Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 

Lexmark 1190

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
gaskoe

gaskoe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 573
  • Înscris: 02.09.2004
Salutare

In timp ce schimbam cartusele la imprimanta (noua), am observat ca axul pe care carul culiseaza este plin de cerneala. L-am sters, dupa care am pus cu o pipeta citeva picaturi de ulei de mecanisme pe axul respectiv. Dupa ce am montat cartusele si am inchis capacul imprimantei, carul cu cartuse a inceput sa se plimbe violent de la un capat la altul. Am verificat din nou, m-am gindit ca poate am deranjat vreun senzor, sau a picat ulei pe ceva, insa nimic. Am sters axul, dar tot asa se manifesta (din cite stiu, nu este o problema sa lubrifiezi axul carului, am mai facut asta la un alt lexmark, 1135). Singura chestie care cred eu ca a provocat asta este ca in timp ce stergeam axul, am deplasat carul cu mina ca sa il pot sterge ca lumea de la un capat la celalalt. Are cineva vreo sugestie? Multumesc.

#2
Doru_Neo

Doru_Neo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,135
  • Înscris: 22.05.2005
Posibil sa fie dereglat pozitia unei rotite dintate sau a curelei care trage unitatea de printare pe parghie .. sugestii un service :)

#3
gaskoe

gaskoe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 573
  • Înscris: 02.09.2004

 Doru_Neo, on Feb 4 2007, 12:22, said:

Posibil sa fie dereglat pozitia unei rotite dintate sau a curelei care trage unitatea de printare pe parghie .. sugestii un service :)


Am rezolvat incidentul. Deasupra curelei zimtate care angreneaza carul, se mai afla o banda de plastic transparenta pe care sint imprimate liniute negre (ca la codul de bare). Acea banda cred ca trece printr-un cititor optic incorporat in unitatea de printare care ii transmite diferite date referitoare la pozitia carului, viteza de deplasare etc ... Am sters si acea banda, desi nu prezenta urme vizibile de cerneala sau praf, am pozitionat cu mina carul la mijloc, cu aproximatie, in  locul unde el se deplasa pentru schimbarea cartuselor. La alimentarea cu tensiune imprimanta si-a reluat testul (eu am rasuflat usurat), am uns din nou axul cu pricina si acum totul e ca inainte. Concluzie: cred ca in timp ce stergeam axul (cu un servetel) citeva scame mai putin vizibile s-au asezat pe banda optica, fapt ceea ce a bulversat cititorul optic, de unde si comportamentul haotic al carului. Cam atit....
Toate cele bune.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate