Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
WTF !Comunicare cu animale mo...

Convertit sistem de navigați...

Nu am sunet pe hdmi

Întrebare alunita
 Schimbare tabla acoperis

Trotineta Bolt cu reducere de 3 lei

Aragaz cu plita pe gaz si cuptor ...

Cablu FFC
 Poco F6/F6 Pro

Scurgere catre hazna

De la 24V la 5V DC?

Deducere TVA
 Open WRT nu sincronizeaza ceasul ...

salariu plafonat

sistem actionare electrica pentru...

Sfaturi achizitie auto ~10k€
 

Mercedes-uri de peste 20 de ani vechime. Se merita?

- - - - -
  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#37
RedGuy

RedGuy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 10.09.2002

akeem, on Dec 19 2003, 10:03, said:

3. Uite cum are lumea grija de masini.

<{POST_SNAPBACK}>


Am vazut un 280SL in Bucuresti, prin Cotroceni. Pozele sunt facute noaptea cu telefonul si-s de mega-kko (a trebuit sa le micsorez ca sa se inteleaga ceva :death: ), dar masinuta era superba: bleumarin cu alb, perfect restaurata, o gramada de bani as zice... :console:

Attached Files



#38
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,992
  • Înscris: 17.10.2003

gazdi, on Apr 29 2005, 16:31, said:

Am vazut un anunt :
Mercedes 126, 300 SE, 1991, piele, geamuri electrice, AC, ABS, motor, amortizoare, etc. noi, inmatriculata...6000EU....

Modelul asta s-a mai fabricat in 1991???

<{POST_SNAPBACK}>


Da, pana in '92. Sa iau maine revista si sa-ti scanez pagina cu anii de fabricatie.

RedGuy, a fost unul la fel la standul Mercedes la salonul auto de acum 2 editii, ala era negru cu alb. Eu m-am nimerit pe acolo cand l-au dat jos de pe trailer (inainte cu o zi de inceperea salonului, ca aveam si eu de aranjat standul nostru). Vreau sa spun ca nu se mai uita nimeni la altceva si nici in timpul salonului nu prea baga lumea in seama celelalte produse Mercedes, desi mi se pare ca venisera si cu actualul S, care atunci era nou (exagerez, dar asta a fost impresia mea atunci).
Eu il stiam din reviste si nu prea dadeam gramada, dar cand l-am vazut in realitate nu mi-a venit sa cred cat de bine arata. Si tot 280 era si ala.

#39
gazdi

gazdi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 26.04.2005
:worthy:  pt scanare

Pe asta cu 3000EU am pierdut-o ca am fost bleg :(. Cred ca o sa stept cu rabdare urmatoarea ocazie. M-am mai gandit sa iau una adusa de curand cam la 800-1000 EU pt piese de schimb ca de inmatriculat nu se prea poate... Oricum daca gasesc una pe la 2500-3500 sigur mai are nevoie de niste reparatii sa zicem 500-1000 Eu.

Ar mai trebui sa caut ceva serviz unde e cunoscut SE-ul si sa ma informez cam ce preturi is.

Chiar, are cineva habar de cat coasta sa vopsesti o masina?

#40
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,992
  • Înscris: 17.10.2003
Am uitat. :frust:  :raygun:  :bandit:  :ciocan:

#41
gazdi

gazdi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 26.04.2005
E si miine o zii...  :D

#42
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,992
  • Înscris: 17.10.2003
A venit si ziua de maine...    :bandit:  RDS

Attached Files



#43
gazdi

gazdi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 26.04.2005
Mersi. :)

Atunci vanez un 300 se.

#44
active95

active95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,920
  • Înscris: 29.03.2005
Motoarele disel construite de Mercedes in perioada anilor 80 sint printre cele mai fiabile. 500000 de km la bord la modelele din seria 300 nu este un "miracol" ci un fapt obisnuit in general.
Spun in general ptr ca  (la fel ca si orice autoturism) depinde de cum a fost intretinut sau i-l vei intretine.

#45
Snooper

Snooper

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 29.04.2005
Cam acum un an citeam pe undeva ca un taximetrist (nu mai stiu din ce tara) a trimis o scrisoare celor de Mercedes in care le multumea pentru calitatea masinii. Era vorba de un Mercedes Cobra din ala vechi de tot (ceva mai vechi decat ati pus aici), cam de prin `75-`80, pe care l-a folosit ptr taxi si a facut cu el 4 MILIOANE de kilometri, fara reparatii majore la motor sau tren de rulare. Cei de Mercedes i-au cumparat masina sa o puna la muzeu si parca a doborat si un record ceva cu kilometrajul ala.
Deci referitor la thread, orice Mercedes din perioada `80-`90 se pisa cu bolta pe Dacia, in frunte cu Logan.

#46
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,992
  • Înscris: 17.10.2003
Bine, asta e probabil o exceptie, si la Volvo sau la alte masini s-au intalnit cazuri.
Pe de alta parte, este evident ca Mertanele din vremea aia erau extraordinar de solide si fiabile. Uitati-va cate circula si la noi din alea Cobra, or fi ele mai paraitoare si mai puturoase, dar tabla e tot tabla, cromurile tot cromuri iar ceea ce ma intriga cel mai mult e cum s-a pastrat tapiseria de pe scaune.

#47
add

add

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,147
  • Înscris: 09.09.2003
GOD! am vazut acum cateva zile in parcare la universitate un 500SEL, limuzina fratica, un verde nobil asa, jante cromate, la fel ornamentele, geamuri cu tenta verde, piele, m-am indragostit  :inlove:

#48
Snooper

Snooper

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 29.04.2005
Cel mai mult de la Mercedes imi place SL55 dupa `03 (eventual si cu AMG in coada), si 600 SEL din `94 (care seamana cu 190E) nu se compara cu nimic, fiind un individ care da ceva pe imagine, pur si simplu nu ma imaginez intr-un Renault de ex. Nu sint snob, dar daca as avea ceva bani, mi-as lua Mercedes fara discutie, sh, nu am fitze, as lua orice imi pot permite, doar sa fie Mercedes, si cred ca as merge pe un 190 sau 190E din `86-`87 ca-s ieftine chiar si aici.
In rest ma bucur ca am descoperit acest thread, e placut sa vezi ca mai sint oameni care gandesc la fel.

Edited by Snooper, 17 May 2005 - 13:56.


#49
gazdi

gazdi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 26.04.2005
Sa vedeti ce mi sa-ntamplat :). Am observat ca aici langa locul meu de munca parcheaza destul de des un Mercedes cu caroseri 126. O data am iesit si m-am invartit in jurul masini, o admiram, ma uitam cum e intretinuta pana ce a aparut proprietarul cam nervos. De atunci nici urma de masina, a bagat-o in garaj si n-o mai scoate :(. Cred ca am sa ma plimb pe strazi cu niste pliante cu "Cumpar masina. Sunati la ...." si pun pe fiecare Mercedes 300 SE pe care-l gasesc. Deja stiu vreo trei dar pe nici una nu scrie "de vanzare".

#50
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,992
  • Înscris: 17.10.2003
190E (caroserie 201) seamana cu S-Class cu caroserie 126 (vezi pozele dinainte) si nu cu 600 SEL din '94 (caroserie 140) - vezi pozele de acum.

Attached Files



#51
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
visul meu e un bot de cal din 70 si ceva, din ala cu aripi spate gen cadillac, cu motor pe benzina, pe care sa il restaurez, sa-l vopsesc ginger apple, totul cromat si jante spitzate, instalatie audio hi-fi deghizata in aia clasica, cu butoane de pe vremuri si un sunroof enorm. Si poate sa il mai fac si low-rider.

#52
Snooper

Snooper

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 29.04.2005
akeem> da, le-am cam incurcat, mersi mult ptr clarificare si poze. Ideea e ca nu prea imi place sa ma documentez :) Nu de alta da asta presupune poze si ma baga-n boala si nu mai is bun de nimic toata ziua :(

Visul meu este chiar un model de 190, EXACT ca cel din poza de pe prima pagina, cel negru cu kit Cosworth si jenti AMG (dar nu neaparat cu kitul si jentile alea), si NEAPARAT negru, ca cel din poza. Daca nu ar fi super ok caroseria si vopseaua, as da jos TOT pana la metal dupa care m-as duce sa-i indrepte tabla si sa o vopseasca cu cea mai lucioasa si scumpa vopsea neagra (stiu sigur ca costa cam 4000$ genul pe paintjob pe care-l vreau eu), as reface cromul, as pune bord si scaune semi-sport din piele neagra, as croma si vopsi elementele motorului, si as lua niste jenti periculoase, nici sport, nici pentru mosi, ceva intre (AMG de ex), amortizoare belea pe gaz si cred ca as izola cumva sub ea sa nu am probleme cu rugina, ce mai, vreo 10.000-15.000$ as baga clar in ea imediat dupa cumparare. I-as pune folie neagra pe geamuri (maximul admis, 30% fatza si 70% spate), un mp3 player, subwoofer, magazie de vreo 50 de CD-uri cu selectii hip hop, apoi ar urma chestii marunte, gen un filtru de aer si toba finala cromata sport (doar ptr sunet, imi place cum suna tobele astea), dupa care...io stiu...m-as plimba cu ea pe autostrazi cat mai mult posibil, just me and the car...asta e visul meu.

#53
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,992
  • Înscris: 17.10.2003
Pe toate autostrazile alea doua  :)

#54
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,992
  • Înscris: 17.10.2003
danX, din asta zici? Din pacate e deja restaurat, da-i mai dai tu niste ciocane, ca sa ai ce repara  ;)  . Iar din fata il gasesti prin primele posturi (ala e limuzina), alaturi de un S nou.

Pentru scule audio poti vorbi cu Jorg Wagner :), are si scule digitale bagate in carcase clasice - vezi ultima poza.

Attached Files


Edited by akeem, 20 May 2005 - 07:45.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate