Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum curat gletul de pe perete

Soluție incalzire apartament...

Culori fire la boxele de jogger

Autorizatie Birou Acte Auto
 Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...

M-am culcat cu un tip și apo...

Facultate din Bucuresti posibil o...
 Eroare steering

Recomandare service pentru repara...

Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...
 Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 

Se scoate avansul pt creditul imobiliar

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
herlino

herlino

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.05.2005
"Potrivit unui proiect de regulament, avansul de 25% solicitat pentru creditele imobiliare nu va mai fi o cerinta a Bancii Nationale.

Romanii care vor sa-si ia un credit imobiliar pentru achizitia sau constructia unei locuinte nu vor mai fi obligati sa plateasca avansul de 25% din valoarea imobilului vizat, potrivit unui nou proiect de regulament privind creditele destinate persoanelor fizice, elaborat de Banca Nationala a Romaniei........................................................................
..................................
.......................
Aplicabil din martie

Cel mai probabil, noul regulament va fi aprobat la inceputul primaverii si tot de atunci vor putea elimina si bancile comerciale restrictia avansului. „Proiectul este supus dezbaterii publice pina la 11 ianuarie. In martie ar putea fi aprobat, urmind sa fie trimis apoi spre publicare in Monitorul Oficial, dupa care intra in vigoare“ ``

"Clientii bancilor nu trebuie sa inteleaga ca se vor putea imprumuta mai mult, pentru ca si noul regulament pastreaza limita de expunere - rata lunara nu va putea depasi 35% din venitul solicitantului. Sint avantajati insa cei cu venituri mai mari care, din varii motive, nu au putut sa economiseasca banii pentru avans."

Asta scrie in Cotidianul de azi.Eu zic ca e o schimbare buna, si parca parca se vrea ca si la noi in tara sa fie mai accesibile aceste credite, la fel ca in tarile "cu apa calda" :D

Asta e link-ul : http://www.cotidianu...Hash=fa8bd7ff6f

Edited by herlino, 22 December 2006 - 07:54.


#2
spe

spe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 13.02.2006
E o treaba buna asta, dar parca vad ca toate bancile care nu vor mai cere avans vor practica o serie de comisioane, de corectie, de acordare, etc, care vor creste costul creditului. Exemplu: creditul imobiliar fara avans de la BT, pentru persoane juridice, la care in primul an ti se percepe un comision de corectie de 0,5% / luna, din valoarea creditului  :o



P.S. Pe hotnews am citit ca "„Banca Nationala incearca prin acest document, care este la nivel de proiect, sa renunte la avans si la garantarea creditului. BNR are un singur scop: evitarea supraindatorarii populatiei“, ne-a declarat Adrian Vasilescu, consilierul guvernatorului BNR.

Cu alte cuvinte, pe linga lipsa avansului, BNR nu mai obliga bancile comerciale sa ceara nici ipoteca, aceasta solicitare fiind la latitudinea lor."

P.S.2 Vad ca asta zice si Cotidianul. Om vedea...

Edited by spe, 22 December 2006 - 09:20.


#3
raluca_av

raluca_av

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 09.01.2007
:nonobad: Nu fi asa sigur...eu zic ca nu e bine...gandeste-te de ce scot ei avansul asta si ipoteca???..ce au bancile de castigat la afacerea asta???raspunsul tau e cumva..clienti!!!..eu nu as zice...ei propun aceasta varianta dar in special persoanelor care au salari mari.....daca acum cu tot cu avans si ipoteca resping dosare pentru credite ipotecare/imobiliare gandeste-te ca atunci cand tu ai nevoie de 100 000 Euro pentru o locuinta si nu mai esti obligat sa vi cu avans(deci nu ai nici un ban strans) si ti se calculeaza rata de rambursare a creditului la aceasta suma pe aceasi perioada ca in cazul in care ti se accepta avans si unde mai pui ca se vor adauga comisioane (pt siguranta...pt ca nu ai ipoteca pusa) si asigurarile de viata si pt bun care categoric vor fi obligatorii... crezi ca te mai incadrezi cu salarile care au ramas aceleasi???

#4
ccezar2004

ccezar2004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,318
  • Înscris: 16.06.2004
asa... e dar cine te opreste ca in loc de 100.000 sa iei un apartament de 80.000 de exemplu... cred ca ar fi mai comod

P.S. uau da usor mai vb de aceste cifre... ar fi misto fara avans oricum...

#5
ddumyy

ddumyy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,126
  • Înscris: 24.08.2005
Sa vedeti voi cum or sa creasca preturile la apartamente. Pentru ca tot mai multe persoane o sa faca credit sa cumpere, si probabil nu`si permit sa plateasca si banca scoate la vanzare apartamentele. Dar in primele luni cred ca o sa creasca...

#6
spe

spe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 13.02.2006

View Postraluca_av, on Jan 9 2007, 22:33, said:

:nonobad: Nu fi asa sigur...eu zic ca nu e bine...gandeste-te de ce scot ei avansul asta si ipoteca???..ce au bancile de castigat la afacerea asta???raspunsul tau e cumva..clienti!!!..eu nu as zice...ei propun aceasta varianta dar in special persoanelor care au salari mari.....daca acum cu tot cu avans si ipoteca resping dosare pentru credite ipotecare/imobiliare gandeste-te ca atunci cand tu ai nevoie de 100 000 Euro pentru o locuinta si nu mai esti obligat sa vi cu avans(deci nu ai nici un ban strans) si ti se calculeaza rata de rambursare a creditului la aceasta suma pe aceasi perioada ca in cazul in care ti se accepta avans si unde mai pui ca se vor adauga comisioane (pt siguranta...pt ca nu ai ipoteca pusa) si asigurarile de viata si pt bun care categoric vor fi obligatorii... crezi ca te mai incadrezi cu salarile care au ramas aceleasi???

Eu zic ca e mai bine. Exista doritori de credit imobiliar/ipotecar care nu au tocmai acest avans de 25%, dar si-ar putea permite o rata marisoara ( de multe ori echivalenta cu chiria ). Pentru acestia, noile norme BNR sunt binevenite. Si eu prefer sa nu mi se ceara avans si sa pot lua 80.000 de euro, decat sa mi se ceara avans 25% ca sa pot lua credit de 100.000 ( de fapt 75.000, ca avansul il ai ). E vorba totusi de 25.000 de euro ( sau 25%, la modul general ), ma indoiesc ca are multa lume posibilitatea de a-i strange pentru un avans la credit imobiliar.

Din punctul meu de vedere, norma asta noua a BNR traseaza o cale naturala de urmat pentru bancile romanesti. Din cate stiu, nici in tarile UE cu mai multa apa calda nu se cere avans pentru credite imobiliare. Bancile de la noi sunt mai cu mot, si au niste conditii care descalifica marea majoritate a celor care ar dori sa schimbe chiria pe o rata la casa care va fi a lor.


Deja bancile au inceput sa strambe din nas... Am citit despre o declaratie a domnului Ghetea de la Asociatia Romana a Bancilor ( arb.ro ), in care spune ca bancile cer acest avans pentru a se proteja, si ca daca nu ar mai cere avansul, ar iesi in pierdere la creditele imobiliare/ipotecare pe 25-30 de ani.  :huh:  Dupa ce ca bancile de la noi au cele mai mari dobanzi din UE la credite, acum prevad ca vor tine cu dintii de conditiile actuale de creditare. Totusi, va fi suficient ca una-doua banci sa renunte la avans, si celelalte vor trebui sa faca la fel.

Se intrevad vremuri bune pentru constructorii si vanzatorii de locuinte, parerea mea  ^_^

#7
Advice_HF

Advice_HF

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 06.11.2006
Cel mai corect ar fi de subliniat ca avansul nu mai este obligatoriu. Deci este optional. Situatia va fi ca pe piata vor exista banci care nu cer avans(dar probabil cer mai mult in alta parte), banci care cer un avans oarecare (in domeniul 1%-25%) si banci care raman pe 25%. Este de presupus ca vor exista produse de creditare cu avans si fara la aceeasi banca, desigur cu costuri diferite. Ramane ca fiecare sa aiba abilitatea sa aleaga ce i se potriveste mai bine.

Ar mai fi de subliniat ca celelalte conditii de creditare impuse de BNR raman neschimbate, respectiv se pastreaza regula de 35% indatorare maxima pe ipotecar (si 40% pe total).

Edited by Advice_HF, 11 January 2007 - 14:15.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate