Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Smecheri vs populime

La multi ani @Lieutenant!

La multi ani @xmanyacs77!

Tableta office
 Comanda Mobexpert - o zi inainte ...

Ocolirea limitatoarelor de viteza...

Recomandare adeziv - pt pervaz PVC

Sfat achizitie, Xiaomi 14 Ultra s...
 Priza contorizare consum energie

Cat timp purtați o pereche d...

Problema Makita PLM 4628n

Nelamurire sunet navigatie auto
 Ma bate gandul la primul bmw

Cum rezolv o incompatibilitate in...

Despre instaurarea normalitã...

De cate ori purtati o pereche de ...
 

Apendicita

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
273 răspunsuri în acest subiect

#253
charlene

charlene

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1
  • Înscris: 13.01.2012
Buna,


De cateva zile ma doare nitel in partea dreapta. Am fost ieri la medicul de familie, m-a consultat si mi-a spus ca am apendicita cronica.

Stiu ca in cazul apendicitei nu prea ai cum sa scapi de operatie. De aceea vreau sa va intreb cateva lucruri:

1. Unde imi recomandati sa ma operez? Adica la ce spital? Eu sunt din Bucuresti

2. Operatiile de apendicita se fac in cadrul carei sectii din spital? De obicei, ce fel de medic (ce specializare are) face o asfel de operatie? (Stiu ca este considerata a fi cea mai simpla operatie posibila, si tocmai de aceea mi-e frica sa nu ma dea pe mana vreunui rezident sau a unui stagiar)

3. Din ce am citit pana acum, as vrea sa fac operatie prin laparoscopie. Insa nu am inteles in cadrul acestei operatii ce fel de anestezie se face. As dori sa incerc sa evit anestezia generala. Se poate face operatie prin laparoscopie cu rahianestezie?


Va multumesc mult de tot! Astept raspunsuri.

#254
bilibistrocizel

bilibistrocizel

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 6.326
  • Înscris: 29.08.2009

 charlene, on 13th January 2012, 12:35, said:

Buna,


De cateva zile ma doare nitel in partea dreapta. Am fost ieri la medicul de familie, m-a consultat si mi-a spus ca am apendicita cronica.

Stiu ca in cazul apendicitei nu prea ai cum sa scapi de operatie. De aceea vreau sa va intreb cateva lucruri:

1. Unde imi recomandati sa ma operez? Adica la ce spital? Eu sunt din Bucuresti

2. Operatiile de apendicita se fac in cadrul carei sectii din spital? De obicei, ce fel de medic (ce specializare are) face o asfel de operatie? (Stiu ca este considerata a fi cea mai simpla operatie posibila, si tocmai de aceea mi-e frica sa nu ma dea pe mana vreunui rezident sau a unui stagiar)

3. Din ce am citit pana acum, as vrea sa fac operatie prin laparoscopie. Insa nu am inteles in cadrul acestei operatii ce fel de anestezie se face. As dori sa incerc sa evit anestezia generala. Se poate face operatie prin laparoscopie cu rahianestezie?


Va multumesc mult de tot! Astept raspunsuri.
orice spital care are sectie de interne,te opereaza un chirurg internist,(daca ai bani dute la privat)
anestezie totala

#255
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.976
  • Înscris: 22.02.2009
Sectia de interne este o sectie medicala, nu este chirurgicala.
Eventuala interventie chirurgicala va fi efectuata de un chirurg generalist.

#256
miihai

miihai

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 22
  • Înscris: 28.07.2006

 charlene, on 13th January 2012, 12:35, said:

Buna,


De cateva zile ma doare nitel in partea dreapta. Am fost ieri la medicul de familie, m-a consultat si mi-a spus ca am apendicita cronica.

Stiu ca in cazul apendicitei nu prea ai cum sa scapi de operatie. De aceea vreau sa va intreb cateva lucruri:

1. Unde imi recomandati sa ma operez? Adica la ce spital? Eu sunt din Bucuresti

2. Operatiile de apendicita se fac in cadrul carei sectii din spital? De obicei, ce fel de medic (ce specializare are) face o asfel de operatie? (Stiu ca este considerata a fi cea mai simpla operatie posibila, si tocmai de aceea mi-e frica sa nu ma dea pe mana vreunui rezident sau a unui stagiar)

3. Din ce am citit pana acum, as vrea sa fac operatie prin laparoscopie. Insa nu am inteles in cadrul acestei operatii ce fel de anestezie se face. As dori sa incerc sa evit anestezia generala. Se poate face operatie prin laparoscopie cu rahianestezie?


Va multumesc mult de tot! Astept raspunsuri.

apendicectomia(operatia de apendicita) pe cale laparoscopica se face doar cu anestezie generala. operatia clasica se poate face cu rahianestezie. iti recomand abordul laparoscopic pentru avantajele cosmetice, de recuperare rapida si dureri postoperatorii mult diminuate. orice chirurg de chirurgie generala poate face operatia, insa doar unii o fac laparoscopic. pentru recomandari de spital si chirurg scrie-mi pe pm.
succes!

#257
DeeJay

DeeJay

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.087
  • Înscris: 07.05.2004
saptamana asta am comis-o si eu :)

am avut marti ceva durere (nu ascutita, dar enervanta fix deasupra bazinului) si usoare furnicaturi pe piciorul drept.
durerea asta o aveam cam de 2 ori pe an, in ultimii 2 ani, insa fara furnici.

marti dupa-amiaza, programare la M-Life, chirurgul palpeaza, nu aveam durere decat la apasare.
m-au trimis la ecografie si analize de sange.
la ecografie, am plecat cu hartie de 'nu prezita semne de inflamare apendice'
chirurgul spune ca nu avea cum sa vada apendicul inflamat, din analize nu aparuse nimic ingrijorator, dar el este de parere ca am apendicita acuta si ca trebuie operata imediat.

deja eram panicat si confuz, a 2-a zi am fost la Spitalul Municipal, pentru a 2-a parere.
Rezultat - la 11 noaptea ieseam din operatie.
Anestezie totala, durere usoara in zona inciziei, mai mult a durut nenorocirea aia de drena :)

Astazi m-au externat, pot sa merg fara probleme, operatia jeneaza, insa nu foarte tare.

In afara de iaurt si branza de vaci, ce pot sa mananc in primele zile ?
Doctorii mi-au zis ca pot un ou moale si carne de pui, numai dupa primul scaun. Cand o fi ala.

#258
cetone

cetone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 122
  • Înscris: 19.01.2010
Azi o prietena a fost internata in spital iar doctorul spune ca sufera de apendicita si maine are de gand sa o opereze.In schimb nu stiu daca prezinta simptome ale apendicitei ci mai degraba a unei infectii urinare(nu de mult a suferit de asta).Simptome ar fi febra ameteala si o durere la palpare in zona abdomenului.
Ce ziceti?

Multumesc.

#259
Corupt

Corupt

    Parazit nebun

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.312
  • Înscris: 03.02.2010
Nu cred ca cineva de aici poate sa iti zica mai bine decat medicul care e diagnosticul.
Nu exista cumva doi medici pe aceeasi specializare ? Poate poti lua legatura cu celalalt medic sa il rogi sa o consulte ...

Editat de Corupt, 08 mai 2012 - 18:34.


#260
Dragos_1_9_7_8

Dragos_1_9_7_8

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 46
  • Înscris: 28.04.2012
"Alte simptome ale apendicitei pot fi:
...
- urinari dureroase;"

http://www.csid.ro/h...tament-3825721/

#261
Sirius_B

Sirius_B

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.291
  • Înscris: 30.04.2012

 cetone, on 8th May 2012, 19:24, said:

.Simptome ar fi febra ameteala si o durere la palpare in zona abdomenului

Sunt specifice pentru o apendicita.

Editat de Sirius_B, 08 mai 2012 - 19:16.


#262
cetone

cetone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 122
  • Înscris: 19.01.2010
Faza e ca diagnosticul a fost pus dupa o palpare,un test de sange si unul de urina(care cica a fost pierdut   :uhuhno:  ).

#263
cetone

cetone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 122
  • Înscris: 19.01.2010
Rezolvat.A fost dusa la alt spital unde i-au facut toate analizele cum trebuie si au zis ca nici nu era vorba de apendicita doar o infectie urinara.In concluzie avem un sistem sanitar de tot rasul.
Multumesc pentru raspunsuri.

#264
sygeplejersken

sygeplejersken

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 289
  • Înscris: 18.01.2010

 cetone, on 9th May 2012, 15:40, said:

Rezolvat.A fost dusa la alt spital unde i-au facut toate analizele cum trebuie si au zis ca nici nu era vorba de apendicita doar o infectie urinara.

Si ce antibiotice i-au prescris? Ciprofloxacin?

#265
cetone

cetone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 122
  • Înscris: 19.01.2010
Habar nu am.Este internata in spital de o saptamana si ii dau antibiotice injectabile, ii pun perfuzii si niste pastile.

#266
Xavina

Xavina

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1
  • Înscris: 28.06.2012
Buna! Am fost operata de apendicita duminica noaptea, si nici azi nu am putut face scaun , si am crampe ingrozitoare in zona abdomenului ... Imi puteti spune va rog , daca trebuie sa ma ingrijorez ? (luni imi scoate firele)

#267
papa1

papa1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 41
  • Înscris: 26.05.2010
in principiu nu-i bine,dar suna macar la salvare si intreaba ce poti face,incearca cu un supozitor cu glicerina.sanatate si bafta

#268
Jesssica

Jesssica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.332
  • Înscris: 23.04.2011
Ce-ai mancat?

#269
DeeJay

DeeJay

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.087
  • Înscris: 07.05.2004
incearca un supozitor cu glicerina. ar trebui sa ajute. si suna la doctor

#270
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.815
  • Înscris: 19.12.2011
Buna ziua
Am o mica intrebare:
Sotia mea a facut operatie de apendicita, si ar vrea sa stie la cat timp de la operatie are voie sa faca efort fizic ?
Ex: sex.
Probabil am nimerit bine topicul.
O zi buna si astept un raspuns de la dvs.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate