Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

Sa construim o casa 2007 - Rezistenta

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
3605 replies to this topic

#1027
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,835
  • Înscris: 01.09.2006

View Postmeeshu, on Jun 19 2007, 12:34, said:

Turnarea placii s-a facut dintr-o singura etapa (s-a turnat cu pompa, iar constructorul mi-a zis ca a pus beton b350 in loc de b200 ca sa fie sigur si sa mearga mai repede). La stalpi insa a pus beton facut loco, la care tot asa a suplimentat reteta prevazuta in proiect. De ce betonul venit de la statie este mai alb si se usuca imediat, in timp ce betonul facut in situ este mai gri si se usuca ceva mai greu?
Revenind la cele doua situatii din poze, sunt probleme in ceea ce priveste rezistenta per ansamblu? Pentru ca in rest stalpii par ok, doar aici am observat eu aceasta problema....
Legat de culoare probabil e de la tipul de ciment folosit, sunt unele cimenturi mai albicioase de la alumina, de la adaosuri in statia de betoan,nu cred ca e important.
Zici ca se USUCA mai repede sau se INTARESTE mai repede ? Pentru ca nu e acelasi lucru: daca se usuca, intarirea betonului se INTRERUPE, se SISTEAZA.
Intarirea betonului are loc doar in prezenta apei.
Legat de segregari nu cred ca e grav daca e doar una singura, dar nu cred ca e asa complicat sa o umplii cu mortar.

#1028
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,835
  • Înscris: 01.09.2006

View Posttaz21, on Jun 19 2007, 12:37, said:

Nu l-am udat pt. ca am zis sa-l ud a doua zi. Am terminat turnarea pe la ora 16 si la 19 deja calcam pe el, dar aparusera deja si vreo 2 crapaturi. A doua zi l-am udat la 10 si la 12 dar crapaturile tot apareau. Nu avem apa in zona deci a fost cam greu cu udarea.
Betonul nu a fost vibrat.
Vrea sa stiu doar daca aceste crapaturi sunt un defect major si daca slabesc considerabil rezistenta planaseului.

Planseul trebuia sa-l uzi si sa il acoperi cu rogojini.
Daca nu sunt mai mari de 0.3 mm, nu e prea grav, poti sa le astupi cu lapte de ciment si aracet.

#1029
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006

View Postmeeshu, on Jun 19 2007, 12:34, said:

Turnarea placii s-a facut dintr-o singura etapa

S-o fi facut intr-o singura etapa,dar de la o cifa la alta a trecut ceva timp si s-a mai intarit betonul turnat deja; iar cel turnat ulterior n-a fost suficient de moale si a ramas acea "linie de demarcatie". Si eu zic ca nu e fisura,si nu cred sa ai probleme de la ea.

#1030
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006

View Postech, on Jun 19 2007, 13:22, said:

Planseul trebuia sa-l uzi si sa il acoperi cu rogojini.
Daca nu sunt mai mari de 0.3 mm, nu e prea grav, poti sa le astupi cu lapte de ciment si aracet.

Nu serios, il pui pe om sa masoare 0,3 mm pe placa de beton ?  :w00t:

#1031
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,835
  • Înscris: 01.09.2006

View PostDDuras, on Jun 19 2007, 18:29, said:

Nu serios, il pui pe om sa masoare 0,3 mm pe placa de beton ?  :w00t:

De ce nu ?  :D El nu a dat nici un fel de informatie despre fisuri, asa ca eu i-am spus pana la ce dimensiune sunt considerate acceptabile.

#1032
taz21

taz21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 24.10.2005
Cat timp ar trebui udat un planseu pe caldurile astea?

#1033
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,835
  • Înscris: 01.09.2006

View Posttaz21, on Jun 20 2007, 07:24, said:

Cat timp ar trebui udat un planseu pe caldurile astea?

7-14 zile, minim 2 ori pe zi, dupa ce in prealabil a fost acoperit cu rogojini sau cu un strat de rumegus sau nisip de 3-4 cm.

#1034
meeshu

meeshu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 15.03.2006

View PostDDuras, on Jun 19 2007, 18:27, said:

S-o fi facut intr-o singura etapa,dar de la o cifa la alta a trecut ceva timp si s-a mai intarit betonul turnat deja; iar cel turnat ulterior n-a fost suficient de moale si a ramas acea "linie de demarcatie". Si eu zic ca nu e fisura,si nu cred sa ai probleme de la ea.

Intr-adevar, am fost ieri cu dirigintele de santier si am discutat si cu constructorul si asta a fost explicatia. Eu ma gandisem ca intrebarea se refera la doua etape distincte, dar apoi mi-am dat seama ca au fost de fapt doua cife, cu prima s-au umplut grinzile si buiandrugii si cu a doua s-a nivelat placa. Ieri uitandu-ma mai atent la acele fisuri am realizat si eu ca ele apar exact in zona de demarcatie dintre grinzi si restul placii, adica exact explicatia pe care am primit-o si de la voi si de la cei de pe santier.
Iar problema cu fierul vizibil din stalpi am inteles ca se rezolva prin acoperire cu lapte de mortar (sau cam asa ceva).
Ultima intrebare ar fi: cele doua situatii pe care le-am identificat sunt inerente sau ar trebui sa cer constructorului sa fie mai meticulos?
Oricum, multumesc mult celor care au raspuns si ma bucur ca opiniile lor, pe langa faptul ca sunt linistitoare, s-au potrivit cu cele primite de la constructor.

Multa stima!

#1035
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

View Postmeeshu, on Jun 20 2007, 12:51, said:

Ultima intrebare ar fi: cele doua situatii pe care le-am identificat sunt inerente sau ar trebui sa cer constructorului sa fie mai meticulos?
Multa stima!

referitor la placa si la grinzi si faptul a au fost turnate separat dar la perioade scurte intre ele, NU cred ca este vre'o problema.

Dar, pt. ca ai fier aparent dupa turnare, asta e o problema grava si cred ca trebuie sa fii mai ferm.

#1036
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
Problemele nu sunt inerente. Intr-adevar,ar putea fi mai meticulos constructorul.

#1037
mcasa

mcasa

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 760
  • Înscris: 23.01.2007
Salutare
O intrebare.
Ce se poate pune intre cofraje la turnarea betonului pentru a nu se apropia cofrajele, ma refer la distantieri.
Din ce se pot face si cum se indeparteaza daca este nevoie sa-i scoti.
Multumesc.

#1038
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006

View Postmcasa, on Jun 22 2007, 08:22, said:

Salutare
O intrebare.
Ce se poate pune intre cofraje la turnarea betonului pentru a nu se apropia cofrajele, ma refer la distantieri.
Din ce se pot face si cum se indeparteaza daca este nevoie sa-i scoti.
Multumesc.

Din lemn si ii scoti cand se apropie betonul de ei (scoaterea presupune multa experienta  -  tragi de ei  :lol: )
Sau din fier beton si ii lasi acolo fara probleme.

#1039
ghisoi ciprian

ghisoi ciprian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 11.02.2007
Salut.Am ajuns in faza de proiectare pentru o casa parter+o viitoare mansarda(autorizatia va fi doar parter+pod).suprafata construita100mp
Nu m-am hotarat asupra planseului.Am trei variante : 1.placaBA    2.grinzi din lemn+osb 15    3.planseu LEP (recomandat de structurist)
Am fost la firma ca se ocupa cu comercializarea sistemului LEP IN brasov si ei mi-au facut oferta de mai jos.Nu stiu cat m-ar costa in plus o placa de b.a.  fata de planseul pe lemn(materiale+manopera).
Daca a-ti putea sa ma sfatuiti in privinta asta v-asi fi recunoscator. De asemeni ,orice opinie asupra planului este binevenita.

PS.   Scara nu v-a fi la inceput dar vreau sa las loc in planseu.
        Scuzati abundenta de culori.
       Cand am fost la firma scara era plasata in alta parteAttached File  plan_parter.png   47.76K   272 downloadsAttached File  schita.jpg   233.67K   229 downloadsAttached File  oferta.jpg   162.13K   292 downloadsAttached File  oferta.jpg   162.13K   292 downloads

#1040
X-plane

X-plane

    ANTICOMUNIST.

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,838
  • Înscris: 15.03.2006

View Postghisoi ciprian, on Jun 24 2007, 02:38, said:

Salut.Am ajuns in faza de proiectare pentru o casa parter+o viitoare mansarda(autorizatia va fi doar parter+pod).suprafata construita100mp
Nu m-am hotarat asupra planseului.Am trei variante : 1.placaBA    2.grinzi din lemn+osb 15    3.planseu LEP (recomandat de structurist)
Am fost la firma ca se ocupa cu comercializarea sistemului LEP IN brasov si ei mi-au facut oferta de mai jos.Nu stiu cat m-ar costa in plus o placa de b.a.  fata de planseul pe lemn(materiale+manopera).
Daca a-ti putea sa ma sfatuiti in privinta asta v-asi fi recunoscator. De asemeni ,orice opinie asupra planului este binevenita.

PS.   Scara nu v-a fi la inceput dar vreau sa las loc in planseu.
        Scuzati abundenta de culori.
       Cand am fost la firma scara era plasata in alta parteAttachment plan_parter.pngAttachment schita.jpgAttachment oferta.jpgAttachment oferta.jpg


1. Lemn
2. Planseul Lep
3. Placa de beton


Eu as alege lemnul.
E mult mai ieftin ca material si manopera. Dezavantaje: Nu exista.

#1041
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006

View PostX-plane, on Jun 24 2007, 15:35, said:

Dezavantaje: Nu exista.

Nu-i chiar asa. Lemnul trebuie intretinut, si in plus altfel "incheaga" casa un planseu de beton. Deci d.p.d.v. al rezistentei,planseul de beton are un avantaj net.
Dar asta nu inseamna ca trebuie sa renunte la lemn. Iese mai ieftin si se lucreaza si mai repede.

#1042
X-plane

X-plane

    ANTICOMUNIST.

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,838
  • Înscris: 15.03.2006

View PostDDuras, on Jun 24 2007, 18:48, said:

Nu-i chiar asa. Lemnul trebuie intretinut, si in plus altfel "incheaga" casa un planseu de beton. Deci d.p.d.v. al rezistentei,planseul de beton are un avantaj net.
Dar asta nu inseamna ca trebuie sa renunte la lemn. Iese mai ieftin si se lucreaza si mai repede.


Nu vreau sa te contrazic dar sunt cateva elemente:

1. La planseul de lemn nu ai ce intretine
2. Planseul de lemn e mult mai usor=avantaj fundatie
3. Betonul are dezavantajul rezistentei, adica la un seism o saca din lemn, sau in acest caz planseul, doar scartaie putin si gata. BEtonul crapa si daca seismul e foarte mare devine de neutilizat.
4. Pretul e cu mult mai mic.

Eu, in situatia lui, as face toata casa pe structura din lemn. De fapt asta si fac.

#1043
adizaha

adizaha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,207
  • Înscris: 17.06.2005
sub presiunea timpului scurt in care trebuie sa iau o decizie va intreb urmatoarele :

este buna caramida porotherm din ungaria? daca da, vi se pare bun pretul de 11,300 lei pe 37 metri cubi de porotherm 38 s?

trebuie sa ma decid rapid daca iau sa nu la pretul asta si de la producatorul ungar pentru ca la arabesque nu au porotherm acum si nu pot continua lucrul

#1044
MDM

MDM

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 13.03.2007
Buna ziua,

Poate cineva prezenta avantajele/dezavantajele dintre planseul de lemn si placa de beton, peste etaj (S+P+E).

Multumesc anticipat.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate