Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 

BOMBA: daca ai firma si esti administrator cu facultate

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
Adonis

Adonis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 806
  • Înscris: 13.03.2004
Textul integral in hotnews . eu am un colegiu tehnic de 3 ani. tot facultate e?

#2
dr_paul

dr_paul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 413
  • Înscris: 28.08.2006
depinde de unde ai diploma dar am impresia ca se incadreaza la studii superioare de scurta durata
ar trebui sa stii si tu asta :)

#3
Adonis

Adonis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 806
  • Înscris: 13.03.2004

View Postdr_paul, on Feb 5 2007, 09:24, said:

depinde de unde ai diploma dar am impresia ca se incadreaza la studii superioare de scurta durata
ar trebui sa stii si tu asta :)
ei, mucalitii aia de la colegiu cand mi-au dat diploma mi-au zis ca e un fel de postliceala. pe decan il chema de fapt director....


ma rog... studii sup de scurta durata...

#4
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,043
  • Înscris: 24.02.2006
ma, acolo scrie asa:
Salarii mai mari pentru angajatii cu studii

Una dintre principalele noutati aduse de noul Contract colectiv este nivelul de salarizare a angajatilor. Conform prevederilor cuprinse la Articolul 40, in urma stabilirii unor coeficienti de ierarhizare, rezulta ca salariul brut minim pentru un angajat cu studii superioare este de 880 lei.

Iata care sunt treptele de salarizare, asa cum sunt ele prevazute in Contract:

a) muncitori:
1. necalificati = 1,
2. calificati = 1,2;

B) personal administrativ incadrat in functii pentru care conditia de pregatire este:
1. liceala = 1,2
2. postliceala = 1,25;

c) personal de specialitate incadrat pe functii pentru care conditia de pregatire este:
1. scoala de maistri = 1,3;
2. studii superioare de scurta durata = 1,5;

d) personal incadrat pe functii pentru care conditia de pregatire este cea de studii superioare = 2.


din ce inteleg eu, coeficientul se aplica la functie, nu la om. altfel spus, daca tu esti angajat ca muncitor necalificat, primesti minimul pe economie, indiferent cate facultati ai facut.
ramane ca cei ce au firma sa ne spuna care este conditia de pregatire pentru administrator.


(parerea mea e ca ziaristii bat campii mereu; in 95% din cazuri, nici macar n-au idee despre ce scriu sau daca legea respectiva n-a fost abrogata intre timp)

#5
JJOne

JJOne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.08.2006
Nu stiu, poate cineva sa te amendeze ca nu respecti contractul colectiv de munca, daca firma ta nu face parte din nici un patronat, iar muncitorii nu sunt membri de sindicat?
Cat de obligatoriu e acest contract colectiv de munca pt. angajat si angajator, daca nu au participat la negocierea lui nici personal, nici prin reprezentanti?
In plus, nu stiu daca macar statul respecta prevederile astea - din cate stiu, un profesor/functionar debutant sau un medic rezident au salarii sub acesti 880 RON.

#6
tihomir

tihomir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,229
  • Înscris: 29.09.2006
Voi ati vrut in UE, de ce va plangeti acum? Spalati-va cu ea pe cap....

#7
Berti

Berti

    233SP09

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,068
  • Înscris: 02.03.2006

View PostAdonis, on Feb 5 2007, 09:10, said:

daca ai firma si esti administrator cu facultate, esti obligat sa ai salar de 8 mil pe CM

N-o stiu pe asta, da' stiu ca daca esti administrator nu poti fi angajat la firma pe care o administrezi, de la 1 ianuarie trebuia sa-ti dai demisia... iar contractul de munca se suspenda, deci nu mai ai salar pe CM... cel mult o retributie in functie de care se platesc darile.

Nu pot sa va dau un link pentru legea cu pricina, dar am auzit asta de la ITM, si am vreo doi amici care au auzit la fel si procedat in consecinta.

Edited by Berti, 06 February 2007 - 07:54.


#8
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,478
  • Înscris: 14.04.2002
E valabil exclusiv la SA faza cu administratorul
Cat despre 880RON salarul, e corect, de la 1ian2007

#9
spe

spe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 13.02.2006

View PostJJOne, on Feb 5 2007, 15:51, said:

Nu stiu, poate cineva sa te amendeze ca nu respecti contractul colectiv de munca, daca firma ta nu face parte din nici un patronat, iar muncitorii nu sunt membri de sindicat?
Cat de obligatoriu e acest contract colectiv de munca pt. angajat si angajator, daca nu au participat la negocierea lui nici personal, nici prin reprezentanti?
In plus, nu stiu daca macar statul respecta prevederile astea - din cate stiu, un profesor/functionar debutant sau un medic rezident au salarii sub acesti 880 RON.


Ai dreptate, insa pentru bugetari nu se aplica aceasta lege, ci nu stiu ce rahat de ordonanta, care stabileste salariul minim la 390 ron... sau erau 440?  :unsure:

Salariul asta minim de 880 ron e doar pentru angajatii din domeniul privat, in joburi la care la cerintele postului e mentionat "studii superioare" ca si criteriu de angajare.

#10
djclocky

djclocky

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,245
  • Înscris: 23.11.2003
trebuie sa ai pentru functia de Administrator FACULTATE?

Si inca ceva

1.Nu se aplica firmelor sub 21 de salariati , care nu au contrac colectiv de munca.

2.Salariul minim pe societate se stabileste prin Hotarire de Guvern , dupa o consultare in prelabil cu sindicatele, Art159 Codul Muncii-Legea 53/2001.Asadar salriul minim este de 390 lei stabilit prin Hot de Guvern si nu 440 lei.

#11
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
deci in invatamant nu e valabila faza asta? si cumva.. daca creste salariul minim pentru profesori "plini" (adica cu facultate) nu creste in consecinta si salariul celor mai vechi care au deja salar peste suma asta? care e netul celor 880 ron brut?

#12
Adonis

Adonis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 806
  • Înscris: 13.03.2004
sa inteleg ca:

1. 880 e valabil DOAR firmelor unde exista 21 angajati si contract colectiv de munca
2. de la 1 ianuarie IMM-urile nu mai sunt obligate sa aiba un administrator ci e de-ajuns asociatul unic (fara ca asta sa modifice vetorul de impozitare de la 2% pe venit la 16% pe profit)?


cheers

#13
spe

spe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 13.02.2006

View Postromaximusro, on Feb 6 2007, 09:18, said:

deci in invatamant nu e valabila faza asta? si cumva.. daca creste salariul minim pentru profesori "plini" (adica cu facultate) nu creste in consecinta si salariul celor mai vechi care au deja salar peste suma asta? care e netul celor 880 ron brut?


Din cate stiu, bugetarilor nu se aplica. Posibil sa nu stiu bine, totusi. Mi-as dori si eu ca salariul asta de 880 ron sa fie minimul obligatoriu pentru toti angajatii ( bugetari si firme ) pe posturi la care se cer studii superioare.

#14
anicoara

anicoara

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,252
  • Înscris: 28.01.2005

View PostAdonis, on Feb 6 2007, 10:19, said:

sa inteleg ca:

1. 880 e valabil DOAR firmelor unde exista 21 angajati si contract colectiv de munca
2. de la 1 ianuarie IMM-urile nu mai sunt obligate sa aiba un administrator ci e de-ajuns asociatul unic (fara ca asta sa modifice vetorul de impozitare de la 2% pe venit la 16% pe profit)?
cheers

orice firma trebuie sa aiba un administrator

2. -> nu are nici o legatura ( vrabia malai viseaza  :coolspeak: )

#15
Chow05

Chow05

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 299
  • Înscris: 11.10.2005
Si inca ceva: tot in cotractul la nivel national, la alineatul 2 al articolului 40 se prevede ca:
"Coeficienții de salarizare de la alin. 1 se aplică la salariul minim negociat pe unitate".
Asta inseamna ca, daca aveti minimul la nivel de unitate mai mare decat 440 , sa zicem ca aveti 550 RON, atunci, daca angajati pe un post care necesita pregatire superioara, o persoana cu studii superioare de lunga durata, trebuie platit cu 2*550 = 1100 RON.

#16
spin

spin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 02.06.2005
Eu pot sa ma angajez la firma la care eu sunt administrator si unic asociat cu studii superioare daca nu am diploma de absolvire?mentionez ca am terminat facultatea dar nu am luat licenta.
multumesc frumos celor care imi raspund

#17
zaboss

zaboss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,906
  • Înscris: 12.10.2005

View Postspin, on Jan 16 2008, 22:43, said:

Eu pot sa ma angajez la firma la care eu sunt administrator si unic asociat cu studii superioare daca nu am diploma de absolvire?mentionez ca am terminat facultatea dar nu am luat licenta.
multumesc frumos celor care imi raspund
Depinde pe ce post te angajezi. nu contează ce studii ai tu, contează funcția (cum e în armată, funcția doboară gradul). Dacă te angajezi ca femeie de serviciu, poți avea și MBA, salariul minim e 500. Dacă te angajezi ca director, poți avea și 4 clase, salariul minim e 1000 lei.

#18
JJOne

JJOne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.08.2006
Ca administrator, poti sa inchei si un contract de management, nu e neaparat nevoie sa ai contract de munca.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate