Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice
 Amintiri despre satelit si retran...

Care este cel mai bun mod de a pr...

Recomandare centrala termica apar...

samsung Xcover 5 Nu mai vrea
 Telefon de budget pentru filme 10...

Recomandare serviciu / firma recu...

La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?
 La multi ani @Constantin si Elena...

La mulți ani @Ion_Bumbu!

Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis
 

DISJUNCTOARE si INTRERUPTOARE DIFERENTIALE

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
55 răspunsuri în acest subiect

#19
davidk

davidk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 98
  • Înscris: 22.01.2007
I=U/R. Adica curentul care trece prin tine e egal cu tensiunea la care te electrocutezi supra rezistenta echivalenta a circuitului pe care il formezi. Daca stai in cada, poti muri si la 48V, doarece suprafata mare de piele in contact cu apa face ca rezistenta sa scada. De fapt, apa e agravanta deoarece cea mai mare rezistenta e formata de stratul superficial al epidermei, care daca nu e uscata, poate scadea foarte mult.
Am patit-o si eu cu 220V, si am stat "sub tensiune" cam 10 secunde. Dar au parut o vesnicie.

Editat de davidk, 02 februarie 2008 - 19:01.


#20
pcmihnea

pcmihnea

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 20
  • Înscris: 13.05.2007
eu mi-am luat unu' de 30mA, m-am curentat (desigur), dar nu am patit nimic grav, doar o noapte de internare (nu doare! :-) )

#21
danip00

danip00

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 103
  • Înscris: 23.05.2006
incearca sa pui pe porcaria aia de diferential de 5 mA cateva calculatoare si o sa ajungi la parerea ca 30 ma e mai bine. Pai daca am mai bine de 200 de surse in comutatie (atatea am la servici) ce fac? pun 40 de diferentiale ?!? Numai cand ma uit in jur (si sunt acasa vad suficiente surse care sa-mi arunce diferentialele lu peste in aer). in alta ordine de idei cand in loc de nul mi-au legat inca o faza "competentii" de la renel Bacau, nu stiu cat a protejat ca am avut peste 10 mii de euro daune. asa ca mai las cu diferentialele alea ca fara o impamantare competenta nu protejezi nici aparatura nici oameni.

#22
em2006

em2006

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.113
  • Înscris: 10.02.2007

View Postdanip00, on Nov 6 2008, 22:36, said:

incearca sa pui pe porcaria aia de diferential de 5 mA ...
Nu diferentialul e porcaria, ci instalatia facuta prost, ori cu materiale de proasta calitate. Intr-adevar, adoptarea unei valori atat de mici la o instalatie mai proasta poate crea multe neplaceri, declansarea poate avea loc aparent aiurea, de exemplu daca izolatia conductoarelor e de calitate slaba - rezistenta de izolatie mica intre conductorul de faza si pamant.

#23
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.295
  • Înscris: 25.04.2006

View Postdanip00, on Nov 6 2008, 15:36, said:

incearca sa pui pe porcaria aia de diferential de 5 mA cateva calculatoare si o sa ajungi la parerea ca 30 ma e mai bine. Pai daca am mai bine de 200 de surse in comutatie (atatea am la servici) ce fac? pun 40 de diferentiale ?!? Numai cand ma uit in jur (si sunt acasa vad suficiente surse care sa-mi arunce diferentialele lu peste in aer). in alta ordine de idei cand in loc de nul mi-au legat inca o faza "competentii" de la renel Bacau, nu stiu cat a protejat ca am avut peste 10 mii de euro daune. asa ca mai las cu diferentialele alea ca fara o impamantare competenta nu protejezi nici aparatura nici oameni.

Diferentialele de 5mA sunt pentru un circuit nu pentru principal! Doar nu pui 200 de calculatoare pe un singur circuit, nu mai exagera fara rost!
Iar impamantare aia "competenta" nu salva sursele de la aplicarea a 400V pe intrarile lor. Si nici diferentialul.
5mA sunt enorm de mult pentru curenti de izolatie, nu se intampla decat daca intr-adevar este ceva nasol in instalatie.

Editat de SuperDuper, 07 noiembrie 2008 - 02:01.


#24
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.855
  • Înscris: 22.07.2004
Daca nu ai o instalatie electrica impecabila , orice diferential poate sa-ti faca viata amara . La fel si aparatura electrocasnica trebuie sa fie instr-o stare excelenta .
   Diferentialul nu va face decat sa se decupleze cand vrei si cand nu vrei .

    De exemplu , masina mea de spalat (marca destul de apreciata, nu-i dau numele) curenteaza . Nu curenteaza foarte tare , dar contactul fizic de scurta durata cu corpul ei nu-ti da o senzatie foarte placuta .  Evident ca am conectat-o intr-o priza cu impamantare din aceasta pricina . Cu toate astea , apa evacuata este in continuare la un potential ridicat , fapt verificat personal , cand circuitul de evacuare se termina intr-o galeata . Nu are un defect proprizis . Este asa din prima zi de cand am luat-o de la magazin si sunt vreo 2-3 ani de atunci . Pe spate are 2 patrate inscrise si scrie ceva de o clasa de protectie .
   Sunt convins ca pe circuitul de impamantare se scurge un curent de mica intensitate , dar cum nu spal 24 de ore din 24 pierderea poate fi trecuta cu vederea .

   Daca mi-as monta un diferential , probabil ar trebui sa renunt la masina de spalat , ceea ce nu-mi convine .

#25
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.295
  • Înscris: 25.04.2006
Sau o reparai...
Mi se pare inconstienta sa stai cu o masina de spalat care curenteaza in casa. Nu face urat acuma, dar intr-o zi... nu se stie.

#26
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.855
  • Înscris: 22.07.2004
De ce sa o repar daca nu are nici o problema ? Daca nu a crapat in 3 ani , de-acuma si-a spalat rufele . O repar eventual cu una noua care poate sa aiba aceeasi problema .
Fac pariu ca si a ta curenteaza . Pune-o intr-o priza fara impamantare si apoi masoara diferenta de potential intre carcasa si pamant .
   Verifica si computerul . Daca ai degetzele mai sensibile o sa sesizezi ca are si el ceva potential .

    Iti recomand sa le arunci sau sa le repari ... :lol:


   P.S. : Am uitat sa-ti spun ...Vezi ca si TV-ul curenteaza . Incearca sa decuplezi cablul tv si tine cablul care vine de la tv intr-o mana si cablul care vine de la reteaua de CATV in cealalta . Este o dovada de inconstienta sa tii atatea lucruri periculoase in casa .

Editat de cspot, 07 noiembrie 2008 - 03:39.


#27
cosminprund

cosminprund

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 169
  • Înscris: 27.03.2008

View Postcspot, on Nov 7 2008, 03:32, said:

De ce sa o repar daca nu are nici o problema ? Daca nu a crapat in 3 ani , de-acuma si-a spalat rufele . O repar eventual cu una noua care poate sa aiba aceeasi problema .

La servici avem o masina de spalat montata pe diferential. Nu "sare" diferentialul si nu curenteaza. Si pe circuitele care merg la calculatoare avem diferential, nici ala nu "sare". In schimb a sarit diferentialul: Cind am bagat in priza imbatranit, a sarit instantaneu. Daca-l bagam intr-o priza care nu trece prin diferential sigur ar fi mers. Alt exemplu: la un moment dat a inceput sa sara diferentialul de pe priza care duce la pompa-hidrofor. Am zis ca e de vina diferentialul, ca exagereaza, am mutat pompa intr-o priza fara diferential. Dupa 2 ore s-o ars pompa :)

Mie personal imi plac diferentialele. E clar ca pot fi enervante cind "sar" si nu-ti dai seama din ce cauza, si e frustrant sa repari/schimbi un echipament care altfel pare sa functioneze, dar mai bine cu asa rau decit cu alt fel de rau! Parerea mea!

#28
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.295
  • Înscris: 25.04.2006

View Postcspot, on Nov 6 2008, 20:32, said:

De ce sa o repar daca nu are nici o problema ? Daca nu a crapat in 3 ani , de-acuma si-a spalat rufele . O repar eventual cu una noua care poate sa aiba aceeasi problema .
Fac pariu ca si a ta curenteaza . Pune-o intr-o priza fara impamantare si apoi masoara diferenta de potential intre carcasa si pamant .
   Verifica si computerul . Daca ai degetzele mai sensibile o sa sesizezi ca are si el ceva potential .

    Iti recomand sa le arunci sau sa le repari ... :lol:


   P.S. : Am uitat sa-ti spun ...Vezi ca si TV-ul curenteaza . Incearca sa decuplezi cablul tv si tine cablul care vine de la tv intr-o mana si cablul care vine de la reteaua de CATV in cealalta . Este o dovada de inconstienta sa tii atatea lucruri periculoase in casa .


Curentii de scurgere de la sursele in comutatie sunt sub 1mA. Nu "curenteaza"...

#29
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.855
  • Înscris: 22.07.2004

View PostSuperDuper, on Nov 7 2008, 16:48, said:

Curentii de scurgere de la sursele in comutatie sunt sub 1mA. Nu "curenteaza"...


:lol: tocmai tu spui asta , tu care ne recomandai diferentiale de 4-5 mA ? Cum ai masurat scurgerile astea de curent de la sursele de comutatie ? Daca incerci sa le masori descult in baie dupa dus , s-ar putea sa le simti ceva mai mari ...

#30
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.295
  • Înscris: 25.04.2006
Pai am zis ca sursele alea nu "curenteaza". Asta pentru ca stiu ce au in ele - o rezistenta echivalenta de cca 4.7 Mohmi.

Editat de mister_rf, 08 noiembrie 2008 - 01:19.


#31
aalecu

aalecu

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 15
  • Înscris: 07.04.2007
Va rog ajutati-ma si pe mine cu un sfat.
Locuiesc intr-o casa noua, intalatia electrica contine un diferential de 30 mA pe circuitul principal si sigurante automate F+N pe circuitele ramificate (prize, lumini).
Totul a fost OK pana cand am montat 2 decodoare Dolce, unul la etaj si unul la parter. Aparatele nu au stecher cu pamantare, insa toate prizele din casa au pamantare si cablurile de alimentare de la ambele televizoare au pamantare.
Ei bine cand totul e conectat sare diferentialul de pe circuitul principal. Asta nu se intampla fie daca un televizor nu e in priza, fie daca decuplez cablul AV dintre un TV si un decodor, fie daca scot calul coaxial din unul din decodoare.
M-am tot gandit, se pare ca problema se transmite pe undeva prin camasa cablului coaxial si probabil exista undeva o diferenta de potential intre pamantarea de la etaj si cea de la parter, dar mai departe nu pot sa inteleg ce se intampla. Intre faza si pamantare este tensiune de 220
Nu sunt sigur ca am inteles modul de functionare al diferentialelor (desi am citit posturile).
Va multumesc

#32
istratei

istratei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.804
  • Înscris: 25.11.2004
probabil ca tresa cablului coaxial este legata la masa antenei si prin suportul ei  apare scurgerea de curent.
cu un singur decodor si un tv merge ?

#33
E_manuel1

E_manuel1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.478
  • Înscris: 09.12.2007
Mi se pare normal sa-ti sara sigurantele,asta fac acele disjunctoare cand percep scurgeri de curent iar aceste scurgeri se fac dintre antena si pamant prin coaxial.
  Trebuie sa nimeresti ca priza de sus sa fie pe aceelasi disjunctor ca cea de jos
  -dar nu cred ca sunt asa
  -masa de la coaxial de la receiver sa nu dea faza pe el,
  -intoarce cablu de priza de la ambele tv-uri sa nu dea faza pe firul de masa de la antena
  
  Faza o verifici cu un creion de tensiune (surubelnita aia care se aprinde cand atingi faza cu ea)

Editat de E_manuel1, 23 februarie 2009 - 21:47.


#34
aalecu

aalecu

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 15
  • Înscris: 07.04.2007

View Postistratei, on Feb 23 2009, 21:23, said:

probabil ca tresa cablului coaxial este legata la masa antenei si prin suportul ei  apare scurgerea de curent.
cu un singur decodor si un tv merge ?

Casa este cu pereti OSB iar antena este prinsa de un astfel de perete, nu are contact electric. Cu un singur decodor si TV merge. Cablul coaxial se desparte printr-un splitter de semnal de satelit.

View PostE_manuel1, on Feb 23 2009, 21:45, said:

Mi se pare normal sa-ti sara sigurantele,asta fac acele disjunctoare cand percep scurgeri de curent iar aceste scurgeri se fac dintre antena si pamant prin coaxial.
  Trebuie sa nimeresti ca priza de sus sa fie pe aceelasi disjunctor ca cea de jos
  -dar nu cred ca sunt asa
  -masa de la coaxial de la receiver sa nu dea faza pe el,
  -intoarce cablu de priza de la ambele tv-uri sa nu dea faza pe firul de masa de la antena
  
  Faza o verifici cu un creion de tensiune (surubelnita aia care se aprinde cand atingi faza cu ea)

Este un singur disjunctor diferential, pe firul de curent principal, cand sare se intrerupe curentul in toata casa, fara sa sara sigurantele normale automate de pe circuitele camerelor. Am verificat faza, nu da pe firul de masa. Firul de masa merge cu pamantarea si cu nulul de la prize.
Am sa mai incerc sa pun ambele decodoare in aceeasi camera, pe prize diferite, sa vad ce se intampla
Va multumesc pentru promptitudine si am sa revin dupa ce mai fac cateva teste.

Editat de aalecu, 23 februarie 2009 - 22:47.


#35
aalecu

aalecu

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 15
  • Înscris: 07.04.2007
Revin dupa ce am facut probele.
Deci sunt 2 decodoare Dolce legate printr-un spliter de semnal, un decodor merge la etaj si unul jos in living. Toate prizele din casa au pamantare, prizele de sus sunt pe o siguranta iar cele de jos pe alta, iar pe firul principal e un diferential. Daca toate legaturile la sistemele TV sunt facute, ambele TV avand stecher cu pamantare, se creaza prin tresa cablului coaxial o comunicare intre pamantarea de la etaj si cea de la parter si sare diferentialul de pe circuitul principal din tablou. Cu orice alta combinatie de prize nu se intampla nimic, deci daca alimentez ambele decodoare in living sau ambele la etaj. Nici chiar daca alimentez din prize de pe alte sgurante, de exemplu bucatarie si living, hol si living, desi au sigurante diferite nu se intampla nimic. Doar intre dormitorul de la etaj si orice alta priza din casa apare problema.
Am verificat cu voltmetrul intre cele 2 pamantari, sus si jos, si nu apare tensiune.
Fazele sunt ok, nu merg la pamantare.
M-am uitat in tablou si totul pare ok, disjnctoarele sunt Moeller. Sunt 2 bare pe care scrie Legand, din care intra in fiecare siguranta, una cu faza si una cu nul.
Daca crede cineva ca trebuie, pot face o poza si s-o postez.
Dar tot nu m-am prin dece sare diferentialul cand se conecteaza cele 2 pamantari.

Editat de aalecu, 07 martie 2009 - 08:13.


#36
cioko80

cioko80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 78
  • Înscris: 10.08.2006
buna ziua, in blocul de masura de pe casa ce recomandati sa pun diferential de 30 mA sau de 100mA?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate