Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?
 

2004 - Year of the Slave - 2004 - Anul sclavului -citeste si fii ignorant in continua

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
25 replies to this topic

Poll: 2004 - Year of the Slave - 2004 - Anul sclavului -citeste si fii ignorant in continua (0 member(s) have cast votes)

2004 - Year of the Slave - 2004 - Anul sclavului -citeste si fii ignorant in continua

  1. eu sau oricine alcineva!!! (12 votes [23.53%])

    Percentage of vote: 23.53%

  2. nimeni (14 votes [27.45%])

    Percentage of vote: 27.45%

  3. statu' (8 votes [15.69%])

    Percentage of vote: 15.69%

  4. guvernu' (5 votes [9.80%])

    Percentage of vote: 9.80%

  5. servicii secrete (5 votes [9.80%])

    Percentage of vote: 9.80%

  6. organizatii secrete? (7 votes [13.73%])

    Percentage of vote: 13.73%

Vote Guests cannot vote

#1
intelignt

intelignt

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 25.12.2003
inainte sa incepi sa iti pui intrebari si sa fii suspicios ar trebui sa iei in considerare faptul ca exista persoane care au facut lucrul asta cu mult innaintea ta si deci nimic nu e nou sub soare!.

incearca totusi sa fii sincer cu tine -poate ai sa realizezi intr-o zi cat de singur esti si cat de mult inseamna politica -  http://groups.yahoo....CiberneticParty - cu bratele deschise !

-multumiri celor care au facut traducerile -engleza este mult mai usor de ignorat!

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

2004 - Year of the Slave - 2004 - Anul sclavului



"Esti un sclav.

Stiu ca nu este ceea ce vrei sa auzi in noaptea de Anul Nou, dar este adevarul neplacut pe care il avem in fata intrand in anul 2004.

Filmele si educatia scolara prefera un portret al sclavilor ca fiinte legate in lanturi si batute cu biciul, creeind astfel o imagine opusa sclaviei, care poate fi indicata prin comentariul:"Tu nu esti asa, deaceea tu nu esti un sclav".

Dar istoria ne arata ca sclavii au fost tratati in toate felurile, unii mai cu cruzime decat altii, dar chiar si cu cel mai amabil tratament, sclavul tot sclav ramane.

Lasand la o parte imaginea stereotipa a sclavului, ca persoana nefericita legata in lanturi, sclavii sunt deseori greu de recunoscut in istorie. In cateva cazuri, de ex. in epoca medievala, erau tinuti sclavi de catre stapani prin credinta religioasa, desi ei nu se considerati sclavi, totusi asa erau tratati.

Sclavii privilegiati ai monarhilor din Asia purtau bijuterii pt. a fi stele de cinema, dar in ciuda ornamentelor si a confortului lor, erau tot sclavi.

Deci, ce este un sclav? Cum definim un sclav? Ce test sa folosim pentru a spune ca cineva e sclav? Ce ii deosebeste de oamenii liberi?

Oamenii liberi pot spune "nu", pot refuza cererile de bani, timp si copii. Sclavii nu pot. Nu exista libertate fara libertatea de a spune "NU". Daca cineva iti cere sa faci ceva si tu poti sa spui "nu" si sa refuzi, atunci esti o fiinta libera. Daca poti fi fortat sa faci ceva sau sa renunti la ceva la care nu vrei, atunci esti un sclav.

Nu trebuie folosit nici un alt test.

Cand esti fortat sa cedezi jumatate din munca ta catre guvern prin taxe care cresc mereu, atunci esti un sclav.

In istorie sclavii trebuiau sa presteze munca pentru propria subzistenta, apoi sa presteze in plus munca pentru stapani. Pentru sclavii romani, raportul dintre munca-pentru-sine si munca-pentru-stapani era de 50-50.

Cand aduni toate taxele vazute si nevazute, impozitele plus pretul crescut pe care-l platesti pentru produse, pentru ca firmele care le produc sa-si plateasca impozitele, vei descoperi ca americanii sunt in acelasi raport: jumatate-pentru-sine versus jumatate-pentru-stapani! Poti sa le impui stapanilor sa reduca taxele? Nu? Felicitari. Esti un sclav.

Stapanii au decis ca ei vor razboaie cu oricine traieste pe un pamant cu petrol. Ideea este ca e mai bine pentru corporatiile americane sa fure petrolul de care au nevoie, decat sa-l plateasca. Milioane de americani (si milioane in toata lumea) nu vor razboi, dar stapanii l-au inceput oricum, mintind lumea. Poti sa refuzi razboiul? Poti sa refuzi sa fii mintit? Nu? Felicitari. Esti un sclav.

Stapanii vor copiii tai pentru viitoarele razboaie. Deja este in congress legea de recrutare in serviciu militar a tinerilor. Poti refuza confiscarea copiilor? Nu? Felicitari. Esti un sclav.

Frauda voturilor nu poate fi stopata in tara, caci impunerea unui sistem de vot electronic inseamna ca alegerile vor fi decise nu de cei care voteaza, ci de cei care numara voturile. Poti refuza un proces necinstit de votare? Nu? Felicitari. Esti un sclav.

Daca nu vezi lanturile sclaviei, asta nu inseamna ca ele nu exista. Lanturile din fier sunt evidente, dar lanturile facute din opinii (atitudini mentale de a accepta si a consimti ceva fara a avea garantia ca e adevarat -n.t.) nu sunt recunoscute intotdeauna asa cum trebuie. Hitler a facut din poporul german sclavi si i-a fortat sa intre in razboi cu opinia (motivarea) ca Polonia era pe cale sa-i invadeze. LBJ a subjugat poporul american fortandu-i sa intre in razboi cu pretextul ca Vietnam atacase USS Madox in golful Tonkin.

Polonia n-a invadat pe nimeni. Nu au existat avioane torpedo in golful Tonkin, dar sclavii, tinuti de lanturi invizibile de opinii, au mers la razboi. Milioane au murit.

In 2003, lanturile au inceput sa fie vizibile. Dreptul constitutional la libera exprimare a fost limitat la zone "libere-de-comunicare" Un sclav poate avea o opinie atata timp cat ea nu este exprimata acolo unde deranjeaza pe alti sclavi.(...)Alte drepturi si protectii constitutionale au fost inlaturate din constitutie. Guvernul poate sa scotoceasca in dosarele personale fara motiv si fara a avea permisiune, chiar poate sa-ti sparga casa fara sa-ti dea socoteala. Simplu, declarand un cetatean ca inamic public, guvernul poate sa trimita la inchisoare cetateni americani, fara mandat de arestare si fara avocat. Ti se poate interzice sa calatoresti, doar pentru ca ai un nume neagreat.

Daca cumperi prea mult aur, sau scoti prea mult cash, sau acumulezi hrana, guvernul te va lua in evidenta.

Discutia despre constitutie este acum considerata motiv pentru a suspecta legaturi teroriste.

Tortura este sustinuta acum ca fiind "necesara" pentru "a face fata crizei". Esti in stare sa refuzi aceste modificari ale constitutiei? Nu? Felicitari. Esti un sclav.

Guvernul (la toate nivelele) a imprumutat trilioane de dolari si a condamnat copiii tai la plata lor. Copiii inca nenascuti vor plati datoriile. A declara viata copiilor inca nenascuti, lasati singuri la o varsta la care au drept de vot, in serviciul statului este sclavie evidenta si odioasa. Poti refuza raspunderea de a plati datoriile pe care guvernul le-a facut fara permisiunea ta? Nu? Felicitari. Esti un sclav.



(...)

Esti un sclav pentru ca clasa conducatoare poate face orice vrea, poate sa ia orice vrea, si tu nu poti refuza. Poti avea libertatea sa decizi la ce canal TV te uiti diseara, sau ce marca de masina sa conduci pana la serviciu, dar ai prea putina putere asupra vietii tale in rest. Chiar si casa pentru care ai muncit ca sa o platesti in ultimii zece ani, poate sa-ti fie confiscata intr-un moment "eminent". Poti refuza? Nu? Felicitari. Esti un sclav.

In octombrie 2001 am scris ca natiunii noastre i se va face mai mare deserviciu de catre cei care proclama ca ne salveaza de teroristi, decat de orice act terorist. Chiar daca Bush a sustinut ca teroristii urasc USA din cauza libertatilor noastre, el ne-a luat si alte libertati prin aceea ca suntem mai supervizati, mai spionati, mai limitati, mai redusi la tacere, mai taxati si mai subordonati ca niciodata in istoria noastra. Nu numai ca suntem sclavi, dar in sfarsit incepem sa ne dam seama ca am fost mereu sclavi. N-am avut drepturi pentru ca un drept nu poate sa-ti fie luat. Ceea ce am avut au fost indulgente (toleranta), date de stapani sclavilor, care pot fi luate atunci cand stapanilor le e frica de resentimentul si mania sclavilor.

(...)

Am promis cititorului ca voi face niste previziuni pentru 2004 in acest articol. As fi vrut sa nu le fac pentru ca sper sa ma insel asupra multora din ele.



1. Va mai fi un atac terrorist contrafacut. Cei care au sperat ca Iraq va fi pune capat razboaielor vor avea un soc dur. Agresorii politici vor sa domine toata planeta, fie direct condusa de USA, fie condusa de regimuri-papusa supuse.  Alt "atac" este necesar.

2. USA poate va pierde razboiul pentru cucerirea lumii. USA nu are suficiente trupe pentru a pune garnizoane peste tot. Asa cum Hilter a invatat prea tarziu, doar avand arme superioare nu inseamna ca vei castiga razboiul cand ai dezgustat pe oricine in lume. Practic vorbind, mai devreme sau mai tarziu, USA va pactiza in razboi cu cineva care detine in mod real arme nucleare de distrugere in masa.

Acesta este planul guvernului si dovezile sunt numeroase obiective subterane care au fost construite sau modernizate in ultimii ani.

Ai platit pentru ele, dar nu vei avea acces in ele.

Un asemenea atac asupra USA este un pret mic de platit pentru cei care promoveaza aceste razboaie, nu pentru America, ci pentru alta natiune care este in asteptare in timp ce victimile ei sunt indoctrinate sa se lupte unul impotriva celuilalt.

3. Fara un razboi, guvernul USA va intra in colaps asa cum s-a petrecut in Uniunea Sovietica, trasa in jos de datorii si coruptie.

Deoarece colapsul final e pe cale sa se produca, uitati-va la distrugerea natiunii care va fi si mai cruda decat este acum.

Ultimul act oficial oricarui guvern este sa distruga poporul.

4. Eu sunt impotriva violentei. Sper sa fie evitata, dar cred ca poporul e condus catre o ciocnire intre conducatori si cei condusi.



Cred ca motivul pentru care inca nu s-a vazut, este faptul ca americanii au fost conditionati sa astepte sa vina un erou sau salvator si sa indrepte lucrurile. Noi stim ca lucrurile au mers prost, dar noi asteptam pe cineva sa faca ordine, Superman, cavalerul care vine si salveaza, Spartacus, Mesia, Batman, etc. Aceasta opinie ca trebuie sa asteptam linistiti un erou face parte din mecanismul de sclavie, pentru a te mentine la locul tau, sa te supui Cezarului, sa cresti alti sclavi, sa astepti salvarea care nu vine niciodata.

Totusi, asa cum ne arata istoria, chiar si rabdarea unui intreg popor poate expira si eu prevad ca atunci cand va veni conflictul final, va fi tot la fel de neasteptat asa cum s-a petrecut in Romania. In Noiembrie 1989, Romania parea stabila sub conducerea lui N.Ceausescu. O luna mai tarziu, un eveniment sportiv s-a transformat intr-un protest politic si pe 25 decembrie, Ceausescu a fost condamnat la moarte. Ceausescu a demonstrat ca tiranii nu trebuie sa confunde linistea cu consimtamantul. Poporul roman si-a dat seama in final ca nimeni nu venea sa-i salveze, si au avut curajul sa se salveze singuri. Colapsul din URSS a fost la fel de rapid si neasteptat. Asa va fi si in USA.

Asa cum am spus, sper sa ma insel in aceste previziuni. Totusi este clar ca guvernul US este sub controlul unor intentii individuale de imbogatire personala, sau loialitatea fata de o natiune straina deasupra noastra, si deaceea nu vad nici un motiv sa nu continue ceea ce au inceput. Confruntarea pare sa fie inevitabila.

Stramosii nostri au dat nastere la o natiune in care guvernul era in consens cu poporul. Noi, Poporul, am acceptat anumite obligatii si guvernul ales de noi a avut grija de suveranitatea nationala si a acceptat sa respecte anumite limite impuse de Constitutie.

Guvernul actual a rupt intelegerea, refuzand (ignorand) limitele constitutionale asupra puterii si autoritatii lor, in timp ce au marit obligatiile poporului. Esti in stare sa ii refuzi? Nu? Acesta e motivul principal pentru care ai renuntat sa fi un om liber si acum esti un sclav.

Esti un sclav. Cand traiesti sub un guvern care iti ia sanatatea si copiii tai si te minte pentru a te mentine docil si te sperie pentru a te mentine supus, poate fi altfel?

Esti un sclav. Poti ramane asa sau nu. E simplu. Nimeni nu vine sa te salveze. Nu exista eroi, nici cavaleri care vin sa te salveze. Depinde numai de tine daca tu si copiii tai vor trai ca sclavi sau ca fiinte libere."



Surse:

http://www.whatreall...oftheslave.html

http://www.rense.com...ral47/slave.htm

http://boston.indyme...19017/index.php



un john te saluta - sigur cu era nevoie de hard marketing( ...ask 4 more!)



Regards,

  
intelignT.  (9 digits)   (just add alfaomega2001 to your yahoo messenger  contacts )
cu multe paranteze,owner http://groups.yahoo....p/Generatia_www    (fara original message pls!  )
-grupul tinerilor de azi
De asemenea si pe
http://groups.yahoo....CiberneticParty
http://groups.yahoo....telignTsoftware
http://groups.yahoo.com/group/relatii  (mergea mai bine sentimente?..)
  http://groups.yahoo....up/human-design  
http://groups.yahoo.com/group/ufo-ro  
http://groups.yahoo..../sleepers_group
http://groups.yahoo.com/group/elita-ro
si de asemenea  un grup primit de la 'magnificul' bufnila:
   http://groups.yahoo....a_Navigatorilor    



-pentru mai multe informatzii shi detalii...
www.intelignT.go.ro/manifesto.html
-la 2 saptamani ai reminder ...
-ashteptam cu mare interes propunerile tale
/manifesto.html
-la 2 saptamani ai reminder ...
-ashteptam cu mare interes propunerile tale

#2
driverx

driverx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,083
  • Înscris: 22.07.2002
Ai probleme omule? :rolleyes:

Crezi ca are cineva timp si rabdare sa iti citeasca tie acest produs al neuronilor tai fara liniste? :rolleyes:

geeez

:cya:

#3
sigxcpu

sigxcpu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,606
  • Înscris: 22.09.2002
are dreptate, dar, dupa cum bine a zis biblia "fericiti cei saraci cu duhul". prefer sa fiu prost si sa ma rezum la a fi fericit ca am halit si azi

#4
SnowWhit3

SnowWhit3

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,319
  • Înscris: 21.10.2003
tu crezi ca poporul a facut "revolutia"??? eu nu prea :)
si ceva solutii ai??? sau iti obosesti tastatura degeaba?
subscriu la "fericiti cei saraci cu duhul"....

#5
madman2711

madman2711

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,134
  • Înscris: 18.12.2003
partea proasta e ca romanii stiu ca sunt sclavi americanii sau trezit cam tarziu
serios acum e o diferenta mare intre sclav si cetateanul actual oricum el are mult mai multe libertati decat in trecut asa ca din punctul meu de vedere consider ca oamenii devin din ce in ce mai liberi
iar faza cu urmaritul interceptatul telefoanelor spartul caselor si arestatul fara proces si fara o acuzatie concreta se petreceau acum 15-16 ani zilnic asa ca romania e din ce in ce mai libera zic eu

#6
itiberiu

itiberiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 251
  • Înscris: 01.11.2003
Da e cel putin ciudat modul in care au reationat americanii dupa atacurile teroriste.... Nu cred nimic din "profetii", au si o mica doza de paranoia, in schimb toate celelalte sunt cam adevarate.

Doar citim si ne 'minunam' de adincimea cuvintelor? sau poate urmarim si un episod din dosalele x.  .... a lor e imparatia cerurilor . Prea complicate pe ntru mine chestiile astea :P

#7
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
problema e ca nu ai ce face... punct... atunci, mai bine ignori... eu nu'mi bat capul cu probleme la care nu pot decide nimic, am altele pe cap, destule, ale mele.

#8
tech

tech

    Banned

  • Grup: Banned
  • Posts: 137
  • Înscris: 15.09.2003
off topic
bre nea "intelignt" sa ma scuzi ca ma pishez pe topicu' matale .

Pe mine ma oftica toti cretinii astia militanti ptr diferite chestii:

- aia care scriu "vine isus" pe pereti, garduri,etc
- aia care suna la usa sa ma invete cum sta treaba cu biblia
- aia care suna la usa sa imi vanda ceva la un pret fff bun (de obicei dublu)
- aia care au o reteta rapida de imbogatire si vor sa ti-o impartaseasca si tie ... contra cost
- astia cu MLM-ul: Avon, Oriflame, etc...cred ca stiti despre ce e vorba
(MLM: multi level marketing: pe scurt o structura piramidala, in care membrii sunt pusi sa cumpere produse, sa vanda la altii si sa racoleze noi membri. de fapt "sclavii" de la baza piramidei sunt cei mai mari consumatori. Restul stiu sigur ca ati vazut si voi !)

Stiu ca sunt ciorbe diferite, dar toate astea au ceva in comun: nesimtirea cu care esti abordat in speranta cooptarii de noi membri, adepti, etc

O specie aparte sunt aia care primesc mailuri cu diferite texte si care trebuie sa le trimita la 7-12-100 de prieteni ca sa le mearga bine, sa aiba noroc, sa le fete pisica, etc. Cand ii intrebi de ce ti-au trimis, de obicei spun ca din greseala sau ca asa fac ei cu toate mailurile, bla-bla

#9
johnny bravo

johnny bravo

    Membru erect

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,419
  • Înscris: 05.08.2003
Trist. Deprimant. Mai bine nu citeam. Nu avem noi destule probleme personale? Oricum nu are rost sa te agiti ca nu iese nimic. Mai bine imi vad de ale mele.

#10
tech

tech

    Banned

  • Grup: Banned
  • Posts: 137
  • Înscris: 15.09.2003
Acu' sa faca cineva un pustiu de bine, ma adresez celor care au citit, si sa ne faca si noua un rezumat in 2-3 propozitii.

macar sa nu fi fost degeaba...

#11
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002
intelignt: in principiu sunt de acord, iar lucrul asta nu e chiar greu de observat. nu tre' sa fi geniu ca sa-ti dai seama de asta. daca adaptai un pic traducerea asta (pt ca tot te-ai chinuit cu ea) si la realitatile romanesti ar fi fost si mai bine

sigxcpu: eh....ai fi surprins sa sti cate mai zice biblia :)

#12
craiuVerde

craiuVerde

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,103
  • Înscris: 07.08.2003
suparat rau baiatul asta... de ce? pentru ca au realizat americani ca sunt sclavi...
este totusi ciudat ca nu mai trece pe aici sa comenteze posturile...

#13
Adr|aN

Adr|aN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 14.11.2003

Quote

Originally posted by tech
off topic
bre nea "intelignt" sa ma scuzi ca ma pishez pe topicu' matale .
..................
- astia cu MLM-ul: Avon, Oriflame, etc...cred ca stiti despre ce e vorba
(MLM: multi level marketing: pe scurt o structura piramidala, in care membrii sunt pusi sa cumpere produse, sa vanda la altii si sa racoleze noi membri. de fapt "sclavii" de la baza piramidei sunt cei mai mari consumatori. Restul stiu sigur ca ati vazut si voi !)
...................

Eu unul nu prea stiu despre ce-i vorba si as fi curios...
Nu poti sa explici mai pe larg? Poate chiar intr-un nou thread.

#14
madman2711

madman2711

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,134
  • Înscris: 18.12.2003
este o structura de marketing care mai bine nu o cunosti ca dupa aia te doare capul

#15
stalin

stalin

    Banned

  • Grup: Banned
  • Posts: 268
  • Înscris: 08.11.2003
Cam prea adevarat.

#16
Alexadi

Alexadi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 417
  • Înscris: 16.11.2002
Adevarat.
Ce sa faci...nu poti schimba mentalitatea celorlalti, nu poti schimba sistemul...nu-ti ramane decat sa te alaturi stapanilor de sclavi. Sa furi, sa dai si sa iei mita, sa te bagi in politica...e singura cale.

#17
madman2711

madman2711

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,134
  • Înscris: 18.12.2003
as vrea si eu sa primesc mita dar nu am de la cine

#18
woodpecker

woodpecker

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 23.11.2003
intelignt.......fain threadul.

ideea este: lasa pe altii sa ma conduca, eu ma scol dimineata, ma duc la munca, muncesc pentru altii, nu conteaza...ajung seara acasa frant, ma uit la TV, beau o bere si o iau de la inceput.....in fond sunt un sclav....ce-mi pasa mie.


am vazut mai sus "paranoia", auzi realitatea a ajuns sa fie confundata cu paranoia.

cu stima,
me

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate