Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 

Pozitia Bisericii Ortodoxe Romana in legatura cu MASONERIA

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
245 replies to this topic

#37
tihomir

tihomir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,229
  • Înscris: 29.09.2006

Quote

Nu stă să vă explice pentru simplul motiv că nu știți nimic despre simbolismul masoneriei, deci oricum n-ați înțelege.

Stiu atat cat e nevoie ca sa-mi dau seama cu ce se mananca masoneria iar daca vrei sa cauti naivii cauta-i in gradele inferioare din masonerie care au muscat galusc cu "societate filantropica bla bla bla".....

#38
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005
deci masoneria este o organizatie de bramburici. :roflmaofast:

#39
tihomir

tihomir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,229
  • Înscris: 29.09.2006

Quote

deci masoneria este o organizatie de bramburici. roll2.gif

"Gradele Albastre(primele 3 din cele 32) sunt doar curtea exterioara sau porticul templului.
O parte din simboluri sunt expuse acolo initiatului, dar acesta este indus in eroare intentionat, prin false explicatii."

Albert Pike - Morala si Dogma

Iata ce scrie George Steinmetz, un alt mason, in "Francmasoneria, sensul ei ascuns" : "In vechile simboluri ale Francmasoneriei se ascund adevaratele ei secrete, iar acestea sunt voalate dens, atat fata de mason cat si fata de oricare altul. Cele mai profunde secrete ale masoneriei nu sunt dezvaluite nici macar in interiorul Lojei. Ele apartin doar catorva alesi"



Asadar nici macar toti masonii nu sunt constienti de ce reprezinta masoneria cu adevarat din moment ce initiatii sunt mintiti intentionat in legatura cu secretele masonice!


Tot A.Pike in "Morala si Dogma" ne dezvaluie o frantura din acesata morala masonica: "Ceea ce eset Superior este asemenea cu ceea ce este Inferior, iar ceea ce este Dedesupt e asemenea cu ceea ce este Deasupra, pentru a forma Miracolele Unitatii".
Scrierea cu majuscule a termenilor "Inferior", Superior", "Dedesupt", "Deasupra", sugereaza natura divina a termenilor. Autorul ne lamureste mai jos el insusi: "Convingerea tuturor oamenilor ca Dumnezeu e bun a dus la o credinta intr-un Diavol, cel cazut sau purtatorul luminii...", aplicand logica din paragraful anterior, este posibil sa-l vedem pe Pike considerand ca Lucifer ar fi Dumnezeu("ceea ce este Superior este asemenea cu ceea ce este Inferior, s.a.m.d.).

Edited by tihomir, 23 January 2007 - 21:12.


#40
cdimofte

cdimofte

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 08.10.2005

View PostStrict, on Jan 23 2007, 17:56, said:

Nu este mason, și nu vă mai luați aiurea de oameni pe forum.  Nu stă să vă explice pentru simplul motiv că nu știți nimic despre simbolismul masoneriei, deci oricum n-ați înțelege.

Pai tocmai ca stiu destul de multe, si apropo ce simbol au cluburile Rotary ? Nu cumva o roata asemanatoare cu domnului cu pricina? Spun doar ca este o coincidenta si avatarul seamana foarte mult cu sigla cublurilor rotary din toata lumea.
Cluburile Rotary reprezinta de fapt o pepeniera de cadre prin care sunt atrasi viitorii masoni, cu motivatii de putere, pozitii sociale si bani

#41
iozefini

iozefini

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 30.11.2003

View Postcdimofte, on Jan 23 2007, 23:37, said:

Pai tocmai ca stiu destul de multe, si apropo ce simbol au cluburile Rotary ? Nu cumva o roata asemanatoare cu domnului cu pricina? Spun doar ca este o coincidenta si avatarul seamana foarte mult cu sigla cublurilor rotary din toata lumea.
Cluburile Rotary reprezinta de fapt o pepeniera de cadre prin care sunt atrasi viitorii masoni, cu motivatii de putere, pozitii sociale si bani
extrapoland logica tarani care au carute cu roti din acelea din lemn sunt masoni.eu oi fi mason? :confuzzled:

#42
shapeshifter

shapeshifter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,655
  • Înscris: 27.08.2002
------------
extrapoland logica tarani care au carute cu roti din acelea din lemn sunt masoni.eu oi fi mason?
------------
hihhi... felicitările mele... e greu cu unii... Roata Legii se învârte, în Centru e ,,motorul imobil" (singurul motor cu randament 1!!!) tihomireee..

---------
Spun doar ca este o coincidenta si avatarul seamana foarte mult cu sigla cublurilor rotary din toata lumea.
--------
asta e ca aia cu piramidele.. de ce domne au descoperit aştia piramide prin China, America de Sud, Egipt... păi de ce oare? Roata e un simbol universal... iar un astfel de simbol nu trebuie descoperit de oameni din regiuni diferite, el este deja acolo, în universal...

Toate cele bune...

Edited by shapeshifter, 24 January 2007 - 01:22.


#43
Nicanor

Nicanor

    S t a l k e r

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,326
  • Înscris: 13.03.2003
...biserica nu se baga peste lucrurile cezarului. daca masoneria ar fi doar nu stiu ce liga filantropica sau politica ar fi ok. problema cu ea este ca are si o mistica proprie sincretista. de aceea s-a luat o pozitie ferma. anatema nu s-a ridicat nici in zilele noastre ...

#44
shapeshifter

shapeshifter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,655
  • Înscris: 27.08.2002

View PostNicanor, on Jan 24 2007, 09:02, said:

...biserica nu se baga peste lucrurile cezarului. daca masoneria ar fi doar nu stiu ce liga filantropica sau politica ar fi ok. problema cu ea este ca are si o mistica proprie sincretista. de aceea s-a luat o pozitie ferma. anatema nu s-a ridicat nici in zilele noastre ...

nu e vorba de sincretism... ci de sinteză... e o mică mare diferență... ca de la filozofie la metafizică pură...

#45
Nicanor

Nicanor

    S t a l k e r

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,326
  • Înscris: 13.03.2003
...este punctul nostru de vedere. ceea ce este in masonerie nu este in Adevar, nu este in duhul Bisericii.
altfel ei fac lucruri mai bune sau mai rele in functie de grupare...

#46
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006

View PostNicanor, on Jan 24 2007, 21:23, said:

...este punctul nostru de vedere. ceea ce este in masonerie nu este in Adevar, nu este in duhul Bisericii.
altfel ei fac lucruri mai bune sau mai rele in functie de grupare...
nicanor, poti sa detaliezi? multumesc.

#47
cdimofte

cdimofte

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 08.10.2005
Daca masoneria nu controleaza toate partidele politice cum se face ca conducatorul masoneriei romane EUGEN OVIDIU CHIROVICI Mare Maestru, Marea Lojă Națională a României, este singurul membru al guvernului care a ramas la putere si pe vremea guvernului lui Nastase si este si acum. Cum se face ca pe el nu a avut curajul sa il critice nimeni din presa, cum se face ca de ex conducatorul masoneriei (acum nu cred ca mai este cel mai mare din masoneria din zona) din Galati cu toate ca face o multime de afaceri ilegale, vizibile, nu la criticat niciodata nimeni in nici un ziar nici al puterii nici al opozitiei (este din PSD)

Chirovici a spus intr-o emisiune televizata ca masoneria are un cuvant greu de spus in elaborarea legilor din romania fiind mai mereu consultata. Si tot atunci a spus "masoneria nu se implica in politica" Vedeti cum acesti lideri masoni ne cred niste prosti.

#48
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006

View Postcdimofte, on Jan 24 2007, 21:40, said:

Daca masoneria nu controleaza toate partidele politice cum se face ca conducatorul masoneriei romane EUGEN OVIDIU CHIROVICI Mare Maestru, Marea Lojă Națională a României, este singurul membru al guvernului care a ramas la putere si pe vremea guvernului lui Nastase si este si acum. Cum se face ca pe el nu a avut curajul sa il critice nimeni din presa, cum se face ca de ex conducatorul masoneriei (acum nu cred ca mai este cel mai mare din masoneria din zona) din Galati cu toate ca face o multime de afaceri ilegale, vizibile, nu la criticat niciodata nimeni in nici un ziar nici al puterii nici al opozitiei (este din PSD)

Chirovici a spus intr-o emisiune televizata ca masoneria are un cuvant greu de spus in elaborarea legilor din romania fiind mai mereu consultata. Si tot atunci a spus "masoneria nu se implica in politica" Vedeti cum acesti lideri masoni ne cred niste prosti.
asta e o tampenie cu T mare.

nentu chirovici e persoana publica, membru marcant al partidului curvelor (PC). cand felix si-a carat partidul de la guvernare, a ramas in functie si si-a dat demisia din PC , asa cum a facut si cu psd-ul.

este exemplul clar de traseism politic asa cum sunt o groaza de alti cretini nemasoni in politica.

si inteligentul lui tata, se iau astia si de asta asa cum se iau de toti

http://www.gandul.in...n_matasari.html

#49
cdimofte

cdimofte

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 08.10.2005

View Postturbo trabannt, on Jan 24 2007, 10:45, said:

asta e o tampenie cu T mare.

nentu chirovici e persoana publica, membru marcant al partidului curvelor (PC). cand felix si-a carat partidul de la guvernare, a ramas in functie si si-a dat demisia din PC , asa cum a facut si cu psd-ul.

este exemplul clar de traseism politic asa cum sunt o groaza de alti cretini nemasoni in politica.

si inteligentul lui tata, se iau astia si de asta asa cum se iau de toti

http://www.gandul.in...n_matasari.html

Dar este Chirovici  liderul masonilor din Romania (cel putin in partea vizibila a masoneriei romane ca de fapt nu se stie cu adevarat cine conduce masoneria)? Si de fapt cine controleaza masoneria romana, controleaza conducerea romaniei si Conduce din umbra intreaga Romanie

#50
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006

View Postcdimofte, on Jan 24 2007, 23:45, said:

Dar este Chirovici  liderul masonilor din Romania (cel putin in partea vizibila a masoneriei romane ca de fapt nu se stie cu adevarat cine conduce masoneria)? Si de fapt cine controleaza masoneria romana, controleaza conducerea romaniei si Conduce din umbra intreaga Romanie
du -te si tu pe siteul masonilor si informeaza-te acolo cine ii conduce.

oricine conduce din umbra romania face o treaba al dracului de proasta . cred ca este penalizat constant la salariu  :lol:

#51
cdimofte

cdimofte

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 08.10.2005

View Postturbo trabannt, on Jan 24 2007, 12:48, said:

du -te si tu pe siteul masonilor si informeaza-te acolo cine ii conduce.

oricine conduce din umbra romania face o treaba al dracului de proasta . cred ca este penalizat constant la salariu  :lol:

Face o treaba proasta pentru interesele Romaniei si a romanilor, dar nu pentru propriile interese. Fii sigur de asta

#52
Nicanor

Nicanor

    S t a l k e r

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,326
  • Înscris: 13.03.2003

View Postturbo trabannt, on Jan 24 2007, 10:28, said:

nicanor, poti sa detaliezi? multumesc.

...nu sunt un fin analist al acestui fenomen. sunt diferente de la o loja la alta. Adevarul de care spuneam este pentru noi Hristos, capul Bisericii. in general lucrurile ce tin de masonerie nu se inscriu in revelatia adusa de Hristos si nu participa la viata Bisericii, dimpotriva ar vrea parca sa reorganizeze o structura paralaela...

#53
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006

View PostNicanor, on Jan 25 2007, 01:39, said:

...nu sunt un fin analist al acestui fenomen. sunt diferente de la o loja la alta. Adevarul de care spuneam este pentru noi Hristos, capul Bisericii. in general lucrurile ce tin de masonerie nu se inscriu in revelatia adusa de Hristos si nu participa la viata Bisericii, dimpotriva ar vrea parca sa reorganizeze o structura paralaela...
hmm, nici eu.

mai curand baetii merg paralel cu orice religie. un fel de excludere in afara curentului religios. un fel de "ateism" .

#54
tihomir

tihomir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,229
  • Înscris: 29.09.2006

Quote

mai curand baetii merg paralel cu orice religie. un fel de excludere in afara curentului religios. un fel de "ateism" .

Una din conditiile acceptarii in masonerie este, citez, "sa crezi intr-o fiinta suprema". Ateii de obiecei nu cred nici in existenta lui Lucifer, masonii da, deci nu sunt atei, sunt o religie a satanei.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate