Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 

Aer conditionat, 2007

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
1822 replies to this topic

#649
diesel

diesel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,198
  • Înscris: 06.07.2003
Asa sunt suportii facuti. Din cauza asta nu au distanta de 30cm. Merge si la 10cm stai linistit, daca e pus in aer liber si nu e obturat de pereti, copaci, etc.
Adevarul e ca nu am desfacut nici unul ca pana acu pt. ca nu a picat si nu stiu ce compresoare are ww-ul inauntru exact. Oricum sunt de marca. ;)
@Gabryel - Sa ma tii la curent cu montajul si sa-mi zici cum a iesit.

#650
rumby

rumby

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 22.05.2005
Am pus un sanyo cu cei de la gilmar.
L-au montat in 3 ore juma (s-au chinuit o ora la gaura, fier beton...). Au folosit pompa de vid, traseu 3 metri juma (jumatea au pus-o gratis- probabil asteptau o atentie, nu am dat-o). Au venit in 3 zile dupa ce i-am sunat, dar mi-au dat impresia ca abia mi-au gasit loc in programul lor(cu toate ca am cumparat aparatul de la ei)... In general nu am ce reprosa...

#651
Bratu_danut_007

Bratu_danut_007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 10.10.2006
Saluate. Diesel ma poti ajuta si pe mine am postat putin mai sus cateva intrebari. am vazut ca te pricepi. ce zici in 14 mil imi pot lua un AC WW care sa raceasca cei 50mp??
Merci

#652
diesel

diesel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,198
  • Înscris: 06.07.2003
in 14 mil iti iei un ww de 9000 care il pui in dormitor. Pentru a raci 50mp iti trebuie 2 aparate de 9000, cate unu in fiecare dormitor.

#653
Artaniss

Artaniss

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 18.05.2007

View Postrazvan c, on May 19 2007, 21:10, said:

salut,
la ceea ce spui tu...pot fi doua lucruri ...dupa parerea mea....fie nu este gaz suficient in instalatie(a pierdut),sau placa electonica(memoria).
eu unul nu recomand montarea tampoanelor de cauciuc,deoarece cu timpul se uzeaza si face zgomot(vibreaza puternic).
nu ai ce sa-i faci...va trebui sa astepti service-ul.

Legat de tampoanele de cauciuc nu e problema ca atunci cind se vor uza gasesc eu altele chit ca le fac singur. El oricum vibra foarte puternic cind il dadeam pe medium si facea zgmot, era zgomot de vibratie, fier pe fier, nu el aparatu, nu se mai aude nimic cu alea.

Problema este de ce nu merge. Daca gazul din instalatie s-a pierdut cum se baga altu, si placa aia de memorie ce poate sa aiva?
Am mai citit niste surse pe internet si acolo lumea zice ca e de la un cod, ca vine 1 si baga un cod. Stii ceva de codul asta? Cum se baga un asemenea cod?
Stie cineva de pot sa i-au si eu un service manual gratuit ca peste tot costa si ma enerveaza, ca eu nu vreau sa ma fac depanator dar acolo scrie clar ce are si cum se repara exact. Peste tot gasesc user manual, dar mie imi trebuie service manual.

#654
dant

dant

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 727
  • Înscris: 01.10.2005

View Postraresh3r, on May 19 2007, 20:16, said:

Despre AC De Longhi nimeni,....nimic?
De Longhi = bun. Am o coloana de 28.000 din 1996 - fabricat in Korea . Merge si astazi-nici o interventie.

#655
diesel

diesel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,198
  • Înscris: 06.07.2003
manual de service nu o sa gasesti gratis. Din cate inteleg aparatul este de-abia montat. De ce nu chemi service-ul? Mai mult ca sigur ca nu mai ai freon. Cand ai umblat sa pui distantierele de cauciuc ai deranjat tevile. O sa te puna sa platesti. Si...cam scump 3000 RON un Samsung....

#656
katanel

katanel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 822
  • Înscris: 24.11.2006
intrebare: e obligatoriu sa aiba pomap de vid? ca montez si eu cu cei de la master heat si parese ca nu au...

#657
katanel

katanel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 822
  • Înscris: 24.11.2006
salutare oameni buni,

1) nu e obligatoriu ca firma care va monteaza Ac-ul sa aiba pompa de vid

2) imi recomandati si mie vreun service profesionist pentru AC Whirpool?

#658
katanel

katanel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 822
  • Înscris: 24.11.2006
salutare oameni buni!

Am luat si eu un Whirpool de 12000 btu si am cateva intrebari:

1) care din firmele de mai jos le recomandati ca lucreaza profesionist:

Pecef tehnica srl
master heat
complex service xxi
alexclima
alcor sud
climelec instal
cooperativa metalo casnica
getronic grup service
gimar
dolex pro group

2) e obligatoriu sa aiba pompa de vid la ei? ca asa scrie in manualul de instalare
3) trebuie respectat tot ce scrie de asemenea in manual: distanta de instalare fata de peretele exterior, fata de tavan etc?
4) cablul de alimentare nu se poate pune altul mai lung cu totul sau doar prelungi?
5) mesterii completeaza cu freon daca e cazul sau nu?

merci.

#659
Artaniss

Artaniss

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 18.05.2007

View Postdiesel, on May 20 2007, 09:08, said:

manual de service nu o sa gasesti gratis. Din cate inteleg aparatul este de-abia montat. De ce nu chemi service-ul? Mai mult ca sigur ca nu mai ai freon. Cand ai umblat sa pui distantierele de cauciuc ai deranjat tevile. O sa te puna sa platesti. Si...cam scump 3000 RON un Samsung....

Hmm, pai cum sa deranjez tevile daca am miscat aparatul 10 mm mai sus pe suport. Cind am pus alea nu am ridicat aparatul de pe suport in intregime, pur si simplu am slabit toate piulitzele alea, am ridicat din fiecare parte si am bagat tamponul, am strins tot la loc si gata. Eu am foarte multa instalatie pusa la aparat, adica in afara de aia 3 metri care sint moca eu am mai pus vreo 2,5 ca sa il puna unde vreau eu.
Este 3000 RON cu tot cu instalare (+spaga + bere, ca la romani; mie nu imi pare rau ca fac asta, mi se pare oarecum normal si nici nu pretind sa imi faca ceva in + fatza de ceea ce trebuie da nici mai putin (cum ar fi sa uite sa imi puna tampoanele si sa plece cu aparatul uruind ca dreaq), el costa 2650 RON in magazin.

Edited by Artaniss, 21 May 2007 - 03:09.


#660
MikeEL

MikeEL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 03.11.2005

View PostVlad Danciu, on May 18 2007, 16:48, said:

Daikin Inverter 25mil? Nu prea-mi vine sa cred dar daca e asa zi-mi si mie de unde.


25 e prea putin totusi.. Dar la 28 se gasesc (de la 28 :D ) !! Cine e interesat intr-adevar, sa-mi dea un pm si ii dau sursa ;)

#661
acbotu

acbotu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 18.08.2003

View Postacbotu, on May 18 2007, 14:45, said:

Salut,

Ieri mi-am luat din Metro un Alaska de 9000 btu cu acel quick conector. Inteleg de aici ca daca distanta traseului este mai mare de 3 m cat are el inclus... nu se poate face prelungire?  :o


Am fost programat pentru montaj pe 22 iunie...  :huh:

#662
acbotu

acbotu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 18.08.2003

View Postbittek, on May 18 2007, 17:41, said:

-_-  Macar am dat pe 12.000 1180 RON am mai scos ceva...si nu 1240 cum e in oferta, oricum nu cred eu cai dracu asa de drac o sa revin cu info dupa ce il monteaza..CAt freon sa scape ii chem pe aia zi de zi la mine....le zic sa-mi trag o conducta de freon sa nu-i mai stresez.. :D

Aparatul are R410A care citez: "este un amestec intre R-32 si R-125 in procent de 50-50 %. Acesta este singurul refrigerant care odata intriodus in sistem nu se poate recompleta in caz de pierdere a unei anumite cantitati si e recomandat sa fie schimbata intreaga cantitate."

#663
Pitbull$

Pitbull$

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 21.05.2007
salutare,


Am cumparat de curand Un aer conditionat LG si am o programarea pentru montaji La o firma pe nume "Leon Clima".

Stie cineva cum lucreaza firma asta? nu am gasit nimic despre ei.... :huh:

#664
StarSteel

StarSteel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,265
  • Înscris: 06.10.2006
Am si eu o noua intrebare pt. cei in masura sa raspunda, evident Diesel e targetul, e corecta amplasarea unitatii interioare asa cum vreau sa o fac ?
In schita atasata evident cu rosu e unit. interioara, cu albastru traseul de tevi care am citit ca trebuie sa fie descendent iar ceea ce ma intereseaza cel mai mult e daca mobilierul plasat la distantele mentionate pe schita e in regula. In instalare e trecut ca trebuie o distanta de 2500 mm intre unit. interioara si podea....la mine mobilierul e la 280 si 580mm.
In ceea ce priveste tavanul am pus un 70mm iar peretele din stanga 300mm.....as mai dori si cateva elemente de urmarit la instalare si postinstalare. Doamne fereste sa fie "prostinstalare"!
P.S. Mi-am mai adus aminte ceva....la mine iesirea din perete duce direct afara am observat in unele cazuri ca pexalul de evacuare a apei este pozitionat astfel incat sa nu mai faca tot traseul impreuna cu celelalte tevi si imediat ~40 cm dupa iesirea din perete teava e lasata sa deverseze. E o solutie corecta sau se bazeaza pe faptul ca se face economie de 2 metri de teava pexal? E problema in ceea ce priveste faptul ca matisarea nu mai e continua datorita  punctului in care pe traseu teava de evacuare iese in exterior?

Am mai pus o schita cu completarea in ceea ce priveste amplasarea unitatii exterioare si pexalul de evacuare a apei facut cu albastru deschis.....am practic un cot al traseului la iesirea din compresor (deoarece e pozitionat invers fata de traseul catre unitatea interioara) si inca un cot la intrarea in perete. Traseul e standard are cam 3 metri il pun practic la fereastra camerei alaturate. Pare OK?
Merci anticipat pt. rabdare si sfaturi!

Attached Files


Edited by Evergreen, 24 May 2007 - 16:17.


#665
diesel

diesel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,198
  • Înscris: 06.07.2003
Da. Poti sa-l motezi acolo unde l-ai desenat.  ;)

#666
gino2006

gino2006

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 11.05.2007

View Postkatanel, on May 20 2007, 18:41, said:

intrebare: e obligatoriu sa aiba pomap de vid? ca montez si eu cu cei de la master heat si parese ca nu au...
nu le trebuieste nimic, decat chef de treaba
gazul este in unitatea exterioara. dupa ce se conecteaza unitatile intre ele se da drunul la robinetul de lichid care impinge aerul din aparat afara printr-o supapa. descchid si robinetul de gaz si.........ai racoare

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate