Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...
 

Receptie RADIO - banda 87,5 - 108MHz -.

- - - - -
  • Please log in to reply
4495 replies to this topic

#1
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,748
  • Înscris: 07.02.2003
Aptopo, iata o lista de posturi de radio care ar trebui sa se prinda in Bucuresti cu scule calumea:

87.6 = Radio Shumen (Bulgaria)*
88.0 = BBC
88.5 = Deutsche Welle
90.8 = Radio Star (fost Uniplus)
91.7 = National FM
92.1 = Radio Deea
92.7 = Radio Activ (fost 2M+)
93.5 = Radio Delta (RFI)
94.2 = Vocea Sperantei
94.8 = Radio Guerilla
95.3 = Radio Trinitas (post ortodox, locatia Costila)
96.1 = Kiss FM
96.9 = Radio Total
97.6 = Romania Muzical (Costila)
97.9 = Info Pro
98.3 = Radio Bucuresti
99.6 = Info Pro (releu Costila)
100.2 = Radio 21
100.6 = Radio Mix (fost Tinerama)
100.9 = Horizont (Bulgaria)*
101.3 = Romania Cultural
101.9 = Radio Romantic
102.0 = Horizont (Bulgaria)*
102.2 = Romania Actualitati (releu Costila)
102.8 = Pro FM
103.0 = Horizont (Bulgaria)*
104.1 = Romania Cultural (releu Costila)
104.8 = Romania Muzical
105.3 = Romania Actualitati
106.2 = City FM
106.7 = Europa FM
107.2 = Radio Shumen (Bulgaria)*

NOTA: Cele marcate cu stelutza (*) nu se pot prinde decat cu antena externa
si receptor performant.

Edited by andreic, 02 May 2005 - 06:42.


#2
r@zv@n

r@zv@n

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 26.04.2005
La Galati situatia FM sta cam asa:

89.2 Radio Impact Braila---receptie foarte buna exceptand valea orasului;
92.4 Radio Galati --------receptie si sound de calitate;
92.7 Radio Kiss FM Romania----emisie de la Braila, receptie slaba, din pacate;
99.0 Radio Alfa Galati ----receptie buna;
99.6 Info Pro -----receptie buna in unele zone;
100.1 Radio 1 ----receptie buna, sound cu probleme( retransimsie Radio XXI Romania 6 ore pe zi--doar dimineata, din pacate);
102.2 Radio Romania 1-----receptie perfecta;
103.4 Europa FM ---receptie foarte buna, sound la inaltime;
104.4 Kiss FM Braila ----receptie buna, sound slabutz;
107,7 Radio Micul Samaritean ---receptie buna.

Daca stie cineva cand va fi pusa in functiune statia Infopro de la Vacareni (92.0), va rog postati aici, imi place mult acest nou post de la Mediapro, va multumesc.

#3
rvic77

rvic77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,129
  • Înscris: 03.12.2004

andreic, pe May 2 2005, 06:31, a scris:

Aptopo, iata o lista de posturi de radio care ar trebui sa se prinda in Bucuresti cu scule calumea:

87.6 = Radio Shumen (Bulgaria)*
88.0 = BBC
88.5 = Deutsche Welle
90.8 = Radio Star (fost Uniplus)
91.7 = National FM
92.1 = Radio Deea
92.7 = Radio Activ (fost 2M+)
93.5 = Radio Delta (RFI)
94.2 = Vocea Sperantei
94.8 = Radio Guerilla
95.3 = Radio Trinitas (post ortodox, locatia Costila)
96.1 = Kiss FM
96.9 = Radio Total
97.6 = Romania Muzical (Costila)
97.9 = Info Pro
98.3 = Radio Bucuresti
99.6 = Info Pro (releu Costila)
100.2 = Radio 21
100.6 = Radio Mix (fost Tinerama)
100.9 = Horizont (Bulgaria)*
101.3 = Romania Cultural
101.9 = Radio Romantic
102.0 = Horizont (Bulgaria)*
102.2 = Romania Actualitati (releu Costila)
102.8 = Pro FM
103.0 = Horizont (Bulgaria)*
104.1 = Romania Cultural (releu Costila)
104.8 = Romania Muzical
105.3 = Romania Actualitati
106.2 = City FM
106.7 = Europa FM
107.2 = Radio Shumen (Bulgaria)*

NOTA: Cele marcate cu stelutza (*) nu se pot prinde decat cu antena externa
si receptor performant.

<{POST_SNAPBACK}>

Ar mai fi si radio Darik (Bulgaria) pe 107.9, seara vine excelent in zona sudica si chiar in centru, iar in Nord vine si EuropaFM din Ploiesti 107.5. In afara de 107.2 si 102.0 le receptionez pe toate cu antena telescopica in diferite pozitii din camera (et. 7 :coolspeak: )

#4
rvic77

rvic77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,129
  • Înscris: 03.12.2004

r@zv@n, pe May 3 2005, 08:42, a scris:

La Galati situatia FM sta cam asa:

89.2 Radio Impact Braila---receptie foarte buna exceptand valea orasului;
92.4 Radio Galati --------receptie si sound de calitate;
92.7 Radio Kiss FM Romania----emisie de la Braila, receptie slaba, din pacate;
99.0 Radio Alfa Galati ----receptie buna;
99.6 Info Pro -----receptie buna in unele zone;
100.1 Radio 1 ----receptie buna, sound cu probleme( retransimsie Radio XXI Romania 6 ore pe zi--doar dimineata, din pacate);
102.2 Radio Romania 1-----receptie perfecta;
103.4 Europa FM ---receptie foarte buna, sound la inaltime;
104.4 Kiss FM Braila ----receptie buna, sound slabutz;
107,7 Radio Micul Samaritean ---receptie buna.
Ar mai fi si radio Muzical 97.6, Cultural 104.1 si Trinitas 95.3 tot de pe Costila

#5
r@zv@n

r@zv@n

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 26.04.2005
@rvic77
Sorry, eu am testat cu radioul auto (Panasonic) si nu pot spune ca sunt foarte priceput in domeniu.

#6
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,748
  • Înscris: 07.02.2003
Sa incerce cineva Radio Tempo Bulgaria (105.8)

#7
Energy

Energy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,335
  • Înscris: 23.11.2003
Lista de mai sus cu posturile receptionate din Bucuresti provine de la mine (mersi, Andrei ca ai publicat-o). Am facut-o dupa ce prindeam acum cateva seri, cu un radio bun ca sensibilitate (daca separa 102.8 si 103.0 eu zic ca merge :) ), un model cam vechi dar digital de JVC de linie, dar cu o antena (intr-adevar externa) jalnica (mi-au "picat" sarmele de pe balcon asta iarna si nu l-am "reconfigurat" nici pana acum).

La o scanare mai atenta aseara am receptionat, in plus fata de lista data de andreic, si cateva din DX-urile lui rvic77.
Deci se confirma:
Romania Actualitati 103.4 (semnal acceptabil)
Romania Cultural 103.7 (statia din Buzau - semnal chiar bun)
Europa FM Ploiesti 107.5 (la "rasul zgomotului, si mi-l bruiaza si un pirat cu manele de prin sudul orasului probabil)
Radio Darik nu reusesc sa-l prind cam de loc. Si mai erau niste posturi de pe la Ruse si din zonele invecinate pe care trebuia sa le prind dar nu stiu de ce nu intra.

Inainte (acum 4 ani) stateam mai central (Piatza Victoriei - Buzesti - Polizu) si de la etajul 2, cu antena in balcon, prindeam tot ce misca in Bulgaria (Radio Pristis 100.5, Radio Tempo 105.8, mai era un post la 90.3 din Bulgaria, etc), dar prindeam si de pe nord (Ploiesti, Buzau, Targoviste). De la actuala locatzie (Piatza Domenii, etajul 5, deci ar trebui sa mearga mai bine) nu mai fac performantza.

BTW. Acum un an, intr-o dimineatza clara de primavara (pe la 6 dimineatza) am prins si eu Radio Oltenia Craiova (105.0), care se auzea absolut excelent, cu tot semnalul distrugator pe care mi-l da in zona 105.3. Deci in conditii atmosferice bune se pot prinde multe...

Alta faza tip x files, mie pana acum InfoPro imi intra foarte slab pe frecventa de la Costila (99.6). Dar in seara asta a inceput in mod miraculos sa se auda excelent (inclusiv stereo). I-o mai fi dat drumul la putere...

Edited by Energy, 06 May 2005 - 03:04.


#8
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,748
  • Înscris: 07.02.2003

Energy, pe May 6 2005, 04:00, a scris:

Alta faza tip x files, mie pana acum InfoPro imi intra foarte slab pe frecventa de la Costila (99.6). Dar in seara asta a inceput in mod miraculos sa se auda excelent (inclusiv stereo). I-o mai fi dat drumul la putere...

<{POST_SNAPBACK}>


Pai probabil nu ai antena buna, ca inaltime ai, asa cum ai scris mai sus...
La mine intra usor in portabil cu mp3playerul... care nu e cine stie ce selectiv, si totusi avem semnal ok, dupa cum vezi in lista, a iesit din grupa celor care au nevoie de receptor profesional etc... exact din acest motiv, ca se poate prinde cam cu orice e digital :coolspeak:

Iti recomand o antena mai buna care sa inlocuiasca sarmele, ca totusi nu suntem pe unde scurte sa pui sarma de qrp... :lol: Ceva un dipol deschis eventual... are fix 75 ohmi cat ii trebuie la scula aia comerciala JVC :P

Edited by andreic, 06 May 2005 - 03:43.


#9
marsika

marsika

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 25
  • Înscris: 03.05.2005
rvic77 Wyl Fm chiar se prinde in Bucuresti. Eu stau in Colentina la etajul 9 si am vedere directa catre Ploiesti. Radio Wyl fm se receptioneaza excelent. De asemenea se mai prinde si radio Prahova la fel de bine numai ca am uitat frecventa.

#10
rvic77

rvic77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,129
  • Înscris: 03.12.2004
.

BTW. Acum un an, intr-o dimineatza clara de primavara (pe la 6 dimineatza) am prins si eu Radio Oltenia Craiova (105.0), care se auzea absolut excelent, cu tot semnalul distrugator pe care mi-l da in zona 105.3. Deci in conditii atmosferice bune se pot prinde multe...

La mine problema e ca intra Rom Muzical 104.8 peste  :cursing:

Alta faza tip x files, mie pana acum InfoPro imi intra foarte slab pe frecventa de la Costila (99.6). Dar in seara asta a inceput in mod miraculos sa se auda excelent (inclusiv stereo). I-o mai fi dat drumul la putere...
[right]<{POST_SNAPBACK}>[/right]
[/quote]
Or mai fi facut niste reglaje la antena, oricum eu nu am reusit sa nu-i prind decat la granita cu Serbia (Vanju Mare) unde au intrat sarbii peste ! Am mers si spre Sibiu si in afara unor mici probleme in defileul Oltului s-a prins superbine. Poate vor sa acopere Romania si Bulgaria ! :coolspeak:

#11
kye04

kye04

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 745
  • Înscris: 14.01.2002
Stau in Mangalia.Vara,radiourile locale!!!care emit de la 1km distanta sunt acoperite in totalitate de turci.banda e plina numai de ei.de citeva ori,dar foarte rar am prins italienii si rusii...

#12
ghyo

ghyo

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 698
  • Înscris: 16.01.2005

kye04, pe May 18 2005, 22:34, a scris:

Stau in Mangalia.Vara,radiourile locale!!!care emit de la 1km distanta sunt acoperite in totalitate de turci.banda e plina numai de ei.de citeva ori,dar foarte rar am prins italienii si rusii...

<{POST_SNAPBACK}>

la slobozia la fel, adio info pro, kiss fm calarasi, europa: metro fm, power xl, power fm, show rd, etc..... din punct in punct e cate un turc :) la .05 intra si sunet de pe posturile tv

#13
rvic77

rvic77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,129
  • Înscris: 03.12.2004

kye04, pe May 18 2005, 22:34, a scris:

Stau in Mangalia.Vara,radiourile locale!!!care emit de la 1km distanta sunt acoperite in totalitate de turci.banda e plina numai de ei.de citeva ori,dar foarte rar am prins italienii si rusii...

<{POST_SNAPBACK}>

E din cauza apei marii, e un fenomen ciudat care l-am observat de cate ori vin la mare  ! Se prind si retele straine de GSM : Ucraina, Turcia, Bulgaria (asta poate ar fi normal). Daca acopera un emitator de la 1km de tine inseamna ca postul local are  putere foarte mica sau antena prost reglata :cursing: Chiar cand e propagare mare in 27 Mhz o statie de 4 W (asa cum am eu) bate macar 5 km in cel mai rau caz ! Cred ca e foarte greu sa reglementeze treaba asta daca e vorba numai de propagare ocazionala.
Acum o luna la mine la tara pe V. Oltului timp de 30 minute am prins superclar stereo, parca erau in sat mai multe posturi din Liban :  Nostalgie pe 90.00 Mhz si alte cateva pe 87.7 si pe 93.3, etc.
Cat timp a fost propagarea au fost acoperite posturile locale care emiteau de la mai mult de 30 km si erau mascate de dealuri. In oras nu cred ca m-as fi prins ca e propagare daca era vreun post local in zona frecventelor astea !

#14
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,748
  • Înscris: 07.02.2003
Nostalgie FM e din Franta din cate stiu...

#15
Cosconor

Cosconor

    Netmonitoring fan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,022
  • Înscris: 08.06.2003

rvic77, pe May 19 2005, 19:40, a scris:

Acum o luna la mine la tara pe V. Oltului timp de 30 minute am prins superclar stereo, parca erau in sat mai multe posturi din Liban : Nostalgie pe 90.00 Mhz si alte cateva pe 87.7 si pe 93.3, etc.

<{POST_SNAPBACK}>

Da, Nostalgie FM exista si în Franta, dar cum vrei sa îl prinda în FM ? Eu din Olt abia prind în MW France info de la frontiera Franta-Germania.

#16
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,748
  • Înscris: 07.02.2003
Propagare :)

Eu prindeam prin 92 Skyrock, Nostalgie si Cherry FM fara probleme... ca pe unde scurte :D

Doar ca era in FM.

Edited by andreic, 19 May 2005 - 21:08.


#17
RF_head

RF_head

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 01.08.2004

Cosconor, pe May 19 2005, 21:05, a scris:

Da, Nostalgie FM exista si în Franta, dar cum vrei sa îl prinda în FM ? Eu din Olt abia prind în MW France info de la frontiera Franta-Germania.

<{POST_SNAPBACK}>


Am prins eu pe FM(vara - propagare ) - in reprize de 5 minute, printre altele,  FUN Radio ( de limba franceza..) .. din Ardeal. Asta acum 10-15 ani, daca imi aduc aminte. Chestia cu reprizele venea din faptul ca zona de reflexie se misca, deci la interval de 5 minute se schimba zona din care prindeam eu posturile ...super interesant...

Deci se pot prinde dintr-o parte in alta a continentului.

Cat priveste MW -- RRA 603 KHz - se aude pana la Viena (ziua, independent de propagare) iar 153 KHz se aude bine (tot ziua)  si la Trieste in Italia si probabil si mai departe. problema e un post din Germania care intra peste el, nu propagarea.

Daca vrei francezi, 162 kHz, LW - si in RO...

Dar asta e deja off-topic, aici discutam FM.

Edited by RF_head, 19 May 2005 - 22:19.


#18
ghyo

ghyo

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 698
  • Înscris: 16.01.2005

rvic77, pe May 19 2005, 19:40, a scris:

E din cauza apei marii, e un fenomen ciudat care l-am observat de cate ori vin la mare  ! Se prind si retele straine de GSM : Ucraina, Turcia, Bulgaria (asta poate ar fi normal). Daca acopera un emitator de la 1km de tine inseamna ca postul local are  putere foarte mica sau antena prost reglata :cursing: Chiar cand e propagare mare in 27 Mhz o statie de 4 W (asa cum am eu) bate macar 5 km in cel mai rau caz ! Cred ca e foarte greu sa reglementeze treaba asta daca e vorba numai de propagare ocazionala.
Acum o luna la mine la tara pe V. Oltului timp de 30 minute am prins superclar stereo, parca erau in sat mai multe posturi din Liban :  Nostalgie pe 90.00 Mhz si alte cateva pe 87.7 si pe 93.3, etc.
Cat timp a fost propagarea au fost acoperite posturile locale care emiteau de la mai mult de 30 km si erau mascate de dealuri. In oras nu cred ca m-as fi prins ca e propagare daca era vreun post local in zona frecventelor astea !

<{POST_SNAPBACK}>



posturile din liban le-am prins si eu in slobozia in perioada aceea :) si mai erau parca si din israel, se auzeau perfect toate

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate