Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Monitoare care bat in verde

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
feroce

feroce

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 07.02.2006
Am un prieten, care in decurs de 2 ani a schimbat 6 monitoare de diferite marci.
Problema este ca toate au afisat de la inceput sau unele dupa un timp, tenta verzuie incepand din ecranul de bios.
Pe motivul asta a schimbat 5 monitoare CRT de 17.
In sfarsit am crezut ca solutia e sa schimbam in LCD. Si dupa 2 luni de functionare iata ca si LCD a inceput sa se inverzeasca in partile laterale.
Poate fi de la sistemul 5.1 ? Sau de la ce poate fi?

#2
ionutz_cjv5

ionutz_cjv5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 481
  • Înscris: 04.04.2005
de la ceva camp magnetic aflat in apropierea monitorului? ceva boxe?

#3
queensoft

queensoft

    Trust no one

  • Grup: Banned
  • Posts: 16,079
  • Înscris: 26.11.2005

 feroce, on Jan 23 2007, 08:20, said:

Am un prieten, care in decurs de 2 ani a schimbat 6 monitoare de diferite marci.
Si dupa 2 luni de functionare iata ca si LCD a inceput sa se inverzeasca in partile laterale.
Poate fi de la sistemul 5.1 ?

Adica in 2 ani de zile a schimbat monitoare pe banda rulanta fara sa se gindeasca care ar putea fi cauza defectiunilor??
Tot timpul a tinut boxe linga monitor ? Cuma boxele sint amplasate "in partile laterale" ale monitorului ???
Nu cumva are si statie/magneti/electromagneti pe linga monitor ???

#4
media_

media_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 22.11.2006
eu am un mouse wireless battery free  cu mouse pad  Magic Magnetism ...  asta ar putea influentza monitorul?   cred ca producatorii s-au gandit la asta...

#5
feroce

feroce

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 07.02.2006

 queensoft, on Jan 23 2007, 10:43, said:

Adica in 2 ani de zile a schimbat monitoare pe banda rulanta fara sa se gindeasca care ar putea fi cauza defectiunilor??
Tot timpul a tinut boxe linga monitor ? Cuma boxele sint amplasate "in partile laterale" ale monitorului ???
Nu cumva are si statie/magneti/electromagneti pe linga monitor ???
Boxa din fata si cutia cu controale e langa masa calculatorului jos.

#6
Christi

Christi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 04.08.2004
Am si eu un Sun facut de Sony , de 21 de inch , si de ceva timp , a capatat o tenta verzuie , care se observa in special la butare(in loc de un negru clar , apare verde).Chestia este ca dupa ce intra in Windows , imaginea devenea normala , dar acea tenta verzuie aprea si la urmarirea unui film , iar scrisul , nu mai era atat de clar ca la inceput.Am intrat in setari , i-am dat degauss , am facut diverse reglaje , si nimic.Aseara am intrat iar in meniul monitorului , si am dat peste "image restoration" , si activand aceasta optiune , imaginea monitorului a ineput sa se schimbe treptat in diverse tente cenusii , alternate de disparitia imaginii.Dupa vreo 10 secunde , surpriza , imaginea a aparut perfecta ca la inceput , disparand si acel fond verde.
P.S.:Monitorul este in garantie , si ma gandeam sa-l duc la reparat , gandindu-ma ca este un defect fizic.Noroc ca nu l-am dus , ca poate se bagau meseriasii in el si-l faceau varza.

#7
Enigmma

Enigmma

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 16.05.2006
99,99% sunt de vina boxele.

De expl un prieten si luat un monitor Samy si taranul a pus boxele chiar langa el (5-10 cm ) si a inceput sa ii apara dungi pe monitor si culorile parca s-au sters putin. Anyway yo l-am avertizat da el nu ca boxele lui nu pot fi de vina ( Altec Lansing fara sub ).

Sfatul meu treci pe un LCD, eu de expl am Samy 971P si am boxele pe birous la app 30 cm de el si totul e ok.

#8
marianoff

marianoff

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 19.11.2006
Hai ca e prea de tot.E prea gogonata.Daca si lcd-ul se duce in aceeasi culoare inseamna ca ai tu vopsitorie in camera si folosesti numai verde :).Chiar nu inteleg de ce inventati. Sau poate te uiti la ceva rosu si apoi evident ca vezi totul in verde.

#9
ssergiu

ssergiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 498
  • Înscris: 03.08.2006
nush daca e corect ce stiu eu dar lcd-urile nu se "magnetizeaza"...

#10
brebe85

brebe85

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 31.10.2004
cred ca prietenul are probleme cu ochii.

#11
Chiril

Chiril

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 09.05.2006
cand am vazut la un prieten problema altor culori la monitor (galben/verde/albastru) ii arata era din cauza cablului video-monitor, poate are si ceva placa video la iesirea dvi

#12
Doru_Neo

Doru_Neo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,135
  • Înscris: 22.05.2005
In general problema cu aparitia culorii versui este data de cablul vga de la minitor sau un contact slab pe mufa placii video,

#13
LOCOTUS

LOCOTUS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 628
  • Înscris: 31.12.2003
treaba cu verdele masiv in loc de negru am intalnit-o la un laptop (navigator de la flamingo)

nu am facut nimic special de cat sa il desfac si sa il remontez la loc...
pe moment vreo 2-3 luni nu a facut...
dar dupa a mai dat tente de verde mai rar..
probabil cumva vreun fir se misca sau nu sta la locul lui sau e altceva....

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate