Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 

"Facultatea de Stomatologie" in SUA-Doctor of Dental Surgery

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
Ivanna

Ivanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,518
  • Înscris: 10.01.2007
Salutare turturor.

Sunt studenta in anul 3 la Facultatea de Matematica Informatica insa cred ca mi-am descoperit o noua pasiune: Stomatologia.
Deoarece in Romania  ar trebui sa fac alti 6 ani de facultate si sa fiu pe acelasi calapod cu copilasii de 19 care tocmai au iesit de pe bancile liceului, as prefera sistemul american unde te poti inscrie la un School of Dentistry doar daca ai terminat deja college-ul, iar programul in sine dureaza doar 4 ani dupa care ai titlul de Doctor of Dental Surgery.

Asadar se considera ca esti eligibil sa aplici la program daca ai ai dat tesul DAT(Dental Admission Test), ai terminat  college-ul si daca in  anii de colegiu  ai urmat cursuri de Biologie, Chimie, Fizica , Matematica. (practic sunt cursurile care la noi se fac la liceu).Aici apare dificultatea pt studentii starini, deoarece la universitatile la care m-am uitat eu se cere ca aceste cursuri sa fi fost absolvite la o universitate acreditata din USA sau Canada.
Pe mine ma intereseaza sa aflu cat mai multe sugestii referitor la acest proces de aplicare:
-chiar toate universitatile  cer ca acele cursuri sa fie absolvite la o univ din SUA?
-as putea sa fac  dovada absolvirii acestor cursuri, urmandu-le aici in Romania ?
- pot fi oare cei de la Dep. De admitere „fentati” in vreun fel legat de absolvirea acestor cursuri?
Pe la televizor, vad ca la ei in sistemul medical e plin de imigranti; chiar toti au facut si colegiul in SUA?
     Daca aveti informatii mai multe legate de cele expuse mai sus, va rog nu ezitati sa mi le spuneti. Poate aveti rude, cunostinte, prieteni, etc care au reusit sa se inroleze in acest program cu toate ca nu aveau acele cursuri absolvite la o univ. din SUA, sau poate locuiti in  SUA si stiti mai multe amanunte legate de subiect.

Va multumesc pentru atentia acordata. Astept vesti de la voi.

#2
Ivanna

Ivanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,518
  • Înscris: 10.01.2007
Sa inteleg ca nu e nimeni care sa fi fost inrolat in programul DDS sau DDM(Doctor of Dental Medicine)?
     Nu e nimeni care sa fie la curent cu sistemul de admitere la Medicina/Stomatologie, in SUA?

      Astept vesti... de la cunoscatori.

#3
bluehunt

bluehunt

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 957
  • Înscris: 22.03.2004
cei care vor sa-si faca rezidentiatul in state: http://www.usmle.org

Edited by bluehunt, 19 January 2007 - 17:50.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate