Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...
 Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...

Trecut: Europa versus S.U.A. la c...
 Garantie apartament dezvoltator

Aplicație GPS cu zoom automa...

Ipad Pro & Air 2024

Service si revizii reprezentanta
 Ati returnat produse pe aliexpres...

Certificate de nastere digitale

Fitbit sau huawei band ?

Tatuator handpoke
 

Actorii unui singur rol

- - - - -
  • Please log in to reply
117 replies to this topic

#19
*Victor*

*Victor*

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,218
  • Înscris: 31.01.2006

View Postovy111, on Jan 24 2007, 14:53, said:

2. Oglinda (1993) .... Foot amputee
Mircea Badea                           :lol:  B)
Încurci „Oglinda” (1993) cu „Triunghiul morții” (1998).

#20
infinitul8

infinitul8

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 952
  • Înscris: 04.05.2006
Nu sunt fan al filmelor hutzuncai-picioare-n gura insa, din pacate, Brandon Lee poate fi numit Actorul rolului Eric Draven jucat in The Crow. Pentru fani posibil si celelalte sunt opere de arta tinand cont de faptul cum s-a sfarsit cariera sa insa pentru marea majoritate a "cinefililor" Brendon Lee = Eric Draven.

View Postdon_dannielo, on Jan 24 2007, 16:31, said:

Tipa din Dirty Dancing.

Dupa rolul ala si-a micsorat nasul prin operatie ... si culmea n-a mai cautat-o nimeni  :lol:

Da de Jennifer Grey vroiam sa spun si eu ceva.


View PostM0n0, on Jan 24 2007, 17:23, said:

Da, eu, fan Jim Carrey, nu am vazut 2 din cele mai cunoscute filme ale lui... :D
Comparativ cu cele doua, cred ca cele mentionate de mine sunt un pic mai serioase si mai dramatice...
Man on the Moon a fost drama, dar tot l-am vazut sa se strambe in stilu-i caracteristic (scuze, stilul caracteristic al lui Andy Kaufman si al lui Tony Clifton)...si in Truman Show, a fost mai putina strambeala, dar mai multa comedie...

Sa spoui de Jim Carrey ca este actorul cunoscut datorita unor roluri nu prea are treaba cu "Actorii unui singur rol". Iar sa te dai mare fan neaducand vorba despre The Majestic iar nu prea are treaba.


All the best.

#21
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Sasha Mitchell - a avut succes si cu Kickboxer, dupa serialul Dallas.

Dar apoi a avut niste probleme cu legea, si s-a dus de rapa.

#22
M0n0

M0n0

    Cinefil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,146
  • Înscris: 03.09.2005

View Postinfinitul8, on Jan 24 2007, 19:06, said:

Sa spoui de Jim Carrey ca este actorul cunoscut datorita unor roluri nu prea are treaba cu "Actorii unui singur rol". Iar sa te dai mare fan neaducand vorba despre The Majestic iar nu prea are treaba.
All the best.
Principalul motiv pentru care nu am mentionat de The Majestic este pentru ca nu a jucat bine in el, deloc...cel mai bine a jucat in Eternal Sunshine...
Si l-am mentionat pe el aici pentru ca e un type cast...adicatelea regizorii sau agentiile de casting l-au ales pentru ca se pricepe cel mai bine din industrie sa se strambe si sa faca lumea sa rada...
Chiar nu ai vazut asemanari la strambaturi intre Ace Ventura / Bruce Almighy / Liar Liar / Me, Myself & Irene / Dumb & Dumber / The Mask?
Ca sa nu mai mentionez si cam fiecare episod in care apare el in Saturday Night Live sau orice altceva unde nu dadea un interviu serios (rar in cazul lui)...
Chiar trebuie sa dau exact fiecare exemplu ca sa conving pe cineva pe aici? Sau cauta lumea doar subiect de discutiie...pueril...

#23
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
sa revenim totusi la subiectul topicului cu alte exemple .. poate cu actori de lungmetraje

#24
maks

maks

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,037
  • Înscris: 14.04.2006
Pe Patrick Stewart l-am mai vazut si in Moby Dick.A facut un rol bun si deosebit cu mult de personajul Picard.Eu il consider un actor bun totusi si destul de versatil.
Mi-e greu sa-l desprind pe Robert de Niro de rolurile de mafiot.Parca joaca acelasi rol in permanenta.

#25
M0n0

M0n0

    Cinefil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,146
  • Înscris: 03.09.2005
Arnold Schwarzenegger - indraznesc sa-l adaug pentru ca e cel mai cunoscut pentru rolurile din seria Terminator...a mai facut si altele, evident, dar n-au reusit sa intreaca popularitatea Terminatorului...

#26
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
da am vazut si eu rolul facut in moby dick insa desi a interpretat foarte bine rolul capitanului ahab, tot ca capitanul picard va fi perceput

#27
Weaponspervert

Weaponspervert

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 19.01.2007
Amza Pellea - Mihai Viteazul
Mark Hamill - Luke Skywalker
Jean Reno - Leon

#28
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,397
  • Înscris: 29.11.2001
in XMan il tot vedeam pe Captain, nu pe Professor! :D :w00t:

#29
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

View PostWeaponspervert, on Jan 24 2007, 22:41, said:

Amza Pellea - Mihai Viteazul

eh da! :) c-or fi mai multi care se gandesc la Mihai Viteazul decat la Nea Marin miliardar  :D

#30
Konrad_

Konrad_

    New Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 16
  • Înscris: 20.01.2007
Dar voi chiar nu ati inteles nimic, nu ati inteles la ce se refera acest topic.
Faceti confuzii majore, grosolane.
Topicul suna foarte clar. Se refera la acei actori care dupa un rol memorabil, de serial sau film artistic, nu s-a mai auzit nimic de ei.
De ce vi se pare atat de greu sa pricepeti ceva atat de simplu ???
Dati exemple gen Jim Carrey sau Amza Pellea ??? Cum spuneam, nu ati inteles nimic, sunteti din alt film.
Opriti-va a mai da exemple de actori care au avut mai multe roluri importante, chiar daca ei faceau cam acelasi lucru, si iar revin la Jim Carrey drept exemplu.
Daca talentul unui actor sta intr-o interpretare specifica numai lui, dar a facut mai multe filme cunoscute, asta nu inseamna ca il putem incadra la actorul unui singur rol.
Putem vorbi de actori precum cei din Dallas, Beverly Hills sau Seinfeld, si sunt multe alte exemple, dar in niciun caz actori ca Jean Reno, Patrick Swaize sau Arnold Schwarzenegger.
Nu sunt fanul lor, am alti actori preferati, nu este niciunul din cei amintiti de mine in acest post...
Dar concentrati-va si intelegeti ce vrea sa spuna acest topic cu adevarat.
Fiti mai atenti !!!

#31
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
in general vorbim de actori care desi au mai facut alte filme la viata lor (unele cu succes comercial) majoritatea ii recunosc/ii vad prin prisma unui personaj dintr-un singur film de a lor.. ceea ce nu e cazul lui jim carey care e destul de multivalent

#32
Konrad_

Konrad_

    New Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 16
  • Înscris: 20.01.2007
De fapt sintagma "Actorii unui singur rol" nu se refera strict la faptul ca au facut intr-adevar un singur rol.
Nu trebuie ales sensul propriu, pt ca acei actori au facut o sumedenie de filme, credeti-ma, doar ca acele filme nu au avut succes, atat si nimic mai mult.
Pe toti ii regasim si in alte filme, dar au fost probabil filme cu buget mic, ori au fost facute exact in perioade cand altor filme cu adevarat memorabile li se facea reclama, unde jucau monstri sacri ai ecranului, etc.
Motivele pt care anumiti actori nu s-au mai ridicat la pretentiile publicului larg si au fost "dati uitarii", sunt multiple, lumea filmului este foarte complexa, este o intreaga industrie, se promoveaza unele filme mai mult decat altele, sunt si acolo diverse interese.

Edited by Konrad_, 25 January 2007 - 10:39.


#33
Jas

Jas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 541
  • Înscris: 15.12.2001
Actori care au fost typecasted: Chevy Chase, Clint Eastwood, John Wayne, toti "actorii" din filme cu caft: Bruce Lee, Chuck Norris, Jackie Chan, Steven Segal, Jet Li etc...Don "The Dragon" Wilson :death:

#34
daniel.bontea

daniel.bontea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 18.01.2007
Sigourney Weaver a tot jucat in filme dar tot femeia alien a ramas.

#35
Izzy

Izzy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 23.07.2005
Sa-mi dau si eu cu parerea; predomina cei care au jucat in filme cu continuari:

Michael J. Fox: Back to the Future
Keanu Reeves: Matrix
Brendan Fraser: The Mummy

Din ce imi amintesc acum...

#36
ovy111

ovy111

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 04.01.2004

View PostIzzy, on Jan 25 2007, 11:14, said:

Sa-mi dau si eu cu parerea; predomina cei care au jucat in filme cu continuari:

Michael J. Fox: Back to the Future
Keanu Reeves: Matrix
Brendan Fraser: The Mummy

Din ce imi amintesc acum...


Michael J. Fox este cunoscut doar din Back to the Future pt ca dupa acest film a cam dat in parkinson si a trebuit sa se lase de actorie, de altfel un actor foarte bun!!!!!!!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate