Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta
 Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 

impozit pe venit

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
75johny

75johny

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 03.01.2004
In ordonanta nr.24/2001, privind impunerea microintreprinderilor, se mentioneaza in art.1-alin.1 (printre celelalte), ca veniturile realizate in cursul unui an fiscal sa nu depaseasca echivalentul in lei de pana la 100.000 euro inclusiv.
Are cineva habar, precum ca daca ai depasit aceasta suma inainte de a se termina anul fiscal si ai fost nevoit ca la sfarsitul anului sa faci o factura de retur, prin care tocmai ai ajuns din nou la plafonul de 100.000 euro, se considera ca depasita cifra de afaceri si nu mai indeplinesti una din conditiile stabilite de aceasta ordonanta, adica de la anul nu mai beneficiezi de "facilitatea fiscala" de 1.5%?

#2
herske

herske

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 410
  • Înscris: 26.12.2001
In mod normal nu, perioada de calcul este anul fiscal, nu alta perioada; oricum, la un control nimic nu e sigur :D :D.

#3
gca_gabi

gca_gabi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 09.01.2004
ordonanta 24/2001 (impreuna cu Lg111/2003 si toate modificarile si completarile ulterioare) a fost abrogata de noul cod fiscal (Legea 571/22.12.2002 - art.297 alin 25), asa incat pentru anul 2004 te intereseaza ce scrie in acesta, si nu in ordonata.
pentru 2003 litera de lege este ordonanta 24, si chiar daca ai depasi 100,000 euro, tot cu 1.5% te impozitezi.
pentru 2004 citeste in noul cod fiscal cum esti judecat, ca sunt ceva modificari fata de ord 24.
acum mai este important cum iti inregistreaza contabilul in contabilitate factura de retur (care depinde de motivul returului) stornare in negru sau in rosu (in ord 24 clasificarea ca microintreprindere se face pe baza balantei la decembrie, si prin urmare conteza rulajul conturilor); ca sa fii sigur ca nu te agiti degeaba vezi mai intai codul fiscal nou si fa calculele de rigoare (ca poate te incadrezi fara alte artificii - vezi in principal de la art.103 mai departe). daca nu merge, cauta un contabil bun si da-i detalii
bafta

#4
herske

herske

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 410
  • Înscris: 26.12.2001
El va face inregistrarea cu data de 2003, codul fiscal nu se aplica in cazul asta, e valabil de la 1.01.04.

Sigur, pentru tot ce e cu data de 2004, se aplica codul fiscal.

#5
AAnama

AAnama

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 04.12.2007
Buna ziua!
Am si eu o problema legata de impozitul pe venit.Sunt colaborator la o institutie de stat pe baza legii 8 privind cedarea drepturilor de autor.Am primit acasa un plic de la finante prin care sunt anuntata ca am de platit un impozit f mare pe venitul realizat in 2006(6% din venitul net realizat),asta dupa ce tot de la finante mi se eliberase in urma cu 2 sapt. o hartie pe care scria ca nu am  niciun venit impozabil!Nu stiu si nu inteleg de ce anul trecut mi-a venit impozitul 0,in aceleasi conditii?
Am auzit de ceva 40% cheltuieli forfetare,dar nu stiu cine le retine si cum se procedeaza exact.Si mai stiu ca angajatorul meu nu a depus fisa mea la finante,deci eu practic in evidenta lor nu figurez cu vreun venit,insa fiind de buna credinta,am declarat tot ce am castigat...Trebuie sa nu mai declar?Cu ce evidenta confunta ei ceea ce trimit eu in plic?Poate ma lamuriti...Multumesc anticipat!

#6
silviub

silviub

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 12.01.2008
Salut! As vrea sa va intreb,poate stie careva,niste chestii legate de impozit.....va rog!
Inprimul rand as vrea sa stiu daca impozitul acum este de 10% sau de 16%?Eu nu lucrez cu carte de munca si sunt doar pe colaborari,adica pe ce pica....ca sa zic asa...si se intampla sa imi vina la sfarsit de an,de la fisc o foaie din aia pe care scrie ca tre sa mai platesc nush cat....recent am semnat un ontract pe o suma destul de marisoara si mi s-a zis cand am intrebat ca impozitul e de 10%,si ca il platesc ei,asa era contractul....acuma eu as vrea sa stiu daca ma voi trezi cu surprize anu asta....contractul l-am semnat in decembrie 2007...daca stie cineva ceva legat de taxe si impozite si orice altceva ce ar trebui sa stiu,va rog sa imi spuneti....eu nu stiu si nu inteleg f multe chestii si treburi din astea dar incerc sa invat...ca sa stiu pe viitor si sa nu va mai stresez :D...deci...pana la urma cat e impozitul,dom'le???AJUTOOOOR!!!!!!  :D

#7
Jonica76

Jonica76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 28.04.2007

View Postsilviub, on Jan 12 2008, 13:13, said:

Salut! As vrea sa va intreb,poate stie careva,niste chestii legate de impozit.....va rog!
Inprimul rand as vrea sa stiu daca impozitul acum este de 10% sau de 16%?Eu nu lucrez cu carte de munca si sunt doar pe colaborari,adica pe ce pica....ca sa zic asa...si se intampla sa imi vina la sfarsit de an,de la fisc o foaie din aia pe care scrie ca tre sa mai platesc nush cat....recent am semnat un ontract pe o suma destul de marisoara si mi s-a zis cand am intrebat ca impozitul e de 10%,si ca il platesc ei,asa era contractul....acuma eu as vrea sa stiu daca ma voi trezi cu surprize anu asta....contractul l-am semnat in decembrie 2007...daca stie cineva ceva legat de taxe si impozite si orice altceva ce ar trebui sa stiu,va rog sa imi spuneti....eu nu stiu si nu inteleg f multe chestii si treburi din astea dar incerc sa invat...ca sa stiu pe viitor si sa nu va mai stresez :D...deci...pana la urma cat e impozitul,dom'le???AJUTOOOOR!!!!!!  :D
16%, dar zi mai clar ce fel de impozit te intereseaza, ce esti PFA sau ce?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate