Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 

euro vs ron

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
Fahren

Fahren

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 11.03.2005
Incerca sa mi dau seama de ceea ce se va intampla cu raportul euro-ron si desi pe la tv sau prin ziare sunt tot feluri de comentari raportate la faptul ca ronul isi va intari pozitia eu tot nu pot sa inteleg care sunt factorii de care depinde acest lucru.E adevarat ,nu am cunostinte economice ,dar nici nu vreau sa ma las prada acestui lucru si sa pierd in continuu.
Am cumparat in octombrie euro la 35250 si acum deja e nesimtit de jos.2000 de lei si ceva.Continua sa mai scada?Isi va mai reveni vreun pic?Bnr parca estimeaza la 35000+ euro pentru sf anului viitor sau poate ma insel ,dar oricum e clar un lucru: am nevoie de sfatul vostru.Cel mai bine ar fi sa fie de la persoane in cunostinta de cauza.

Oricum ar fi ,parerea mea ca un thread pe aceasta tema e bine venit.

Astept cu interes opinia dvs.



Bafta.

#2
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
euro va continua sa scada incetisor; e foarte multa valuta pe piata romana

#3
laurentcauia

laurentcauia

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 898
  • Înscris: 02.10.2006

 Fahren, on Jan 3 2007, 12:59, said:

... ... ...
Am cumparat in octombrie euro la 35250 si acum deja e nesimtit de jos.2000 de lei si ceva.Continua sa mai scada?Isi va mai reveni vreun pic?Bnr parca estimeaza la 35000+ euro pentru sf anului viitor sau poate ma insel ,dar oricum e clar un lucru: am nevoie de sfatul vostru.Cel mai bine ar fi sa fie de la persoane in cunostinta de cauza.

Oricum ar fi ,parerea mea ca un thread pe aceasta tema e bine venit.
... ... ...
Da este foarte binevenit acest thread :peacefingers: .
Acum 2 ani am schimbat cateva mii de iepuroi la 40.250/iepuroi si am facut un depozit in lei. Am castigat pentru ca in decurs de cateva luni cursul a ajuns la 38.000. Anul trecut (2006) nu am mai repetat figura pentru ca imi ziceam ca la cate mii de iepuroi mai aveam (7) nu prea se merita. cand am facut calculul am vazut ca scaderea de 5.000 lei/iepuroi m-a dus la pierderea unei mii. In opinia mea nu cred ca va ajunge iarasi la 35.000 pentru ca odata cu intrarea in UE vor aparea si mai multi iepuroi pe piata. Astept sa mai creasca un pic prin februarie si ii schimb.

#4
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,043
  • Înscris: 24.02.2006
de obicei, de sarbatori vin "capsunarii" acasa si aduc valuta, asa ca leul sare putin in sus. in afara de "infuzia" asta de valuta, nu prea sunt motive pentru evolutia leului din ultima perioada(n-avem o crestere economica suficient de mare incat sa justifice cresteri atat de mari ale leului).
evident, datorita faptului ca intram in UE, o sa fim mai atractivi pentru diversi investitori, deci s-ar putea ca afluxuld e valuta catre romania sa continue o perioada.

#5
Peacekeeper

Peacekeeper

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 08.01.2005
Am nevoie de un sfat. Eu am aproximativ 6000 de euro pe care acum cam doi ani i-am schimbat in lei si i-am pus intr-o banca, ca o "samanta" pentru viitoarea mea casa. Acum de Craciun au mai venit 10.000 de euro, dar, din diverse motive, apartamentul il voi cumpara numai pe la inceputul lui 2008.

Avand in vedere ca toata lumea cere euro la vanzarea de locuinte si ca euro este intr-o evidenta "scadere de forma" fata de leu, care ar fi cea mai inteleapta miscare sa vand euro, sa cumpar euro sau sa las toata treaba asa cum este acum(un depozit in lei si unul in euro)?

#6
uira

uira

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 700
  • Înscris: 29.01.2005

 Peacekeeper, on Jan 3 2007, 17:23, said:

Am nevoie de un sfat. Eu am aproximativ 6000 de euro pe care acum cam doi ani i-am schimbat in lei si i-am pus intr-o banca, ca o "samanta" pentru viitoarea mea casa. Acum de Craciun au mai venit 10.000 de euro, dar, din diverse motive, apartamentul il voi cumpara numai pe la inceputul lui 2008.

Avand in vedere ca toata lumea cere euro la vanzarea de locuinte si ca euro este intr-o evidenta "scadere de forma" fata de leu, care ar fi cea mai inteleapta miscare sa vand euro, sa cumpar euro sau sa las toata treaba asa cum este acum(un depozit in lei si unul in euro)?

Daca am inteles eu bine ai vreo 18000 EUR.
In locul tau as investi intr-o garsoniera intr-un orasel de langa tine, sau intr-o bucata de pamant. In 2008, 18000 de euro vor inseamna real mai putin bani decat acum.  Gandeste-te ca salariile cresc, ceea ce se va intampla si in Cluj. Singura modalitate de ati pastra valoarea banilor, este sa-i investesti in imo. Si daca presupunem ca valoarea imobilelor va scadea, oricum nu pierzi per ansamblu.

Legat de cresterea EURO, continuati sa visati la povesti de genul "vin euro in tara de sarbatori". M-am uitat pe situl BNR (la seriile lunare) si de 2 ani de zile EURO este in cadere libera, nici o revenire (nici dupa sarbatori).

Numai bine.

#7
Alexadi

Alexadi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 417
  • Înscris: 16.11.2002

 Peacekeeper, on Jan 3 2007, 17:23, said:

Am nevoie de un sfat. Eu am aproximativ 6000 de euro pe care acum cam doi ani i-am schimbat in lei si i-am pus intr-o banca, ca o "samanta" pentru viitoarea mea casa. Acum de Craciun au mai venit 10.000 de euro, dar, din diverse motive, apartamentul il voi cumpara numai pe la inceputul lui 2008.

Avand in vedere ca toata lumea cere euro la vanzarea de locuinte si ca euro este intr-o evidenta "scadere de forma" fata de leu, care ar fi cea mai inteleapta miscare sa vand euro, sa cumpar euro sau sa las toata treaba asa cum este acum(un depozit in lei si unul in euro)?

In primul rand sa tii banii in lei, in 2006, a insemnat PIERDERE. Pt ca bursa si imobiliarele au crescut mult mai mult decat leul fata de euro.


Ca sa schimbi euro in lei si apoi din nou lei in euro, pierzi de doua ori si vorbim aici de cursul bancilor, care e f dezavantajos, ca nu te vei duce cu 10k la casa de schimb.

Dobanzile la lei sunt destul de mici si te mai taxeaza si cu comisioane de retragere plus impozit.

Cat despre investitii in imobiliare, pe 1 an, e costisitor. Platesti comisioane la agentii atat la cumparare cat si la vanzare plus notarii la cumparare, care au niste tarife de te usuca. Apoi stai sa astepti de-ti vine rau sa o vinzi, si cand in sfarsit reusesti, la vreo 6 luni dupa momentu in care ai fi vrut, te trezesti cu banii virati la o banca si alte comisioane ca sa-i retragi.

Cu toate astea vezi ca nu va mai fi necesar avansul pt a lua credit ipotecar. Orice gigel va lua credit pe 40 de ani si va putea da mai mult pe o casa. Preturile la apartamente vor creste EXPLOZIV.
90% din tinerii ce nu au casa, nu  o au pt ca n-au banii de avans, ca altfel de vreo 10 mil se pot stoarce ei si fam lor, lunar, ca sa dea rata.
Tu tii banii astia de avans, ceea ce nu are sens.

As zice sa cumperi acum, fii printre primii care sa ia credite fara avans sau cu avans de vreo 10% si cumpara cat mai repede pana nu cresc preturile.

#8
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004
este imposibila prezicerea cursului pe o perioada lunga! chiar si pt. o luna e dificil de estimat ce se poate intampla! factorii care influenteaza cursurile de schimb valutar sunt foarte multi si sa nu uitam ca ambele monede sunt supuse cresterii/descresterii!

pentru pastrarea sumei de bani la valoarea actuala cea mai buna este impartirea sumei in ron/eur ... sau hedging, dar e mai complicat pt. persoane fizice...

pt. obtinerea unui castig, respectiv cresterea sumei de bani, cea mai indicata ar fi investitia intr-un fond de investitii (risc suficient de redus, castig peste inflatie sau dobanzi - de ex.fondurile intercapital si capital plus au avut cresteri de 20% respectiv 15% pe anul 2006... comisionul de rascumparare e de 0.5% pt. un an)

#9
johnjohn_40

johnjohn_40

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 16.08.2006
Da.Intersant.Mult mai interesnta mi s-ar parea o comparatie intre cursurile valutare din Romania si alte tari, cum ar fi:Korea de Sud(dependenta de dolar),Singapore(dependenta de dolar),Turcia(dependenta de euro),Anglia(dependenta de euro) etc. lista poate continua, daca veti face o comparatie minima veti observa ca este o chestiune generala.Nu e numai in Romanica.

#10
exosyphen

exosyphen

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 901
  • Înscris: 01.09.2003
Piata valutara este cea mai volatila piata din lume.
Ii mai usor sa prezici vremea peste 6 luni, decat cursul valutar.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate