Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebare motor auto

Opel Astra K

Probleme sistem audio mașina

Radio care se incinge
 problema -amplificator cu tranzis...

Retragere bani din cont inainte d...

Plata cu cardul si bacsisul

Primire bani din Danemarca prin N...
 Alerta securitate Fedora Linux 40...

Problemuțe sistem audio ma&#...

Renovare balcon

installation has failed there was...
 Montura polara.....

Sfat inchiriere locuinta unei per...

Sursa stereo -> amplif mono

Dan Blondu vs. Marian Piciu
 

skinuletz

- - - - -
  • Please log in to reply
218 replies to this topic

#109
Semper Pri

Semper Pri

    Wannabe photographer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,380
  • Înscris: 19.10.2006
cam așa ceva




P.S. Acum am descoperit cât de aiurea este să prelucrezi o imagine fără mouse (cu touchpad instead)  :deadtongue:

Edited by Semper Pri, 13 February 2007 - 00:57.


#110
skin311

skin311

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,201
  • Înscris: 26.11.2006
hmm..uau..un cacacel de dunga de 3 mm si poza parca respira. imi place. am notat :cigar:
va prezint 5 poze din colectia iarna-industrial

Attached Files



#111
Tudor_DX

Tudor_DX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,551
  • Înscris: 07.09.2005
A treia are ceva potential dar cu alta prelucrare.

#112
skin311

skin311

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,201
  • Înscris: 26.11.2006
are doar crop..si cred ca si un autocontrast. in rest, nimic, asa a iesit din aparatus. ce crezi ca ar putea s-o avantajeze?

#113
skin311

skin311

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,201
  • Înscris: 26.11.2006
campusul dân galati siti.

Attached Files



#114
deejay86

deejay86

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 14.02.2006
Cadrele sunt ok dpdv tehnic si chiar si in ceea ce priveste compozitia dar sunt exact asa cum le-ar vedea omul cu ochiul liber ... lumina e anosta ... nu impresioneaza cu nimic. Penultima parca ar fi cat de cat.

#115
skin311

skin311

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,201
  • Înscris: 26.11.2006
lumina  fost chiar proasta :|
iso 200, intr-o dimineata innorata:| a fost homo rau. le-ar trebui macar o sepia cred.. dar inca nu am inspiratie sa le modific altfel

#116
skin311

skin311

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,201
  • Înscris: 26.11.2006
ultimele din ultima serie. am mai selectat din ele, si am ramas cu astea:


le: am pus o poza de 2 ori, nu stiu cum s-o scot :)

Attached Files


Edited by skin311, 15 February 2007 - 22:37.


#117
deejay86

deejay86

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 14.02.2006
las-o mai moale cu prelucrarea (1,2,4,5,7) ... cel putin vignetarile alea si blurul pe margine nu-s deloc binevenite.
acorda mai multa atentie focalei folosite. unele cadre necesita cativa pasi spre subiect si o focala mai mica (3,6).
observ in ultima serie ca ai cautat subiecte interesante (si nu e rau deloc) insa cred te-a luat valul si concentrandu-te exclusiv la subiect ai neglijat alte chestii la fel de importante (perspectiva, incadrare, etc.). fii mai rabdator, gandeste mai mult inainte de a duce aparatul la ochi, mai gandeste si inainte de apasa pe buton.
PS: acum observ antepenultima serie, cred ca e cea mai buna de la tine pana acum.

#118
skin311

skin311

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,201
  • Înscris: 26.11.2006
vignetarea.. e doar o forma pe care o folosesc ca sa concentrez atentia pe ceva, mai ales pt ca am f multe detalii in unele poze. pozele sunt toate facute pe 3.2, focala mai mica nu puteam sa bag pt ca deja eram pe iso 200 si nu aveam trepied-ul. bine, recunosc, aveam trepied :) dar nu are sistem dinala de desprindere rapida si nu am vrut sa-l pun :)
sa-mi zici si mie de ce crezi ca ar fi mers un 3.6 e vorba de faptul ca as fi avut mai multe detalii pe fundal?

Edited by skin311, 16 February 2007 - 23:43.


#119
deejay86

deejay86

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 14.02.2006

View Postskin311, on Feb 16 2007, 23:42, said:

vignetarea.. e doar o forma pe care o folosesc ca sa concentrez atentia pe ceva, mai ales pt ca am f multe detalii in unele poze. pozele sunt toate facute pe 3.2, focala mai mica nu puteam sa bag pt ca deja eram pe iso 200 si nu aveam trepied-ul. bine, recunosc, aveam trepied :) dar nu are sistem dinala de desprindere rapida si nu am vrut sa-l pun :)
sa-mi zici si mie de ce crezi ca ar fi mers un 3.6 e vorba de faptul ca as fi avut mai multe detalii pe fundal?
m-am prins de scopul vignetarii ;) insa incearca sa atragi atentia asupra subiectului cu ajutorul compozitiei ... sa vezi atunci rezultate :)
faci confuzie. cu cat focala e mai mica, timpul de expunere la fotografiat din mana poate fi mai mare
nu, chiar e bine ca pozele au putine detalii care sa iti distraga atentia. eu ziceam doar ca la respectivele poze s-ar fi pretat (IMO) o focala mai mica (dar fara sa adaugi elemente in cadru - daca se putea :P)

#120
skin311

skin311

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,201
  • Înscris: 26.11.2006
numarul focal mic am vrut sa zic. inmintea mea, totul e clar :lol:

#121
skin311

skin311

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,201
  • Înscris: 26.11.2006
cateva dintre zecile de poze din ultima serie :)
va avertizez ca toate sunt foarte bune.
(deja v-am intaratat sa ma criticati lol)

Attached Files



#122
deejay86

deejay86

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 14.02.2006
Dintre toate doar a doua imi atrage atentia. Cu o compozitie mai ingrijita ar fi fost super.

#123
skin311

skin311

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,201
  • Înscris: 26.11.2006
dap, asta e.. oricum..clone pe strada aia la greu, ca erau cateva boturi de masini. pacat ca nu am putut sa ma urc pe nimic sa o fac mai de sus :( e facuta prin piata revolutiei in bucuresti (daca nu ma insel). dragut locul.

#124
Semper Pri

Semper Pri

    Wannabe photographer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,380
  • Înscris: 19.10.2006

View Postdeejay86, on Feb 27 2007, 01:33, said:

Dintre toate doar a doua imi atrage atentia. Cu o compozitie mai ingrijita ar fi fost super.
Primele trei imi plac mult... cu câteva specificații:
1. mi-ar fi plăcut să văd si câteva nume clar
2. o idee mai in dreapta si era o simetrie perfectă
3. o incadrare pe verticală

#125
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
skin, voiam sa iti zic de mult: crezi ca e bine sa te bazezi atit de mult pe crop?
am impresia ca ai ales calea usoara: incadrare la intimplare. ca sari partea de compunere a imaginii in vizor (ma rog, pe lcd) si ca iti convine mai degraba sa pui foarfeca pe imagine ca sa obtii ceea ce iti convine.
ma insel?

#126
skin311

skin311

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,201
  • Înscris: 26.11.2006
pot sa zic ca ma bazez pe crop doar cand fac o fotografie stiind in momnetul declansarii, ca o sa trebuiasca sa ii fac crop, ca sa inlatur o partepe care nu am cum sa o evit in poza. in rest, ma chinui sa incadrez perfect din prima pt ca nu-mi place ideea de crop. le mai cropuiesc cate putin daca ii mai dau un rotate, in rest, incerc sa le las asa. daca vrei, diseara o sa pun si varianta originala, resize 800X600 ca sa vezi ca nu e diferenta. pe unele nu le-ma cropuit deloc. in orice caz, nu sunt adeptul fotografierii la intamplare si apoi reincadrat digital, desi recurg la fazele astea cand efectiv nu pot sa inlatur un element din decor (de exemplu un stalp sau un cos de gunoi)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate