Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zilele emailului

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 

Cablu usb la imprimante

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
bob_de-grau

bob_de-grau

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 09.01.2007
Chiar asa.
Nu stiu cum e la imprimantele ink-jet dar la cele laser-jet, sunt foarte multe modele care vin fara cablu USB(modele HP, SMASUNG si probabil si altele).
Intrebarea mea e DE CE NU VIN CU CABLU? E un amarat de cablu de maxin 1 euro. De ce trebuie sa-l cumperi separat?

Fiti atenti ce i s-a intamplat unui amic cu un HP(nu vreau sa fac reclama proasta dar chiar asa s-a intamplat)
Tipu` comanda un HP1018, la vreo 4oo ron si normal ca vine fara cablu USB.
Nici o problema, da banu`, ia cablu si fuge acasa. Dar PC afiseaza mesajul unknown device. Mai cumpara un cablu si primeste acelasi mesaj unknown device. Mai incearca pe un alt PC sa aceiasi faza(amicul meu deja se enerveaza-cine nu s-ar enerva-)
SOLUTIA:
Ia un cablu USB de la un HP ink-jet vechi....si surpriza...merge!!!
Apoi ia cablul USB luat de la magazin si il pune la HP-ul  ala vchi....si ghici ce...MERGE.
CIUDAT.....rau de tot
Deci, de ce nu vin imprimantele cu cablu USB?

#2
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 01.11.2005
Pt ca cablurile sunt de proasta calitate.Punct

#3
bob_de-grau

bob_de-grau

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 09.01.2007

 tehnics, on Jan 21 2007, 01:35, said:

Pt ca cablurile sunt de proasta calitate.Punct

Punct si de la capat.
Nu poti sa sustii ca nu exista nici macar un producator de cabluri USB pe globul asta care sa faca produse de calitate.
Daca vinzi o imprimanta de 100 euro nu cred ca mai conteaza acolo daca adaugi sa zicem un cablu USB de calitate cu 4-5 euro.(Aici ma refer la politica firmelor producatoare de imprimante).

#4
Doru_Neo

Doru_Neo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,135
  • Înscris: 22.05.2005
Cam toti producatorii de imprimante nu includ si cablu USB la vanzarea imprimantei. (HP, Lexmark, Konika Minolta, Samsung etc.)
Se pare ca exte o politica de vanzari tot mai des intalnita in ziua de azi si anume reducerea costurilor de fabricatie si implicit un cost mai mic/produs vandut.
Cat despre problema descrisa de tine, ea se datoreaza unor cabluri USB de proasta calitate.

Edited by Doru_Neo, 21 January 2007 - 11:10.


#5
worm

worm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,806
  • Înscris: 21.06.2002
de cati metri erau cablurile? alea de 5 metri fac des probleme de genu asta...

aici e o intelegere intre firmele producatoare de periferice si cele de cabluri, doar toata lumea trebuie sa traiasca...

#6
Doru_Neo

Doru_Neo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,135
  • Înscris: 22.05.2005

Quote

aici e o intelegere intre firmele producatoare de periferice si cele de cabluri, doar toata lumea trebuie sa traiasca...

Nu cred ca asta este motivul, nici nu are cum! Ar fi mult mai avantajos ca firma X care produce cabluri USB sa furnizeze cablurile pentru producatorul de imprimante/periferice Y in baza unui contract castiga si firma X cat si fima Y printr-un pret de achizitie mai mic, negociat in contract.
Aici intervine economia, firma Y nu livreaza cablul USB si costul general de productie a bunului respecti este mai mic, rezultand un pret mai mic la vanzare.

#7
cutler

cutler

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,194
  • Înscris: 09.09.2003
economie. Se presupune ca folosesti cablul de la imprimanta anterioara :)

#8
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,862
  • Înscris: 06.10.2003

 cutler, on Jan 21 2007, 14:13, said:

economie. Se presupune ca folosesti cablul de la imprimanta anterioara :)

Si cei care n-au o imprimanta anterioara? Sau isi doneaza calc. vechi + imprimanta fratelui mai mic?
Ar trebui sa faca imprimantele wireless sau macar pe bluetooth ...si s-ar rezolva cu clientii nemultumiti ...

#9
cutler

cutler

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,194
  • Înscris: 09.09.2003

 shiva, on Jan 21 2007, 15:04, said:

Si cei care n-au o imprimanta anterioara? Sau isi doneaza calc. vechi + imprimanta fratelui mai mic?
Ar trebui sa faca imprimantele wireless sau macar pe bluetooth ...si s-ar rezolva cu clientii nemultumiti ...

nu i le donezi la pici ! I le dai pe un cablu  :kisstogether:

#10
bob_de-grau

bob_de-grau

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 09.01.2007
Merci de raspunsuri.
Oricum e in dezavantajul nostru (al cumparatorilor) toata situatia.
Deci sa avem grija la cablurile de usb.
bie

#11
radu_2k

radu_2k

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 02.12.2006
interesant...s i imprimanta mea a venit tot fara cablu. o explicatzie data de un vanzator. nu vreau sa dau nume. producatorul nu stie la ce distantza de PC folosesti tu imprimanta. daca o pui la 4 metri, de ex, ai nevoie de un cablu de 4.5 m (doooh) la asa o distantza este foarte probabil ca semnalul sa fie perturbat de zgomot. de aici rezulta ca e nevoie de o ecranare. un cablu asa de lung si ecranat corespunzator e destul de scump. ceea ce ar ridica costurile... si din nou producatorul ca sa ne arate cat ne respesta si ce mult tzine la noi nu ne da cablul USB. pt ca scump si pt ca s-ar putea sa nu il folosim... inteersant nu. eu am folosit cablul de la un modem, la care nu folosesc USB (dar care a venit cu cablu :D) si am rezolvat problema...

#12
mardarg3

mardarg3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 25.10.2006
o fi cablu ala USB 1 euro dar gindeste-te ca ei nu fac o imprimanta ci 1 milion sau milioane si atunci 1 euro x 1 mil.=... , bani cu care pot sa fabrice alte imprimante de unde sa scoata profitul

Edited by mardarg3, 02 February 2007 - 17:50.


#13
Doru_Neo

Doru_Neo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,135
  • Înscris: 22.05.2005

 radu_2k, on Feb 2 2007, 17:19, said:

interesant...s i imprimanta mea a venit tot fara cablu. o explicatzie data de un vanzator. nu vreau sa dau nume. producatorul nu stie la ce distantza de PC folosesti tu imprimanta. daca o pui la 4 metri, de ex, ai nevoie de un cablu de 4.5 m (doooh) la asa o distantza este foarte probabil ca semnalul sa fie perturbat de zgomot. de aici rezulta ca e nevoie de o ecranare. un cablu asa de lung si ecranat corespunzator e destul de scump. ceea ce ar ridica costurile... si din nou producatorul ca sa ne arate cat ne respesta si ce mult tzine la noi nu ne da cablul USB. pt ca scump si pt ca s-ar putea sa nu il folosim... inteersant nu. eu am folosit cablul de la un modem, la care nu folosesc USB (dar care a venit cu cablu :D) si am rezolvat problema...

Explicatia aia data de vanzator e "de la el" - Nu are nici o logica comerciala. Fie el de 1,5m sau 5m totul tine de costurile suplimentare alea cablului USB. Am explicat mai sus.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate