Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 

Adobe Photoshop CS5, CS6, CC

- - - - -
  • Please log in to reply
601 replies to this topic

#37
sorinvs

sorinvs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 09.01.2007
La mine merge destul de bine pe un laptop Asus, Intel Celeron M CPU 440 @ 1,86 GHz, 512 MB RAM,  si un pic mai bine pe un desktop AMD Athlon 2500+ @1,75 GHZ, 2 GB RAM.

#38
alex1962

alex1962

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 31.12.2007
La recomandarea unui coleg de pe alt forum, am rezolvat problema prin instalarea programul revounistaller si am reusit sa elimin orice urma de la vechea incercare. Eu stergeam manual din registrii, cu regedit, dar se pare ca nu stergeam tot !
Acum s-a instalat fara probleme. Este un program mult mai bun ca Unistall-ul din XP.
O seara placuta,
Alex

#39
sonny_black

sonny_black

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 24.07.2008
am si eu o problema cu photshopul cs3 al meu nu gasesc toate toolurile din el si cel mai multa ma intereseaza acuma smudge tool , nu il gasesc pe nicaierii nici in program nici sa il instalez separat sau ceva de genul asta , daca ma poate ajuta cineva cu toate toolurile ca vad ca multe imi lipsesc , mi-a trimies cineva adobe premiere master cs3 dvd si de aici am instalat photoshopul si am mare nevoie de acele tooluri . Va multumesc , si cine se stie cu photoshopul bine poate imi lasa un id de mess ca poata sa ma mai sfatuiasca , id meu de mess e john_constantinne.

#40
pleat_man

pleat_man

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 07.07.2008
cum scap de optiunea de a nu roti automat pozele in adobe bridge?

#41
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,197
  • Înscris: 23.02.2007
Va salut!

Va rog frumos sa ma ajutati cu programe si instructiuni in urmatoarea privinta:

Am fotografia atasata la care vreau sa fac urmatoarele prelucrari:

- decupari individuale la fiecare moneda;
- salvare fiecare decupare in diverse dimensiuni, selectabile de mine;
- adaugarea unui mic "fade away" (nu stiu daca ma exprim bine) la contururi spre culoarea neagra, pentru a inlatura umbrele;
- background negru individual pentru fiecare moneda decupata.

Va multumesc anticipat!

Attached Files



#42
caramell

caramell

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,099
  • Înscris: 17.08.2006
Daca ai posibilitatea sa pozezi din nou monezile, ar fi mai bine sa le pozezi individual sau eventual in grupuri mai mici in centrul imaginii. Aparatul tau reda destul de ok zona centrala, in schimb marginile pozei sunt neclare... La monezile aflate in stanga abia se disting detaliile.

Pentru editare poti alege sa lucrezi cu Adobe Photoshop (licenta) sau cu Gimp (free). Nu stiu sa iti dau detalii pentru Gimp, in general operatiile facute seamana destul de mult cu cele din Photoshop. Gasesti aici topicul dedicat Gimp-ului.

Nu o sa intru in detalii complexe. Posibil ca alti colegi de forum sa iti dea solutii mai performante.
In Photoshop: deschide poza. In partea stanga a ferestrei principale vei gasi bara cu unelte. Familiarizeaza-te cu Rectangular Marquee Tool, Magic Wand Tool si eventual Crop.  In partea dreapta ai fereastra Layers (daca nu vezi ferestrele acestea le activezi din meniul Window).

Din poza ta selectezi cu Rectangular Marquee Tool o moneda, apoi Copy(CTRL+C), New (CTRL+N), Paste (CTRL+V) si obtii moneda intr-un fisier separat. Vei observa ca noul fisier are 2 layere. Pozitioneaza-te pe cel cu moneda. Cu Magic Wand Tool (ajustezi Tolerance cat ai nevoie), selectezi backgroundul si il stergi (DEL). Select>Deselect (Ctrl+D) ca sa scapi de selectie. Selectezi din fereastra Layers layerul background si il umplii cu negru sau ce culoare vrei tu. (Pentru culori ai buton Set foreground/background color in partea de jos a ferestrei Tools)

Daca te descuri pana aici discutam mai incolo si despre "fade away"...   Mai testeaza si alte unelte din Tools. S-ar putea sa descoperi ca unele iti pot fi de folos.

O alta metoda - folosind filtrul Extract o gasesti descrisa aici.

Edited by caramell, 12 November 2009 - 22:30.


#43
bester

bester

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 18.02.2007
Refa poza. Majoritatea detaliilor (mai ales pe margini) sunt mancate de noise reduction. (Imaginea e la ISO800)

Foloseste ISO 100 (sau mai mic daca ai), pune monezile doar in centrul imaginii si aprinde cat mai multa lumina.

#44
AdCrys20

AdCrys20

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 515
  • Înscris: 01.05.2007
salutare!

  Vreau sa fac un afis in photoshop, format A3. Vreau sa-l fac in photoshop pentru ca stiu sa lucrez cu photoshop-ul. Corel Draw nu l-am deschis decat de 2 ori. Imi place fotografia si astfel am invatat photoshop-ul.

  Intrebarea mea este: ce setari trebuie sa aibe A3-ul astfel incat sa nu am probleme cu el la imprimare?

  Thx!

#45
daddy

daddy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,914
  • Înscris: 08.02.2004
Pui dimensiunile exacte ale lui A3:

29,7 cm
42 cm
300 dpi

Cand salvezi ai grija sa fie tiff sau bmp necomprimat. Mai trebuie avut grija unde printezi, in fct de asta trebuie sa ai paleta de culori RGB sau CYMK. Daca cei unde te duci sa printezi sunt profesionisti cere-le fisierul de calibrare si lucreaza afisul in fct de calibrarea respectiva.

#46
AdCrys20

AdCrys20

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 515
  • Înscris: 01.05.2007
Multumesc!

Am citit odata pe un site pentru ce se foloseste RGB sau CYMK . Imi poti spune te rog?

Stiu ca era ceva gen laser / cerneala (probabil)

#47
katharsys_iuly

katharsys_iuly

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 19.07.2007

View PostAdCrys20, on 13th November 2009, 09:57, said:

Multumesc!

Am citit odata pe un site pentru ce se foloseste RGB sau CYMK . Imi poti spune te rog?

Stiu ca era ceva gen laser / cerneala (probabil)



In primul rand conteaza ca monitorul de pe care lucrezi sa fie calibrat. Daca nu e, deja nu mai conteaza, sansele ca sa ai pe hartie culori identice cu cele de pe monitor sunt destul de mici. Cu atat mai mult cat monitorul pe care il folosesti este dupa cum banuiesc, LCD. (monitoarele crt sunt mai indicate in acest caz)
Daca faci print profesional, pentu tipografie atunci lucrezi pe Pantone CMYK.
Daca nu, chiar nu are importanta ce folosesti.

#48
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,197
  • Înscris: 23.02.2007
Salut!

Multumesc pentru raspunsuri. Am refacut pozele urmand sfaturile voastre. ISO e la 80 (minim), aparatul e Nikon Coolpix S570 pus pe un stativ la 15 cm de masa cu optiunea Macro activata si Exposure Compensation la -1.7 (daca o dau  mai mare monezile de argint iasa prea luminate si nu se mai disting detaliile deloc), iar monezile sunt puse pe un carton care nu e perfect negru. De asemenea am decis sa fotografiez separat monezile din alt metal decat argint.

Am pus mai multe monezi per fotografie deoarece am foarte multe pe care vreau sa le fotografiez. Daca stiti vreo metoda prin care sa pot imbunatati calitatea si/sau viteza de lucru(aparatul nu se poate controla de la PC) va rog sa imi spuneti.

In Photoshop am reusit sa fac ce ati zis si am obtinut ce e in atasament cu Magic Wand Tool la o toleranta de 60%. Mai departe as vrea sa pot face mai "frumoasa" trecerea de la marginea monedei la culoarea de background.

Va multumesc anticipat!

Attached Files



#49
daddy

daddy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,914
  • Înscris: 08.02.2004
Exact de asta i-am si spus sa-si calibreze monitorul dupa studioul unde vrea printul. Eu mi l-am calibrat cu Spyder 3 pro si sunt multumit de ce iese si dupa printare. Chestia e ca nu fac printuri profi, daca as face nu as mai tine cont nici eu de spyder la calibrare.

#50
caramell

caramell

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,099
  • Înscris: 17.08.2006

View Postbobitzaaa, on 13th November 2009, 12:10, said:

In Photoshop am reusit sa fac ce ati zis si am obtinut ce e in atasament cu Magic Wand Tool la o toleranta de 60%. Mai departe as vrea sa pot face mai "frumoasa" trecerea de la marginea monedei la culoarea de background.

Bun atunci. Reia procedeul pentru aceeasi moneda dar cu toleranta de 20 la Magic Wand Tool. Nu da inca Delete. Iti vor ramane cateva puncte neselectate pe background. Pe acelea le selectezi cu Lasso Tool (apasand in acelasi timp tasta Shift pentru a adauga noile zone la selectie. Stergi selectia (Del) si CTRL+D sa deselectezi. Iti va ramane o margine neagra subtire in jurul monezii. Te pozitionezi pe layerul cu moneda. Din meniu alegi Select>Load Selection, lasi setarile implicite si dai OK. Iti va selecta zona cu informatie a layerului curent. Tot din meniul Select>Modify>Feather (5-6 pixeli). Apoi Select>Inverse (CTRL+SHIFT+I ) pentru a inversa selectia si Delete. Renunti la selectie (CTRL+D) si apoi umplii backgroundul cu negru. Eventualele puncte in plus pe marginea monezii le poti elimina cu unealta Eraser cu diametrul de 6px, hardness 0% si opacitate 60%.  

Inca un amanunt: te pozitionezi pe layerul cu moneda, Edit>Transform>Rotate (sau CTRL+T) si indrepti moneda ;). Fisierul final va arata cam asa:
Attached File  Untitled_1.jpg   38.27K   78 downloads

Succes!

Edited by caramell, 13 November 2009 - 23:23.


#51
Danon

Danon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 02.11.2009
Salut !
   Cred ca acesta e locul cel mai potrivit pentru a cere putin ajutor.
Am o imagine cu 'ceata' dar am nevoie ca ea sa aiba background transparent si nu stiu cum sa fac asta.Vreau sa o folosesc pentru un mic joculet.Am atasat imaginea.Daca aveti voi o alta imgine e perfect, altfel, daca o modificati cu vreun program pentru editare si acesta e GIMP lasa-ti si un mic tutorial ca sa stiu pt data viitoare.Mersi !

Attached Files



#52
ralcr

ralcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,337
  • Înscris: 03.07.2007
nu cred ca merge, poate are photoshopul niste ceata s-o pui pe fundal transparent, stiu ca are nori.

#53
nirosbog

nirosbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 22.10.2005
Am bagat 2 fotografii intr-un template,am folosit calea layer>arange>send to back , insa tot se mai vad margini din poze.Unde am gresit?Am atasat o poza pt.exemplificare.

Attached Files

  • Attached File  test.JPG   35.53K   182 downloads


#54
fussyd3vil

fussyd3vil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 949
  • Înscris: 21.10.2008
Pai acea bordura nu are o transparenta pe la 50%? E si normal sa se vada poza din spate prin ea. Sau te referi la altceva?

Edit: Da un printscreen mai mare, eventual si niste detalii despre ce layere ai.

Edited by fussyd3vil, 24 December 2009 - 10:03.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate