Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 

Aer conditionat, 2007

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
1822 replies to this topic

#685
Eugen M

Eugen M

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 441
  • Înscris: 19.02.2007
spene i sa foloseasca apa din galeata pt fierul de calcat . e excelenta . in cazul in care umbla in blugi si tricouri , o poate imbutelia si vinde . ( apa fara calcar . )

#686
isr2002

isr2002

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,979
  • Înscris: 06.09.2004
Nu a fost in catalog. 1470.

#687
LGh

LGh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 16.05.2006
Pentru montaj care sunt firmele agreate?

#688
Dinu Marian

Dinu Marian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 25.10.2005
dar cum putem verifica daca un aer conditionat e instalat corect si functioneaza la parametri lui?

#689
diesel

diesel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,198
  • Înscris: 06.07.2003
ce oras?

#690
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,061
  • Înscris: 26.11.2001
Diesel, pana la urma se poate completa instalatia cu agent R410? De ce si care ar fi motivele sa nu se faca o completare simpla?

#691
tore

tore

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 07.04.2006
Diesel imi poti trimite si mie o oferta pentru ww? Ti-am dat un PM dar la mine nu apare la l-ar fi trimis.
Mai exista vreun model de AC/firma care le monteaza mai repede totusi?

#692
Vlad Danciu

Vlad Danciu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 11.04.2005

View PostSpeedo, on May 22 2007, 13:26, said:

Diesel, pana la urma se poate completa instalatia cu agent R410? De ce si care ar fi motivele sa nu se faca o completare simpla?
Pana raspunde diesel, cica 410 ar fi un amestec de alte doua (asa am citit parca undeva).

#693
d@nutz

d@nutz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 22.05.2007

View PostEugen M, on May 21 2007, 17:13, said:

parca i convine cuiva sa gaureasca peretii .  dar  daca era o gaselnita , normal ca lua toata lumea .  cum insa nimic nu se pierde , nimic nu se castiga , totul ....    e clar : cat frig da pe o parte , atata caldura pe cealalta . plus condens .

softnelu : merge unit ext mai sus . trebuie o " bucla " .  stiu meseriasii ce .
Stie cineva ceva despre WhiteWestinghouse?Sunt bune,rele?

#694
mihai12345

mihai12345

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 26.03.2007

View Postbibi_3, on May 21 2007, 19:33, said:

Nu stiu cum era atunci,dar astazi se monteaza dintr-o singura bucata;cel putin asa au montat la mine,au venit cu colacul de teava,au masurat,au taiat,au bercuit,au izolat si gata.Binenteles cu pompa de vacuum este mai greu ca este scumpicica pentru unele firme de apartament.

Stai linistit ca pompsa de vid e destul de ieftina. Cea mai scumpa e masina de gaurit. Aia  buna e 1000Euro.
Deci nu ti-au sudat. Sudura se face in spatele unitatii interne. Ea are deje niste holendere, si unitatea este vidata. Atunci cand desfaci holenderul, se depresurizeaza. Intreba si tu orice mester si ai sa vezi ca am dreptate.
:OK:

#695
bittek

bittek

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 301
  • Înscris: 09.04.2004

View PostVlad Danciu, on May 22 2007, 14:53, said:

Pana raspunde diesel, cica 410 ar fi un amestec de alte doua (asa am citit parca undeva).
In specificatiile ALASKA cica are 410a.Asta cum mai e???....ia zi diesele se foloseste pentru o singura racire pe zi..dupa care vin aia cu freonu si incarca alt freon..pentru a doua zi.
Citiit va rog.
R-410A offers some wonderful advantages, but it required the manufacturers of air conditioners to redesign their products to take advantage of the properties of the refrigerant. The reason why a refrigerant works is because it captures the heat from one place, and then releases the heat somewhere else. R-410A captures heat and then releases it better than R-22 did, so manufacturers have found that they need less refrigerant in an R-410A air conditioner than they needed in an R-22 air conditioner. Because there’s less refrigerant, they need less copper tubing, and often can use a smaller compressor. The bad news was that R-410A couldn’t be used in air conditioners that were made to use R-22, but the advantages for new air conditioners were too great to pass up. Honeywell works closely with manufacturers today to continue to optimize air conditioning systems to make them less expensive, more efficient, and more reliable.

Edited by bittek, 22 May 2007 - 20:10.


#696
123alex123

123alex123

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 22.08.2006
A auzit cineva de Sero by Zass?

#697
Gabryel

Gabryel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 617
  • Înscris: 23.05.2005
[quote name='Vlad Danciu' post='2872769' date='May 22 2007, 19:59']
Pana raspunde diesel, cica 410 ar fi un amestec de alte doua (asa am citit parca undeva).

Am pus eu ceva pe la pagina 18 :

"R-410A
Cele mai multe din aparatele de aer conditionat, si pompele de caldura, din lume folosesc ca agent refrigerant R22.

Eliberarea in atmosfera a lui R22 este considerate de unii experti ca un factor important in distrugerea stratului de ozon atat de important pentru retinerea radiatiilor solare nocive pentru oameni si animale.

R40A nu poate inlocui R22 in echipamentele deja existente deoarece are presiunea foarte mare. Datorita prsiunii mari echipamentele de service au fost construite pentru a rezista acestei presiuni.

R410A este un amestec intre R-32 si R-125 in procent de 50-50 %. Acesta este singurul refrigerant care odata intriodus in sistem nu se poate recompleta in caz de pierdere a unei anumite cantitati si e recomandat sa fie schimbata intreaga cantitate. "

Edited by Gabryel, 22 May 2007 - 21:21.


#698
Eugen M

Eugen M

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 441
  • Înscris: 19.02.2007
danut : sunt tari ,
alex : nici dracu .

#699
diesel

diesel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,198
  • Înscris: 06.07.2003
corect. Asta e raspunsul.Sunt 2 compusi si unul din ei daca se pierde nu mai merge completat ca la R22, trebuie dat afara tot si pus de la inceput. Chiat azi am pus la un LG freon R410A si avea in functionare o presiune de vreo 6 bari, deci mai mare decat la R22 care are vreo 4 bari.

#700
Gabryel

Gabryel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 617
  • Înscris: 23.05.2005

View Postisr2002, on May 22 2007, 08:14, said:

Nu a fost in catalog. 1470.


1470.
Bai ce hoti pot sa fie.
Cica ofera ei GRATUIT montajul. Pai l-a bagat in pret !
Nu mai dau detalii, dar daca il luai de la firma, fara montaj, il gaseai pe la 900 - 1000 (9000 BTU - clasa A). Cu montajul ajungi la 1400.
Uite, intereseaza-te si ai sa vezi.
Bine, ca e o varianta sau alta nu mai conteaza, pe mine ma enerveaza ca se arata galanti, cica.
Ofera ei Gratuit montajul. Ofera pe dracu.
Sa-l folosesti sanatos.



Eu l-am montat pe ala de 12.000 BTU.
Raceste, este silentios, ... arata bine.
Sper sa tina.  :rolleyes:
Bafta la toata lumea.
Eu cred ca o sa dispar un pic. Pana mai iau altul.  ;)
Multumesc pentru toate informatiile bune, fara de care "eram in plop si plopu-n aer".
:coolspeak:

Edited by Gabryel, 22 May 2007 - 21:53.


#701
JRF

JRF

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 21.05.2007
Dupa ce am citit 2 saptamani pe tot netul tot ce misca in materie de aere... m-am decis: panasonic sau WW!
Sun pt panasonicul dorit....teapa...nu mai e prin bucuresti modelul de 12.000 btu clasa A de vreo luna...:(.
Asa ca am dat o raita prin supermarketuri si am ajuns si in metro.
Mi-am luat un WW de 12.ooo BTU din metro aseara! Bucurie mare!!!  :D  Doar 1650 cu kit si montaj incluse.
Mi-au dat lista de firme, 14 la numar, din bucuresti.
Azi de dimineata am inceput sa sun, si sun, si sun....
Vreo 7 nu au raspuns la nici unul din cele 2 numere.
Celelalte mi-au putut oferi instalare de pe data de 21 iunie incepand ...pana pe 5 iulie :((
Asa ca am aer conditionat dar.....peste o luna....
Va tin la curent. Am de gand la 4-5 zile sa-i sun ... sa le reamintesc ca am programare :)
Poate ma lipesc de o data mai normala.....
Sper sa fie totul ok cu aparratul! :)

#702
Eugen M

Eugen M

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 441
  • Înscris: 19.02.2007
dinule daca ai dubii , inseamna ca n ai dat destul . nicicum , daca scapa incet , incet nu va mai raci . daca nu , e ok .

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate