Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

BANK-POST ne spioneaza

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,050
  • Înscris: 02.03.2003
Am patit-o prima data in vara cand mi-a trimis un amic din Italia niste bani prin Western Union.
M-am dus la BANK-POST am completat formularul si am asteptat banii.
In loc de bani, tipa de la birou mi-a mai dat un formular al bancii in care trebuia sa completez datele mele personale si justificarea banilor.
Doreau sa le zic de ce imi trimite ala banii, ce reprezinta pentru mine.
Mentionez ca inaintea mea, la ghiseu, o doamna s-a certat vreo 10 minute pe aceasta tema, nici ei nu-i convenea sa fie luata la intrebari.

Prin toamna m-am dus sa-i depun unui amic niste bani pe card (amicul sta in Romania).
Mi-au cerut tot felul de date inclusiv pe ale mele, de parca ii interesa pe ei cine pune bani.
Partea frumoasa e ca mi-au inmanat acelasi formular in care trebui sa justific provenienta acelor bani.
Am facut crize pe acolo si vaca de la ghiseu mi-a spus ca nu declar provenienta lor deoarece am ceva de ascuns.
I-am spus ca bineinteles ca am de ascuns provenienta banilor deoarece fiecare castiga cum poate si nu trebuie sa divulge nimanui secretele sale.

Stiam ca doar la sume mai mari de 10.000$ trebuie sa justifici, nu la 10.000.000 lei.
Chestia asta face parte din politica BANK-POST de a studia clientela.

Deorece nu-mi place sa fiu cobai pentru o banca de golani m-am mutat la Reifeissen.
Daca ati patit si voi va astept parerile

Edited by terratec, 07 April 2019 - 00:12.


#2
Silent Thunder

Silent Thunder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 773
  • Înscris: 28.11.2002
Poate Raiffeisen, dar la astia sunt niste cozi interminabile - cel putin la sucursala Dorobanti.

#3
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,050
  • Înscris: 02.03.2003
Cred ca la Reiffeisen sunt cozi din cauza creditelor pt. populatie.
Stiu ca Flanco, Domo, Altex lucreaza cu Reifeisen si aduc multe dosare de la populatie.

#4
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
terratec,
Am depus chiar acum o saptamana 500$ la BancPost si nu mi-a cerut absolut nimic, in afara de buletin.
Sunt clientul lor de cativa ani buni si nu m-au intrebat niciodata nimic...
Asta spre deosebire de BCR, unde, trebuia sa declari si pe mama si pe tata, la sume mai mari de 10.000$!
Si atentie la depuneri/primiri sume mai mari de 10.000$... caci bancile impreuna cu *** va pot oferi ''surprize'' nebanuite!
Asta e, legea le da dreptul, vor sa vada daca nu cumva posesorii si banii au tangenta cu crima organizata.

#5
menetz

menetz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,715
  • Înscris: 08.04.2002
dar se rezolva primind cate 9000$, moment in care bancile nu mai sunt nevoite sa declare "mai sus" operatiunea respectiva :)

#6
moartea

moartea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,158
  • Înscris: 18.05.2003
Am depus 13 mil ieri la bancpost, si intr-adevar a trebuit sa le dau CNP, nume si de unde sunt banii. Evident era la misto treaba, am scris salariu, dar puteam sa scriu si proxenetism daca vroiam :) Probabil este vreo cerinta stupida ca sa fie ei acoperiti pentru cine stie ce eventualitate. Ideea este ca poti sa scrii ce vrei, doar este imposibil de verificat, asa ca nu vad de unde atata paranoia cu spioni and stuff  :)

#7
addicted

addicted

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,723
  • Înscris: 18.07.2003
am fost odata la WU la bancpost si mi-au facut si copie dupa buletin pt 80$.. banii de adidasi de la tata.. si cand am scris 'bani de adidasi' pe foaie aia m-a luat la cearta.. so . am plecat. m-am dus la posta, i-am primit fara probleme si fara intrebari stupide, si am fost si tratat politicos. serviciu bun, cel putin in craiova.

#8
woodpecker

woodpecker

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 23.11.2003
uite, chiar am o cunostinta director la bancpost si am sa-l intreb de chestia asta....pana atunci eu cred ca sunt doar niste formulare de umplut si atata tot.


cu stima,
woodpecker

#9
AirBoy

AirBoy

    Snow! Ski! Be freeeee...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,103
  • Înscris: 05.05.2003
Nu stiu cum e la voi, eu n-am avut niciodata probleme la BP. Am cont si la ei si la Raiffeisen. Ambele sunt super OK! Rapiditatea este incurcata doar de o batrana de la caserie care se misca cam piano :)

#10
fdisk

fdisk

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 29.11.2003
De provenienta banilor am fost intrebat la CEC in momentul in care am facut o depunere de numerar. Era o suma destul de maricica insa am scris salariu chiar daca pe vremea aia nu eram nici macar somer.  :D
Mi se pare si mie o idiotenie sa te intrebe de unde ai banii sau pentru ce ti se trimit bani.
Ca doar aia care se ocupa de "potlogarii" nu isi pun banii la CEC sau ii trimit prin WU. Sau....cine stie....???

Bafta!

#11
djlyon

djlyon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,536
  • Înscris: 28.11.2001
Eu as fi scris buzunar, portofel sau saltea :D

#12
AirBoy

AirBoy

    Snow! Ski! Be freeeee...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,103
  • Înscris: 05.05.2003
sau... Imprimeria Nationala, sau unde naiba se tiparesc:

Poate unii ar scrie: Xerox :P

#13
madman2711

madman2711

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,134
  • Înscris: 18.12.2003
e cam cretin asa ceva dar sincer suntem in romania si ma gandesc ca poate tocmai Western U ii obliga asa ceva desi este total ilegal doar fiscul are voie sa puna asa intrebari eu nu prea am bani ca sa trimit asa ca nu am nici probleme dar daca m-ar intreba asa ceva i-as pune sa imi garanteze in scris ca informatia va ramane clasificata iar in caz contrar sa plateasca daune morale in functie de prjudiciul pe care mi l-au cauzat
as vrea sa vad fata casierei :degetele:

#14
mf

mf

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 11.08.2003
Alta experienta recenta si nedorita cu BP: platesc biletele de vacanta prin ei (deh, beneficiarul avea cont la ei asa ca m-am dus la o sucursala BP) si ma taxeaza de vreo 500.000 lei la aproape 30 mil. Amicul meu plateste aceeasi suma si este taxat cu putin peste 100.000 lei. Mare diferenta !!!
Singura explicatie posibila (sau imaginabila de mine): amicul meu este in acelasi judet cu beneficiarul. Dar parca plata diferita functie de distanta se aplica in telecomunicatii sau transporturi. Nu cred ca banii mei au circulat mai mult decat ai amicului meu...

PS: bineinteles ca la ghiseu au cerut si numarul de la pantof al strabunicii

PS2: daca plateam prin internet banking de la HVB ma costa sub 50.000 lei  :ciocan:

#15
AndreiTk

AndreiTk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 444
  • Înscris: 23.10.2003
Aoleu si eu aveam impresii bune despre BP
vreeam sa imi fac un card, dar ma lipsesc, careva are o idee mai buna? de ex Tiriac sau BCR?

#16
twisterme2003

twisterme2003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 11.01.2004
astea nu sunt decat minciuni despre banc post! dupa parerea mea este printre putinele banci care au o rapiditate in a servi c;lientul... amcard la ei de peste 4 ani si nu am avut vreo problema pana acum
asa ca lasati-o mai moale! vezi ce naspa e la BCR sau BRD(aia parca au o inchisoare nu banca...bacau)...

#17
alexo

alexo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 30.09.2003
daca primesc 500$ din strainatate trebuie sa completez un formular "bona fidae"... acum ma intreb daca ajunge la fisc...

#18
alexo

alexo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 30.09.2003
de fapt ce e "bona fidae"?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate