Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e
 Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 

Shopping in Europa

- - - - -
  • Please log in to reply
295 replies to this topic

#19
salerosa

salerosa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 20.08.2005

 ggk1983, on Feb 1 2007, 17:42, said:

Buna ziua, tuturor!
Vreau sa ma duc prin aprilie la shopping, la deja "celebrul" pandorf.Am intrat pe site-ul lor (multumesc cu acesta ocazie celor sau celui care l-a postat) si mi s-a parut ca majoritatea magazinelor sunt destul de extravagante/scumpe/renumite.......Acum, nu stiu ce sa fac: eu am fost intr-o excursie prin Ungaria, Austria , Germania...iar  cele mai tari cumparaturi le-am facut la Munchen.Erau aceleasi magazine ca la centrul din Innsbruch, insa mult mai ieftine .Am luat lucruri super dragute, de foarte buna calitate si la super preturi, insa ma gandeam ca in aprilie sa incerc si Pandorful (nu am putut opri atunci cand am fost eu in excursie).Merita, sau mai bine urmez zicala : drumul cunoscut e cel mai sigur ( in cazul meu, Munchenul testat.....)??? Sigur as fii plecat la Munchen din prima strigare, dar tinand cont ca nu am la dispozitie decat un weekend si ca la Pandorf pot ajunge cu masina (impreuna cu 2 pers), m-am gandit ca as economisi ceva "banuti".Dar spuneti-mi, va rog, daca merita sau nu.Va multumesc

Mai bine te duci la Shopping Center Sud, līngć Viena. Au ŗi ei site, www.scs.at, si au mai multe magazine decīt īn Parndorf. Din cīte ŗtiu, e mai ieftin decīt la Munchen. Pot sć-ži sugerez ŗi un hotel ieftin īn zonć. Eu am fost acum cīteva sćptćmīni, la īnceputul lui ianuarie.

#20
amicu

amicu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 27.05.2005
sau mai bine la Vitan-Mall

#21
herlino

herlino

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.05.2005
Normal, la Parndorf ar trebui sa fie mai ieftin ca la Munchen sau oriunde in centrul orasului, ca aia e ideea.

Salerosa, am auzit si eu de SCS, sa fie mai ieftin ca la Parndorf? In afara de masina personala, cum se poate ajunge din Viena la SCS? Zi si ce hotel mai ieftin stii in zona te rog.

Acum ar fi interesant de mers, cat mai sunt reduceri.

Edited by herlino, 01 February 2007 - 19:32.


#22
pbogdanel

pbogdanel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 06.01.2006
Parerea mea e ca la SCS nu e cine stie ce, e un mall(asemanator cu cele din tara noastra, nimic deosebit, nu sunt Brand-shopuri), la McGlenn(pandorf) sunt outlet-uri si sunt mai bine aprovizionati si bineinteles au mai multe reduceri, preturi putin mai mici.

Parerea mea e ca merita ambele sa fie vazute.

Edited by pbogdanel, 01 February 2007 - 19:43.


#23
alex2u

alex2u

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 17.09.2006

 pbogdanel, on Feb 1 2007, 17:39, said:

Parerea mea e ca la SCS nu e cine stie ce, e un mall(asemanator cu cele din tara noastra, nimic deosebit, nu sunt Brand-shopuri), la McGlenn(pandorf) sunt outlet-uri si sunt mai bine aprovizionati si bineinteles au mai multe reduceri, preturi putin mai mici.
:deadtongue:  Doar un mall ............  e mare...........  :naughty:  Du-te acolo ca nu-ti pierzi timpu.

#24
RoVal1972

RoVal1972

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,992
  • Înscris: 18.08.2005
Sambata la prima ora voi fi in Pandorf... La intoarcere, va spun ce reduceri am gasit!

Ciao.

#25
salerosa

salerosa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 20.08.2005
SCS e cel mai mare shopping center din Europa, cel puţin aşa afirmă austriecii. Ca idee, la Parndorf (şi nu Pandorf, cum văd că mai apare scris) sīnt 150 de magazine, iar la SCS sīnt peste 300.

Din centrul Vienei, vizavi de operă pleacă tramvaiul spre Baden. E un tramvai roşu, pe care scrie "Badner Bahn".  Face cam 30-35 de minute pīnă acolo. Staţia se numeşte "Vösendorf SCS" şi e cam la 200 m de una dintre intrările de la SCS. Mai există un autobuz IKEA, care pleacă tot de la Operă şi te lasă īn faţă la IKEA din SCS.

Orarul e următorul:

Luni-Vineri: pleacă de la Operă la 10:00/11:30/13:00/14:30/16:00/17:30
Sīmbătă: 8:30/10:00/11:30/13:00/14:30/16:00

Luni-Vineri pleacă de la IKEA: 10:45/12:15/13:45/15:15/16:45/18:15/19:45 + 21:15 (numai joi şi vineri)
Simbătă: 9:15/10:45/12:15/13:45/15:15/16:45/18:15

La dus e gratis, la īntors costă 1,45 euro.

Cīt despre hotel, am stat cam la 7 km de Vosendorf, īn satul Traiskirchen. E tot pe linia tramvaiului care merge īntre Viena şi Baden, aşa că se poate circula şi fără maşină. Cu maşina mică e īnsă ideal, fiindcă te deplasezi mai uşor spre Viena. Cazarea e 21 euro/persoană, cu mic dejun inclus.

Īncă ceva, la SCS nu vă duceţi la sfīrşit de săptămīnă, că e mult prea aglomerat.

Edited by salerosa, 01 February 2007 - 20:14.


#26
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004
Hai sa-ti zic o treaba:

in ce priveste preturile Parndorf este sigur mai ieftin la modele identice decit SCS. De altfel Parndorf reprezinta ceea ce se cheama FOC = „Factory Outlet Center“, pe cind SCS este un „Shopping Center“. Proprietarul pune la dispozitie suprafata, firmele platesc chiria. Usor de banuit, ca datorita preturilor imense pe mp si preturile finale sunt imense.

FOC Austria:

Designer Outlet Parndorf (Burgenland) 37.000 m² ; (Firma McArthurGlen)
Leoville / Leobersdorf (Niederösterreich) 14.000 m² ; (Firma EuropeanOutletAG)
Excalibur City pe teritoriul ceh la granita cu Austria profita si de impozite mici!!!!!! Din pacate in Decembrie a ars cam un sfert.


FOC Germania:

Ingolstadt Village (Bayern) 9.400 m² (Firma Value Retail)
Wertheim Village (Baden-Württemberg) 9.800 m² (Firma Value Retail)
Designer Outlets Zweibrücken (Rheinland-Pfalz) 14.500 m² (Firma OCI B5)
Designer-Outlet (Wustermark ; Brandenburg) 10.300 m² V; (Firma McArthurGlen)
Metzingen Outlet (Baden-Württemberg) 5.000 m² Verkaufsfläche; (Firma outlet AG) peste 60 Outlets. Atentie aici firma este o corporatie formata in majoritatea actiunilor de catre firmele componente (Boss, Loyd, Nike, Esprit...). Din cauza asta este mai ieftin decit McArthurGlen. Clar nu exista intermediar.

Din tot ce vezi aici Metzingen este cea mai interesanta optiune in ce priveste preturile. Pe incredere :)

Daca tot ajungi la Muenchen mai faci 200km spre Stuttgart

http://www.viamichel...mp;image2.y=11#

Costuri: 120Euro dus-intors. Daca tanchezi in Austria poate reusesti sa te intorci cu benzina austriaca si iesi chiar mai ieftin. Oricum din citeva lucruri iti scoti sigur diferenta!

Succes

P.S München este unul dintre cele mai scumpe orase, daca nu chiar cel mai scump din Germania la toate capitolele.

Edited by vata_pa_batz, 02 February 2007 - 13:14.


#27
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002
vad ca esti mai bine informat...imi poti spune in germania, in landul bayern de preferat, un outlet pentru electrocasnice? sau macar un shopping center dedicat pe treaba asta?

#28
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

 DeathRipple, on Feb 2 2007, 16:41, said:

vad ca esti mai bine informat...imi poti spune in germania, in landul bayern de preferat, un outlet pentru electrocasnice? sau macar un shopping center dedicat pe treaba asta?

In ordinea probabilitatii sa gasesti preturi optimale: Saturn, Makro Markt, Media Markt, MediMax, Froeschl
Saturn si Media apartin de grupa Metro, dar Saturn are de cele mai  multe ori actiuni de reduceri masive. Cred ca este un truc in toata povestea. Oricum insa este bine, sa compari pretul la acelasi obiect la toate magazinele inainte sa-l cumperi. Exista variante si mai ieftine, dar este bine sa ai o adresa de livrare: www.guenstiger.de
Outlet la modul de cumparaturi la poarta fabricii nu exista la capitolul asta.
Discounterii nu sunt totdeauna mai ieftini decit magazinele mai mici!!!!!!! Compara, compara, compara asta este deviza!
In Bayern gasesti discounterii enumerati in toate orasele mari.

Ai un anumit obiect in vedere? Poate vedem cit costa :)

#29
ggk1983

ggk1983

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 01.02.2007
multumesc tuturor pentru sfaturi...sunteti foarte draguti
referitor la Munchen, vreau sa va spun ca eu mi-am luat cizme din piele (40 euro), care nu erau la reducere si care se gasesc la noi intr-unul din mazinele f renumite de incaltaminte la pretul de 500 rol (apox 150 euro).De asemenea mi-am luat alte 4 perechi de cizme din piele care erau la reducere cu 20 de euro...cred ca in Romania nu prea gasesti preturile astea.De aceea eu m-am hotarat sa nu mai cumpar nimic de la noi.Mi-am mai luat pantofi ( f eleganti ) cu 24 de euro, care de asemenea nu erau la reducere...asa ca m-as fi dus direct la Munchen daca nu era distanta atat de mare si timpul meu f scurt,;avionul ( care cred ca e cel putin 200 de euro cu tot cu taxa de aeroport)....
daca as gasi un bilet mai ieftin, acolo m-as duce cu siguranta.Este un C&A pe 3 etaje , unde gasesti tot ce-ti vrea inima.eu in 2 h am apucat sa cuprind numai subsolul si parterul; sunt doua (oare am voie???) ZAra pe cate doua etaje  mi-am luat pantaloni cu 15 euro, iar cand m-am intors in tara la noi erau 103 rol(30 euro), ca sa nu mai spunde parfumuri care aveau preturi incepand cu 7,95 euro ( bine-nteles numai "de firma").........
stiti cumva vreo companie aeriana mai ieftina pana in germania??? cu masina e destul de greu sa ajung intr-un week -end si sa mai fac si cumparaturi,; daca nu gasesc bilet, ma voi duce pana la urma la parndorf..

va multumesc foarte mult

#30
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004
C&A magnetul pentru turci nu este magazinul pentru care bati o jumatate de Europa.

#31
dragospas

dragospas

    mai bine chiulangiu decat securist,mai bine mort decat comunist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,377
  • Înscris: 07.08.2006
Nu stiu despre ce vorbesti cu preturile astea asa mici.... Magazinul C&A din centru Munchenului (ala cu trei etaje) nu avea deloc preturi mici (era doar in centru ,in zona turistica intens circulata, la circa 150-200m de primarie)
La SCS am fost si nu m-a impresionat....Bineinteles ca am cumparat cate ceva (eram intr-un circuit turistic si nu la cumparaturi)
In Viena recomand hotelul Etap ....48  EU pentru 2 adulti si un copil

Edited by dragospas, 03 February 2007 - 21:58.


#32
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002

 vata_pa_batz, on Feb 2 2007, 18:01, said:

In ordinea probabilitatii sa gasesti preturi optimale: Saturn, Makro Markt, Media Markt, MediMax, Froeschl
Saturn si Media apartin de grupa Metro, dar Saturn are de cele mai  multe ori actiuni de reduceri masive. Cred ca este un truc in toata povestea. Oricum insa este bine, sa compari pretul la acelasi obiect la toate magazinele inainte sa-l cumperi. Exista variante si mai ieftine, dar este bine sa ai o adresa de livrare: www.guenstiger.de
Outlet la modul de cumparaturi la poarta fabricii nu exista la capitolul asta.
Discounterii nu sunt totdeauna mai ieftini decit magazinele mai mici!!!!!!! Compara, compara, compara asta este deviza!
In Bayern gasesti discounterii enumerati in toate orasele mari.

Ai un anumit obiect in vedere? Poate vedem cit costa :)

multumesc pentru informatii. m-ar interesa un robot de bucatarie, un ap foto bun, eventual o camera video cu hdd. acum sa vedem, eu ajung in germania in principiu in a doua jumatate a lunii august...mai e mult pana atunci, dar am vazut ca te pricepi si mi-am adus aminte...

#33
yvonne

yvonne

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 23.05.2006
M-am intors de 3 zile din Austria unde am fost special la cumparaturi.
Ca precizare initiala in acesta perioada sunt reduceri de 50-70% cam la toate produsele de toamna-iarna.
Cu toate ca majoritatea cumparaturilor mi le-am facut di Parndorf - aici am intrat prima data, mi-am placut mai mult la SCS.
E f mare, ai cam toate firmele posibile, asa cum au mai enumerat unii: H&M, C&A, Zara, Adidas, Mango, marcheturi gen Bipa, Inter Spar... plus vreo 50 de baruri si restaurante. E un mall de cursa lunga nu poti sa stai 2 ore si atat.

Ca idee de preturi: blugi Lee Cooper 15-40 eur, adidasi ADIDAS 50-70 eur, geci 15-80 eur diverse marci...
Pana la urma finalitatea conteaza, sa-ti gasesti ceea ce cauti la un pret cat mai bun. De la SCS am luat haine pt fetita mea de un an, la niste preturi f bune: plover 5 eur, pantaloni 7 eur, geaca 10 eur....
De dormit am dormit o noapte la Paprika si una in Viena in centru.
Inca ceva, preturi f bune si in cetrul vienei, zona Graben.


#34
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

 yvonne, on Feb 7 2007, 16:34, said:

M-am intors de 3 zile din Austria unde am fost special la cumparaturi.
Ca precizare initiala in acesta perioada sunt reduceri de 50-70% cam la toate produsele de toamna-iarna.
Cu toate ca majoritatea cumparaturilor mi le-am facut di Parndorf - aici am intrat prima data, mi-am placut mai mult la SCS.
E f mare, ai cam toate firmele posibile, asa cum au mai enumerat unii: H&M, C&A, Zara, Adidas, Mango, marcheturi gen Bipa, Inter Spar... plus vreo 50 de baruri si restaurante. E un mall de cursa lunga nu poti sa stai 2 ore si atat.

Ca idee de preturi: blugi Lee Cooper 15-40 eur, adidasi ADIDAS 50-70 eur, geci 15-80 eur diverse marci...
Pana la urma finalitatea conteaza, sa-ti gasesti ceea ce cauti la un pret cat mai bun. De la SCS am luat haine pt fetita mea de un an, la niste preturi f bune: plover 5 eur, pantaloni 7 eur, geaca 10 eur....
De dormit am dormit o noapte la Paprika si una in Viena in centru.
Inca ceva, preturi f bune si in cetrul vienei, zona Graben.

De obicei este bine sa nu comparam mere cu pere. Asa poti cumpara si mai iaftin de la Lidl de exemplu unde gasesti la un loc mezeluri, prafuri pentru spalat, ceasuri si haine. In principiu la Parndorf ai de-a face cu branduri de renume, pe care nu le poti compara cu treburi ieftine de gen H&M, C&A...

#35
Profetu13

Profetu13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 06.02.2007
Exista sansa de a gasi preturi "interesante" pentru aparate foto (in special, Canon si Panasonic) in Parndorf ?

#36
alina1pui

alina1pui

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 07.02.2007

 yvonne, on Feb 7 2007, 15:34, said:

M-am intors de 3 zile din Austria unde am fost special la cumparaturi.
Ca precizare initiala in acesta perioada sunt reduceri de 50-70% cam la toate produsele de toamna-iarna.
Cu toate ca majoritatea cumparaturilor mi le-am facut di Parndorf - aici am intrat prima data, mi-am placut mai mult la SCS.
E f mare, ai cam toate firmele posibile, asa cum au mai enumerat unii: H&M, C&A, Zara, Adidas, Mango, marcheturi gen Bipa, Inter Spar... plus vreo 50 de baruri si restaurante. E un mall de cursa lunga nu poti sa stai 2 ore si atat.

Ca idee de preturi: blugi Lee Cooper 15-40 eur, adidasi ADIDAS 50-70 eur, geci 15-80 eur diverse marci...
Pana la urma finalitatea conteaza, sa-ti gasesti ceea ce cauti la un pret cat mai bun. De la SCS am luat haine pt fetita mea de un an, la niste preturi f bune: plover 5 eur, pantaloni 7 eur, geaca 10 eur....
De dormit am dormit o noapte la Paprika si una in Viena in centru.
Inca ceva, preturi f bune si in cetrul vienei, zona Graben.
spuneti-mi si mie va rog ce este SCS.Am inteles ca este un magazin,dar denumirea intreaga?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate