Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De la 24V la 5V DC?

Deducere TVA

Intalnire cu un tip de pe tinder ...

Open WRT nu sincronizeaza ceasul ...
 salariu plafonat

sistem actionare electrica pentru...

Sfaturi achizitie auto ~10k€

ICC/ICM soft monitorizare si cont...
 Recomandare ipad

Ce fel de disc pentru acest circu...

Windows 11 24H2 pe release?

Intrebare motor auto
 Opel Astra K

Romania - tara formelor fara fond?

Probleme sistem audio mașina

Radio care se incinge
 

infiintare PFA dupa 1 ian 2007 questions...

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
gmasterleo2000

gmasterleo2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 788
  • Înscris: 27.09.2003
o (prima) intrebare .. strict pentru cei ce si-au infintat PFA DUPA 1 ian 2007 :

Ati primit CIF in noul format pe certificatul/autorizarea obtinute de la primarie sau inca in vechiul format = CNPul vostru ?

#2
EPoX

EPoX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 18.01.2004
am si eu o intrebare
ce trebuie sa fac cu cotorul de la facturier
adica cu facturile emise ??
la SRL se ocupa contabilul alea alea
dar la PFA ??? cum sta treaba ?

#3
byteworks

byteworks

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 869
  • Înscris: 04.04.2003
Le pastrezi/arhivezi un numar de ani, nu stiu exact citi.

#4
EPoX

EPoX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 18.01.2004
se poate trece automobilul nush cum se zice ptr decontarea benzinei ? :P

#5
EPoX

EPoX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 18.01.2004
si cat dureaza sa-mi scot declaratia 200 ? aia cu venitul pe anunl trecut ?

#6
byteworks

byteworks

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 869
  • Înscris: 04.04.2003
Se poate face chestia cu automobilul doar daca domeniul de activitate are legatura cu deplasarile. Trebui sa faci o hirtie la finante cum ca-ti inchiriezi masina tot tie, pe 0 lei. Apoi ai grija, la control poate sa te traga de mineca orice inspector, sa le arati ca benzina a fost folosita in scopul desfasurarii activitatii, astea inseamna sa te acoperi cu hirtii, ordin de deplasare, fise de parcurs, contract cu beneficiarul, facturi.

Declaratia de venit se depune in primavara, pina prin mai.

#7
tudor_turcu

tudor_turcu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,377
  • Înscris: 12.09.2003

View PostEPoX, on Feb 17 2007, 15:13, said:

am si eu o intrebare
ce trebuie sa fac cu cotorul de la facturier
adica cu facturile emise ??
la SRL se ocupa contabilul alea alea
dar la PFA ??? cum sta treaba ?
La PFA din cate stiu trebuie sa le pastrezi si la incheierea activitatii / desfiintarea PFA-ului sa le depui la arhivele statului (probabil mai nici un PFA nu face asta,dar asa prevede legea..)

#8
EPoX

EPoX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 18.01.2004
eu mi-am mai trecut abonamentul de telefon mobil pe PFA
am mai cumparat fel de fel de chestii pe PFA

astea se trec la cheltuieli nu ? trebuie date undeva sau la fel ca si facturile ce raman in cotor

#9
tudor_turcu

tudor_turcu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,377
  • Înscris: 12.09.2003

View PostEPoX, on Feb 18 2007, 14:25, said:

eu mi-am mai trecut abonamentul de telefon mobil pe PFA
astea se trec la cheltuieli nu ? trebuie date undeva sau la fel ca si facturile ce raman in cotor
Pai cui vrei sa le dai? :) Facturile/chitantele si lista de conv. detaliata de la abonamentul la mobil se pastreaza in eventualitatea ca vine un control, cand spui ca toate convorbirile au fost in scopul desfasurari activitatii (asta presupunand ca inspectorul de la finante nu e in toane rele ca sa faca verficari daca cei pe care i-ai sunat iti sunt clienti sau furnizori...). Cum de obicei abonamentul la mobil nu e o suma mare, nu-i intereseaza maruntisuri de astea..

#10
EPoX

EPoX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 18.01.2004
2-3 mil pe luna ? :P

#11
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005

View Posttudor_turcu, on Feb 18 2007, 20:13, said:

Pai cui vrei sa le dai? :) Facturile/chitantele si lista de conv. detaliata de la abonamentul la mobil se pastreaza in eventualitatea ca vine un control, cand spui ca toate convorbirile au fost in scopul desfasurari activitatii (asta presupunand ca inspectorul de la finante nu e in toane rele ca sa faca verficari daca cei pe care i-ai sunat iti sunt clienti sau furnizori...). Cum de obicei abonamentul la mobil nu e o suma mare, nu-i intereseaza maruntisuri de astea..

si de unde deduc ei ca e interesul activitatii sau nu? poate am dat telefoane la posibili clienti pe care insa nu am reusit sa ii conving de exemplu..

#12
MATRIXU

MATRIXU

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,930
  • Înscris: 09.10.2003
Dar de ce nu va faceti PFA_uri cu norma fixa de venit? Si atunci scapati de toate astea cu cheltuieli si etc..
SAu domeniu de activitate nu e acceptat pentru norma fixa de venit?

#13
tudor_turcu

tudor_turcu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,377
  • Înscris: 12.09.2003

View Postromaximusro, on Feb 18 2007, 23:54, said:

si de unde deduc ei ca e interesul activitatii sau nu?
Nu stiu - intreaba-i - probabil au niste reglementari interne in privinta asta, in cazul unui control... Pe mine nu m-au intrebat la control nimic, desi timp de 3 ani am trecut abonamentul la cheltuieli..

matrixu said:

Dar de ce nu va faceti PFA_uri cu norma fixa de venit? Si atunci scapati de toate astea cu cheltuieli si etc..
Da, asa ar fi cea mai buna varianta - problema apare cand trebuie sa emiti facturi/chitante si in judetul in care esti administratia financiara nu accepta ca PFA-urile pe norma de venit sa emita facturi/chitante (cica pe motiv de evaziune fiscala din partea clientului care isi deconteaza cheltuielile cu facturile tale, ce pot fi pe sume oricat de mari, ca oricum impozitul e fix)...
Oricum, probabil mai nou regulile s-au schimbat si nu mai e restrictia asta, insa trebuie intrebat..

#14
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006

View Postbyteworks, on Feb 17 2007, 15:59, said:

Le pastrezi/arhivezi un numar de ani, nu stiu exact citi.

in cazul societatilor comerciale timp de 10 ani......la fel cred ca si la PFA

#15
razvandragomire

razvandragomire

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 01.06.2003

View Posttudor_turcu, on Feb 20 2007, 23:43, said:

Nu stiu - intreaba-i - probabil au niste reglementari interne in privinta asta, in cazul unui control... Pe mine nu m-au intrebat la control nimic, desi timp de 3 ani am trecut abonamentul la cheltuieli..
Da, asa ar fi cea mai buna varianta - problema apare cand trebuie sa emiti facturi/chitante si in judetul in care esti administratia financiara nu accepta ca PFA-urile pe norma de venit sa emita facturi/chitante (cica pe motiv de evaziune fiscala din partea clientului care isi deconteaza cheltuielile cu facturile tale, ce pot fi pe sume oricat de mari, ca oricum impozitul e fix)...
Oricum, probabil mai nou regulile s-au schimbat si nu mai e restrictia asta, insa trebuie intrebat..

Exista administratii financiare care nu te lasa sa emiti facturi cind esti cu norma de venit??? Pai si atunci cu cine sa lucrezi, doar cu persoane fizice? Orice firma are nevoie de factura... Mi se pare o absurditate, dar nu ma mai mira nimic in Romania.

Later edit: http://www.conta.ro/...o...&hl=factura - vezi poate te lamuresti acolo

Edited by razvandragomire, 21 February 2007 - 03:05.


#16
EPoX

EPoX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 18.01.2004
am fost la finante astazi sa scot declaratia 200 cu privire la venitul pe 2006 pentru a-mi face un card de credit

la finante mi s-a spus sa-l extrag de pe www.mfinante.ro
dupa care a vin la ei ptr legalizare sau autenticitate ceva d egenul

intru la ei pe site si NIMIC ....

care ma poate ajuta ?

#17
pupu_depadure

pupu_depadure

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 20.02.2007
Salut la toata lumea, v-as ruga sa-mi spuneti daca stiti o PFA cu activitate fast-food. as vrea sa ma documentez si sa aflu daca pot sa angajez personal, in ce conditii/forma si care ar fi autorizatiile/avizele cerute pt infiintare cu acest domeniu de activitate.

#18
razvandragomire

razvandragomire

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 01.06.2003

View Postpupu_depadure, on Feb 22 2007, 12:28, said:

Salut la toata lumea, v-as ruga sa-mi spuneti daca stiti o PFA cu activitate fast-food. as vrea sa ma documentez si sa aflu daca pot sa angajez personal, in ce conditii/forma si care ar fi autorizatiile/avizele cerute pt infiintare cu acest domeniu de activitate.

Ca PFA nu poti sa ai angajati pe domeniul pe care ti s-a dat autorizatie. Adica nu poti sa iei autorizatie de PFA ca programator si sa angajezi programatori sa faca treaba. Autorizatia e pentru tine ca persoana. Poti insa sa angajezi contabili, secretare, etc - adica persoane care sa te ajute in desfasurarea activitatii tale ca PFA dar nu care sa faca efectiv munca pentru care ai fost autorizat tu. Mai bine iti faci un SRL in cazul asta (zic eu ...).

Razvan

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate