prezentata in metafore si simboluri.
In Biblie scrie in mai multe locuri despre existenta iadului:
Apoc.20:15,,Oricine n-a fost gasit scris in Cartea Vietii, a fost aruncat in iazul de foc.,,
Apoc.21:8,,Dar cat despre fricosi,necredinciosi, scarbosi, ucigasi, curvari, vrajitori, inchinatorii la idoli, si toti mincinosii partea lor este in iazul care arde cu foc si pucioasa.,,
Apoc.19:20,,Amandoi au fost aruncati de vii in iazul de foc care arde cu pucioasa.,,
Apoc.20:10,,Si diavolul, care-i insela a fost aruncat in iazul de foc si pucioasa.,,
Cu siguranta ca exista viata dupa moarte.In primul rand cred tot ce scrie in Biblie, apoi sunt marturii ale unor oameni care au experimentat moartea clinica.http://www.viatavesn...moartea-clinica

#2355
tanoit

tanoit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,351
  • Înscris: 28.01.2013

View Postblueday, on 26 martie 2013 - 13:20, said:






chinul va exista, insa pentru demoni:

Si iata ca au inceput sa strige: "Ce legatura este intre noi si Tine, Isuse, Fiul lui Dumnezeu? Ai venit aici sa ne chinuiesti inainte de vreme?" (Mat.8:29)

nu stim cat va dura chinul demonilor, biblia nu precizeaza, cuvantul "vesnic" are sens: "un timp la dispozitia lui Dumnezeu" - puteti verifica orice dictionar ebraic.
Corect.
Parerea mea personala este ca atat oamenii cat si ingerii(cazuti) vor fi arsi un timp(fiecare in concordanta cu faptele sale) apoi vor muri(moartea a doua).

#2356
blueday

blueday

    blue monday

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 20.12.2010

View PostEmaS, on 26 martie 2013 - 13:28, said:

In Biblie scrie in mai multe locuri despre existenta iadului:
Apoc.20:15,,Oricine n-a fost gasit scris in Cartea Vietii, a fost aruncat in iazul de foc.,,
Apoc.21:8,,Dar cat despre fricosi,necredinciosi, scarbosi, ucigasi, curvari, vrajitori, inchinatorii la idoli, si toti mincinosii partea lor este in iazul care arde cu foc si pucioasa.,,
Apoc.19:20,,Amandoi au fost aruncati de vii in iazul de foc care arde cu pucioasa.,,
Apoc.20:10,,Si diavolul, care-i insela a fost aruncat in iazul de foc si pucioasa.,,
Cu siguranta ca exista viata dupa moarte.In primul rand cred tot ce scrie in Biblie, apoi sunt marturii ale unor oameni care au experimentat moartea clinica.http://www.viatavesn...moartea-clinica

doar ti-am explicat, cu dovezi, ca Iadul si Iazul de foc nu sunt unul si acelasi lucru ! (din moment ce Biblia arata ca Iadul va fi aruncat in Iazul de foc) ---- dar tu, poti crede ce doresti...

iar experientele acelea nu ma intereseaza, deoarece stiu din surse sigure ca sunt "inventate", pentru a fi prezentate cu succes in biserici, spre a strange zeciuieli (fac parte din programele bisericilor, ca sa condimenteze inchinarea, spre a atrage public) --- am vorbit cu cineva care mi-a recunoscut acest aspect ! ca a "compus" o poveste menita sa stoarca lacrimi si sa scoata bani din buzunarele fraierilor.

View Posttanoit, on 26 martie 2013 - 13:31, said:

Corect.
Parerea mea personala este ca atat oamenii cat si ingerii(cazuti) vor fi arsi un timp(fiecare in concordanta cu faptele sale) apoi vor muri(moartea a doua).

ingerii cazuti sunt deja in lanturi, si se chinuie.

El a pastrat pentru judecata zilei celei mari, pusi in lanturi vesnice, in intuneric, pe ingerii care nu si-au pastrat vrednicia, ci si-au parasit locuinta. (Iuda.1:6)

ingerii cazuti sunt diferiti de demoni.

Edited by blueday, 26 March 2013 - 13:33.


#2357
EmaS

EmaS

    Femeia frumoasa e o bijuterie. Femeia buna e o comoara intreaga

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,041
  • Înscris: 23.02.2013

View Postblueday, on 26 martie 2013 - 13:32, said:

doar ti-am explicat, cu dovezi, ca Iadul si Iazul de foc nu sunt unul si acelasi lucru ! (din moment ce Biblia arata ca Iadul va fi aruncat in Iazul de foc) ---- dar tu, poti crede ce doresti...

iar experientele acelea nu ma intereseaza, deoarece stiu din surse sigure ca sunt "inventate", pentru a fi prezentate cu succes in biserici, spre a strange zeciuieli (fac parte din programele bisericilor, ca sa condimenteze inchinarea, spre a atrage public) --- am vorbit cu cineva care mi-a recunoscut acest aspect ! ca a "compus" o poveste menita sa stoarca lacrimi si sa scoata bani din buzunarele fraierilor.



ingerii cazuti sunt deja in lanturi, si se chinuie.

El a pastrat pentru judecata zilei celei mari, pusi in lanturi vesnice, in intuneric, pe ingerii care nu si-au pastrat vrednicia, ci si-au parasit locuinta. (Iuda.1:6)

ingerii cazuti sunt diferiti de demoni.
Sa nu cumva sa ai si tu o surpriza neplacuta!

#2358
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

View PostEmaS, on 26 martie 2013 - 11:42, said:

Eu cred ca Biblia este Cuvantul lui Dumnezeu si Ea spune adevarul.Vad dreptate pentru ca Dumnezeu ne-a creat ca sa fim vesnic cu El in fericire.A platit si pretul daruind pe singurul Sau Fiu,ne cheama sa venim la El si sa primim darul fara plata.Noi alegem.
Si totusi, te mai intreb odata: cum poate Dumnezeu sa condamne pe cineva la o eternitate intr-un loc de chin? Biblia spune ca Dumnezeu este dragoste si ca El este drept... cum poate fi drept sa condamni la Iad pe cineva care nu vrea sa aiba a face cu tine?



Explicatia e foarte simpla, de asta ma mir ca multi nu ajung la ea...asta se intampla cand nu studiezi, ci mergi dupa invatatura primita de la niste oameni. In biserici nu se prea vorbeste despre Iad, "credinciosii" fiind prea preocupati sa spuna oamenilor ca Dumnezeu e dragoste ... de asta enoriasii nu ajung sa inteleaga unde e dreptatea in trimiterea cuiva in Iad.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate