Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 

Windows XP/Vista Ultimate 32/64 bit

- - - - -
  • Please log in to reply
178 replies to this topic

#1
pickone

pickone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,636
  • Înscris: 20.09.2005
Buna ziua....


    Am niste mici nelamuriri..... stiti ca exista varianta de windows XP pe 32 si pe 64 biti.... ceea ce stiam eu este faptul ca varianta pe 64 era mai putzin copatibila cu driverele sau cu soft-uri in general, intr-un cuvant era mai plauzibila varianta pe 32 biti....


Acum intrebarea mea ar fi: Vista asta ultimate de tot se vorbeste.... are vreo problema? in sensul ca pe vista pot rula toate soft-urile de pe XP ? si eventual problema de la xp de 32/64 biti, persista si la VISTA?


Sper ca m-am facut inteles, cu toate ca nici eu nu prea as intelege ce am scris! :))))))

#2
annubis

annubis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 21.01.2007

View Postpickone, on Feb 5 2007, 11:24, said:

Buna ziua....
    Am niste mici nelamuriri..... stiti ca exista varianta de windows XP pe 32 si pe 64 biti.... ceea ce stiam eu este faptul ca varianta pe 64 era mai putzin copatibila cu driverele sau cu soft-uri in general, intr-un cuvant era mai plauzibila varianta pe 32 biti....
Acum intrebarea mea ar fi: Vista asta ultimate de tot se vorbeste.... are vreo problema? in sensul ca pe vista pot rula toate soft-urile de pe XP ? si eventual problema de la xp de 32/64 biti, persista si la VISTA?
Sper ca m-am facut inteles, cu toate ca nici eu nu prea as intelege ce am scris! :))))))


Ce probleme are XP pe 64? Eu tocmai voiam sa instalez XP pe 64!  In prezent rulez XP pro(pe 32) si merge ok. Sunt probleme??? :huh:

Edited by annubis, 05 February 2007 - 11:33.


#3
pickone

pickone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,636
  • Înscris: 20.09.2005
Pey din cate imi aud prietenii..... (Nu baga ma xp pe 64biti ca .... drivere... soft-uri... etc, etc)

asadar sa revenim la subiectul meu! :P ce parerea vetzi de ce am spus



Buna ziua....
Am niste mici nelamuriri..... stiti ca exista varianta de windows XP pe 32 si pe 64 biti.... ceea ce stiam eu este faptul ca varianta pe 64 era mai putzin copatibila cu driverele sau cu soft-uri in general, intr-un cuvant era mai plauzibila varianta pe 32 biti....
Acum intrebarea mea ar fi: Vista asta ultimate de tot se vorbeste.... are vreo problema? in sensul ca pe vista pot rula toate soft-urile de pe XP ? si eventual problema de la xp de 32/64 biti, persista si la VISTA?
Sper ca m-am facut inteles, cu toate ca nici eu nu prea as intelege ce am scris! )))))

#4
marce

marce

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,117
  • Înscris: 24.06.2004

View Postpickone, on Feb 5 2007, 11:38, said:

Pey din cate imi aud prietenii..... (Nu baga ma xp pe 64biti ca .... drivere... soft-uri... etc, etc)

asadar sa revenim la subiectul meu! :P ce parerea vetzi de ce am spus
Buna ziua....
Am niste mici nelamuriri..... stiti ca exista varianta de windows XP pe 32 si pe 64 biti.... ceea ce stiam eu este faptul ca varianta pe 64 era mai putzin copatibila cu driverele sau cu soft-uri in general, intr-un cuvant era mai plauzibila varianta pe 32 biti....
Acum intrebarea mea ar fi: Vista asta ultimate de tot se vorbeste.... are vreo problema? in sensul ca pe vista pot rula toate soft-urile de pe XP ? si eventual problema de la xp de 32/64 biti, persista si la VISTA?
Sper ca m-am facut inteles, cu toate ca nici eu nu prea as intelege ce am scris! )))))

win xp 64 nu prea mai are probleme cu driverele, cam toti producatorii au scos drivere pt acest SO, probleme apar atunci cand folosesti softuri pe 32 de biti, crack-uite...sau programe care nu sunt f bine puse la punct...
in ceea ce priveste vista 64...nu pot sa iti dau un raspuns

#5
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,571
  • Înscris: 15.06.2004
Pai in primul rand pe Vista NU pot fi rulate chiar toate softurile care merg pe XP, cel putin pana nu apar ceva update-uri la softurile cu probleme. Plus ca inca sunt mari probleme cu driverele. Chiar si ptr versiunea pe 32 de biti. De 64 nu e cazul sa mai vorbim. E un esec total, pentru moment.

Desi inclin sa vred ca Vista e ultimul sistem care mai vine pe 32 de biti ( mai e si versiunea Server 2007 care deriva din el si va fi lansata anul asta ), in special din motive legate de memorie. Daca in special Ultimate are nevoie de 2Gb ca sa mearga ca un XP cu 1Gb, probabil urmatoarea va avea nevoie de 4Gb, ori aplicatiile pe 32 de biti nu stiu decat de 2...

Iar referitor la Ultimate - daca are vre-o problema - e aceeasi ca si  la celelalte versiuni de Vista. Cea mentionata in primul rand.

Quote

Ce probleme are XP pe 64? Eu tocmai voiam sa instalez XP pe 64! In prezent rulez XP pro(pe 32) si merge ok. Sunt probleme???

Pai cam sunt, desi la capitolul drivere au cam aparut deja destule de cand exista ( mai bune sau mai rele ), nu prea sunt insa multe aplicatii dezvoltate ptr el. Si evident mananca mai multa memorie...

#6
FadeToBlack

FadeToBlack

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,765
  • Înscris: 15.09.2005

View Posteiffel, on Feb 5 2007, 11:52, said:

Pai in primul rand pe Vista NU pot fi rulate chiar toate softurile care merg pe XP, cel putin pana nu apar ceva update-uri la softurile cu probleme. Plus ca inca sunt mari probleme cu driverele. Chiar si ptr versiunea pe 32 de biti. De 64 nu e cazul sa mai vorbim. E un esec total, pentru moment.

Desi inclin sa vred ca Vista e ultimul sistem care mai vine pe 32 de biti ( mai e si versiunea Server 2007 care deriva din el si va fi lansata anul asta ), in special din motive legate de memorie. Daca in special Ultimate are nevoie de 2Gb ca sa mearga ca un XP cu 1Gb, probabil urmatoarea va avea nevoie de 4Gb, ori aplicatiile pe 32 de biti nu stiu decat de 2...

Iar referitor la Ultimate - daca are vre-o problema - e aceeasi ca si  la celelalte versiuni de Vista. Cea mentionata in primul rand.
Pai cam sunt, desi la capitolul drivere au cam aparut deja destule de cand exista ( mai bune sau mai rele ), nu prea sunt insa multe aplicatii dezvoltate ptr el. Si evident mananca mai multa memorie...

Eu nu stiu ce programe, in afara de cele de securitate, nu merg la fel sau mai bine pe varianta pe 64.

#7
pickone

pickone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,636
  • Înscris: 20.09.2005
asadar ce vista sa instalez? 32 sau 64 bit ???

#8
juannn

juannn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,407
  • Înscris: 09.03.2006
32 bit. Nu te complica cu 64 de bit ca nu o sa-ti mearga nici un prg pe el.

#9
.Cris.M.

.Cris.M.

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,466
  • Înscris: 19.11.2005

View Postjuannn, on Feb 12 2007, 15:15, said:

32 bit. Nu te complica cu 64 de bit ca nu o sa-ti mearga nici un prg pe el.


   Hai nu mai spune...! :D Zau? (n-am vrut sa fiu rautacios,dar nu m-am putut abtine de data asta)

#10
juannn

juannn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,407
  • Înscris: 09.03.2006

View Post.Cris.M., on Feb 12 2007, 19:15, said:

Hai nu mai spune...! :D Zau? (n-am vrut sa fiu rautacios,dar nu m-am putut abtine de data asta)

Flacau ia' spune tu care este diferenta semnificativa dintre un sistem de operare pe 32 respectiv 64 de biti?

#11
FadeToBlack

FadeToBlack

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,765
  • Înscris: 15.09.2005

View Postjuannn, on Feb 12 2007, 20:28, said:

Flacau ia' spune tu care este diferenta semnificativa dintre un sistem de operare pe 32 respectiv 64 de biti?
Ia spune-ne tu ce pe afirmatii te bazezi cand spui prostiile alea. Sa mai vedem inca un destept la lucru...

#12
juannn

juannn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,407
  • Înscris: 09.03.2006
@FadetoBlack eu cind afirm ceva ma bazez pe fapte concrete nu dupa toate "parerile personale" pe care le debiteaza fiecare pe forum. Am test ambele versiuni RC1 atit pe 32 cit si 64 iar concluzia testului a fost ca mi-am cumparat versiunea pe 32 ;)

#13
FadeToBlack

FadeToBlack

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,765
  • Înscris: 15.09.2005
RC1 a aparut acum foarte mult timp in urma, iar lucrurile s-au schimbat. Ei bine, eu testez varianta pe 64 intr-o veselie si imi merg toate programele care imi trebuie. Mereu imi place sa arat partea asta: http://www.anandtech...a...i=2917&p=18 . Mult noroc.

#14
coldplay

coldplay

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,600
  • Înscris: 28.03.2004
Pentru initiatorul topicului si in speranta ca nu vor aparea inca vreo 10 topicuri despre 32 vs. 64: tu esti singurul care poate raspunde la intrebarea ta (mai ales daca nu spui ce sistem ai)!
Altfel: se pare ca alegerea intre cele doua versiuni devine o chestiune de alegere intre un lucru verificat de nenumarate ori si care merge ok si un lucru verificat pe apucate care are potentialul de a merge ceva mai bine decat primul. Daca esti nehotarat, nu esti unul dintre cei care aleg de obicei varianta pe 64, cei care in general "risca" in speranta de a avea ceva mai bun pe termen lung (sau pur si simplu sunt genul care prefera sa faca pe dos fata de marea majoritate doar de amorul artei  :P ). Asa ca (desi eu am ales 64) alege 32 si o sa fii multumit.

#15
pickone

pickone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,636
  • Înscris: 20.09.2005
ideea este ca am 4 gb ram si proc pe 64biti, dupa cum bine stim win pe 32 biti nu prea foloseste si ram-ul ce trece de 2gb, iar de proc.... daca e de 64biti de ce naiba mai folosim inca win pe 32? asta era conceptul, iar topicul a iesit din cauza stiintei de necompatibilitate de soft pe care o stiam pe win xp 64bit...

am sa instalez vista pe 64 daca nu imi place.... Down cu el ;)

#16
coldplay

coldplay

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,600
  • Înscris: 28.03.2004
Vezi, e bine sa vorbesti cu tine insuti cateodata, nu?  :lol:  Desi nu mai treceai prin asta daca ne-ai fi spus de la inceput de cei 4GB de RAM si CPU de 64...  :rolleyes:

#17
.Cris.M.

.Cris.M.

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,466
  • Înscris: 19.11.2005

View Postjuannn, on Feb 12 2007, 20:28, said:

Flacau ia' spune tu care este diferenta semnificativa dintre un sistem de operare pe 32 respectiv 64 de biti?


Mai,juane..nu trebuie sa-ti spun eu diferente,ca nah...le stie mai toata lumea,iar daca nu se gasesc usor pe google teste comparative,dar de la a vorbi de diferente si pana la a afirma ca:"32 bit. Nu te complica cu 64 de bit ca nu o sa-ti mearga nici un prg pe el." ...e cale lunga.

pickone:

Quote

am sa instalez vista pe 64 daca nu imi place....Down cu el
..sa ne dai de veste ce si cum! :)

#18
Dic1

Dic1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 525
  • Înscris: 13.01.2007
Am instalat Windows Vista Ultimate x64 pentru a-l testa 30 zile. Iata cateva impresii (strict legate de Vista x64, dar unele general valabile cred):

- este un sistem de operare inovator, are o interfata super atragatoare dar care necesita ceva timp de obisnuire. Ideea este ca Vista este foarte usor de utilizat pentru un incepator, dar un power user trebuie sa se obisnuiasca pentru a gasi anumite setari speciale. De exemplu: pentru a afisa hidden files a trebuit sa activez intai Menu, pentru ca apoi sa accesez Tools->etc...; toate ferestrele nu mai au Menu, el trebuie activat cumva. Este sacaitoare fereastra aia cu verificarea ca sa accesez setarile care necesita drept de administrator (desi am drept de administrator).

- pentru power useri Vista Ultimate e super pentru ca are o gramada de unelte de investigare, raportare, etc despre diversi parametri din sistem. Am vazut un progam pe care l-am mai intalnit intr-o forma rudimentare numai la Windows NT (e vorba de Performance Monitor). Inca nu am sapat destul de mult, dar promite multe acest Vista Ultimate.

- iata cateva device-uri care au driveri ok in Vista x64: Realtek AC'97, Nvidia Nforce 4 (cu tot cu placa de retea Nvidia) si banuiesc eu toate placile de retea Realtek.

- inca sufera de bolile copilariei, mai ales la partea cu drivere. De exemplu am descarcat driverii pentru TV Tuner Leadtek PVR2000 pentru Vista, dar surpriza, nu functioneaza pe Vista x64 (or fi numai pentru Vista x32). De asemenea placi de retea mai vechi (3Com 3CR990-TX-97) nu sunt suportate de Vista x64. Banuiala mea este ca o compatibilitate mai mare se obtine cu Vista x86 (peste o luna o sa formatez partitia si o sa instalez Vista x86 pentru verificari).

- driverii NVidia pentru placa video sunt jalnici, singurele optiuni de configurare: calitatea GUI-ului 3D Vista (poti seta intre Fast, Normal si High Quality) precum si setarea celui de-al doilea diplay. In rest, nu am gasit restul de setari care sunt in celelalte versiuni de Windows (setari OpenGL, DirectX, etc)

- ocupa foarte mult spatiu pe HDD: fisier swap vreo 2.4GB, fisier de hybernate 2GB (cat RAM are masina), folderele Windows, Users (vechiul Documents and Settings), Program Files si Prgram Files (x86) ocupa 11.6GB. Total: cca 16GB. Deci este bine sa aveti o partitie de minim 20GB pentru a instala numai Vista.

In rest, se misca destul de bine pe un Athlon 3800+ Venice, 2GB RAM, placa video 7300GT si HDD WDC 160B ATA (7200rpm, 8MB cache). Nu am avut timp sa il testez mult, doar sa navighez pe Internet si sa instalez Yahoo mgr. Aha, doar cu Yahoo mgr si o fereastra Internet Explorer, Windows Vista x64 ocupa cam 750MB RAM.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate