Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Receptie RADIO - banda 87,5 - 108MHz -.

- - - - -
  • Please log in to reply
4495 replies to this topic

#37
AcidMan

AcidMan

    Acid Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,650
  • Înscris: 08.09.2003
Cel mai departe jud valcea, zona horezu polovraci, Contact ( pe atunci), profm si radio21 din bucuresti

#38
chatnoir401

chatnoir401

    CHAT NOIR - MOTANUL NEGRU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,734
  • Înscris: 28.06.2005

AcidMan, on Jul 5 2005, 16:39, said:

Cel mai departe jud valcea, zona horezu polovraci, Contact ( pe atunci), profm si radio21 din bucuresti

<{POST_SNAPBACK}>


O lista cu cateva posturi si receptia lor *:

90.1 FM de la Constanta receptie acceptabila din zona Sendreni (Galati)
90.8 FM Bucuresti peste  raza >180 km in zona Tecuci se prinde pana in Galati
96.1 FM Bucuresti identic cu 90.8 FM din punct de vedere al receptiei
96.3 FM Iasi peste 150 km pana la Focsani si peste 120 km pana la Suceava
97.6 FM Costila peste 190 km in zona Galati - Tecuci si 230 km, Ruginoasa langa Pascani
99.6 FM Costila in zona Galati - Tecuci
98.9 FM Gheorgheni (Harghita) in zona Galati - Tecuci
91.1 FM Onesti (Bacau) 120 km in judetele Iasi si Galati
102 FM din R. Moldova aprox. 200 km
102.2 FM Costila  aprox 230 km inspre partea de est

*distante masurate

#39
Jouni

Jouni

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 20.07.2005
Hi guys!

I don't understand Romanian but I bet you understand some english. So one question.

On the 6th of July during Es-propagation I heard Radio Doina, Constanta on 94.7MHz here in Finland. I've been trying find some contact information for this station, but with no luck. So, do you know e-mail or postal address for Radio Doina?

Any tips for the most up-to-date list of Romanian radiostations on web? What do you recommend?

With the best wishes,

Jouni from Finland  B)

BTW. There is a MP3-file of my reception of Radio Doina in Finland available at http://www.uta.fi/~j...072005_1704.mp3

#40
kingblana

kingblana

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 21.12.2003
Wow , unbelieveble :)

That is a radio from Constanta , near the Black Sea and broadcast with 480 Watts

[ http://thedagger.com/archive/romania/map_counties.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


The is the logo of Radio Doina :

[ http://www.mediaconstruct.ro//firme/banner/mari/radio_doina.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by kingblana, 21 July 2005 - 01:05.


#41
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Hi!
Your report is very interesting :coolspeak:

No site... (but is under construction)

http://www.radiodoina.ro/

#42
adrianb

adrianb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 09.12.2003
Pe site-ul omului e si o inregistrare de la Delta RFI. Interesant  B) http://www.uta.fi/~j...DeltaRFI935.mp3

#43
Jouni

Jouni

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 20.07.2005
I am glad you find my audio clips interesting. Here are some more from summer 2004. All were heard in Pirkkala, Finland. These are in Real Audio -format

Nova FM, Lugoj 90.2 heard in June 2004:
http://www.uta.fi/~j...vaFMLugoj902.rm
This station was kind to answer my e-mail.

Radio Impact, Satu Mare 92.3 heard in June 2004:
http://www.uta.fi/~j...4/RImpact923.rm
I had to listen on 92.35MHz because of heavy local interference. That's why audio is a bit distorted. I never find any contact information for this Radio Impact either. So I could not tell them that they were heard in Finland

I have also heard other Romanian FM-stations via Es-skips during the years. For example 88.7 Radio Vest, Timisora, 89.0 Metronom FM, 97.4 Radio Sud, 88.0 Radio Gaga, 87.6 Fun FM, 100.5 Radio Galaxy, 87.8 Radio Brasov and 90.2 Kiss FM Timisoara. Audio clips are available from most of these.

I am still looking for e-mail addresses of the following stations: 94.7 Radio Doina, 88.7 Radio Vest, 89.0 Metronom FM, 90.2 Kiss FM Timisoara and 92.3 Radio Impact, Satu Mare.

Jouni from Finland  B)

#44
Jouni

Jouni

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 20.07.2005

rz, on Jul 21 2005, 02:13, said:

Hi!
Your report is very interesting :coolspeak:

No site... (but is under construction)

http://www.radiodoina.ro/

<{POST_SNAPBACK}>


Thanks for the tip! According to the logo picture, they have e-mail address [email protected]
So perhaps they are getting some e-mail from Finland in the near future  :D

Jouni from Finland  B)

#45
Jouni

Jouni

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 20.07.2005

Jouni, on Jul 22 2005, 01:35, said:

I am still looking for e-mail addresses of the following stations: 90.2 Kiss FM Timisoara

<{POST_SNAPBACK}>


90.2 Kiss FM was from Tirgu Mures of course, not from Timisoara. Sorry  ;)

Jouni

#46
RaduVox

RaduVox

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 18.03.2005
Am prins in Constanta pentru 2-3 zile RADIO FG Istambul (93,7 fm). Sunet BETON (Omnia toata ziua) interferente rareori.. printre cladiri. Radio FG Istambul este acelasi FG din Paris. Cred ca de la ei ar putea DEEA sa se inspire putin :)

Dupa 3 zile nu stiu de ce dar nu am mai prins absolut deloc postul.


ps: A inceput emisia de proba EUROPA FM Vaslui 100.3 fm si VOX T Pascani pe 102.2 FM.

#47
rvic77

rvic77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,129
  • Înscris: 03.12.2004

rz, on Aug 9 2005, 14:06, said:

Bine, aici vorbim despre FM 88-108Mhz :)  dar asa este... sunt destul de bune aceste posturi bulgaresti (inclusiv mai recentul NOVA) si pacat ca nu pot fi receptionate terestru, macar in Bucuresti.
Chiar vroiam sa intreb... in Bucuresti intra posturi bulgaresti, in FM?

<{POST_SNAPBACK}>

Da :
87.6 Shumen -semnal bun peste tot (unde am mers eu :D ) au muzica beton mai ales seara
Horizont 100.9 si 103 - acceptabil, bine in sud
107.9 Darik - destul de slab dar bine in sud - si aici e de ascultat  :coolspeak:
95.7 BG Radio - numai in sud dar destul de bine - in general muzica simfonica, e un fel de Rom Muzical
Astea se receptioneaza oricand cu un radio bun in zonele precizate.
In conditii speciale (care acum nu prea mai exista datorita nr. prea mare de posturi locale  :cursing: ) se mai pot receptiona teoretic:
101.6 Jazz FM
92.2 Hristo Botev - se prindea brici pana sa apara Deea
90.5, 88.9 Radio 1 (Edno)
103.9 InfoRadio

Edited by rvic77, 10 August 2005 - 08:26.


#48
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Mersi mult... cred ca si ei mai asculta de la noi :D

#49
chatnoir401

chatnoir401

    CHAT NOIR - MOTANUL NEGRU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,734
  • Înscris: 28.06.2005

rvic77, on Aug 10 2005, 08:25, said:

Da :
87.6 Shumen -semnal bun peste tot (unde am mers eu :D ) au muzica beton mai ales seara
Horizont 100.9 si 103 - acceptabil, bine in sud
107.9 Darik - destul de slab dar bine in sud - si aici e de ascultat  :coolspeak:
95.7 BG Radio - numai in sud dar destul de bine - in general muzica simfonica, e un fel de Rom Muzical
Astea se receptioneaza oricand cu un radio bun in zonele precizate.
In conditii speciale (care acum nu prea mai exista datorita nr. prea mare de posturi locale  :cursing: ) se mai pot receptiona teoretic:
101.6 Jazz FM
92.2 Hristo Botev - se prindea brici pana sa apara Deea
90.5, 88.9 Radio 1 (Edno)
103.9 InfoRadio

<{POST_SNAPBACK}>



De asta stiam si eu, faza e ca erau unele cam plicticoase si nu le-am dat importanta prea mare... Mai erau vreo cateva dar nu le-am mai dat atentie... Poate si din faptul ca nu aveau cine stie ce muzica. Faza e ca daca te plimbi de colo colo la un moment dat se incaleca, cu cele locale si da-ti seama... 101.9 Romantic FM, 90.8 Radio STAR, 88 BBC, ma rog mai sunt vreo cateva pirat ce dau numai manele si reteta e completa. O recomandare: de pe Ceahlau, sa vezi acolo o gramada de posturi, unul dupa altul. :D

#50
rvic77

rvic77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,129
  • Înscris: 03.12.2004

AcidMan, on Aug 11 2005, 09:24, said:

in ce zona?
nu de alta dar la mine in crangasi e cam liniste .. si paraziti

<{POST_SNAPBACK}>

Pai ar cam trebui sa-i prinzi pentru ca emit din campus Leu si in Grozavesti si in Crangasi trebuie sa intre brici. In zona centrala si Viilor e ok, testat si in masina ! Dar daca e vrun pirat in zona s-a zis cu el ! :cursing:

P.S. Pentru DX-eri :
ULTRASCURTISTII trebuie sa se pregateasca pentru a testa conditiile de propagare meteor scatter in noaptea de joi spre vineri (11/12 august). In acea noapte Perseidele (ploaia de meteoriti care aparent are radiantul in constelatia Perseu) vor atinge maximul de activitate.
Sursa : radioamator.ro
Pacat ca in Bucuresti nu prea poate fi observat acest fenomen, dar cine stie...

#51
rvic77

rvic77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,129
  • Înscris: 03.12.2004
Merg bine si posturile noastre in Bg. Tocmai m-am intors din Grecia :D  am ascultat InfoPro 99.6 pana la Sofia unde l-a mancat un post pe 99.7, iar Rom Act 102.2 a mai mers putin dupa Sofia. Din cauza reliefului se mai pierd in vale dar cand urci se prind beton :coolspeak:. Ciudat e ca KissFM Bucuresti a mers pana la 50 km de Ruse :mellow: . In Bg avem sansa sa receptionam bine din Ro pentru ca densitatea posturilor e chiar mai mica ca la noi, dar in Grecia nu prea gasesti frecventa sa fasaie :rolleyes:

#52
chatnoir401

chatnoir401

    CHAT NOIR - MOTANUL NEGRU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,734
  • Înscris: 28.06.2005

rvic77, on Aug 28 2005, 19:26, said:

Merg bine si posturile noastre in Bg. Tocmai m-am intors din Grecia :D  am ascultat InfoPro 99.6 pana la Sofia unde l-a mancat un post pe 99.7, iar Rom Act 102.2 a mai mers putin dupa Sofia. Din cauza reliefului se mai pierd in vale dar cand urci se prind beton :coolspeak:. Ciudat e ca KissFM Bucuresti a mers pana la 50 km de Ruse :mellow: . In Bg avem sansa sa receptionam bine din Ro pentru ca densitatea posturilor e chiar mai mica ca la noi, dar in Grecia nu prea gasesti frecventa sa fasaie :rolleyes:

<{POST_SNAPBACK}>


Daca te uiti putin, in Bulgaria nu sunt date frecventele ca la noi - 2-3 posturi de radio unul langa altul, mai mai ca se incaleca, apoi o bucata libera, iar 2 posturi unul langa altul. Totusi la bulgari se respecta o anumita  distanta intre posturi. Nu mi se pare ciudat ca ai prins KISS FM de la aceasta distanta, asa l-am prins si eu in zona  Tudor Vladimirescu (jud. Galati) pe 96.1 si RADIO STAR pe 90.8  :)

#53
rvic77

rvic77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,129
  • Înscris: 03.12.2004
Inca o chestie super in Grecia, la Atena : astia au posturi de radio la greu ; cam 50 am numarat eu si unele sunt la 0.2 Mhz distanta. Ce e foarte ciudat e ca nu am prea vazut deloc interferente intre ele, adica nu se auzeau unele peste altele cum se mai intampla la noi si am incercat din multe locatii. Cred ca multe sunt emise din acelasi turn si au puteri de pana in 200 W. De fapt cam la 30-40 km dupa ce  cobori primul deal nu se mai aude nici unul dar incep sa mearga altele din alte orase. Deci nu distanta intre posturi conteaza ci cum si de unde se emite  :coolspeak: !
Dupa granita, maxim 20 km se mai aud posturile grecesti (din Serres probabil). Deci grecii nu prea se baga pe alte teritorii cum facem noi si bulgarii; si au si ei munti inalti...

#54
chatnoir401

chatnoir401

    CHAT NOIR - MOTANUL NEGRU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,734
  • Înscris: 28.06.2005
Da, ai dreptate, sunt mai buni decat noi in acest domeniu. Si nu cred ca au vreun post de 10kW langa unul de 100W sau care sa mai aiba si armonici (adica sa se prinda pe mai multe frecvente). Fiind si densitatea de posturi mai mare e normal sa aiba cam 200W - parerea mea.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate