Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Probleme grave factura HVB Leasing

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
stupidcow

stupidcow

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,437
  • Înscris: 24.12.2004
In luna decembrie a anului trecut am cumparat o masina in leasing prin HVB Leasing. Am platit frumos avansul, masina am luat-o chiar in ultima vinere a anului, totul frumos pana azi cand am primit factura cu rata. Stupoare: data facturii: 29.12.2006, scadenta in 1.01.2007, data postei 5.01.2007. In concluzie, ei vroiau sa platesc rata in termen de 2 zile nelucratoare (teoretic si practic imposibil). Mai mult decat atat ei pun la posta factura pe data de 5 ianuarie iar la mine ajunge pe 20. Deci trebuie sa ma intorc in viitor sa platesc la timp factura. Ce este de facut in situatia asta? Mi se pare inacceptabil si cu riscul de a pierde masina si avansul, cred ca am sa merg cu ei pana in panzele albe, pentru ca eu cred ca nu este posibil asa ceva

P.S. Dar daca ma gandesc mai bine, traiesc in Romania, deci orice este posibil

Edited by stupidcow, 22 January 2007 - 20:20.


#2
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006
ai sunat sa vorbesti cu ei ?

io am platit avansul in decembrie 28-29.2005 .....am primit masina pe 26 ian 2006 si nici nu am apucat bine sa ma bucur ca hop factura cu data scadenta pe 1 feb. I-am sunat si le-am zis domle` dupa ce ca ati intarziat cu vamuirea ,inmatricularea etc si nu ati respectat data de predare a masinii care era pe 15 ian 2006 imi si trimiteti imediat factura?

urmarea intrebarii a fost un termen - 15 zile de la data scadenta pe factura... cica ei fara penalizare. :coolspeak:

#3
stupidcow

stupidcow

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,437
  • Înscris: 24.12.2004
Acum vad ca au fuzionat cu Unicredit, si-au schimbat si sediul, si numerele de telefon nu mai sunt valabile. Deci sun in gol. Din partea HVB ma asteptam totusi la mai mult

#4
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006

View Poststupidcow, on Jan 23 2007, 17:40, said:

Acum vad ca au fuzionat cu Unicredit, si-au schimbat si sediul, si numerele de telefon nu mai sunt valabile. Deci sun in gol. Din partea HVB ma asteptam totusi la mai mult
plateste si asta e,,,termini ratele mai repede :rolleyes:

#5
JJOne

JJOne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.08.2006
Dar nu la toti se plateste prima rata imediat dupa livrare? Eu asa stiam.

#6
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006

View PostJJOne, on Jan 23 2007, 18:12, said:

Dar nu la toti se plateste prima rata imediat dupa livrare? Eu asa stiam.

asa o fi insa nu vezi ca factura lui i-a emis-o pe 29 cu data scadenta de 1 si a sosit pe 5 ?
iar mie mi-au emis-o cu 1-2 saptamani inainte sa iau masina la contractul actual. :D  La alt contrat cu vbleasing mi-au emis factura la 2-3 saptamani dupa ce am intrat in posesia ei. :rolleyes:

#7
stupidcow

stupidcow

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,437
  • Înscris: 24.12.2004
Daca sosea pe 5 tot era bine. Au pus-o pe 5 la posta si a ajuns pe 15. Cand am semnat contractul mi-au zis ca prima factura cu rata va veni dupa data de 15. De aceea am si stat linistit, altfel normal ca in prima zi a anului m-as fi zbatut sa platesc rata

#8
Alexandru

Alexandru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 783
  • Înscris: 28.11.2001

View Poststupidcow, on Jan 23 2007, 21:36, said:

Daca sosea pe 5 tot era bine. Au pus-o pe 5 la posta si a ajuns pe 15. Cand am semnat contractul mi-au zis ca prima factura cu rata va veni dupa data de 15. De aceea am si stat linistit, altfel normal ca in prima zi a anului m-as fi zbatut sa platesc rata

stai linistit e o chestie normala la HVB aceasta factura, nu o sa fi penalizat, si eu am leasing la HVB exact acelasi lucru am patit si eu, am dat telefon si deja se stia care e problema. la inceput(prima luna ) platesti 2 rate, dupa care totul revine la normal si iti zic de acuma ca o sa fi chiar multumit de servicile lor, fata de alte firme de leasing.

#9
stupidcow

stupidcow

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,437
  • Înscris: 24.12.2004
Sa speram. Oricum m-am mai linistit

#10
marr

marr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,200
  • Înscris: 13.07.2005

View Poststupidcow, on Jan 24 2007, 12:54, said:

Sa speram. Oricum m-am mai linistit

Ai dreptate sa stai linistit. Nu e nici o problema.
Si eu am patit aceeasi faza la primirea primelor doua facturi - ca au venit impreuna; ba chiar mai "dura" - data emiterii facturii era ulterioara datei scadentei !!!!
Am sunat la ei si si-au cerut scuze asigurandu-ma totodata ca nu este nici o problema si nici vorba de penalizari.
Si asa a fost.

#11
fmfmfmfm

fmfmfmfm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 700
  • Înscris: 10.03.2004

View Poststupidcow, on Jan 22 2007, 19:40, said:

In luna decembrie a anului trecut am cumparat o masina in leasing prin HVB Leasing. Am platit frumos avansul, masina am luat-o chiar in ultima vinere a anului, totul frumos pana azi cand am primit factura cu rata. Stupoare: data facturii: 29.12.2006, scadenta in 1.01.2007, data postei 5.01.2007. In concluzie, ei vroiau sa platesc rata in termen de 2 zile nelucratoare (teoretic si practic imposibil). Mai mult decat atat ei pun la posta factura pe data de 5 ianuarie iar la mine ajunge pe 20. Deci trebuie sa ma intorc in viitor sa platesc la timp factura. Ce este de facut in situatia asta? Mi se pare inacceptabil si cu riscul de a pierde masina si avansul, cred ca am sa merg cu ei pana in panzele albe, pentru ca eu cred ca nu este posibil asa ceva

P.S. Dar daca ma gandesc mai bine, traiesc in Romania, deci orice este posibil
Te agiti degeaba. Nu or sa-ti ia nici o penalizare. De fapt daca sunai la ei aflai chestia asta. Numarul de tel. il gaseai pe facturi, contract sau pe site-ul lor. Sa stii ca sunt foarte corecti, in spiritul clauzelor contractuale. De exemplu, acum cu impozitul platit de utilizator, mi-au trimis din proprie initiativa informarea ca trebuie sa platesc impozitul, plus o copie scanata dupa cartea de identitate, ca sa nu mai bat drumul pana acolo.

#12
stupidcow

stupidcow

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,437
  • Înscris: 24.12.2004
Da, ai dreptate, acum m-au umplut de facturi. Adica si rata 1 si rata 2 + cascourile aferente + rca. Cam greu de suportat dar trebuie sa strang din dinti. Si apropo de impozit, la ce administratie financiara pot plati, la cea de care apartin eu (nu sunt din Bucuresti) sau la cea de care apartine firma de leasing?

#13
fmfmfmfm

fmfmfmfm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 700
  • Înscris: 10.03.2004

View Poststupidcow, on Jan 29 2007, 17:10, said:

Da, ai dreptate, acum m-au umplut de facturi. Adica si rata 1 si rata 2 + cascourile aferente + rca. Cam greu de suportat dar trebuie sa strang din dinti. Si apropo de impozit, la ce administratie financiara pot plati, la cea de care apartin eu (nu sunt din Bucuresti) sau la cea de care apartine firma de leasing?
Ai avut tu ghinion ca ai luat-o la sf. anului, d-aia te cam cocosezi in facturi, dupa aceea nu mai ai treaba, ai cate o pereche de facturi pe luna.Te duci la adm. fin. de care apartii tu pt impozit.

#14
element94

element94

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 15.01.2007
Este de toata jena !
Mi-a venit o scrisoare in care imi povestesc de restanta pe acre o am ( RCA 2006 ).Intradevar este restanta.Dar nicodata
nu am primit factura de la HVB leasing.De trei ori am sunat si am cerut-o acum doua luni.Cancer ! Acuma m-am trezit cu scrisoarea asta.
Am vb cu d-na Madalina Georgescu din Bucuresti care mi-a povestit ca factura a plecat cu curier Joi-a (26/01) dimineata.Cred ca vine cu caruta ca nici acuma nu a ajuns.Intre timp mi-au trimis bilet la termen la banca cu care nu mai lucram de apx un an !!! Nici macar documentele nu-si verifica.acum incerc de Duminica dimineatea sa dau de cineva la HVB Leasing Bucuresti.Pana acuma am incercat 5 numere inclusiv unu de mobil.Dar nimic.Se pare ca au plecat toti la ski.
Nesimtire curata !

#15
element94

element94

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 15.01.2007
Are cineva vreo legatura cu HVB Leasing? A treia zi stau linga telefon si incerc sa dau de ei. Nici retardatii de la Unicredit un raspund la telefon!

Edited by element94, 31 January 2007 - 11:48.


#16
extrem28

extrem28

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 08.10.2006

View Poststupidcow, on Jan 29 2007, 18:10, said:

Da, ai dreptate, acum m-au umplut de facturi. Adica si rata 1 si rata 2 + cascourile aferente + rca. Cam greu de suportat dar trebuie sa strang din dinti. Si apropo de impozit, la ce administratie financiara pot plati, la cea de care apartin eu (nu sunt din Bucuresti) sau la cea de care apartine firma de leasing?
in general la leasing (la alte banci cel putin) in data cand iti emit factura iti trimite un sms cu suma de plata,motivatia plati ex.rata 1,casco,etc. in felul acesta daca nu primesti factura la timp stii ce ai de platit si ultima zi scadenta.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate