Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 "enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 

prestari servicii web design

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
unu

unu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,564
  • Înscris: 05.11.2005
cred ca sunt mai multi in situatia mea.

sunt freelancer, prestez servicii de web design pt diferite persoane (in general de afara - si nu prin RAC/SL) si as vrea sa stiu daca exista o solutie prin care sa pot continua sa fac asta si sa-mi platesc impozitul pe venit, dar fara sa-mi fac firma si sa ma complic mai mult...

am nevoie de autorizatie pt asta? banii ii primesc prin 2CO - transf bancar. trebuie sa justific undeva tot ce primesc?

#2
ddumyy

ddumyy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,126
  • Înscris: 24.08.2005
Daca vrei neaparat sa intrii in legalitate poti sa te faci PFA (Persoana Fizica Autorizata). Dar partea proasta e ca nu poti sa ai angajati, in caz ca o sa te hotarasti in viitor sa te mai extinzi

#3
unu

unu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,564
  • Înscris: 05.11.2005
eu am auzit ca nu mai exista pfa. e adevarat?

#4
ddumyy

ddumyy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,126
  • Înscris: 24.08.2005
Din cate stiu eu inca mai exista

#5
Al3xT

Al3xT

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 538
  • Înscris: 29.06.2004
Astfel de servicii prestez si eu.. si as vrea acum sa imi inregistrez o firma.. este mult mai usor asa si cred ca e si cel mai bine! Astfel pot emite facturi, chitante si pot sa am si angajati!

cred ca se merita efortul cu vreo 8 mil iti faci firma!

Multa bafta!

PS: O sa urmaresc acest topic! e interesant :peacefingers:

#6
Al3xT

Al3xT

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 538
  • Înscris: 29.06.2004
INca o chestie.. pentru o firma de webdesign codul CAEN e asta? sau care?

Cod :7440
Denumire:Publicitate
Detalii :Aceasta clasa include: - activitatea agentiilor de publicitate care se ocupa cu vanzarea sau inchirierea mijloacelor pentru reclama si de planificarea, crearea si amplasarea reclamelor, precum si de alte servicii din domeniul reclamei (distribuirea sau livrarea materialelor publicitare sau a mostrelor, furnizarea de spatii pentru publicitate prin media etc.).
Exceptii:Aceasta clasa exclude: - tiparirea materialelor pentru publicitate, vezi 22.22; - studii de piata, vezi 74.13; - activitati de relatii cu publicul, vezi 74.14; - fotografii publicitare, vezi 74.81; - productia de mesaje comerciale pentru radio, televiziune si film, vezi 92

#7
RAGE

RAGE

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 390
  • Înscris: 04.09.2003

View PostAl3xT, on Jan 25 2007, 17:14, said:

INca o chestie.. pentru o firma de webdesign codul CAEN e asta? sau care?

Cod :7440
Denumire:Publicitate
Detalii :Aceasta clasa include: - activitatea agentiilor de publicitate care se ocupa cu vanzarea sau inchirierea mijloacelor pentru reclama si de planificarea, crearea si amplasarea reclamelor, precum si de alte servicii din domeniul reclamei (distribuirea sau livrarea materialelor publicitare sau a mostrelor, furnizarea de spatii pentru publicitate prin media etc.).
Exceptii:Aceasta clasa exclude: - tiparirea materialelor pentru publicitate, vezi 22.22; - studii de piata, vezi 74.13; - activitati de relatii cu publicul, vezi 74.14; - fotografii publicitare, vezi 74.81; - productia de mesaje comerciale pentru radio, televiziune si film, vezi 92
Eu stiu ca 7440 era ok acu vreo 2 ani, acum nu stiu. Poate a mai aparut ceva intre timp, mai explicit.
Merita sa iti faci firma in loc de pfa. Si la pfa platesti impozite, si acolo ai contabilitate etc. E mult mai lejer cu srl, poti sa te si extinzi daca merge treaba.

Ridic acum alta intrebare: Daca prestez servicii de web design de ex, pentru o companie din strainatate, pot sa ii dau factura ? Cum se procedeaza ?

#8
ddumyy

ddumyy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,126
  • Înscris: 24.08.2005
Eu cand am facut firma am pus tot ce tinea de calculatoare, consultanta, publicitate, cursuri etc. Sa fiu sigur ca daca vreau sa desfasor si alte activitati am voie

#9
Al3xT

Al3xT

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 538
  • Înscris: 29.06.2004

View PostRAGE, on Jan 25 2007, 18:03, said:

Ridic acum alta intrebare: Daca prestez servicii de web design de ex, pentru o companie din strainatate, pot sa ii dau factura ? Cum se procedeaza ?

eu cred ca da... si cred ca se mai face si o nota catre firma respectiva!

#10
Al3xT

Al3xT

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 538
  • Înscris: 29.06.2004
am gasit eu:)

Cod :7222
Denumire:Consultanta si furnizare de alte produse software
Detalii :Aceasta clasa include: - analiza, proiectarea si programarea sistemelor la cheie (gata pentru utilizare); - analiza cerintelor si problemelor utilizatorului, consultanta privind solutia optima; - elaborarea, producerea, furnizarea si documentarea soft-ului la comanda, bazat pe cerintele utilizatorilor; - scrierea de programe, urmand indicatiile utilizatorului; - proiectarea de pagini web.
Exceptii:Aceasta clasa exclude: - reproducerea soft-ului nespecializat, la cerintele clientului, vezi 22.33; - consultanta in domeniul sistemelor de operare, vezi 72.10.

:peacefingers:

#11
tudor_turcu

tudor_turcu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,377
  • Înscris: 12.09.2003

View PostRAGE, on Jan 25 2007, 18:03, said:

Daca prestez servicii de web design de ex, pentru o companie din strainatate, pot sa ii dau factura ? Cum se procedeaza ?
Daca ai PFA (sau SRL) sigur ca ii poti elibera factura/chitanta, cu conditia ca acel client in tara respectiva sa isi poata deconta cheltuielile folosind factura/chitanta ta, ca prespun ca asta e scopul, nu hartia in sine..

#12
ddumyy

ddumyy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,126
  • Înscris: 24.08.2005
Puteti face contract daca vrea sa aiba un act cu care sa poata justifica

#13
puiulnoptii

puiulnoptii

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,137
  • Înscris: 06.01.2006
Platile externe se pot face si in baza unui contract, daca in acel contract este stipulat concret prestarea de servicii, plata si durata. Eu de obicei faceam si o hartie invoice, inainte de 2007 taiam si factura romaneasca care in dreptul rubricii TVA, se completa "Cu drept de deducere".

#14
nmarius1

nmarius1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 14.01.2007
E bine sa o faci legal, atunci vei exista oficial, vei putea fi controlat, trebuie vazut ce-ti mai trebuie, o mica contabilitate, UE poate veni cu surprize, banuiesc ca ai si licenta pentru softurile folosite....      Oare cei ce primesc bani de la rude din Spania platesc vreun impozit?

Edited by nmarius1, 29 January 2007 - 00:49.


#15
Nigel

Nigel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 24.08.2005

View PostAl3xT, on Jan 25 2007, 18:56, said:

am gasit eu:)

Cod :7222
Denumire:Consultanta si furnizare de alte produse software
Detalii :Aceasta clasa include: - analiza, proiectarea si programarea sistemelor la cheie (gata pentru utilizare); - analiza cerintelor si problemelor utilizatorului, consultanta privind solutia optima; - elaborarea, producerea, furnizarea si documentarea soft-ului la comanda, bazat pe cerintele utilizatorilor; - scrierea de programe, urmand indicatiile utilizatorului; - proiectarea de pagini web.
Exceptii:Aceasta clasa exclude: - reproducerea soft-ului nespecializat, la cerintele clientului, vezi 22.33; - consultanta in domeniul sistemelor de operare, vezi 72.10.

:peacefingers:
Eeeeee, că asta nu am înțeles-o. Cum adică reproducerea soft-ului nespecializat, la cerintele clientului? Ce vrea să spună?

#16
Al3xT

Al3xT

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 538
  • Înscris: 29.06.2004

View PostNigel, on Jan 29 2007, 12:05, said:

Eeeeee, că asta nu am înțeles-o. Cum adică reproducerea soft-ului nespecializat, la cerintele clientului? Ce vrea să spună?


Ciudate sunt legile astea... pe mine m-a interesat numai proiectare de pagini web! Dar cred ca este vorba despre programele care sunt cerute de client nu facute de tine apoi incercarea gasirii clientilor!

#17
unu

unu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,564
  • Înscris: 05.11.2005
7222 si 7240 specifica clar dezvoltarea paginilor web si 7230 - administrarea de pagini web...


Quote

E bine sa o faci legal, atunci vei exista oficial, vei putea fi controlat, trebuie vazut ce-ti mai trebuie, o mica contabilitate, UE poate veni cu surprize, banuiesc ca ai si licenta pentru softurile folosite.... Oare cei ce primesc bani de la rude din Spania platesc vreun impozit?

eu nu am licente pt softurile ce le folosesc. in caz ca imi fac actele pt PFA, vin astia sa ma controleze?

din cate stiu banii aia primiti de la rude din spania sunt socotiti "cadou", si nu se plateste impozit pt asta...

#18
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,056
  • Înscris: 02.03.2003
:)  Cand intri in legalitate se termina dolce-vita.
Ai raspundere mare.
In ultima perioada, am auzit, ca au inceput sa purice PFA-urile, tocmai din cauza modului simplist de contabilitate.
Stiu ca astia isi decontau si pasta de dinti sau hartia igienica.

Oricum, orice forma legala de organizare a activitatii costa.
infiintare, punct de lucru, softuri, autorizatii, facturi, chitante, avize, fise, stampile, contabilitate, gestiune, contributii, impozite, salarii, abonamente (mai mari decat in cazul persoanelor fizice), contracte, etc.
Fa-ti un buget si vezi daca te incadrezi sa le poti plati pe acestea.
De fapt, fara 1000euro/luna nu prea are rost sa te complici.
Nici nu traiesti, nici nu mori.

Asa ca gandeste-te bine, o firma reprezinta ceva mai mult decat o vizita la registrul comertului.

Si inca o chestie.  Cum ai de gand sa scoti din firma (sa presupunem ca ai profit) banii de suc si chips-uri ?

Edited by terratec, 30 January 2007 - 01:34.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate