Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 

upgrade sb

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
home_user

home_user

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 08.01.2004
Cu ocazia sarbatorilor de iarna am intrat in posesia unui sistem audio “POINT HT-200, 160W RMS, 5.1 incinte” cu urmatoarele specificatii - luate de pe site-ul distribuitorului:

Putere totală: 160W RMS
Incinte acustice: 5.1
Putere pe componente: 60W+ 5 x 20W
Intrare: 3x jack stereo
Subwoofer: 60W
Facilități: incinte acustice din lemn, master Vol., volum control separat pe fiecare satelit, ecran LCD
Accesorii: telecomanda

Configuratia Pc-ului meu este:

Gigabyte GA-7VA KT400/8235 333 MHz FSB memorie DDR / 400 MHz AGP 8x ATA 133 audio ALC650 ATX
K7 XP Thoroughbred 2600
512 MB DDRAM, PC 333
ATI Radeon 9200, 128 Mb DDR, TV-out
80 Gb Maxtor, UDMA 133, 7200rpm
Combo CD-RW/DVD 48x/16x/48x/16x LG

& Win XP

Intrebare: "se merita” trecerea de la sound on-board la o placa dedicata -- ca sa pot beneficia de cei 160 w RMS

Ce placa de sunet imi recomandati ? Eu sunt interesat de sunet pt filme si muzica (pt jocuri apelez la casti).

Un CREATIVE Sound Blaster Live! Player 5.1 este suficient de bun sau sa mai astept si sa achizitionez un Audigy 2 ?

Bugetul de care dispun e de austeritate  (deh... sarbatorile astea) asa ca am nevoie de parerile voastre.


Va multumesc

Ps : Nu mai intereseaza specificatii tehnice (le pot gasi si pe site-ul producatorilor), ma intereseaza pareri din partea persoanelor care au facut acest gen de upgrade sau care au avut ocazia sa lucreze cu aceste placi

#2
Bertino

Bertino

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 02.09.2003
SB Live! Player e ultra suficient... 35 $ si ai rezolvat problema...

#3
home_user

home_user

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 08.01.2004
De aceste boxe stiti ceva  - am vazut ca sunt ~10 mil ??

#4
Razvan Ion

Razvan Ion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 26.05.2003
eu recomand Audigy....eu am sblive si cam am probleme cateodata referitor ac3-ul din filme dvdrip  :)

#5
djlyon

djlyon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,536
  • Înscris: 28.11.2001

Quote

Originally posted by home_user
Intrebare: "se merita” trecerea de la sound on-board la o placa dedicata -- ca sa pot beneficia de cei 160 w RMS  
Cum adica, nu inteleg?
Oricum, placa ta de sunet onboard are iesire pe 6 canale in caz ca nu stiai, schimbi asta din soft.

#6
home_user

home_user

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 08.01.2004
Stiu ca are iesire pe 6 canale
Nu stiu daca utilizand aceste boxe cu alta placa (mai buna) o sa creasca calitatea audio (mai tare & mai clar) .

Nu ma pricep deloc la partea de sunet (asta nu inseamna ca acum am vazut un calculator). Din ce am gasit pe diverse site-uri am concluzionat ca o placa on-board nu este suficient de "performanta" pentru a fi utilizata cu un sistem audio cu peste 100 RNS.

#7
djlyon

djlyon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,536
  • Înscris: 28.11.2001
Depinde si de sursa audio, adica poate asa este sunetul de la filmul cu care ai testat tu, presupun. Dar spune-ne cum ai testat :D

#8
home_user

home_user

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 08.01.2004
testat e mult spus :)
- am folosit intrarea stereo de la boexe iar sb pe line out (un cablu facut dintr-o mufa stereo pt line out & 2 RCA pt intrarea stereo de la boxe)
- am setat boxele pe 5.1 din setarile lor
Rezultat :
a) inedibil (pt mine) au functionat OK - se auzeau toate boxele
B) :(  filmul se auzea OK (cred) - dar mai incet decat ma asteptam (volum mediu la boxe)  / daca dadeam boxele mai tare se auzea un bazait suparator
c) mp3-urile se auzeu mai tare dar putin dezamagitor ..   ma asteptam la mai mult

boxele sunt cadou  -- calul de dat nu se cauta la dinti -- deci singura posibilitate de imbunatatire a sunetului se rezuma la sb.  Sincer ma asteptam la mai mult  tinand cont de marimea lor si de pret.

repet - este prima oara cand sunt interesat de sunetul produs de calculator pana acum ma multumeam cu 2 boxe X 5 W si singura setare care am facut-o a fost volumul mai tare sau mai incet :)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate